Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pãreri despre fotografia asta

Creat de alx, 26 Octombrie 2007, 17:05:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Merci de lamuriri Jean! Mi-am inchipuit ca frunzele de vegetatie trebuie sa arate cam ca in poza "A". Acele "tuburi" (putin impropriu zis) nu puteau fi generate dacat de niste crengi fara frunze, sau fire lungi de iarba care evident nu exista acolo, si nu ar fi trebuit sa fie in acea pozitie. Sursa acelei anomalii e de cu totul alta natura (parerea mea...).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Nox

Jean și StarDust, potrivit cu informațiile ExIf ale acelei poze blițul s-a declanșat.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

Pai da, imi pare bine ca Jean a fost inspirat si a fotografiat acele plante tot cu blitz si defocalizate si chiar miscand aparatul. Diferenta intre prima poza (cea cu "anomalia") si pozele "A", "B", si "Cc" e mai mult decat relevanta(cel putin pt. mine). Acea anomalie poate fi intr-adevar legata de declansarea blitz-ului (desi nu pare sa fi fost nimic in fata, ca sa reflecte lumina inapoi spre obiectiv) sau total independent de lumina blitz-ului acel efect are cu totul alte cauze. Oricum, pentru mine acela numai efect generat de vegetatie nu e.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Dar daca din cauza miscarii rapide a piciorului, a sarit de pe incaltaminte un rest dintr-o planta in directia camerei?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Citat din: lylyt_ice din  08 Iunie 2009, 23:51:08
Dar daca din cauza miscarii rapide a piciorului, a sarit de pe incaltaminte un rest dintr-o planta in directia camerei?

O ipoteza care mi se pare putin probabila, datorita marimii efectului pe poza. totusi cred ca ipoteza asta nu poate fi scoasa total din calcul...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

CitatDar daca din cauza miscarii rapide a piciorului, a sarit de pe incaltaminte un rest dintr-o planta in directia camerei?
Sigur nu pot fi resturi de plante, lovitura este executata in lateral ,,Yoko ". In aceasta dimineata am mai facut un set de poze in acel loc. una din ele expusa la 90 grade fata de poza 16. Am facut cateva tinand cont de razele soarelui care patrund prin vegetatie, pentru a vedea eventualele reflexii. Sunt facute cu blitz si fara. Voi vedea ce a iesit dupa descarcare.  :-o
Adevarul este dincolo de noi

Yagg

Cred cã vã îndepãrtaþi mult de simpla problemã cu explicaþii inexplicabile:

Nox a evidenþiat ºi se poate verifica:

1. Flash fired, auto mode

apoi:

2. f/2.8 (deschiderea relativã a diafragmei)  e destul de mare pentru a se obþine acest efect.

3. Un efect aproximativ asemãnãtor se poate observa într-o pozã mai recentã ºi relativ asemãnãtoare ca parametri:

P1: Exposure Time:10/601 seconds   F Number:F/2.8   ISO Speed:107   Date Taken:2009:05:28 08:05:17   Metering Mode:Pattern   Flash Mode:Flash fired; auto mode   Focal Length:5.8 mm   Color Space:sRGB   

P2: Exposure Time:10/601 seconds   F Number:F/2.8   ISO Speed:100   Date Taken:2009:06:08 08:01:52   Metering Mode:Pattern   Flash Mode:Flash fired; auto mode   Focal Length:5.8 mm   Color Space:sRGB   

Dupã pãrerea mea, la fel ca ºi jackie, cred cã  poate fi orice fel de obiect (creangã fãrã frunze, în miºcare, fir de iarbã mai înalt, o bucatã de creangã în cãdere etc.) dar nu un fenomen optic neobiºnuit. Îmi imaginez cum s-ar putea obþine efectul, dar condiþiile ºi parametrii trebuie sã fie asemãnãtori, iar acest lucru este dificil de realizat). Se obiºnuieºte sã se spunã cã un experiment reuºit nu se repetã.




jean

  Buna observatia Yagg. Sa fi fost ceva in cadere si nu am observat eu fiind concentrat asupra fotografiei? poate fi posibil. Eu am inspectat putin locul pt. a determina cauza si nu am observat nimic altceva, numai vegetatie.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

#53
Citat din: Yagg din  09 Iunie 2009, 12:55:02
Cred cã vã îndepãrtaþi mult de simpla problemã cu explicaþii inexplicabile:

Nox a evidenþiat ºi se poate verifica:

1. Flash fired, auto mode

Eu nu am contestat nici un moment asta :)

E posibil sa fi fost un obiect in cadere, care ar fi putut genera o astfel de traiectorie, cel mai probabil un pai, sau un fir de iarba acesta aflat in imediata apropiere a obiectivului, asa s-ar putea explica marimea relativa a efectului obtinut intr-un timp de expunere atat de scurt.
Cred ca doar un obiect in miscare si f. apropiat putea sa genereze acel efect tubular luminos, care nu putea sa apara de la o planta care avea si frunze pe ea. In orice caz, asa cum am mai zis, e primul efect de acest gen pe care il vad pe o poza facuta cu un aparat digital.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#54
Citat din: Nox din  07 Iunie 2009, 18:31:31
Jackie, nu e nevoie sã te ambalezi aºa. Nu ºtiu cum de la o fotografie banalã ai ajuns la unicorni.

Nox, dar nasoale exprimari mai ai. Iti recomand DEX daca nu stii ca ambalare se refera la impachetare, este ciobanesc sa spui altor colegi de pe forum sa nu se ambaleze. Daca tu ca moderator folosesti argouri  si te exprimi astfel, atunci la ce sa te mai astepti din partea celorlati colegi? Din cate stiu tot tu esti moderatorul care ai intrebat si un coleg de pe forum daca sa deschis sezonul de pescuit in state. Nasol! Daca esti moderator asta nu inseamna ca trebuie sa-ti bati joc de ceilalti utilizatori de pe forum. Poate ca ai trebui sa inveti de la moderatorul StarDust cum sa te comporti fata de ceilalti colegi. Vezi ca eu nu accept insultele si ironiile tale mai mult sau mai putin voalate. Pe viitor fii mai atent cu expresiile.



Pentru jean

Citat din: jean din  09 Iunie 2009, 13:48:53
 Buna observatia Yagg. Sa fi fost ceva in cadere si nu am observat eu fiind concentrat asupra fotografiei? poate fi posibil. Eu am inspectat putin locul pt. a determina cauza si nu am observat nimic altceva, numai vegetatie.

jean ma bucur ca pana la urma ai gasit si raspunsul ti-ai dat seama ca am avut dreptate referitor la firul de iarba iluminat de blitz.
Yagg a fost de-acord cu mine , tu cu Yagg deci intelegi situatia.  :-D

Nox

#55
Jackie, când te-ai trezit ai cãzut din pat în cap?

AMBALÁ, ambalez, vb. I. 1. Tranz. A împacheta ceva într-un material protector, în vederea ușurãrii manipulãrii lui și a transportului. 2. Tranz. A face ca viteza unui motor sã devinã mai mare decât viteza lui nominalã. 3. Refl. (Despre cai) A începe sã fugã tare (fãrã a putea fi oprit). 4. Refl. Fig. A se lãsa purtat de mânie, de entuziasm, a se avânta într-o discuție aprinsã; a se antrena, a se aprinde. – Din fr. emballer.  

http://dexonline.ro/search.php?cuv=a%20ambala

Mai sus ai fãcut ceea ce faci de obicei, selectezi dupã niște tipare subiective informația potrivitã discursului tãu. (confirmation bias)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

liteady73

#56
 Salut Jackie28t !... Salut Nox !...

Nimeni nu are nici o vina. Deci nu te poti enerva din nimic. Doar daca vrei sa defulezi. :-)  Si nu este cazul.  :-) Inca.  :-)

Mai avem cale lunga pana la dezvaluirea legata de prezenta prietenilor nostri de departe - daca imi permite-ti sa le spun asa.

Avem materiale. Avem logica. Mai ales bun simt si compromis in intelegerea postarilor colegilor nostri...

PS : Nu e cazul sa ne mai certam... Au trecut vremurile acelea. Cred... :-)

jackie28t

Citat din: Nox din  25 Septembrie 2009, 19:29:53
Jackie, când te-ai trezit ai cãzut din pat în cap?

AMBALÁ, ambalez, vb. I. 1. Tranz. A împacheta ceva într-un material protector, în vederea ușurãrii manipulãrii lui și a transportului. 2. Tranz. A face ca viteza unui motor sã devinã mai mare decât viteza lui nominalã. 3. Refl. (Despre cai) A începe sã fugã tare (fãrã a putea fi oprit). 4. Refl. Fig. A se lãsa purtat de mânie, de entuziasm, a se avânta într-o discuție aprinsã; a se antrena, a se aprinde. – Din fr. emballer.  

http://dexonline.ro/search.php?cuv=a%20ambala

Mai sus ai fãcut ceea ce faci de obicei, selectezi dupã niște tipare subiective informația potrivitã discursului tãu. (confirmation bias)

Nox, doresti sa vorbesc cu tine pe acelasi ton?
Cand m-am trezit nu am cazut din pat in cap dar tu Nox cand te-ai trezit ai cazut din pat in cap?
Tu chiar nu vezi unde e problema?