Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sugestie pentru toti membri si userii ai acestui forum (IMPORTANT!)

Creat de Kbal, 01 Iulie 2008, 17:45:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adipop

Citat din: Kbal din  03 Iulie 2008, 02:51:08
Da bineinteles ... dar nici eu inca nu sunt 100% hotarat pendulez intre doua domenii tehnic sau paranormal . In cazul celui tehnic ma gandeam la un sistem de propulsie ceva gen antigravitatie sau reducerea masei , iar in cazul domeniului paranormal ... orice se presupune ca se poate realiza cu puterea mintii . Oricum asteptam si alte pareri ... speram sa vina cineva cu o idei ma intai , si apoi sa le analizam .   

Indiferent de ideea la care se angreneaza o echipa s-o puna in practica, trebuie stiut ca realizarea ei depinde de relatiile de bun simt existente intre membrii echipei respective.
adi

Kbal

adipop - "Indiferent de ideea la care se angreneaza o echipa s-o puna in practica, trebuie stiut ca realizarea ei depinde de relatiile de bun simt existente intre membrii echipei respective."

Pai chiar chiar am am incercat pe cat posibil sa tin cont de acest aspect insa discutiile mai aprinse din acest topic nu au fost nicidecum declansate de mine iar raspunsul meu a fost cat se poate de diplomatic .

Ok dupa cum spuneam am sa reivn in curand cu un proiect ... probabil max 2-3 zile .

P.S. "Unidentified" ma bucur pentru sesizarile facute cu "recordu" nu stiu daca te-ai referit la "Mesaje:43 (14.333 pe zi)" sau la alt ceva in orice caz iti multumesc . E bine ca mai exista cate cineva care sa ma intretina cu astfel de incurajari , probabil altfel as fi cedat , eram "cat pe aci" sa inchid topicul in urma conversatiei cu "alx" .
Only the best is good enough ...

Kbal

,,Nu se poate, da' funcþioneazã"

Existã însã o invenþie pe care ar fi vrut s-o breveteze, dar n-a putut, pentru cã nimeni nu i-a gãsit explicaþia fizicã. ,,Am realizat odatã un dispozitiv care micºora masa unui obiect. Folosea teoria impulsului care se certa cu una dintre legile fizicii care spune cã fiecãrei acþiuni trebuie sã-i corespundã o reacþiune egalã ºi de sens contrar. Or, ãsta al meu n-avea jet, n-avea elice, n-avea roþi, n-avea interacþiune magneticã ºi al naibii se miºca. Bineînþeles, consuma, nu era perpetuum mobile. ªi atunci m-a luat ministrul Octavian Groza, fiul lui Petru Groza, ºi m-a dus la Consiliul Naþional de ªtiinþã ºi Tehnologie. ªi acolo a venit un hectar de mãrimi – profesori, academicieni, savanþi – ºi prima expresie a fost «nu se poate». La care Groza zice «Nu se poate, da' merge. Cum dracu' justificãm?» Doctor în fizicã, Dan Vamanu, care a fost ºef de promoþie la Oxford, a studiat dispozitivul ºi mi-a zis «Justine, sã mã ia dracu' dacã am înþeles. Ãsta n-ar trebui sã meargã. Da' bine cã merge, c-om gãsi noi justificare matematicã». Nu s-a gãsit nici acum".

Justin Capra

Only the best is good enough ...

Kbal

Inca ceva interesant :d tot de Jutin Capra .

"Am avut norocul sa fiu sarac si marele avantaj de a fi intotdeauna la marginea societatii. Dupa parerea mea, factorii de progres sunt angoasa, lehamitea de cotidian si lipsurile. Taranul spune ca nevoia te invata."
Only the best is good enough ...

antoniu

synectica:.................voi aici faceti ca ciudatul sa para normal  si normalul sa para ciudat.......asta da inventica :star:

Shadowman

Citat din: antoniu din  04 Iulie 2008, 00:20:58
synectica:.................voi aici faceti ca ciudatul sa para normal  si normalul sa para ciudat.......asta da inventica :star:

  Profunda cugetare...Iesita din modelul formal al psihicului ternar pe care s-au simulat numeroasele procese psihice si interoperabilitatile din sistem... 8-)
  Eu am descoperit pe forum persoane capabile de lucruri de-a dreptul  uimitoare :nu numai ca reusesc sa faca din gunoiul de grajd bici, dar il mai fac sa si trosneasca...!  :-o 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

adipop

Citat din: Kbal din  03 Iulie 2008, 23:50:18
adipop - "Indiferent de ideea la care se angreneaza o echipa s-o puna in practica, trebuie stiut ca realizarea ei depinde de relatiile de bun simt existente intre membrii echipei respective."

Pai chiar chiar am am incercat pe cat posibil sa tin cont de acest aspect insa discutiile mai aprinse din acest topic nu au fost nicidecum declansate de mine iar raspunsul meu a fost cat se poate de diplomatic .

Ok dupa cum spuneam am sa reivn in curand cu un proiect ... probabil max 2-3 zile .

P.S. "Unidentified" ma bucur pentru sesizarile facute cu "recordu" nu stiu daca te-ai referit la "Mesaje:43 (14.333 pe zi)" sau la alt ceva in orice caz iti multumesc . E bine ca mai exista cate cineva care sa ma intretina cu astfel de incurajari , probabil altfel as fi cedat , eram "cat pe aci" sa inchid topicul in urma conversatiei cu "alx" .


Este o forma de triere a celor care vor sa faca ceva serios...Raman cei buni.
Nu trebuie sa ai parte de incurajari, daca vrei sa spui sau sa faci ceva. Mergi mai departe cu curaj...si incet-incet ti se alatura si altii. Mizeaza mult pe tine !
adi

Nox

OFFTOPIC

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 00:10:03
,,Nu se poate, da' funcþioneazã"

Existã însã o invenþie pe care ar fi vrut s-o breveteze, dar n-a putut, pentru cã nimeni nu i-a gãsit explicaþia fizicã. ,,Am realizat odatã un dispozitiv care micºora masa unui obiect. Folosea teoria impulsului care se certa cu una dintre legile fizicii care spune cã fiecãrei acþiuni trebuie sã-i corespundã o reacþiune egalã ºi de sens contrar. Or, ãsta al meu n-avea jet, n-avea elice, n-avea roþi, n-avea interacþiune magneticã ºi al naibii se miºca. Bineînþeles, consuma, nu era perpetuum mobile. ªi atunci m-a luat ministrul Octavian Groza, fiul lui Petru Groza, ºi m-a dus la Consiliul Naþional de ªtiinþã ºi Tehnologie. ªi acolo a venit un hectar de mãrimi – profesori, academicieni, savanþi – ºi prima expresie a fost «nu se poate». La care Groza zice «Nu se poate, da' merge. Cum dracu' justificãm?» Doctor în fizicã, Dan Vamanu, care a fost ºef de promoþie la Oxford, a studiat dispozitivul ºi mi-a zis «Justine, sã mã ia dracu' dacã am înþeles. Ãsta n-ar trebui sã meargã. Da' bine cã merge, c-om gãsi noi justificare matematicã». Nu s-a gãsit nici acum".

Justin Capra

De unde este extras asta? Mai multe info? Cu riscul sã mã repet... nu ai cum sã micºorezi masa.

"Mass is a fundamental concept in physics, roughly corresponding to the intuitive idea of how much matter there is in an object."
http://en.wikipedia.org/wiki/Mass

Probabil e vorba de o exprimare defectuoasã....

LE: Am gãsit de unde e scos: http://www.gandul.info/viata/justin-capra-inventator-maturator-filozof-si-pustnic.html?3931;2380119

LE2: Sã citiþi ºi comentariile la articol ale cititorilor.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adipop

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 00:10:03
,,Nu se poate, da' funcþioneazã"

Existã însã o invenþie pe care ar fi vrut s-o breveteze, dar n-a putut, pentru cã nimeni nu i-a gãsit explicaþia fizicã. ,,Am realizat odatã un dispozitiv care micºora masa unui obiect. Folosea teoria impulsului care se certa cu una dintre legile fizicii care spune cã fiecãrei acþiuni trebuie sã-i corespundã o reacþiune egalã ºi de sens contrar. Or, ãsta al meu n-avea jet, n-avea elice, n-avea roþi, n-avea interacþiune magneticã ºi al naibii se miºca. Bineînþeles, consuma, nu era perpetuum mobile. ªi atunci m-a luat ministrul Octavian Groza, fiul lui Petru Groza, ºi m-a dus la Consiliul Naþional de ªtiinþã ºi Tehnologie. ªi acolo a venit un hectar de mãrimi – profesori, academicieni, savanþi – ºi prima expresie a fost «nu se poate». La care Groza zice «Nu se poate, da' merge. Cum dracu' justificãm?» Doctor în fizicã, Dan Vamanu, care a fost ºef de promoþie la Oxford, a studiat dispozitivul ºi mi-a zis «Justine, sã mã ia dracu' dacã am înþeles. Ãsta n-ar trebui sã meargã. Da' bine cã merge, c-om gãsi noi justificare matematicã». Nu s-a gãsit nici acum".

Justin Capra



Cred ca acele impulsuri au fost directionate dupa anumite Legi. Poate dupa Legea Cosmosurilor. Noi, la Craiova, am studiat actiunea acestei Legi asupra materialelor anizotrope.
adi

adipop

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 00:14:21
Inca ceva interesant :d tot de Jutin Capra .

"Am avut norocul sa fiu sarac si marele avantaj de a fi intotdeauna la marginea societatii. Dupa parerea mea, factorii de progres sunt angoasa, lehamitea de cotidian si lipsurile. Taranul spune ca nevoia te invata."

Am toata stima pentru acest Om si pentru tot cea facut. Poate ca insasi aceste marimi de intrare a propriului sistem, l-a " ajutat " sa faca aceste descoperiri.
Alte marimi de intrare a sistemului respectiv, ducea catre alte marimi de iesire.
adi

Kbal

Si eu cred ca exprimarea este putin improprie , probabil sa referit la ceva antigravitational , in orice caz omul e cat se poate de capabil , chiar te rog sa citesti articolele pe care ti le furnizez mai jos despre dansul ... e un exemplu viu marilor valori romanesti .

Mai jos cateva spoturi cu dansul realizate de "realitatea tv" si "National Geographic" :
http://www.youtube.com/watch?v=jIIhvuZSh98
http://www.youtube.com/watch?v=1VhsVwgEpi8

Iar aici cateva articole si interviuri :
http://www.gandul.info/viata/justin-capra-inventator-maturator-filozof-si-pustnic.html?3931;2380119
http://www.adevarul.ro/2004-05-01/P6z7/sueta-la-o-cafea_80249.html
http://www.financiarul.com/articol_3422/justin-capra-castigatorul-premiului-oferit-de-fundatia-dan-voiculescu.html
Only the best is good enough ...

Kbal

Ei vezi Adipop ca se poate !!! poate macar acest exemplu poate reprezenta un stimul de vointa pentru cativa din noi ...
Only the best is good enough ...

adipop

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 01:10:45
Ei vezi Adipop ca se poate !!! poate macar acest exemplu poate reprezenta un stimul de vointa pentru cativa din noi ...

Sigur ca se poate...Sunt cativa cercetatori romani de mare calibru la nivel mondial, carora s-ar merita sa li se duca cercetarile mai departe, ca sinteza.
adi

Kbal

Pai cercetarile li se duc mai departe cu siguranta ... insa pe alte cai , ex. domnului Jutin cand i s-a furat proiectul rucsacului zburator de catre americani ... probabil in colaborare si cu statul romanesc .
Only the best is good enough ...

adipop

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 01:25:55
Pai cercetarile li se duc mai departe cu siguranta ... insa pe alte cai , ex. domnului Jutin cand i s-a furat proiectul rucsacului zburator de catre americani ... probabil in colaborare si cu statul romanesc .

E vorba de sinteza cercetatorilor - Coanda, Gogu Constantinescu, Tesla si mai ales Odobleja.
Scopul - apa, hidrogen si electroni.
adi