Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sugestie pentru toti membri si userii ai acestui forum (IMPORTANT!)

Creat de Kbal, 01 Iulie 2008, 17:45:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

liteady73

 Salut Kbal !...

Ai dreptate. Te rugam sa nu deschizi teme care ne abat de la ce intereseaza publicul larg.

Imi cer scuze de observatie, dar se pare ca este un topic nefolositor.

Pentru a intelege mai multe lururi legate de acest forum, iata un link, pe care banuiesc ca l-ai mai citit si iti este familiar:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,629.0.html

alx

Citat din: Kbal din  01 Iulie 2008, 17:45:11
In primul rand as dori sa va salut pe toti , forumul este formidabil din toate punctele de vedere , nici nu ma asteptam sa gasesc asa ceva in Romania (abordari atat de serioase si la un nivel atat de bun de pregatire).
mda...multumim.Cat despre asteptari...unde te asteptai sa gasesti asa ceva? In AREA 51? :-D  printre cactusii cu camere de supraveghere?  sau in HANGARUL 18?

Citat din: Kbal din  01 Iulie 2008, 17:45:11
Sunt cat se poate de impresionat chiar vreau sa precizez si faptul ca am mai bine de o saptamana de cand tot ma documentez de aici si cred ca am cuprins mai toate subiectele importante din ultima perioada .
adica reptilieni,balaurieni,2012,NOW si alte alea?  ca astea au fost subiectele la moda in ultima perioada... :-D
cat despre pretentia de a parcurge ''mai toate subiectele importante'' intr-o saptamana...ma abtin...

Citat din: Kbal din  01 Iulie 2008, 17:45:11
Acum as vrea sa fac o sesizare si sa intervin cu o propunere .
Pe acest forum fata de altele observ si o maturitate ridicata ,  o colaborare buna intre useri insa prea multe dezbateri la nivel teoretic si mai putin practic. E pacat sa irosim atata cercetare , filozofie de ca caz la caz ... doar pentru a ne forma o cultura generala .
[/color]   pacat pentru cine? cine intentioneaza sa traga foloase directe din ceea ce se posteaza pe rufon?

Citat din: Kbal din  01 Iulie 2008, 17:45:11
Acum sa fac o sinteza a catorva subiecte si sa imi exprim si un punct de vedere la final ca sa ma intelegeti mai bine .
nu sunteti cam ambitios si un pic cam orgolios?

Citat din: Kbal din  01 Iulie 2008, 17:45:11
In concluzie propun o colaborare mai intensa pe teme mai realistice care prezinta si un potential de solutionare mai ridicat . Cred ca ne-ar fi mai de folos decat doar sa ne imbogatim cultura , cred chiar ca ar putea duce si la unele descoperiri semnificative . Haideti sa ne unim , haideti sa facem ceva constructiv ! Indiferent de ce implica acestu lucru (dezbateri intense , intalniri , experimente etc.) .
daca nu v-ati dat seama,aici va aflati pe forumul RUFON,adica Romanian UFO Network...trebuie sa va traduc aceasta denumire? Daca doriti o colaborare pe teme mai realistice,va pot recomanda alte forumuri,in alte domenii,unde informatia poate fi verificata,quantificata,etc...si unde ''skepticii'' stau in banca lor si respecta gradele... :evil:

Citat din: Kbal din  01 Iulie 2008, 17:45:11
Cred ca primii pasi ar fi sa gasim subiectul cel mai potrivit asa ca va rog propuneti subiecte , apoi sa il alegem pe cel mai potrivit , iar spre final sa gasim si metoda cea mai potrivita de abordare astfel incat sa duca si spre rezolvari .
Modul asta de prezentare imi aminteste de metodele de predare din facultate,si mai ales de unii useri de pe aici... :evil:  oare sa fie vorba de ALT TEST? 

Citat din: Kbal din  01 Iulie 2008, 17:45:11
Va rog cei contra sau sceptici nu postati (nu ca nu m-ar interesa si pararile voastre contra dar mie frica sa nu se umple 20 de pagini din care adunate doar 2 sa contina informatii constructive si 18 pareri negative fapt ce poate la un moment dat plictisi sau chiar si demoraliza), asa ca va rog fin nou luati in considerare rugamintea mea .
Adica cum vine asta?  Ai matale senzatia ca esti in ograda proprie unde intra numa cine vrei mata?  Pai te cam inseli in cazul asta...adica sa te lasam in pace sa-ti recrutezi ADEPTI? :? :? :? :? :? :? :? :?

Citat din: Kbal din  02 Iulie 2008, 19:35:56
"ALX" e parerea ta si o respect insa subiectul se adresa si se adreseaza celor interesati ... daca tu ai alte inclinatii si anume strict fenomenul OZN atunci ..... e problema ta si numai a ta dar in acest caz subiectul deschis de mine nu ti se adreseaza .
SERIOS? CUM VINE ASTA?  ai un target special?  aia care sunt dispusi sa fie EXPLOATATI  informational si nu numai? Iar astia,''scepticii'' sa se abtina?  valeu,pai daca matale crezi ca se va intampla asta,eu zic ca te inseli amarnic! :lol:

Citat din: Kbal din  02 Iulie 2008, 19:35:56
Revin subiectul e facut doar pentru cei interesati si implicit care intrunesc conditiile !


    revin si eu si iti spun ca aici nu esti pe mosia proprie,si nici la Centrul de studii Psihotronice si Ufologice! Iar in cazul in care mata crezi ca esti la acel centru,din care IMI DAI IMPRESIA CA FACI PARTE(adeca,la o adica,nu m-ar mira sa fii si cu ceva grade pe umar mataluta...ca prea le ai cu disciplina cazona),si daca crezi ca poti racola de aici material de studiu,iti spun din nou ca te inseli!
  Apropo,de care conditii e vorba?  ca m-am luat cu vorba,si printre amenintarile VOALATE adresate ''SCEPTICILOR'' NU MAI VAD CONDITIILE... :evil:   sa fie vorba de  :fullmoon:?

Citat din: Kbal din  02 Iulie 2008, 19:35:56

Speculatii negative cred ca s-au dezbatut sub toate formele asa ca va rog nu mai continuati .

pai te poti ruga in continuare... :evil:   insa NIMENI nu iti garanteaza ca ruga iti va fi ascultata!  :evil:   Iar o discutie nu inseamna APROBARE TACITA!  Sa nu te astepti mata sa stam in pozitie de drepti si sa inghitim planurile matale de psihoparametametmpsihopaticosomatice fara sa miscam ''in front''!  :-D


Citat din: Kbal din  01 Iulie 2008, 17:45:11
O zi buna tuturor .
Have a nice day si tie!   

   apropo:pt conformitate :evil:   parerea mea   alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kbal

Citez din regulament "Forumul RUFOn este destinat discutiilor libere intre membri sai, indiferent de sex, culoare si religie, oferindu-le acestora posibilitatea de a schimba idei, concepte si pareri. Fiecare e liber sa isi exprime si sa isi sustina punctul de vedere, atata timp cat respecta regulile acestui forum.
Forumul nu are o legatura propriu-zisa cu organizatia RUFOn, fiind doar pus la dispozitie de aceasta."
Eu cred ca voi nu l-ati studiat cu atentie nu eu . Si poate ar trebui sa mai fac si precizarea ca i-am cerut permisiunea lui "bluemoon8520" pentru a dezvolta acest subiect .

Acum il citez pe shadow si domnule alx cred ca vi se potriveste :
"Descopar pe zi ce trece tot mai multi sfetnici,propovaduitori,teoreticieni,manageri,consilieri,filozofi,critici literari,controlori CTC,initiatori de proiecte,oratori,faruri calauzitoare,datatori de pareri... " 

Din nou citesc pentru regulament tot pt dvs domnule "alx" .

"1.1. Atacurile la persoana, remarcile aduse altor utilizatori menite sa-i lezeze, precum si incitarea la astfel de comportamente sunt intolerabile. Respecta-i pe toti daca vrei sa fii si tu respectat!
1.2. Continutul posturilor sa se incadreze in tematica topicului respectiv. Se mai admit unele mici devieri, dar sa nu afecteze mersul viitor al discutiilor. Mesajele scurte (de tip chat) sau cele in afara tematicii pot fi sterse fara a fi nevoie ca moderatorul sa notifice membrul."     

Si datimi voie sa va citez pe dvs .din nou :
"(adeca,la o adica,nu m-ar mira sa fii si cu ceva grade pe umar mataluta...ca prea le ai cu disciplina cazona),si daca crezi ca poti racola de aici material de studiu,iti spun din nou ca te inseli!"
"Sa nu te astepti mata sa stam in pozitie de drepti si sa inghitim planurile matale de psihoparametametmpsihopaticosomatice  fara sa miscam ''in front''!
"Adica cum vine asta?  Ai matale senzatia ca esti in ograda proprie unde intra numa cine vrei mata?  Pai te cam inseli in cazul asta...adica sa te lasam in pace sa-ti recrutezi ADEPTI?"

Iar pt cultura dvs. generala chiar am citit "toate subiectele la moda" din ultima vreme , mai exact cam tot din ultimele 3 luni (probabil peste 20-30 de subiecte) ca sa nu mai spun ca m-am si implicat in unele din ele ci chiar mia facut placere... asta referitor cu participarea mea pe acest forum ca tot aveti o obsesie in acest gen , aaa uitasem sa emit si complexitatea cu gradele .

Se pare ca aveti multe complexe domnule "alx" iar la capitolul diplomatie ... ma abtin , nu dati deloc dovada nici de aceasta calitate , care la prima vedere ma surprins foarte mult pe acest forum insa acum am ramas complet dezamagit .

Nici de maturitate nu dati dovada sincer ... e un topic cat se poate de normal ... iar afirmatiile tendentioase ale dvs. citez iar cateva : "ai un target special?  aia care sunt dispusi sa fie EXPLOATATI  informational si nu numai? Iar astia,''scepticii'' sa se abtina?" ... chiar nu le inteleg . Daca intradevar considerati inutil sau incompatibil subiectul meu puteai pur si simplu sa nu il luati in seama...ehh nici nu stiu de ce m-am mai obosit cu acest raspuns .
Only the best is good enough ...

Kbal

Ce spuneti domnule romulus ar trebui sa ma dau batut ?:D
Only the best is good enough ...

Nox

OK... sã revenim la subiect... eu am înþeles în mare ideea acestui topic (mai multã practicã), dar care ar fi obiectul studiului pânã la urmã pentru cã mi se pare o imposibilitate sã studiezi toatã plaja fenomenelor anormale, în primul rând, din lipsã de timp, trebuie sã te limitezi la ceva anume, nu?

LE:
Citat din: Kbal
Nu am pretentia ca in orice domeniu putem gasi si rezolvari practice , si nici nu consider ca ar fi usor dar daca ne-am uni totii si ne-am canaliza in anumite directii de cercetare eu cred ca am avea rezultate.

Poþi exemplifica?

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kbal

Da bineinteles ... dar nici eu inca nu sunt 100% hotarat pendulez intre doua domenii tehnic sau paranormal . In cazul celui tehnic ma gandeam la un sistem de propulsie ceva gen antigravitatie sau reducerea masei , iar in cazul domeniului paranormal ... orice se presupune ca se poate realiza cu puterea mintii . Oricum asteptam si alte pareri ... speram sa vina cineva cu o idei ma intai , si apoi sa le analizam .   
Only the best is good enough ...

Nox

Citat din: Kbal din  03 Iulie 2008, 02:51:08
In cazul celui tehnic ma gandeam la un sistem de propulsie ceva gen antigravitatie sau reducerea masei [...]

Nu poþi reduce masa unui obiect A pentru cã masa este o proprietate intrinsecã a obiectului A.

Mai fac o parantezã, asta apropos de partea practicã, citeºte ºtirea asta: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2018.msg34727.html#msg34727 Diferenþa dintre ei ºi noi e de vreo 4,1 mil de USD.  :ufo:

P.S. Deºi dacã stau sã mã gândesc ar fi o soluþie: cu puterea minþii faci 4,1 mil de USD ºi apoi cu banii respectivi construieºti un vehicul zburãtor... sau nu mai bine faci cu puterea minþii direct un vehicul zburãtor...? cred cã îmi scapã ceva!!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Cautatorul

Cea mai buna aplicatie practica a puterilor paranormale este aflarea numerelor la loto...  :-D
Dupa aia studii de care vrei... timp liber si pasiune... si ce-ti mai trece prin cap... :aliendance:

Shadowman

Citat din: Cautatorul din  03 Iulie 2008, 03:36:09
Cea mai buna aplicatie practica a puterilor paranormale este aflarea numerelor la loto...  :-D
Dupa aia studii de care vrei... timp liber si pasiune... si ce-ti mai trece prin cap... :aliendance:


OFF TOPIC

  Dupa numarul cistigurilor la categoria 1 la jocul 6/49 sau Joker,dupa saptaminile,lunile,chiar anii (la Joker) in care se reportau
fondurile la aceasta categorie,pot spune ca numarul paranormalilor din Romania e mic ,foarte mic,minuscul !
  Nicidecum zeci,sute de mii ori milioane cum se tiparea in Libertatea. :lol:  http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=203948
  Loteria e o adevarata piatra de incercare pentru "paranormalii" care sustin ca pot afla viitorul.  :-D
  Mie imi confirma ideea ca ghicesc CE TREBUIE, ce sunt LASATI sa stie, NU CE VOR... :wink:
  Se confirma ( a cita oara ?) ca aparitia capacitatilor "paranormale" nu e conditionata de cursurile de frectii,masaj si genoflexiuni. Si nici in legatura cu piramidele,spirele ori talismanele asezate pe mina,frunte sau buric.Ori dietele cu piine graham,corcoduse si apa de izvor...
  Adica CINEVA ,undeva,pe pamint,in ceruri,in apa ,pe dedesubtul pamintului-minge ori in toate acestea ,trage niste sfori,apasa butoane ori misca manete. :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kbal

Bluemoon ceva imi da subtil sentimentul ca abea asteptai raspunsul meu ca sa ai ce sa critici sau sa contrazici :D "P.S. Deºi dacã stau sã mã gândesc ar fi o soluþie: cu puterea minþii faci 4,1 mil de USD ºi apoi cu banii respectivi construieºti un vehicul zburãtor... sau nu mai bine faci cu puterea minþii direct un vehicul zburãtor...? cred cã îmi scapã ceva!!"

Iar in legatura cu exemplul meu a fost asa ceva relativ , spontan ... ca sa nu spuneti ca nu sunt exemple ... idei pot fi si altele .

Bun acum ca tot ai venit tu cu exemple hai sa vin si eu cu exemple - Justin Capra (inventator roman)
http://www.adevarul.ro/articole/parintele-primului-rucsac-zburator/329147 e un caz mai aparte fata de restul inventatorilor , chiar te rog sa il studiezi cu atentie .

Iar in cazul banilor ... un strict necesar cred ca toti il avem , acolo de-o lulea de-o surcea ... si daca se ingroasa treaba gasim noi surse.... am eu nah!

Oricum sincer... topicul asta a fost o experienta placuta... chiar daca nu am reusit sa fac nimic constructiv asa cum mi-am propus cel putin am realizat de ce progreseaza greu romanii . Atata dorinta de critica , si de contrazicere .... fiecare nu stie cum sa-si mai dea cu parerea si sa o faca pa marele critic sau filozof , da nimeni nu vine sa zica da domle hai sa incercam ceva .!

Si mai avem si pretentia sa ne laudam cu rasa noastra... "domle sa stii ca romanii sunt un popor inteligent" pai da sunt , cativa sunt ...


Only the best is good enough ...

StarDust

Citat din: Kbal din  03 Iulie 2008, 12:22:36
chiar daca nu am reusit sa fac nimic constructiv asa cum mi-am propus cel putin am realizat de ce progreseaza greu romanii Atata dorinta de critica , si de contrazicere .... fiecare nu stie cum sa-si mai dea cu parerea si sa o faca pa marele critic sau filozof , da nimeni nu vine sa zica da domle hai sa incercam ceva .!
Eu zic sa nu fi chiar atat de dezamagit. Acesta e un forum, e normal sa se schimbe idei si pareri contradictorii. Asta nu inseamna neaparat ca are cineva ceva cu tine. In ceea ce priveste lucrurile concrete pe care le propui... ideea e buna, dar e doar o idee(laudabila). Lucrurile concrete ni le facem doar fiecare personal, nu ni le ofera altii(cel mult ne pot indruma spre adevar). Fiecare merge pe calea lui, si ajunge la propriile "lucruri concrete" :D Cred ca ma intelegi ce vreau sa spun.
Salutari!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kbal

Normal ca te inteleg :P ...nu ai dreptate am ajuns si eu la aceiasi concluzie :) eu am deschis acest subiect raportanduma la situatia mea in care am crezut ca se mai afla si altii dar adevarul sa dovedit contrariu ... lumea deobicei merge pe interese personale sau se limiteaza la proiecte individuale etc. cum ai spus si u de altfel .
Only the best is good enough ...

Nox

Citat din: Kbal din  03 Iulie 2008, 12:22:36
Bluemoon ceva imi da subtil sentimentul ca abea asteptai raspunsul meu ca sa ai ce sa critici sau sa contrazici :D

Noi gândim apoi muncim... ideea principalã este cã trebuie sã stãpâneºti teoria cã sã treci la practicã. Oricum intervenþia ta este lãudabilã. Cât despre "fiecare nu stie cum sa-si mai dea cu parerea si sa o faca pa marele critic sau filozof , da nimeni nu vine sa zica da domle hai sa incercam ceva .!" nu comentez pentru cã ar fi o insultã la toate topicurile deschise în secþiunea asta. Anyway... mult succes în continuare.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kbal

"intervenþia ta este lãudabilã" mersi pentru interpretarea corecta :P ! se pare ca multi au inteleso gresit ...
Am sa revin in scurt timp cu prezentarea unui proiect pe care il tot "coc" de multa vreme .
Only the best is good enough ...

Unidentified

Hai Kbal,curaj !

   Te asteptam cu ceva constructiv de acum incolo ca de inceput ai cam aburit-o. Intra direct in discutii si nu mai pierde vremea sa organizezi sau sa unesti in mod fortat membrii. Fa asta prin subiectele si raspunsurile tale,daca poti...
Am impresia ca ai doborat si un record si te felicit pt asta  :evil: