Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sunt misogine marile religii ale lumii ?

Creat de fiulploii, 13 August 2011, 01:30:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca marile religii , trecute sau prezente , sunt misogine ?

da , stiu asta
12 (63.2%)
da, cred asta
2 (10.5%)
nu stiu , nu m-am intrebat niciodata
0 (0%)
aceasta intrebare este o blasfemie
1 (5.3%)
nu, nu cred asta
3 (15.8%)
nu, stiu ca nu
0 (0%)
nu particip la acest sondaj din diferite motive
1 (5.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 19

Votare închisă: 22 August 2011, 01:30:12

Siberia

Mult de citit, dar pentru cine are rabdare, merita: explicatia e pe intelesul tuturor (cred).
Chiar daca raspunsul nu are decat 3 linkuri inserate si nici un videoclip YT, adevarul cuprins in aceste randuri merita efortul de a va concentra 10 minute :)

Felicitari, @roxaline.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#31
Subscriu si bag un Like si eu - nu doar pentru efortul roxalinei de-a scrie un mic tratat de patristica, ci pentru meandrele f. bine conduse ale continutului intrinsec al postarii.

Chiar daca eu as fi fost mai putin iertatoriu :-D vizavi de misoginismul popesc - formulez simplist fiindca (ma repet, asta e) n-am de gind sa mai intru-n discutii/dispute teoretice prea mincatoare de timp, raminind la parerea ca ne-a mai ramas ceva vreme doar pentru relativa clarificare a unor raspunsuri la intrebari "sensibile" de interes cit de cit practic.

P.S. M-am gindit ca-i de fapt aiurea sa nu dau Like-uri, din moment ce dorinta mea initiala (de a NU mi se da mie-ma) se vede ca nu-i fezabila. :lol: Implicit, musai tre'sa ies dintr-o postura care ar putea fi interpretata cumva gresit - tip "turn de fildes" poate.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

lylyt_ice

#32
Bai fratiori dragi si surorele...OK! apelati la  Linurile ******* ...dar ....parerea voastra  fara goagel...unde este nu v-ati saturat sa vorbiti din "gatlejul" (mintea) altuia ? Mai lasati sursele si mai dati ceva si din sursele proprii...!!! eu nu mai incerc, va las pe voi astia de copiati de pe "goagel" si surse...dar vreau sa vad ce aveti voi "in die bierne" nu numai cu netul...Acum cevaaaaa... timp se discuta din suflet, experienta si cunoastere pe acest forum...intrau romani simplii cu experiente ciudate si intamplari inexplicabile...aveau curaji si ancredere toti oamenuii indiferent de studii si cunostiinte de limbi straine sau navigare pe "*****... NET" voi astia cu fite si talente ati gonit oamenii normali...DE CE??? Pentru ce este creeat acest Forum in tara noastra de "PORC"...Pentru cei "Destepti"???;;; sau pentru oamenii care au avut dea face cu situatii neelucidate Si cauta si ei un raspuns...??? Daca acest forum are alt rost, ar fii bine sa stie si vasile sau gheorge...care nu sunt la nivelul alora cu scoli multe si gooagel in cap...




Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

calator astral

Roxaline,interesanta legatura cu Pomul Vietii si al Cunoasterii :wink:
Propun o secventa explicativa dintr-un film,corespunde perfect dilemei masculine pe care ai evidentiat-o atit de bine.
Nu cred ca este vorba de "teama"...mai degraba o imensa deceptie.

The Fountain ( Arborele Vietii Vs. Arborele Cunoasterii Binelui si Raului )

roxaline

wow ... am ramas fara piuit  :-o Uite prejudecata ... ma asteptam la "tocatura" si in nici un caz la aprecieri.

Multumesc mult si ma bucur enorm daca ceea ce am scris a contribuit in vreun fel cuiva.

in alta ordine de idei: @Xanadron  :star:

"misoginismul  popesc" este cel mai tare driver de incetinire a evolutiei constiintei umane. Avantajul este ca procesul de constientizare, practic vorbind, poate lua mai putin de o secunda  :-D

Iar perceptia "turn de fildes" sau "camp de flori" tin de acordul colectiv, aka "dogma" constiintei colective. Doar ca noi suntem carma, NOI dam directia!

@ Siberia : Multumesc!  :star:

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Siberia

@calator astral, multumesc pentru secventa din film... Nu stiu cum ai reusit sa aduci acel film pe topicul asta, dar recunosc ca m-ai uimit de data asta.

The Fountain este unul dintre putinele filme cu un mesaj "adanc" din ultima vreme. Este o metafora pe tot parcursul lui. Am fost entuziasmata din prima clipa cand l-am vazut si l-am recomandat mai multor prieteni. A fost oarecum dezamagitor la vremea respectiva sa constat ca femeile au inteles aproape imediat mesajul filmului si chiar l-au extrapolat in diverse teorii (in jurul cafelei) imbinand iubirea si cunoasterea, pe cand barbatii s-au plictisit dupa jumatate de ora, au constatat ca filmul e plin de efecte din Adobe si alte soft-uri, s-au vanturat de colo colo in cautare de tigari si la sfarsit au intrebat candizi: de fapt ce zice filmul asta ?  :D

Pe scurt, il recomand oricui nu l-a vazut pana acum, cu toate ca nu prezinta urme de misoginism :D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

calator astral

Citat din: Siberia din  26 August 2011, 00:49:34
@calator astral, multumesc pentru secventa din film... Nu stiu cum ai reusit sa aduci acel film pe topicul asta, dar recunosc ca m-ai uimit de data asta.

The Fountain este unul dintre putinele filme cu un mesaj "adanc" din ultima vreme. Este o metafora pe tot parcursul lui. Am fost entuziasmata din prima clipa cand l-am vazut si l-am recomandat mai multor prieteni. A fost oarecum dezamagitor la vremea respectiva sa constat ca femeile au inteles aproape imediat mesajul filmului si chiar l-au extrapolat in diverse teorii (in jurul cafelei) imbinand iubirea si cunoasterea, pe cand barbatii s-au plictisit dupa jumatate de ora, au constatat ca filmul e plin de efecte din Adobe si alte soft-uri, s-au vanturat de colo colo in cautare de tigari si la sfarsit au intrebat candizi: de fapt ce zice filmul asta ?  :D

Pe scurt, il recomand oricui nu l-a vazut pana acum, cu toate ca nu prezinta urme de misoginism :D
Multam fain siberia. Si mie mi-a placut enorm de mult desi nu am absolut nimic "feminin" in mine.
Stii siberia....FEMEILE NU AU MONOPOLUL INIMII SI AL SENSIBILITATII.
Nu ader deloc la teoria "complementaritatii barbat-femeie,nici la "barbatii vin de pe Marte,femeile de pe Venus". Cred in egalitatea barbat-femeie,asta mi-a adus intotdeauna numai neplaceri,si trebuie s-o spun aici: in fata raportului de forta impus de patriarhat,femeia a dezvoltat un adevarat arsenal de "arme sentimentale neconventionale",asta e durerea noastra, a barbatilor.
Am doua fetze,una e omniprezenta,aia dura de razboinic care m-a ajutat sa supravietuiesc,dar de fapt sint romantic si sentimental in adincul inimii. Explicatia uimirii roxalinei? Sint mult mai complex decit am fost (mult prea repede) catalogat. E suficient sa vizionezi filmele mele pe youtube pt a ma intelege roxaline.

roxaline

Citat din: calator astral din  25 August 2011, 23:56:42
Roxaline,interesanta legatura cu Pomul Vietii si al Cunoasterii :wink:
Propun o secventa explicativa dintr-un film,corespunde perfect dilemei masculine pe care ai evidentiat-o atit de bine.
Nu cred ca este vorba de "teama"...mai degraba o imensa deceptie.

The Fountain ( Arborele Vietii Vs. Arborele Cunoasterii Binelui si Raului )

M-am uitat de 3 ori la videoclip si cred ca sunt cuvinte pe care nu le inteleg. Edit: am citit comentariul @Siberiei si m-am dus spre review-urile filmului, asa am priceput ca intelesesem bine cuvintele, doar ca nu aveau sens prima data "Will you deliver Spain from bondage?").

As spune cum vad eu acest videoclip ... pentru ca NU vad deceptia . Videoclipul este genial. O sa ma uit si la film in weekend. In sine, videoclipul, asa cum va lucrurile acum, arata exact ceea ce este de facut ref rational mind aka ego. DIE!

Mintea rationala, adica masculinul, a fost  "castrata" cu mult timp in urma prin inocularea fricii de moarte. I s-a scos partea creativa. Si da, exista o parte creativa extrem de importanta ce tine de energia masculina: FORMA. In absenta formei perfect armonice, continutul se deformeaza.

Procesul vietii implica doua componente:  aparitia unui continut nou si a unei forme noi, adecvate noului continut. Ego-ul nostru ( ca parte de manifestare a mintii constiente - a masculinului) se tine de "pozele" din trecut, de ceea ce crede ca stie, nu crea sa renunte la ele si renuntarea apare ca moarte. In fata a ceva nou ce trebuie voit / ales si trait , raspunsul ego-ului este "nu stiu cum ... " desi procesul in sine NU implica a sti ci A FI si a manifesta acel a fi ( actiunea). Iar A FI este caracteristica energiei masculine; este existenta insasi. Femininul are partea cu A TRAI, viata insasi ( asta apropos de Carlo Suares cu barbatul care este existenta dar nu este viu si femeia care este viata dar nu exista). Pentru a crea o forma noua adecvata noului continut iti trebuie curaj sa te desprinzi de ceea ce stii deja si sa o iei permanent de la zero. Ca in povestile cu mersul la maestrii orientali, unde ti se face demonstratia ca o cana de ceai plina deja nu mai poate fi umpluta. Si exact ca in film, ego-ul de acum pare mic fata de copacul vietii, dar forma copacului este data de ego-urile momentane. Si copacul este etern.

In viata de zi cu zi chestia asta arata cam asa: sa presupunem un el si o ea intr-o relatie. Daca el / ea se uita la ea / el dimineata si ceea ce vede sunt "pozele" din trecut si incearca sa potriveasca ce vede ACUm cu pozele respective, situatia devine nashpa repede.  Ceea ce va ramane in existenta va fi nepotrivirea. Chestie de compunere a undelor. Daca pastrezi o unde aferenta altei surse ( altei pietre aruncate in lac) si vrei sa o potrivesti cu noua piatra, tot ceea ce vei avea, evident, vor fi diferentele. La un curs de leadership am fost extrem de impresionata de ceea ce a spus liderul de curs. Tipul fusese in Vietnam si trecuse prin moarte si iad,  cu astea in suflet ajunsese inapoi in tara si se confruntase cu respingerea societatii fata de veteranii de razboi si situatia particulara cu razboiul din Vietnam ( opozitia fata de razboi). Cumva ii aparea ca toata confruntarea lui fusese degeaba. A trecut prin dependenta de droguri, depresie, tentative de suicid, apoi a intalnit niste persoane ( printre care si persoana ce i-a devenit sotie) care au SIMTIT cum sa dea o noua FORMA / SENS experientei lui. Esenta a ceea ce a primit atat din Vietnam cat si din experienta ulterioara a rezumat-o in juramantul de la casatorie fata de sotia sa" "Iti promit sa nu te cunosc niciodata si astfel sa fii libera SA FII, in orice moment al vietii noastre". Prima data am auzit numai prima parte a juramantului si intregul meu ego s-a ofuscat mai ceva ca un arici. "pai cum vine asta, eu ma straduiesc ca cineva sa ma cunoasca si asta jura si promite sa nu ma cunoasca niciodata?" Vreo 3 minute oricum NU am auzit ce a spus. Abia dupa aceea am inceput sa aud: "cand cred ca te cunosc, te-am facut deja prizoniera mintii mele si pozelor de realitate pe care le-a generat mintea mea. DAr daca aleg sa nu te cunosc, in fiecare zi ma pot minuna de cine esti tu, in fiecare zi pot sa fiu indragostit"..... So, erau impreuna de muuulti ani!

Cam la un an distanta am cunoscut un cuplu ce erau impreuna de 30 de ani dar era ceva electric intre ei; nu stiu cum sa explic, se uitau unul la altul si aerul era "lichid". Oricine putea sa spuna " ei sunt impreuna" , toti percepeau un soi de legatura ciudata, calda si foarte luminoasa. Si, ghidata de al meu "da' de ce", m-am dus si l-am intrebat pe el ce face de relatia lor este asa. Si mi-a povestit multe; eu taman ce venisem de la un curs din alta tara si brusc m-am luminat. Auzisem la curs despre setarea mintii pe ceea ce este "nou si diferit" si a fi indragostit de asta. Brusc am priceput ce auzisem la curs; omul aplica pur si simplu, nativ.

Fiecare dintre noi experimentam existenta energiei asa numit masculine. De fiecare data cand suntem tinuti in brate simtim daca suntem tinuti in brate just because sau este exact acea tinere de care avem nevoie. Bratele si tot ce este acolo cu ele capata EAXCT acea forma de care avem nevoie atunci; NU o forma specifica pentru femei si barbati si acea forma de care avem nevoie atunci. Si reactia este pe masura; ai brusc senzatia ca te poti relaxa, ca poti SA FII asa cum esti!  Si mi ai senzatia ca timpul se suspenda. Ceea ce este adevarul adevarat! Parol  8-)

@calator astral De ce deceptie?
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Ganditorul

#38
Misoginism ...
Excelente texte scrise pana acum. Imi incerc si eu norocul in scris, dar cu siguranta cele mai importante lucruri s-au spus.
"Frica de femeie" e o interpretare interesanta si realista. Chestia cu femeia slaba si sentimentala versus barbatul calculat si curajos e cam "trasa de par". Probabil uitam cum arata o femeie care-si apara pruncul...
Femeia plange sau e sentimentala atunci cand vede ca se distruge, ca se ucide, cand simte violenta. In schimb barbatul e barbat si ... distruge, ucide, se bate, se lupta fara pic de resentiment... probabil chiar si cu o anumita placere. Eu cred  ca mai normal e sa plangi, sa ai un sentiment de regret pentru distrugerea unei vieti - fie ea floare, pom, salbaticiune sau om - pentru ca orice viata este pana la urma o creatie divina, si e normal sa ai un sentiment de  regret pt disparitia unei creatii divine, indiferent de utilitatea/justificrea gestului.
Femeii ii place frumosul, armonia, curatenia, ordinea... barbatilor dimpotriva - le place lucrul facut in graba, grotescul, cheful, intrecerile sportive (cat mai dure), riscul inutil, manifestarile de forta fizica in public, sunt ordonati numi prin educatie, iar frumosul e frumos numai daca e facut de altcineva (de-a gata).
In toata societatea umana femeia "tine casa" iar barbatul este reprezentantul "fortei", al protectiei. Cred ca pe undeva, ca barbati... am pierdut sensul vietii. Normal ar fi sa fi respectat pentru frumosul si utilul care-l creezi in jurul tau. De vre-o 2000 de ani suntem respectati, ca barbati, pentru distrugerea din jurul nostru, pentru sentimentul de teama si frica care-l imprastiem in jur.
Razboaiele au inceput de la femei - spunea cineva. Mai degraba au inceput pentru ca barbatii au vrut o femeie deosebita care sa "le tina casa" - Penelopa pt ca tesea frumos, Elena din Troia pt ca stia sa imprastie frumusete si armonie in jurul ei, invazia romana a inceput pt ca era mai usor sa aduci femeii de "acasa" ceva luat cu forta sabiei decat propria munca si creatie. Egiptul a cazut cu tot cu biblioteca Alexandriei  pentru ca era condus de Cleopatra, Cartagina la fel - condusa tot de o regina - iar asta arata ca "forta sabiei" a invins "forta ratiunii", arata ca atunci cand nu poti egala si respecta o civilizatie... mai bine o distrugi.
Cred ca misoginismul religiilor este mai degraba rezultatul fricii de propria noastra imgine - ca barbati. Probabil ne-a fost frica mereu de compratia intre imaginea noastra violenta/groteasca si imaginea femeii inclinate spre cunoastere, creatie, frumos si viata.
Am preferat sa aducem sub voalul negru femeia, sa-i mutilam frumusetea sub haine slute, sa "legiferam" supunerea ei oarba (si azi e cam la fel...) decat sa realizam ca e mai normal sa respectam viata, creatia, armonia.
Putinele momente de armonie si frumos din viata noastra le mascam imediat prin "duritate masculina". Daca eram scriitori, pictori, muzicieni sau savanti eram (si suntem) pampalai, papa-lapte, lashi. Preferam "meseriile dure"... si sute de ani iti faceai un titlu de noblete din numarul vietilor curmate, din palmaresul distrugerilor si violentelor practicate (asa-i istoria, n-o mai putem rescrie).
Dar cred ca esti mai lash atunci cand distrugi fara resentimente de cat atunci cand creezi si respecti viata si armonia - cum face de obicei o femeie (chiar daca luam in calcul doar creatia vietii copiilor ei si educatia lor ).
Felicitari celui care a deschis acest topic, e pentru prima oara cand ima gandesc serios pe aceasta tema.  Cred ca in plan secundar ar trebui sa ne intrebam de ce sunt misogine religiile, societatile secrete, organizatiile oculte si administratiile de stat ? .
Un raspuns simplu si imediat ar fi : Pt ca nu promoveaza viata, creatia si armonia ci ... distrugerea, ura, crima. Evident nu direct, ci in forme voalate, justificative, motivationale.

Nicipreaprea

#39
Citat din: roxaline din  26 August 2011, 01:59:46


Fiecare dintre noi experimentam existenta energiei asa numit masculine.


Asa numita energie masculina, e de fapt feminina. :mrgreen:
Toate energiile cu forma sau fara forma apartin femininului. Masculinul e un trigger al energiilor feminine. E atentia, constienta de care vorbesc unii prin carti. Atentia se focuseaza prin vointa si devine intentie la contactul cu energia feminina. IUBIRE. Asta e iubirea aceea de care vorbesc unii prin carti, uniunea dintre feminin si masculin. Ratiunea, emotia, samd... intreaga creatie este domeniul principiului feminin. Femininul este constiinta, masculinul este constienta. Una fara alta nu se poate. Din actul iubirii s-a nascut intreaga creatie, indiferent ca o numim buna sau rea. In timp ce masculinul este acelasi peste tot, femininul este ierarhizat. Fiind acelasi peste TOT, masculinul cunoaste Binele si Raul. Pur si simplu. Stie tot sau are ratiunea TOTULUI, e acelasi lucru. Separarea se face in feminin, prin urmare evolutia apartine femininului. Masculinul, dupa actul creativ rezultat din unirea cu femininul, nu mai face nimic altceva decat sa-si contemple creatia. Priveste pana se uita. Un barbat care se priveste in oglinda, vede defapt o femeie ... ce ironie.

Desigur, intreaga discutie nu este altceva decat o dihotomie. Totul e in un intreg, o buna reprezentare a acestuia fiind sarpele Ouroboros care isi devoreaza/contempla/cunoaste coada nestiind ca e tot el.  :star:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

padme

Pt ca tot discutati atata mai ales despre diferentele dintre barbati si femei, va propun parerea expertului:


Allan Pease - De ce barbatii nu asculta si femeile nu stiu sa se uite pe harta ro subbed

abyss

Aş pune problema uşor diferit. Avem deci 2 mari tipuri de oameni, femei şi bărbaţi.,. De femei nu se tem doar bărbaţii ci şi femeile :) 

Nu mai comentez cât de minunaţi şi pragmatici sunt oamenii femei căci e un lucru ştiut. Ar fi totuşi un aspect care merită punctat. Oamenii femei au o poartă, o deschizătura inter-dimensională în oul lor energetic prin care aduc în aceasta lume suflete în marea existenţă materială. Aceasta deschizătura s-a descoperit că poate fi folosită şi altfel şi aşa au apărut vrăjitoarele. Vrăjitorii însă trebuie să deschidă singuri cu intenţia lor o asemenea trecere, de aceea se consideră că femeilor le e mai uşor în domenii de frontieră.,. Pericolul însă, vine din faptul că femeile nu sunt conştiente de aceasta fereastră naturală către alte lumi de care dispun şi astfel prin ele se pot manifesta forţe stranii şi străine de lumea oamenilor. Totuşi natura le-a înzestrat cu un pragmatism şi realism suficient ca în majoritatea cazurilor să fie imune la efectul micii porţi dintre lumi. Dacă religiile sunt misogine din aceasta cauză au fost în opinia mea. Dar nu numai cu femeile para s-au purtat rău ci în general cu toţi oamenii deosebiţi.,. adică cu cei care tocmai le-au iniţiat. De aici concluzia mea că religiile ca şi instituţii generatoare de mediocritate sunt posedate de un spirit răuvoitor.,. Nicidecum de unul eliberator. 





dida

Roxaline, te-as intreba, tu ce crezi despre Isus? Poate fi doar o reflectare a unui Principiu Cosmic.... si cit de mult au fost rastalmacite spusele lui

daca ai timp si numai daca nu ti se pare pare cam aiurea intrebarea...

sper ca sint ontopic,,,

zana@M

Citat din: Ganditorul din  26 August 2011, 03:17:48
Misoginism ...
Excelente texte scrise pana acum. Imi incerc si eu norocul in scris, dar cu siguranta cele mai importante lucruri s-au spus.
"Frica de femeie" e o interpretare interesanta si realista. Chestia cu femeia slaba si sentimentala versus barbatul calculat si curajos e cam "trasa de par". Probabil uitam cum arata o femeie care-si apara pruncul...
Femeia plange sau e sentimentala atunci cand vede ca se distruge, ca se ucide, cand simte violenta. In schimb barbatul e barbat si ... distruge, ucide, se bate, se lupta fara pic de resentiment... probabil chiar si cu o anumita placere. Eu cred  ca mai normal e sa plangi, sa ai un sentiment de regret pentru distrugerea unei vieti - fie ea floare, pom, salbaticiune sau om - pentru ca orice viata este pana la urma o creatie divina, si e normal sa ai un sentiment de  regret pt disparitia unei creatii divine, indiferent de utilitatea/justificrea gestului.
Femeii ii place frumosul, armonia, curatenia, ordinea... barbatilor dimpotriva - le place lucrul facut in graba, grotescul, cheful, intrecerile sportive (cat mai dure), riscul inutil, manifestarile de forta fizica in public, sunt ordonati numi prin educatie, iar frumosul e frumos numai daca e facut de altcineva (de-a gata).
In toata societatea umana femeia "tine casa" iar barbatul este reprezentantul "fortei", al protectiei. Cred ca pe undeva, ca barbati... am pierdut sensul vietii. Normal ar fi sa fi respectat pentru frumosul si utilul care-l creezi in jurul tau. De vre-o 2000 de ani suntem respectati, ca barbati, pentru distrugerea din jurul nostru, pentru sentimentul de teama si frica care-l imprastiem in jur.
Razboaiele au inceput de la femei - spunea cineva. Mai degraba au inceput pentru ca barbatii au vrut o femeie deosebita care sa "le tina casa" - Penelopa pt ca tesea frumos, Elena din Troia pt ca stia sa imprastie frumusete si armonie in jurul ei, invazia romana a inceput pt ca era mai usor sa aduci femeii de "acasa" ceva luat cu forta sabiei decat propria munca si creatie. Egiptul a cazut cu tot cu biblioteca Alexandriei  pentru ca era condus de Cleopatra, Cartagina la fel - condusa tot de o regina - iar asta arata ca "forta sabiei" a invins "forta ratiunii", arata ca atunci cand nu poti egala si respecta o civilizatie... mai bine o distrugi.
Cred ca misoginismul religiilor este mai degraba rezultatul fricii de propria noastra imgine - ca barbati. Probabil ne-a fost frica mereu de compratia intre imaginea noastra violenta/groteasca si imaginea femeii inclinate spre cunoastere, creatie, frumos si viata.
Am preferat sa aducem sub voalul negru femeia, sa-i mutilam frumusetea sub haine slute, sa "legiferam" supunerea ei oarba (si azi e cam la fel...) decat sa realizam ca e mai normal sa respectam viata, creatia, armonia.
Putinele momente de armonie si frumos din viata noastra le mascam imediat prin "duritate masculina". Daca eram scriitori, pictori, muzicieni sau savanti eram (si suntem) pampalai, papa-lapte, lashi. Preferam "meseriile dure"... si sute de ani iti faceai un titlu de noblete din numarul vietilor curmate, din palmaresul distrugerilor si violentelor practicate (asa-i istoria, n-o mai putem rescrie).
Dar cred ca esti mai lash atunci cand distrugi fara resentimente de cat atunci cand creezi si respecti viata si armonia - cum face de obicei o femeie (chiar daca luam in calcul doar creatia vietii copiilor ei si educatia lor ).
Felicitari celui care a deschis acest topic, e pentru prima oara cand ima gandesc serios pe aceasta tema.  Cred ca in plan secundar ar trebui sa ne intrebam de ce sunt misogine religiile, societatile secrete, organizatiile oculte si administratiile de stat ? .
Un raspuns simplu si imediat ar fi : Pt ca nu promoveaza viata, creatia si armonia ci ... distrugerea, ura, crima. Evident nu direct, ci in forme voalate, justificative, motivationale.

Multumesc ,Ganditorule pentru  acest raspuns simplu si direct......
......''Probabil ne-a fost frica mereu de compratia intre imaginea noastra violenta/groteasca si imaginea femeii inclinate spre cunoastere, creatie, frumos si viata.
Am preferat sa aducem sub voalul negru femeia, sa-i mutilam frumusetea sub haine slute, sa "legiferam" supunerea ei oarba (si azi e cam la fel...) decat sa realizam ca e mai normal sa respectam viata, creatia, armonia.''
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

romulus

CitatAm preferat sa aducem sub voalul negru femeia, sa-i mutilam frumusetea sub haine slute, sa "legiferam" supunerea ei oarba (si azi e cam la fel...) decat sa realizam ca e mai normal sa respectam viata, creatia, armonia.''

Am preferat cine doamna/domnisoara zana@M?
Cred ca este o  exagerare ! Posibil ca re/sentimentul dvs. vine de la  interpretari / experiente personale nefericite , mai degraba decat de la o analiza obiectiva ! Priviti in istorie: a fost odata  ...:-D si matriarhatul , cand femeie era "centrul vital " (ca PCR ul) si/ sau religii in care preotesele erau actorii principali daca pot spune asa .
Ca sa nu mai spun ca mitologia si unele credinte din parti ale lumii sunt full de godese si zeitati feminine ! Asa ca sa o lasam mai moale cu misoginismul/marginalizarea/mutilarea , supunerea oarba and so on...
Barbatii si femeile au parcurs impreuna istoria si dupa cum a aranjat MARELE ARHITECT  nu s-ar fi putut unul fara altul, omenirea asa cum o stim noi acum nu ar fi existat fara femei si barbati !Ca vreumurile i-au adus  la un moment dat ,  pe unul ori pe altul deasupra :-D asta e viata ! Punct .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David