Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sugestie pentru toti membri si userii ai acestui forum (IMPORTANT!)

Creat de Kbal, 01 Iulie 2008, 17:45:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kbal

In primul rand as dori sa va salut pe toti , forumul este formidabil din toate punctele de vedere , nici nu ma asteptam sa gasesc asa ceva in Romania (abordari atat de serioase si la un nivel atat de bun de pregatire). Sunt cat se poate de impresionat chiar vreau sa precizez si faptul ca am mai bine de o saptamana de cand tot ma documentez de aici si cred ca am cuprins mai toate subiectele importante din ultima perioada .

Acum as vrea sa fac o sesizare si sa intervin cu o propunere .
Pe acest forum fata de altele observ si o maturitate ridicata ,  o colaborare buna intre useri insa prea multe dezbateri la nivel teoretic si mai putin practic. E pacat sa irosim atata cercetare , filozofie de ca caz la caz ... doar pentru a ne forma o cultura generala .

Acum sa fac o sinteza a catorva subiecte si sa imi exprim si un punct de vedere la final ca sa ma intelegeti mai bine .

Ex : Sa vorbit despre TELEPATIA da nimeni nu cred ca a invatat cum se poate controla si nici nu a confirmat existenta acestui fenomen in adevaratul sens .
Sa vorbit despre VIS insa nimeni nu poate confirma cu certitudine daca este mai mult decat o simpla poveste din subconstient .
Sa vorbit despre LEVITATIE insa nimeni nu cred ca a invatat cum poate fi controlata si nici nu a confirmat cu certitudine existenta acestui fenomen .
La fel si cu : diferite tipuri de energii , puteri psihice , fenomeul 2012, aparitii OZN si multe altele .
Nu am pretentia ca in orice domeniu putem gasi si rezolvari practice , si nici nu consider ca ar fi usor dar daca ne-am uni totii si ne-am canaliza in anumite directii de cercetare eu cred ca am avea rezultate .

In concluzie propun o colaborare mai intensa pe teme mai realistice care prezinta si un potential de solutionare mai ridicat . Cred ca ne-ar fi mai de folos decat doar sa ne imbogatim cultura , cred chiar ca ar putea duce si la unele descoperiri semnificative . Haideti sa ne unim , haideti sa facem ceva constructiv ! Indiferent de ce implica acestu lucru (dezbateri intense , intalniri , experimente etc.) .

Cred ca primii pasi ar fi sa gasim subiectul cel mai potrivit asa ca va rog propuneti subiecte , apoi sa il alegem pe cel mai potrivit , iar spre final sa gasim si metoda cea mai potrivita de abordare astfel incat sa duca si spre rezolvari .

Va rog cei contra sau sceptici nu postati (nu ca nu m-ar interesa si pararile voastre contra dar mie frica sa nu se umple 20 de pagini din care adunate doar 2 sa contina informatii constructive si 18 pareri negative fapt ce poate la un moment dat plictisi sau chiar si demoraliza), asa ca va rog fin nou luati in considerare rugamintea mea .

O zi buna tuturor .




Only the best is good enough ...

Shadowman

 Propuneri,planuri,sugestii,proiecte...
Asa cum spunea Romulus intr-un alt topic,il citez : "participarea e sublima, e extraordinara, dar lipseste .......vorba lu' nenea Iancu, concitadinu' meu !"  :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kbal

In sfarsit cineva care ma sustine  :-D cel putin sufleteste :P ....
Vezi tu eu demult caut sprijin in astfel de activitati si am ajuns la concluzia ca de cele mai multe ori colegii de munca sau de la facultate , prietenii de cartier, alte cunostiinte din anturaj etc. nu sunt intocmai potriviti unor astfel de proiecte. Compatibilitatea in acest sens se gaseste foarte greu si in asta consta si succesu , in a forma o echipa potrivita .... but from where  :?
Only the best is good enough ...

romulus

---Bun venit p'aici  Kbal !
        Zici tu :
CitatCompatibilitatea in acest sens se gaseste foarte greu si in asta consta si succesu
---Pai da ......nu o sa fie prea greu sa-ti dai seama ca si pe aici (pe forum) structura e destul de eterogena.....
---In urma cu vreun an si eu gandeam ca tine,  ca din "comunitatea" asta  de pe RUFOn se vor gasi mai multi cu care sa putem  comunica si in afara subiectelor scrise p'aici, adica luand contact direct , cunoscand oamenii, punand laolata pasiuni si abilitati deosebite pe care unii / ori fiecare / le avem, se iasa ceva palpabil, cu care sa  se treaca si la ceva "actiune".
---Ma gandeam (si acum gandesc la fel ) la ceva care sa ne uneasca si mai mult, sa ne dea un tel comun, de genul  CLUB, FUNDATIE, ORGANIZATIE NON GUVERNAMENTLA, FARA POLITICA si/ori  INTERESE MESCHINE VANITATI DESARTE de genu' "cine-i sefu' "s.a.md......
--- Gandindu-ma la mine pot zice ca,  poate daca  as fi luat si eu o  initiativa si m-as fi implicat mai mult iesea totusi ceva de genu', dar ..... uite cum este : timpul fiecaruia e dramuit, oamenii sunt din toata tara si unii chiar din afara tarii, au fiecare proiectele si drumurile lor, viata lor , mai sunt si rivalitati, mici rautati......Daca nu este ceva in sange, care sa te motiveze foarte puternic, cum ar de ex. PASIUNEA, nu prea iese...Ne-am intalnit sporadic, este adevarat, cativa forumisti , dar fara "urmari" concrede in organizare...
---Dar cine stie, poate de'acu incolo.
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

Pai intalnirile la intamplare cu cativa forumisti nu sunt o solutie... probabil ca majoritatea au transformat din aceste intalniri un motiv bun de a valorifica cateva zile de vacanta , sau doar o scurta iesire de destindere sub o forma mai speciala sau de ce nu si pentru a scoate prietena/nevasta la o plimbare .
Bun sunt de acord si cu acest aspect dar nu reprezinta o solutie pentru situatia de fata si in acest sens cred ca ar trebui abordata o pozitie mai ferma mai dedicata (cu pasiune cum ati precizat mai sus , si deviind putin de la cursul vietii personale) .
Poate ar trebui sa .. gasim um mod de ai incuraja si pe ceilalti , un impuls care sai motoveze.. sau poate nu ...

Haideti sa privim si partea buna a lucrurilor ... suntem 2... ? poate fi deajuns ...? putem incepe ...?
Only the best is good enough ...

Shadowman

   L-am citat pe Romulus...Acum il citez pe Spooky  :lol: :
" E usor sa ai ideei si sa le spui. Cel mai greu e in momentul in care vrei sa te pui pe treaba.
Dar desigur, poti incepe prin a intocmi proiectul, faci o echipa de lucru ,eventual, identifici de ce ai nevoie, resurse materiale, resurse oameni, distribui treburile, identifici posibilitatile de finantare etc... cum se face orice proiect...
Dupa ce proiectul e intocmit, incercam sa-l realizam.
"
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,807.0.html

Kbal,propune "subiectul cel mai potrivit ",subiect "pe teme mai realistice care prezinta si un potential de solutionare mai ridicat".Vezi reactiile...
Bafta !  :-)

In final,il citez ,din nou,pe Ryn : ""De sfaturi suntem satui..."
Iar eu repet : "Descopar pe zi ce trece tot mai multi                 sfetnici,propovaduitori,teoreticieni,manageri,consilieri,filozofi,critici literari,controlori CTC,initiatori de proiecte,oratori,faruri calauzitoare,datatori de pareri..."   http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1904.msg34832.html#msg34832 )
Nu fac aluzii rautacioase la posturile tale. E doar o constatare,dupa aproape doi ani de cind m-am inscris pe forum...Propuneri au mai fost,dar "Cum venira, se facura toate o apa s-un pãmânt."
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

lylyt_ice

  Subscriu, spusele lui Shadow...plus de asta eu consider ca oricum s-au cam format "subiectele" interesante si adeptii lor, iar la intalniri participa cine poate si este egal daca isi propune prin participare o posibilitate de agrement impreuna cu sotia sau prietena. Plus de asta, acest forum este liber pt toata lumea...nu-i o institutie unde poti trasa sarcini sau impune prezenta obligatorie. Ideii pot fii multe dar realitatea  punerii in practica...este cu totul alta. Cat despre dovezi palpabile in ofologie si parapsyhologie...pana in prezent cam toti vor dovezi darrr...pana vor apare cei care le pot pune pe tava, nu avem decat sa :asteptam, presupunem, speculam, banuim, sau aberam...fiecare dupa capacitatile lui  :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kbal

Eu cred ca nu ai inteles mesajul in esenta :| nu era vorba de formari de subiecte ci de materializarea lor . Chiar tu ai afirmat ca : "Ideii pot fii multe dar realitatea  punerii in practica...este cu totul alta. " pai eu la treaba cu practica ma referam .  Acum dami voie sa il citez pe romulus care are multa dreptate :
1)"uite cum este : timpul fiecaruia e dramuit, oamenii sunt din toata tara si unii chiar din afara tarii, au fiecare proiectele si drumurile lor, viata lor , mai sunt si rivalitati, mici rautati ..etc."
2)"Ne-am intalnit sporadic, este adevarat, cativa forumisti , dar fara "urmari" concrete in organizare..."

Sper ca ai desprins latura negativa din aceste cuvinte ale dansului . Problema exista si cred ca poate fi corectata in timp , cam asta ar fi scopul si interventia mea prin acest subiect .

Iar la faza cu : "la intalniri participa cine poate si este egal daca isi propune prin participare o posibilitate de agrement impreuna cu sotia sau prietena" iar cred ca m-ai inteles gresit. Una e sa ai deja o activitate/un proiect pentru care sa te dedici si printre altele sa profiti de "posibilitate de agrement impreuna cu sotia sau prietena" - sunt deacord dar fenomenul se manifesta putin diferit in sensul prezentat mai sus din afirmatiile 1,2 .

Adica hai sa tio zic mai pe direct... "omu" prinde 2-3 zile de munca libere , sau o vacanta etc. se gandeste la o scurta excursie ... si din lipsa de altceva sau satul/plictisit de circumstante la care a mai participat (la mare sau la munte cu prietenii vechi) alege varianta  hai domle sa vad care o fi treaba cu forumistii astia ca tot au o intalnire la data x in locul y .  Ori asta nu inseamna proiect comun sau colaborare ;) .

Si in legatura cu spusele lui shadowman "Descopar pe zi ce trece tot mai multi                 sfetnici,propovaduitori,teoreticieni,manageri,consilieri,filozofi,critici literari..." asta se intampla si in prezent :D . Speculam variantele negative in loc sa gasim o alternativa de colaborare ... ori in cazul de fata cine e ala "negativist , teoretician , filozof etc. ? " eu ??? ?

Revin cu dorinta mea initiala ... haideti sa nu mai speculam astfel de variante si sa gasim solutii ! bineinteles pentru cei interesati ....

Only the best is good enough ...

Cautatorul

Adaptez o vorba: "Nu te gandi ce poate face RUFON pentru tine ci gandeste-te ce poti face tu pentru RUFON".

Ce te impiedica sa incepi pe cont propriu o investigatie in domeniul care te intereseaza? Pe multi ii impiedica lipsa banilor si/sau a timpului.

Cu siguranta sunt forumisti din toata tara. Daca in zona mea (Braila) ar avea loc un eveniment ciudat, m-as duce sa verific povestea, etc. E vorba de curiozitatea mea personala. Si apoi poate ca as scrie aici pe forum (sau pe altele) ce-am fotografiat, si ce-am aflat.

Dar in primul rand e vorba de curiozitatea personala in cazul meu.

De acord cu tine ca se vorbeste (speculeaza) prea mult  dar nu se face nimic concret. Cu riscul de a ma repeta: Nu te impiedica nimeni sa te implici in ceva concret si apoi sa ne spui si noua... daca nu e secret.  :-)

Kbal

Si iar povestea se repeta ...

"Revin cu dorinta mea initiala ... haideti sa nu mai speculam astfel de variante si sa gasim solutii ! bineinteles pentru cei interesati ...."

Si inca ceva in cazul meu nu e vorba de curiozitate personala retineti asta !

Apropo daca gasiti ceva din br. interesant sa ma tineti la curent :d poate mai sunt si alti locatari ai brailei printe dvs , un mic ajutor sau o sugestie nu ar strica in legatura cu verificarea povestii , inainte de postarea pe forum ;) .

Apropo domnule romulus sa imi mai mentin o speranta macar din partea dvs. ? :D
Only the best is good enough ...

alx

@Kbal

  nu vreau sa fiu rau,dar cum am mai spus-o si alta data,referitor la alt membru,presimt o evolutie meteorica a ta pe forumul asta... :-D
si o sa explic si de ce:in primul rand acesta este UN FORUM!. adica un spatiu virtual de discutie,pus la dispozitie de cineva,unde se impartasesc idei,opinii,credinte,INFORMATII...si unde mare parte din membrii sunt sub "umbrela" anonimatului...BUN! totul e OK pana aici!   DAR cum au punctat si altii inaintea mea,ca sa faci ceva cu adevarat,e nevoie de mai mult decat de vorbe...trebuie TIMP,BANI si PASIUNE!  Acuma ce-i drept,PASIUNE avem cam toti,ca de asta suntem aici...nu-i asa?  BANII...aici pentru unii e mai greu,pentru altii mai usor...dar in principiu se rezolva!  TIMPUL insa e o problema mare! De ce spun asta?  Pentru ca eu,cel putin,nu prea am TIMP LIBER! Si atunci,ca sa ma implic intr-o actiune,cum am mai si facut,inseamna un efort mare pt mine...trebuie sa recuper TIMPUL folosit la aceste actiuni muncind mai mult,si asta pt ca o afacere cat de mica nu merge numai de la sine...trebuie si implicare.Asta in primul rand!
  In al doilea rand,trebuie sa ne intrebam,fiecare dintre noi,DE CE NE AFLAM PE FORUMUL ASTA?.Eu ma aflu aici NUMAI SI NUMAI  pentru fenomenele OZN si cele adiacente lor!  Cu sinceritate spun ca nu m-ar interesa un proiect care sa demonstreze ca in 2012 se termina lumea...sau un altul in care sa ne etalam calitatile telepatice,sau...sau...sau...
  Cat despre fenomenele OZN,aici e alta mancare de peste:astea se produc INDEPENDENT DE VOINTA SAU DISPONIBILITATEA NOASTRA! Si atunci prefer sa imi indrept atentia inspre acestea,si sa las proiectele gen "ora de lucru manual" in seama celor care isi permit luxul de a-si folosi timpul in acest scop...
   In plus,asa cum deja ti s-a explicat,au fost multe proiecte,si multi useri cu idei si cu energie...si ce s-a ales de ele? NIMIC! tocmai pentru ca din spatele tastaturii si pana in lumea reala e o oarecare distanta!  care se dovedeste mult mai greu de parcurs dacat crezi initial!
  Acuma nu vreau sa te deziluzionez,dar nici nu vreau sa te las sa-ti faci sperante prea mari...incearca sa fii realist,foloseste o saptamana din timpul tau si "digera" cam ce s-a scris pe aici in ultimii 2 ani...si apoi mai discutam.
             Daca si dupa aceasta saptamana mai sustii ideile astea cu proiecte comune care "sparg gura targului" inseamna ca m-am inselat si nu esti un meteor,ci o COMETA!  :-D
   parerea mea    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Shadowman

Citat din: alx din  02 Iulie 2008, 18:31:49
  TIMPUL insa e o problema mare! De ce spun asta?  Pentru ca eu,cel putin,nu prea am TIMP LIBER! Si atunci,ca sa ma implic intr-o actiune,cum am mai si facut,inseamna un efort mare pt mine...trebuie sa recuper TIMPUL folosit la aceste actiuni muncind mai mult,si asta pt ca o afacere cat de mica nu merge numai de la sine...trebuie si implicare.Asta in primul rand!
   In al doilea rand,trebuie sa ne intrebam,fiecare dintre noi,DE CE NE AFLAM PE FORUMUL ASTA?.Eu ma aflu aici NUMAI SI NUMAI  pentru fenomenele OZN si cele adiacente lor!   

  Timpul n-ar fi o problema,sunt sigur...Daca ai o echipa formata din cel putin 10 "pasionati","investigatori" ori "ufologi",mi-e greu sa cred ca toti 10 au probleme in acelasi timp...Din cei 10 ,tot gasesti 2-3 care sa sare intr-o masina (preferabil de teren) ori elicopter (de ce nu ?) si care sa filmeze,sa fotografieze,sa faca masuratori,(preferabil cu scule high-tech ) sa discute cu martorii,sa stringa probe...Da' care ar fi cei 10...? Ca din ce vad pe forum,ii cam numar pe degetele de la o mina,pe cei care,in opinia mea,ar fi interesati de asta...Experienta,flerul,pregatirea nu le mai pun la socoteala....
  Geaba vise,geaba planuri,daca nema putirinta,daca nema interes... :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kbal

"ALX" e parerea ta si o respect insa subiectul se adresa si se adreseaza celor interesati ... daca tu ai alte inclinatii si anume strict fenomenul OZN atunci ..... e problema ta si numai a ta dar in acest caz subiectul deschis de mine nu ti se adreseaza . Iar ca sa nu iti las impresia ca si eu la randul meu am inclinatii stricte si doar interese personale pot sati spun ca m-ar satisface si ideea colaborarii intr-un proiect gen ozn insa putin diferit fata de cum abordezi tu problema . Spre ex. decat sa caut/sa astept  sa pice din cer vreun ozn mai mult m-ar tenta ideea reproducerii unui asfel de aparat ... unei noi tehnologii asemanatoare .
Bine inteles dupa cum ai spus si tu si altii si sustin si eu ideea. Este necesara o echipa cu timp , vointa , idei , pasiune si bineinteles bani , insa fiecare poate participa cu ce poate , doar timpul este obligatoriu . eu consider ca intrunesc majoritatea conditiilor si inca mai astept si alti potentiali participanti .

Revin subiectul e facut doar pentru cei interesati si implicit care intrunesc conditiile !
Speculatii negative cred ca s-au dezbatut sub toate formele asa ca va rog nu mai continuati .
Only the best is good enough ...

Kbal

Haha bv. Shadow "Timpul n-ar fi o problema,sunt sigur...Daca ai o echipa formata din cel putin 10 "pasionati","investigatori" ori "ufologi",mi-e greu sa cred ca toti 10 au probleme in acelasi timp...Din cei 10 ,tot gasesti 2-3 care sa sare intr-o masina" exact la asta ma refeream insa nu ma dus capul sa ma exprim si asa :P tx

revin cu cateva citate ale domnului romulus :
"---Ma gandeam (si acum gandesc la fel ) la ceva care sa ne uneasca si mai mult
---Dar cine stie, poate de'acu incolo.
---Am zis !"
Only the best is good enough ...

romulus

CitatAdaptez o vorba: "Nu te gandi ce poate face RUFON pentru tine ci gandeste-te ce poti face tu pentru RUFON".
---Zice Cautatorul care citeaza un fost presedinte american....
----Pai  hai sa incep eu : eu  POT face pe investigatorul unui fenomen ori a unei aparitii OZN in judetul Prahova, pentru ca imi este la indemana. Am o camera video, sar in masina - cum zice Shadow - si ma duc unde trebuie si fac ce trebuie dupa care vin si le pun la dispozitia RUFOn, eventual sa le analizam, dezbatem, completam, clasificam,etc.....Na !
---Am zis ! Next ...?
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David