Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine ne conduce?/Ne conduce cineva?

Creat de @Lex, 03 Decembrie 2011, 16:53:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Citat din: Siberia din  06 Decembrie 2011, 19:23:10
In mare parte de acord cu tine, cu o mica specificatie. Omenirea acestei civilizatii este intr-o stare letargica, etc.

Hai sa va spun o poveste... nu cu creaturi diavolesti sau reptilieni, ci o poveste despre Omenire.
Omul n-a aparut acum cateva mii de ani, ci cu sute de mii de ani in urma (poate chiar milioane), doar ca fiecare civilizatie a Omenirii s-a prezentat sub o alta forma. Suntem (cred) a cincea civilizatie... inca mai numar. Dar ca sa intelegem cat de cat tabloul general , inaintea oamenilor pe are ii stim noi, au existat Uriasii. Uriasii erau tot Oameni, nu erau extraterestri.
La un moment dat, cand civilizatia Uriasilor era infloritoare, a avut loc un eveniment catastrofal care a provocat nu numai transformarea Pamantului, a florei, a faunei ci si a Uriasilor. Un camp electromagnetic le-a afecat ADN-ul in asa masura, incat cei care au supravietuit au inceput sa se transforme, iar copii lor sa devina tot mai mici. Generatiile urmatoare Uriasilor au format civilziatiile Atlantidei, etc...
Iar povestea s-a repetat din nou... acelasi eveniment catastrofic, alte transformari ale Pamantului, alt camp electromagnetic care baga civilizatia Atlantilor intr-o mare "letargie/prosteala/cretinatate". ADN-ul se transforma din nou, Omul isi schimba din nou infatisarea, etc...
La fiecare ciclu cativa reusesc sa scape (subteran sau in spatiu), acei cativa revenind pe Pamant "nealterati", purtand cunostintele care au fost pierdute de marea majoritate si devenind Zei, Conducatori, etc...
La un urmator eveniment de acest gen ce se va intampla ???
Omenirea isi va reveni din starea de "prosteala" sau va "degenera" si mai mult ?
Asta e dilema celor care ne conduc :-D

Este doar o poveste spusa pe scurt... N-am timp s-o povestesc si pe lung :-D



Toate profetiile spun ca civ actuala e ultima  :| tot pe scurt am spus-o  :lol:

Citat din: angellla29 din  06 Decembrie 2011, 20:17:59
Intrebari pentru RUFON-isti si nu numai.....pentru poporul roman:

1) Avem nevoie de lideri....SAU de vointa proprie pentru a nu mai fi sclavi? 
2) Oamenii sunt chiar asa de prosti sa nu  isi dea seama ca  sunt pe "marginea prapastiei"?
3) Sunteti constienti ca in maxim 2 ani vom disparea de pe fata planetei? In felul in care ne comportam acum.....LETARGIE.....


Bune intrebari. As adauga una tot asemanatoare:
- Pana sa vina Imparatia Cerurilor e cineva dispus sa mai faca ceva aici si acum pe pamant in afara de a astepta si a se lasa tarat in stanga si-n dreapta?

angellla29

#121
Citat din: @biss din  06 Decembrie 2011, 21:03:56
Toate profetiile spun ca civ actuala e ultima  :| tot pe scurt am spus-o  :lol:
Bune intrebari. As adauga una tot asemanatoare:
- Pana sa vina Imparatia Cerurilor e cineva dispus sa mai faca ceva aici si acum pe pamant in afara de a astepta si a se lasa tarat in stanga si-n dreapta?

Eu...colega Biss....cine e alaturi de mine????? Eu  sunt alaturi de tine....dar noi 2 nu putem face nimic .....ne mai trebuie vreo 10 milioane....dar fara violenta....ci pasnic....putem schimba multe....

Nicipreaprea

Citat din: @biss din  06 Decembrie 2011, 21:03:56

- Pana sa vina Imparatia Cerurilor e cineva dispus sa mai faca ceva aici si acum pe pamant in afara de a astepta si a se lasa tarat in stanga si-n dreapta?

Da ... facem ce facem ... mai bine n-am face ... rezultatele se vor vedea mai tarziu.  :lol:

Acest disc este o nebunie pentru că aceasta este starea lumii în care trăim.

Atinge-mă, touch me, măi Vasile,
Așa ca-n marile idile,
Mângâie-mi părul ud
ca la Hoollywood,
Sărută-mi pistruii de pe chip
Ca lu' Meryl Streep.

Dar mai termină, măi muiere,
Cu chestii de-astea efemere!
Tu nu vezi că politica-i în trombă,
Că dragostele se sucombă?

Țara arde,
Babele se piaptănă... (x8)

Hai, măi Vasile, vino,
Fii un fel de Al Pacino,
Polițist și mafiot,
Da' mișto de tot.

Fii, măi, natural
Ca Robert de Niro,
Cum te porți...

Dar mai lasă-ma, Rafiro,
Cu Pacino și de Niro.
Tu nu vezi că politica-i în trombă,
Că dragostele se sucombă?

Țara arde
Babele se piaptănă... (x8)

Hai, Vasile, nu fi bou
You know that I want you so, Vasile,
Faci atâta garagație
pentru o comparație, zău
Hai iartă-mă și dă pe Soti (1),
că e Pavarotti, mamă

Taci, mai Rafiro, din gura!
Ce-i tot dai despre cultura?
Tu nu vezi ca politica-i in tromba
Ca dragostele se sucomba?

Țara arde,
Babele se piaptănă...
Țara arde,
Babele se piaptana...
Măi tată, măi!


Ioan Gyuri Pascu - Tara Arde (By Kofaness)
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

abyss

Citat din: angellla29 din  06 Decembrie 2011, 21:16:42
Eu...colega Biss....cine e alaturi de mine????? Eu  sunt alaturi de tine....dar noi 2 nu putem face nimic .....ne mai trebuie vreo 10 milioane....dar fara violenta....ci pasnic....putem schimba multe....
Te contrazic cumva ca nu putem face nimic. Eu fac ceva acum in plan personal si o fac pentru mine si indirect pentru altii. Desigur, asta nu inseamna ca mi-am luat o pusca cu luneta  8-) :lol: desi pana la urma s-o gasi freun maimutoi satul de lins banana sefilor...



universis

Citat din: Urban din  06 Decembrie 2011, 17:28:30
Nu au ajuns...ei asa au fost dintotdeauna...genetic vorbind Omenirea e intr-o stare de cretinism semi-letargic permanent de la inceputurile ei pana pana astazi.
Salturile culturale, tehnologice si asa mai departe au fost facute tot de baietii aia destepti fara de care ne stergeam si acum dorsal cu frunze de smochin.
Ia fa o retrospectiva istorica si ai sa vezi ca Umanitatea isi da cu stangu in dreptu' o data la 500-1000 de ani si atunci apar cate unii care trebuie sa ne dea un sut in rect sa nu ne ducem de tot la vale.

Ok, asa am fost dintodeauna niste "cretini, prosti , tampiti", acum aceeasi intrebare: de ce? Daca asa ne-am nascut, atunci de ce nu ne-au lasat  asa? Asa in mocirla noastra..de cretini, prosti, tampiti? Sau cum...de jucat cu totii ne putem juca...asa, si daca acum ne steergem cu o plasma de nu stiu cati inch marime la cur..care-I spilu'? suntem cumva...am devenit cumva mai intelepti? In mare parte, Nu! Din ceea ce se vede nu prea... 

Corect... si tu ce faci in privinta asta?
Nu cumva continui si tu traditia?

In mare parte incerc sa nu continuui cu "traditia"  chiar daca de multe ori este foarte greu datorita tiparelor de gandire ce ne-au fost implementate, si care chiar si noi le-am nascut pe parcurs si le-am hranit, mai noi sau mai putin noi in acest sens...
Nu cred ca astept extraterestii sa vina sa ma salveze din mocirla, dar in acelasi timp orgoliul tau spune multe...Cat despre ce fac eu "incat Societatea sa isi revina, sa se trezeasca, sa "vada" si sa "inteleaga""? Eu...uite deja ti-am raspuns in mare parte ce fac...sa nu continuui cu "traditia" sa incerc sa ma cunosc pe mine insami atat cat se poate pentru moment, sa incerc sa inlatur atat cat se poate si pot acele tipare de gandire, acele atasamente si acele orgolii!!? Sa inteleg ca te adaptezi? Poate ar trebui sa ma adaptez si eu?... Dar cui?



Ce faci tu incat Societatea sa isi revina, sa se trezeasca, sa "vada" si sa "inteleaga" adevaratele mecanisme care au adus-o in stadiul actual?
Aaaa da, stiu... astepti extraterestrii!

Pai cum sa ai parte de Cunoastere din start... tu realizezi aberatia?
Ia da tu unei javre de caine vreo suta de grame de caviar intr-un cristal de Bohemia si pune-i in loc de apa Evian sau Perrier... crezi ca o sa stea vreo 2 minute sa se uite la astea si sa se gandeasca "mda, cred ca m-am iluminat, de azi inainte asa trebuie sa mananc"... acelasi lucru se intampla si cu Omul, e atat de tampit incat el din inertie continua sa faca ceea ce sustine Societatea si Sistemul actual si nu ar renunta sub nici o forma la dependenta.
Repet, genetic omul e tampit si isi merita soarta cu varf si indesat.

Adica...ce aberatie? Aha ..sa inteleg ca din start te faci tu singur javra? Scuze..poate am luat-o razna...nu prea mai inteleg, cand unul este totul si totul este unul ? dar pana atunci...vorba ta...genetic suntem cum suntem...atunci...care ar fi solutia? Tu, Eu, Noi, Voi ne meritam cu totii soarta...care soarta..de a fi tampiti noi oamenii..iar ailalti doar inteligenti?..si ?Incepe cu tine...

Renunta la tot si iesi in afara Sistemului...esti in stare?

Pai tocmai asta am facut si fac..tu ..? faci la fel? Si cum adica sa ies in afara sistemului? Cand sitemul sunt eu, tu ,noi, ei/?> in afara cui?
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

angellla29

#125
Citat din: @biss din  06 Decembrie 2011, 21:38:58
Te contrazic cumva ca nu putem face nimic. Eu fac ceva acum in plan personal si o fac pentru mine si indirect pentru altii. Desigur, asta nu inseamna ca mi-am luat o pusca cu luneta  8-) :lol: desi pana la urma s-o gasi freun maimutoi satul de lins banana sefilor...



Sa sti ca si eu lucrez intens in interior....mai ales de cand am citiit acest forum...si v-am intalnit pe voi....Cateodata ma enervez cand vad atata nedreptate si lasitate....DAR sper....sa fie cat mai multi "maimutoi" cu lunetele ....indreptate catre toti cei care nu sunt oameni si sunt...ce sa mai comentez...stiti voi........Parca si eu as vrea sa ii iau locul maimutoiului... Dar nu am bani sa imi cumpar una...Pentru binele copilului meu si pentru viitorul sau.......Ca de bagat la parnaie unde le e locul  acestor monstrii.......slabe sanse....Ca sunt alte fiare care ii apara...ca sunt mana in mana....uniti contra a tot ce inseamna Omenie....si ...Omenire....

@Universis....sistemul suntem noi....dar avem vointa prorie sa il schimbam????

Nox

Citat din: Xanadron din  06 Decembrie 2011, 13:43:09
Subscriu - fiindca par sa existe simulari credibile (deloc publice insa, din motive lesne de inteles 8-)) care sustin de pilda ca o dezvaluire a sistemelor "Free Energy" :star: (Energia Moca :-D atit de invocata de colegul @Lex) ar conduce in scurt timp (printre multe alte evolutii ecologice, sociale etc catastrofale) la o... dublare a populatiei Terrei.
Care, evident, nu-i o perspectiva acceptabila nici macar pentru adversarii cei mai vocali ai NWO. :evil:


Energia liberă sau o energie obţinută cu un cost infinitezimal ar duce la facilitarea accesului la WMD-uri.... mai departe faceţi un exerciţiu de imaginaţie.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

mr

#127
Citat din: Urban din  06 Decembrie 2011, 17:28:30
Repet, genetic omul e tampit si isi merita soarta cu varf si indesat.
Cred ca genetic, omul e tampit atata vreme este si ramane inconstient de el si, automat, de mediul in care se afla. In rest... are potential de zeu.
A fi tampit cred ca e o stare necesara pentru un spirit care evolueaza. Planeta asta, de ceva vreme incoace, ofera acest cadru prielnic tampitilor. Pe cale de a se incheia, se pare, pentru ca nu-i o fericire pentru ea...
Si nu cred ca-i intamplator acest rol de tampit si... de cadru favorizator al tampeniei.  :rainbow:
Unde te arzi...nu mai pui mana! ...pare a fi invatatura tampeniei odata constientizata... :star:

Citat din: Siberia din  06 Decembrie 2011, 19:23:10
Omenirea isi va reveni din starea de "prosteala" sau va "degenera" si mai mult ?
Asta e dilema celor care ne conduc :-D
Dilema cred ca-i rezolvata demult. Ouroborosul antic (cu lumea moderna la punctul rosu) pare sa exprime o posibila rezolvare. Ori nu cunosc asta ori considera ca-si pot schimba soarta... Starea de "prosteala" pare a fi ultima din sirul starilor net superioare care au precedat-o. ":)
 
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Nicipreaprea

Citat din: Nox din  06 Decembrie 2011, 21:53:15

Energia liberă sau o energie obţinută cu un cost infinitezimal ar duce la facilitarea accesului la WMD-uri.... mai departe faceţi un exerciţiu de imaginaţie.

Putin probabil Nox. Trebuie sa recunosti ca majoritatii oamenilor le este draga lumea. Cei care ar fi apti de asemenea acte exista si acum, si au tangente cu structurile militare, experimente psihice, etc... Ce vreau sa zic este ca sunt indobitociti cu buna-stiinta si folositi pe post de sperietoare pentru restul.

Energia libera nu ar face decat sa destructureze sistemul. Orasele s-ar depopula, controlul omenirii s-ar face mult mai dificil. Si "liderii" ar crapa de la atata indiferenta la adresa lor. Energia libera e un atac indubitabil asupra sistemului.

Mai departe fa un exercitiu de imaginatie.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Nox

În versiunea superficială, da. Există totuşi o anumită dualitate a lucrurilor.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Tayka

Citat din: Nicipreaprea din  06 Decembrie 2011, 22:09:33
Energia libera e un atac indubitabil asupra sistemului.
Mai departe fa un exercitiu de imaginatie.
Cu scuzele de rigoare;-Am făcut acel exerciţiu de imaginaţie şi iată la ce concluzie am ajuns:
- Prin SISTEM se înţelege o societate avansată care şi-a format deja un sistem după care se conduce unitar.Ori noi oamenii încă mai trăim în ţări separate de graniţe,vorbim limbi diferite,credinţe oarbe,obiceiuri animalice(hrănirea,înmulţirea,sexul,ginta,aversiunea înregimentării..)sântem încă posedaţi de impulsuri primare ca;invidioşi,orgolioşi,răzbunători,leneşi,perverşi,..
Într-un cuvânt sântem încă în afara vreunui sistem unitar.Ceiace ne ştrangulează şi de care ne tot plângem este societatea tot mai centralizată,sistemul financiar,exploatarea celor inteligenţi şi buni de către cei şmecheri şi răi.
-Eu nu cred că cineva ar împiedeca producerea energiei libere,atâta timp cît instalarea sistemelor generatoare de energii neconvenţionale;solare,eoliene,geotermale,etc sânt promovate şi chiar subvenţionate.Problema este că de fapt nu s-a inventat(descoperit ) încă vreuna care să echivaleze măcar randamentul petrolului,chiar dacă apar tot felul de poveşti că există dar sânt ascunse,Invenţiile nu se pot ascunde.Pentru că inventatorul înainte de aşi breveta invenţia,,inventează''el şi o metodă de rezervă de a o face publică.
Cât despre faptul că am fii cam ..tâmpiţi din naştere'',iarăşi mă cam îndoiesc,mai degrabă tind să cred că prinşi fiind în angrenajul vieţii cotidiene,nu mai avem timpul necesar studierii ei(a vieţii)şi ca atare o trăim copiind-o,trăind-o la risc sau la întâmplare. :oops:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#131
Citat din: Nox din  06 Decembrie 2011, 22:19:43
În versiunea superficială, da. Există totuşi o anumită dualitate a lucrurilor.
...si-a oamenilor din pacate, inclusiv in conexiune cu ipoteza posibilitatii incropirii lejere de WMD (Weapons of Mass Distruction = arme de ucidere-n massa, pt. non-anglofoni). Fiindca (cu mici exceptii) puterea corupe si distorsioneaza simtul realitatii - fara sa vb. acum doar de fundamentalistii cu boamba la chimir, convinsi ca 24 (sau 72 ? :-D) de virgine ii asteapta-n Raiul islamic.

...Si totusi, are ceva procente  de dreptate si colegul Nicipreaprea cind spune ca Free Energy ar crea brese-n Sistem (Establishment). Asta au incercat si nazistii de fapt (iar dupa unii chiar au reusit 8-)) cind au rupt-o pe cit se poate cu "babilonienii" Rothschild @ Co, :evil: cu mult inainte de declansarea WW-II (tema ar merge puricata si-n interesantul topic deschis de analiticul coleg mm pe tema cauzelor "pe bune" ale razboaielor).

Ba ar merge si-n topicul cu criza - Hitler si-ai lui realizind imediat dupa preluarea puterii ca dezastrul economic lasat mostenire de Republica de la Weimar a inceput dupa privatizarea Reichsbank-ului, cu hiperinflatia si alte hibe cauzate de pseudo-schema Ponzi inca f. actuala ghidonata prin emiterea de "fiat money as debt". (bani=hirtii fara valoare stabila si de fapt reala, creati "din nimic" pe baze camataresti).
Ce-au facut atunci nazistii? Au inceput lucrari publice majore, finantate prin emiterea a un miliard de Reichsmarks in bonduri nedevalorizabile, monetizind pe scurt doar... MUNCA si nicidecum speculatiile (ca atunci si-acum). :x Ca lucrurile au mai evoluat (sau involuat) pe firul desfasurarii rezbelului care cerea si petrol si implicit unele compromisuri cu Rothschilzi & Rockefelleri, e o alta poveste.

Sa lasam insa un pic finantele deoparte si sa ne reamintim nu doar de presupusele "OZN-uri naziste", ci si de amplele cercetari ale lor in domeniul Free Energy (cu "Die Glocke"= "The Nazi Bell" v-am mai pisalogit :lol: eu p-aici) - care, dupa mine dar si dupa altii, au fost chiar finalizate si au dus la o oaresce "lasare finala pe tinjala" a lor cu directia Antarctica (sau chiar Luna, Aldebaran etc).
Nu mai revin (acum si-aici) asupra foarte probabilei continuitatii naziste ocultate "sub ochii nostri", operatile Odessa, Paperclip, acordurile "actualilor sforari" cu Bormann & Co, America de Sud ca baza actuala, ipotezele continuarii experimentelor eugenice naziste pe Terra si aiurea etc etc.

...N-ar reprezenta insa pseudo-retragerea asta a nazistilor  independenti energetic o rupere de Sistem? :roll:
Posibil doar temporara  - fiindca n-are rost sa mai postez din nou trailerul filmului "Iron Sky" cu "termenul fatidic" 2018... :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nicipreaprea

Citat din: Tayka din  06 Decembrie 2011, 23:43:43
Cu scuzele de rigoare;-Am făcut acel exerciţiu de imaginaţie şi iată la ce concluzie am ajuns:
- Prin SISTEM se înţelege o societate avansată care şi-a format deja un sistem după care se conduce unitar.Ori noi oamenii încă mai trăim în ţări separate de graniţe,vorbim limbi diferite,credinţe oarbe,obiceiuri animalice(hrănirea,înmulţirea,sexul,ginta,aversiunea înregimentării..)sântem încă posedaţi de impulsuri primare ca;invidioşi,orgolioşi,răzbunători,leneşi,perverşi,..
Într-un cuvânt sântem încă în afara vreunui sistem unitar.Ceiace ne ştrangulează şi de care ne tot plângem este societatea tot mai centralizată,sistemul financiar,exploatarea celor inteligenţi şi buni de către cei şmecheri şi răi.
-Eu nu cred că cineva ar împiedeca producerea energiei libere,atâta timp cît instalarea sistemelor generatoare de energii neconvenţionale;solare,eoliene,geotermale,etc sânt promovate şi chiar subvenţionate.Problema este că de fapt nu s-a inventat(descoperit ) încă vreuna care să echivaleze măcar randamentul petrolului,chiar dacă apar tot felul de poveşti că există dar sânt ascunse,Invenţiile nu se pot ascunde.Pentru că inventatorul înainte de aşi breveta invenţia,,inventează''el şi o metodă de rezervă de a o face publică.
Cât despre faptul că am fii cam ..tâmpiţi din naştere'',iarăşi mă cam îndoiesc,mai degrabă tind să cred că prinşi fiind în angrenajul vieţii cotidiene,nu mai avem timpul necesar studierii ei(a vieţii)şi ca atare o trăim copiind-o,trăind-o la risc sau la întâmplare. :oops:

Tayka, sistemul actual s-ar putea numi simplu "Divide et impera". Este un sistem al contrastelor mentale ce ne tine separati prin etichetare si intr-un continuu zgomot deconcertant. E mai usor de condus asa.

6.    Şi a zis Domnul: "Iată, toţi sunt de un neam şi o limbă au şi iată ce s-au apucat să facă şi nu se vor opri de la ceea ce şi-au pus în gând să facă.
7.    Haidem, dar, să Ne pogorâm şi să amestecăm limbile lor, ca să nu se mai înţeleagă unul cu altul".
8.    Şi i-a împrăştiat Domnul de acolo în tot pământul şi au încetat de a mai zidi cetatea şi turnul.
9.    De aceea s-a numit cetatea aceea Babilon, pentru că acolo a amestecat Domnul limbile a tot pământul şi de acolo i-a împrăştiat Domnul pe toată faţa pământului.


Daca dzeo si-a facut griji mai mult pt ca omul sa nu evolueze pana-n ceruri si mai putin i-a pasat ca nu i se aduce slava in aceasi limba, asta are oaresce importanta, nu crezi ?

Sistemul actual duduie de realizari, asa este gandit sa functioneze, scopul e sa invrajbeasca. Stanga cu dreapta, estul cu vestul, saracul cu bogatul, prostul cu desteptul, in definitiv toate polarizarile astea au acelasi centru de comanda. Un sistem gandit ca un ceas elvetian, cu rezerve flamande de rotite care abia asteapta sa inlocuiasca pe cele care nu mai vor sa miste sandramaua.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

angellla29

Citat din: Nicipreaprea din  07 Decembrie 2011, 00:49:21
Tayka, sistemul actual s-ar putea numi simplu "Divide et impera". Este un sistem al contrastelor mentale ce ne tine separati prin etichetare si intr-un continuu zgomot deconcertant. E mai usor de condus asa.

6.    Şi a zis Domnul: "Iată, toţi sunt de un neam şi o limbă au şi iată ce s-au apucat să facă şi nu se vor opri de la ceea ce şi-au pus în gând să facă.
7.    Haidem, dar, să Ne pogorâm şi să amestecăm limbile lor, ca să nu se mai înţeleagă unul cu altul".
8.    Şi i-a împrăştiat Domnul de acolo în tot pământul şi au încetat de a mai zidi cetatea şi turnul.
9.    De aceea s-a numit cetatea aceea Babilon, pentru că acolo a amestecat Domnul limbile a tot pământul şi de acolo i-a împrăştiat Domnul pe toată faţa pământului.


Daca dzeo si-a facut griji mai mult pt ca omul sa nu evolueze pana-n ceruri si mai putin i-a pasat ca nu i se aduce slava in aceasi limba, asta are oaresce importanta, nu crezi ?

Sistemul actual duduie de realizari, asa este gandit sa functioneze, scopul e sa invrajbeasca. Stanga cu dreapta, estul cu vestul, saracul cu bogatul, prostul cu desteptul, in definitiv toate polarizarile astea au acelasi centru de comanda. Un sistem gandit ca un ceas elvetian, cu rezerve flamande de rotite care abia asteapta sa inlocuiasca pe cele care nu mai vor sa miste sandramaua.


Depinde de noi astia multi....sa nu ne mai invrajbim....caci toti suntem egali.....Pana nu vom intelege asta....NU VA FI PACE.....Si pana ce oamenii nu vor avea VOINTA PROPRIE....fara sa mai fie pastoriti.....nu ne trebuie lupi...pastori la oi.....Eu cred ca suntem destui de capabili sa nu mai gandim....in spiritul de turma....Aici e greseala....Si Lupii stiu asta....pe baza acestui concept ne domina....

Xanadron

#134
Continui sa cred ca facem o confuzie majora cind vorbim de "lumea noastra", "sistemul nostru" etc - fiindca de ceva vreme incep sa fiu  convins ca EI, sforarii, :martiansad: traiesc nu doar fizic, ci si mental in lumea LOR paralela, doar cu scurte incursiuni in "subsolul nostru", de unde ...vampirizeaza :evil: multe (nu doar material vorbind).
In fine, deloc surprinzatoare confuzie in haosul dodecafonic subliniat de Nicipreaprea - in care nu multi remarca de pilda cum se pling la persoana intaia plural unii granguri de diverse calibre cit de prost "o ducem" :roll: in criza. :x

P.S. Cu ocazia asta mi-am amintit c-au facut pinze de paianjen :lol: citeva topicuri lamuritoare poate (Umanitatea 2.0 de ex.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/