Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pãreri despre fotografia asta

Creat de alx, 26 Octombrie 2007, 17:05:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

este o fotografie facuta in 14.10.2007,pe o autobanda din Germania,din masina,din mers,pe geamul lateral,care era deschis.
  astept parerile voastre.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

mentionez ca nu am observat obiectul cand am facut fotografia,nici nu am dus aparatul la ochi...eu intentionam sa fotografiez acea antena...si cum ne deplasam cu viteza,nu am avut prea mult timp la dispozitie...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

loreley

#2
        Uf ! cu fotografiile  astea....nu  ma   pricep  deloc.  DE  ce  voiai sa  fotografiezi  antena?

alx

Citat din: loreley din  26 Octombrie 2007, 17:17:59
DE  ce  voiai sa  fotografiezi  antena?

aveam si eu interesul meu...ca sa te conving de asta,mai pun o poza,cu alte antene...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

loreley


lylyt_ice

  Da antenele sunt...interesante ! dar obiectul neidentificat si mai si....nu s-ar putea totusi sa fie o insecta pe partea cealalta a geamului(?)(dar m-a gindesc ca la o vizeza mare trebuia sa fie mai stearsa....iar pasare, nu prea pare sa fie...!!! Tu ce parere ai? Ce ar putea fii ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

#6
alx,sigur 100% este o pasare.
Uite expun si eu mai jos doua imagini unde arata doar pasari
Obiectul nu l-ai vazut cu ochiul liber dupa cum ai si precizat si nu arata decat o pata mica neagra,deci mult nu prea reda mai ales ca se vede clar cum acea pata neagra este foarte mica fatza de acele obiecte de pe antena.

loreley

      Ups :-D   Jackie   deci am  ghicit?

jackie28t

Citat din: loreley din  26 Octombrie 2007, 21:13:37
      Ups :-D   Jackie   deci am  ghicit?

Este riscant daca ti-as da un raspuns direct.Daca e o capcana? :-P
Deci a-l las pe alx sa-ti raspunda.E ghicitoarea lui. :-D

alx

Citat din: jackie28t din  26 Octombrie 2007, 21:53:01
Este riscant daca ti-as da un raspuns direct.Daca e o capcana? :-P
Deci a-l las pe alx sa-ti raspunda.E ghicitoarea lui. :-D

@Jackie
NU e o ghicitoare!  Chiar nu stiu ce e acolo...fotografia a fost facuta pe la 130-140km/h...nu am vazut nimic pt ca nu am apucat...aparatul meu arata fotografia pe display NUMAI dupa ce o fac,adica nu are previzualizare...deci am facut fotografia cam la intamplare...daca as fi stiut ce e,as fi postat in topicul ''ce credeti ca am fotografiat?''...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#10
Te inteleg alx.
Da,uneori in fotografii pot aparea forme ciudate de acea as spune ca daca nu sunt vazute cu ochiul liber aceste forme numite uneori si OZNuri ar fi bine daca nu le-am acorda prea multa credibilitate.Si eu m-am inselat de multe ori in trecut.Cu timpul am invatat usor usor cate putin din tehnica imaginei,multumita lui ciuciulete si alti colegi am realizat ca intr-adevar pe cer exista mai multe pasari si insecte decat OZNuri si nu invers. :lol:
E bine ca ai expus imaginea alx.Invatzam cu totii cate ceva,iar uneori prin unele exemple putem intzelege mai bine anumite aspecte.

lylyt_ice

   daca comparam poza lui alx, cu cele expuse de Jackie nu pot decit sa spun ca Loreylei a ghicit 100/100....insa eu am vazut multe lucruri ciudate pe cerul acestei tari...recunosc, mai multe noaptea .Sunt sigura ca oamenii de rind nu au nici cel mai mic interes sa confrunte ceea apare pe cer si este cu totul anormal cu ceea ce-i normal.de aceea  fac un apel la toti cei ce vin prin Germania sa fie foarte atenti la cerul noptilor senine ...o sa aveti multe de vazut........aproape in fiecare noapte, nu m-a refer la stele, ci cu totul altceva...!!!intre orele 1.00 si 4.00, eu am vazut multe chestii care nu se incadreaza in baremul "normalului"...cam in fiecare nopte, eu merg cu ciinii mei la plimbare, pe la 1-2 cel putin !/2 h  si asta in fiecare seara si am avut multe ocazii sa vad lucruri f.anormale...nu stiu provenienta lor dar discutind cu oameni de specialitate de aici, ei sustin ca sunt coproductii...!!!"nu tot ce zboara se maninca, pt. ca nu-s toate ""PASARI"",""!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

Alx, recomand parcurgerea topicului
"Subiect: Pasarele si insecte - responsabile de unele interpretari UFO eronate"
aici
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1339.0.html

unde vei gasi cateva cazuri cvasi-similare.
Exista argumente pentru care ceea ce e in poza ta sa nu fie pasare?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

OzN_HunteR

Nu stiu ce sa zic... are forma prea definita.... cred ca e un OZN ( nu ma refer expre la Alien ) ci un obiect necunoscut !
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

alx

Citat din: ciuciulete din  27 Octombrie 2007, 08:25:14
Exista argumente pentru care ceea ce e in poza ta sa nu fie pasare?
cand am vazut fotografia,am crezut si eu ca e vorba de o pasare...DAR...sunt cateva aspecte care merita discutate...
1. camera digitala...nu discutam de o camera care are senzorul de imagine cat unghia si lentilele din obiectiv cat pionezele...ci e vorba de :Senzor: 23. 6 x 15. 8mm (format DX ) 10. 8 Megapixeli APC CCD cu filtru RGB. Rezolutie efectiva: 10. 2 milioane pixeli...cu alte cuvinte vorbim de un senzor pe care cei 10,2 milioane pixeli sunt foarte in largul lor...ceea ce face ca definitia imaginii sa fie foarte buna,precum si zgomotul pe imagine sa fie foarte mic.
2. obiectivul...chiar daca era obiectivul de kit,vorbim totusi de un AF-S NIKKOR 18-135...are vreo 300gr...si e destul de mare.
3. zoom...pe fotografi nu s-a facut zoom digital...e doar cel optic...de fapt acest aparat nici nu are zoom digital.
4  parametrii expunerii : ISO 200,exposure time 1/800, f.number f/5,6.  adica ce inseamna asta?  inseamna ca in intervalul cat a fost deschis obturatorul,adica 0,00125secunde,un obiect care se deplaseaza cu 200km/h parcurge 0,0694m,adica 6,94cm(daca nu cumva am gresit calculele)...adica o pasare trebuie sa se vada ca si cum ar sta pe loc.
5  aspectul general al fotografiei:fotografia nu pare prost focalizata,adica detaliile pe acea antena se vad bine si clar...ar trebui ca si pasarea sa se vada la fel de clar...

ca o concluzie,zic ca daca ar fi vorba de o pasare,ar trebui sa vada mai multe detalii care sa certifice aceasta ipoteza...dar eu nu vad acolo nimic care se semene cu o pasare...
   pentru exemplificare,am atasat fotografia unei pasari,in aproximativ aceleasi conditii,CU ACEEASI PARAMETRI,doar ca se afla mai aproape,probabil cu cel mult 60-100m...si nu am apucat sa focalizez foarte bine,fiind pe manual focus...
   sigur,ceea ce am expus aici sunt doar parerile mele...nu zic ca ce am fotografiat este ceva senzational sau neobisnuit...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."