Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sunt misogine marile religii ale lumii ?

Creat de fiulploii, 13 August 2011, 01:30:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca marile religii , trecute sau prezente , sunt misogine ?

da , stiu asta
12 (63.2%)
da, cred asta
2 (10.5%)
nu stiu , nu m-am intrebat niciodata
0 (0%)
aceasta intrebare este o blasfemie
1 (5.3%)
nu, nu cred asta
3 (15.8%)
nu, stiu ca nu
0 (0%)
nu particip la acest sondaj din diferite motive
1 (5.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 19

Votare închisă: 22 August 2011, 01:30:12

@Lex

Ca biiiiiine mai zici  fiulploi  mai sus, mie in suta sunt de acord cu tine si ma gandesc ca marile religii ale lumii tot cam aceeasi baza ar avea, nu numai manipulare si minciuna,religile din ziua de azi taaare mie ca divinizeaza de fapt tot niste ''zeisori'' care se hranesc  cu ale ''prostimii'' credinte(existand iluzia unui singur dumnezeu) chiar daca ei nu se mai numesc ra, apollo,thor, zeus,lilith si alte dracii de nume date E.T iilor   :-) :-) 

Arhanghelul

#61
Sa incep cu trecutul ... se pare ca nu sunt un "om de cuvant "....

Citat din: Arhanghelul din  22 August 2011, 11:30:55
Ok ... daca dumneata asa spui ca ... femeie ...macar puneti genul (masculin sau feminin ) in dreptul userului ... iti jur ca nu ma mai bagam ... sa im' iau iar BCA-uri in freza ... daca o femeie se considera asa ...
Ma jur ca nu mai scriam nimic pe acest post in ultimele 2 ore ...
Sa ma ierte Dumnezeu pentru cele spuse ... si sa ma iertati ceilalti care ati pierdut timpul cu  prostiile mele ...
Nu mai scriu nimic la acest topic ...
Am zis.

P.S. Postul personal 200

Dar parca nu-m pot tine in frau singurul neuron si ala "blond" ...

Citat din: fiulploii din  29 August 2011, 13:13:46
...............................................
Discutiile au evoluat cam asa cum ma asteptam , cu puncte de vedere extreme sustinand primordialitatea fie a barbatului fie a femeii insa toti ne dam seama ca ceva nu e in regula .
Corect ....
Citat din: fiulploii din  29 August 2011, 13:13:46
Ce legatura are asta cu extraterestrii?
Pai, pe langa teama de ceva extraterestru eu zic ca este una si mai mare . Teama de o civilizatie extraterestra de tip matriarhal desi s-ar putea gasi o cale de intelegere si cu acest tip de civilizatie .
   Insa o civilizatie androgina sau una in care sa existe 3 sexe sau una in care cele 2 sexe sa fie pe pozitii egale , asta zic eu ca ar fi prea mult pentru intelegerea umana .  :-D
   Ca sa te intelegi cu cineva iti trebuie un minim de elemente ale profilului psihologic sa poti ,, empatiza ,, cumva cu el/ea pentru a construi o punte de comunicare .
   m-am intrebat adeseori de ce exista si genul neutru in unele limbi vorbite pe Pamant  :roll:  si pe mine ma depaseste problema . Are cineva un posibil raspuns? vezi si povestile cu Dumnezeu si Sfantul Petru care se plimbam pe pamant si mai intrau in vorba cu unul sau cu altul  8-) 

Ingeri ... cum or fi ... buni sau rai ... nu se "inmultesc " .... probabil au nevoie de AVICOLA TVM-ista ... sau poate se multilica prin Creator sau " tuberculi " :)
Citat din: fiulploii din  29 August 2011, 13:13:46
   Ideea centrala din trilogia Matrix   nu e matricea realitatii ci faptul ca oamenii ar fi doar ,,baterii,, pentru a alimenta cu energie Altceva . Si nu marefer la ceea ce numim curent electric ci la energia spirituala emisa continuu - un fel de cordon de argint - prin credinta fiecaruia din noi .
Poate aceste entitati sunt creatiile constintei umane si sunt hranite cu energia "benefica " a bucuriiei si sentimentului de fericire , plinatate ,satisfactie , etc. ...si cu energia " negativa" tristete,frica,nemultumire,frustrare,durere,etc.
Citat din: fiulploii din  29 August 2011, 13:13:46
  Cam 99% din toti zeii cunoscuti au cerut si cer adorare , sacrificii si timp din existenta noastra , timp dedicat exclusiv Lor. Pentru ca aceasta energie bruta umana sa poata fi folosita au fost lasate ritualuri in scopul ,,elevarii,, energiei prin ridicarea frecventei .
  Ritualurile sunt in esenta aceleasi peste tot , prin muzica , gesturi-mudre si prin elemente vizuale- obiecte de cult specifice  se dezvolta simtaminte de smerenie, piosenie , inferioritate in fata creatorului local , totul pe un fond de teama-Frica.
  Toate acestea nu fac altceva decat sa induca sentimentul ca Divinitatea este undeva in afara ta ca Om si de aceea exista ritualul si timpul petrecut la templu pentru a te reintoarce  :-D  la Divinitate - lucru FALS in opinia mea .
Noi (precum si stramosi nostri) si urmasi  nostri "naturali ,vom fi "parinti creatori" ai acestor entitati ...
(Geneza 1.27. Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu;parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.)
Citat din: fiulploii din  29 August 2011, 13:13:46
  Acesti zei nu sunt si nu reprezinta Divinitatea . Acesti zei cauta la randul lor Divinitatea si au propriile lor interese iar noi daca ramanem in tiparele lor , nu putem ajunge la acelasi nivel cu ei .

  Am evoluat - nu stiu de ce dar cineva si-a bagat ,,deshtu,, prin zona noastra de Univers  :-D
  Am evoluat si am ajuns deocamdata o civilizatie razboinica cu un spirit razboinic , luat per ansamblu si asta tot pe baza sentimentului inoculat al Fricii .
Pai daca si-a bagat Dracos coada ... poate ei nu sunt de sorginte creatori , ca Omul ...
Si atunci au nevoie sa ciordeasca ce nu pot crea  ... sufletul ... cea ce prin barbat si femeie (in special;gate souls) se poate implanta ... deoarece ...ce vine de la Creator ... e SUFLET ...

Citat din: fiulploii din  29 August 2011, 13:13:46
  Asta este pe scurt explicatia mea privitoare la misoginismul religiilor .
      Evident, parerea mea ! 

IDEM ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

roxaline

Cu ceva intarziere am citit mesajele postate pana cum. Mesajul meu o sa fie un amestec de raspunsuri pentru unii dintre utilizatori si ceva comentarii ( opinii proprii) despre subiect si ce anume se intampla cand oamenii discuta despre asta.

@Ganditorul
Cred ca toti, barbati si femei, am cam pierdut sensul vietii. Fie si numai pentru ca "luam personal" diverse informatii sau pareri si in toata povestea cu separarea energiilor numite feminina si masculina identificam aceste energii cu femela si masculul, aka forma materiei in care ne manifestam pe parcursul unui ciclu de existenta.  Ne straduim sa integram dualitatile din N alte domenii ale vietii noastre, acceptam chiar ca o planta / sau apa/ sau sarea este ok si poate fi si orava si vindecare, in functie de cumpatarea cu care o folosesti, chiar la nivel de biologie incepem sa acceptam ca informatiile preluate de celule atunci cand isi executa programul provin dintr-un camp ce se afla in jurul celulei / organismului respectiv si chiar si neuropsihologia arata dualitatea pre-existenta in noi ( vezi experientele legate de separarea corpului calos- i.e  Roger Sperry http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Wolcott_Sperry  - structura ce uneste cele doua emistefere si comportamentul "ca doua entitati / personalitati diferite" a subiectului uman).  Ne straduim sa integram noile paradigme ale fizicii cuantice care arata rolul constientei umane in generarea realitatii ... dar cand vine vorba despre acceptarea dualitatii noastre interioare, aceasta separare in doua arhetipuri denumite feminin si masculin ... picam instantaneu in capcana sexualitatii, a identificarii cu sexul. E amuzant  :-D

In loc sa ne percepem ca fiind niste minunatii manifestate in fel si chip - iar alegerea de a trai intr-un corp de femela sau mascul tine doar de ceea ce am ales sa experimentez - exteriorizam imediat separatia si judecam femeile si barbatii; practic judecam arhetipurile din noi.

@Nicipreaprea
respect opinia ta, nu pot sa spun ca este si a mea sau ca este conform cu ceea ce percep, dincolo de ceea ce am citit. Dar avand in vedere subiectivitatea perceptiilor, daca ne limitam doar la carti - de exemplu scrierile gnostice , prima separatie a masculinului de feminin ( de fapt a mamei de tata, in sine separatia de sursa - distinctie ) am vazut ca apare, in sine, la Sophia.
Citat,,and our sister Wisdom (sophia) [the sister of the other aeons] (is) she who came down in innocence (akakos) in order to rectify her deficiency. There for she was called Life (zoe), wich is the Mother of the living, by the Forethought (pronoia) of the sovereignity (authentia) of heaven". citat dintr-o carte a lui Peter Schäfer care citeaza la randul lui un document din Nag Hammadi
Am ajunge in discutii ce nu-si au rostul pe acest forum ( cred!! )

Nu as spune ca energia numita masculina este pasiva; interventiile Tatalui fiind numeroase, dupa ce Sophia a "nascut" un gand fara "contributia" Tatalui si din acel gand o iesit una bucata fiu al haosului. Nici aparitia lui Barbelo nu implica pasivitatea Tatalui decat in forma scurta a Apocrifei lui Ioan ( al III-lea codex).

In privinta "oglindirii" nu as spune ca ceea ce rezulta este "femeie"; Barbelo s-o fi nascut ea din oglindire dar era "de 3 ori barbat" ... asta ca sa ne jucam un pic cu cuvintele. avand in vedere ca Barbelo este prima putere si mai cere 4 si toate sunt emanatii androgine ... ca urmare pentada poate fi numita si dekas ( cele 10). Inclin sa cred ca vorbim despre manifestari diferite. Intr-o analogie cumva simplista, trecerea de la Tatal - Barbelo - Copilul Luminii ar fi similara cu ceea ce este si va fi sa fie - ceea ce face sa fie / creasca - ceea ce creste /este si va deveni.

ar fi o discutie lunga si interesanta, dar, din nou, nu cred ca locul unei astfel de discutii este acest forum.

@dida
In opinia mea Iisus nu este doar o reflectare ci mult mai mult; in mod sigur mult mai mult decat poate cuprinde mintea mea. Rstalmacirea spuselor lui este imensa, dar a fost facuta in contextul ..... separarii. Adica au ramas "oficiale" numai ceea ce a convenit din anumite puncte de vedere, cel mai evident fiind cel corespunzator paradigmei "omul este o greseala, un defect, o chestie roaba bla bla ".

La fel ca si in cazul raspunsului de mai sus, nu cred ca acest forum este pentru astfel de discutii, deci nu cred ca suntem ontopic  :star:

De vreo 3 ori am vrut sa apas butonul "postare" si m-am oprit. Initial imi venise un gand sa va povestesc despre 2 dintre experientele ce m-au vindecat pe mine de asocierea "barbat - agresiune - ne-simtire" si "femeie - slabiciune", apoi m-am gandit ca-s prea personale, etc etc.

Hai sa va povestesc totusi.

A fost odata ca niciodata .... o Roxaline care chiar credea ca barbatii asa sunt, agresivi, insensibili, bla bla. Intr-o zi, plimbandu-ma prin parc (Tineretului) prin zone mai putin aglomerate, am intrevazut o silueta ingenunchiata si chircita cumva. Era un barbat care plangea; auzeam plansul, icnetele, furia, disperarea. A plans chircit o vreme, am vrut sa ma duc sa-l intreb daca il pot ajuta cu ceva dar nu m-am putut clinti din loc iar ceea ce era in mintea mea era ceva de genul "lasa-l in pace, e plansul lui, curatarea lui, limpezirea lui, procesul lui" si chestia asta rula in mintea mea ca o placa stricata. Il vedeam usor din profil. La un moment dat s-a ridicat drept drept, inalt si zdravan si lacrimile ii curgeau in continuare, dar si-a ridicat fata spre cer. Spunea ceva dar nu stiu ce, lacrimile ii curgeau dar era cumva mai calm si statea cu fata spre cer. Senzatia brusca pe care am avut-o a fost ca timpul s-a oprit si lumina a crescut brusc, ca nu mai bate vantul, nici sunetel nu se mai misca, parca totul era suspendat , doar acel barbat statea cu fata spre cer si-i curgeau lacrimile.   Nu stiu sa exprim in cuvinte spledoarea si maretia acelui moment.

Multi ani mai tarziu, deja aveam copil, eram intr-un satuc pierdut pe un mal de mare in Grecia. In seara aceea se starnise o furtuna de numa' numa. Exista la inceputul unei furtuni la mare un moment anume care imi place; cumva marea se agita inainte ca furtuna sa ajunga efectiv pe uscat. Si m-am dus sa-mi admir "momentul" si pe plaja pustie era o femeie care, la fel ca barbatul din parc, statea chircita in genunchi si plangea si spunea ceva ( in greaca cred). Plangea si spunea ce avea de spus, spunea si iar plangea si vedeam cum o trec valuri valuri de plans. Deja stiam lectia, nici macar nu m-am gandit sa ma apropii, am stat la distanta. Furtuna deja ajunsese pe uscat, norii spre mare erau negri negri, sufla vantul si batea deja ploaia. Dar ea nu se sinchisea; taman cand sa plec tiptil, s-a ridicat in picioare dreapta dreapta si o auzeam vorbind si plangand, dar parca se certa cu furtuna. Am incremenit in fata imaginii -  femeie plangand, cu fustele si parul fluturand pe lanaga ea, fata in fata cu una bucata foarte neagra furtuna. Pe masura ce treceau secundele aveam senzatia ca puterea femeii creste si furtuna scade. Era un soi de dans nebun, furtuna dadea sa se inteteasca si femeia spunea ceva plangand in hohote si parca furtuna se retragea. Si, dupa alte cateva minute, si-a ridicat fata spre cer, plangea in continuare si spunea ceva, dar cumva se linistise. semana teribil cu barbatul din parc. A dat sa plece si s-a intors din drum, a spus ceva si a "impuns" aerul cu mana, parca aratnd spre furtuna. Cert este ca dupa vreo 10 minute s-a oprit furtuna  :-D pur si simplu, din senin.

Mai tarziu, la adapostul micii taverne exclusiviste ( nu ca design ci ca meniu  8-), inclusiv cu desertul pe tavan, strugurii de stafide ) ma gandeam ca si femeia pe care o vazusem si barbatul care plangea cu fata s[pre cer erau la fel; pur si simplu am avut perceptia de "nici o diferenta"; doar un soi de putere nestiuta in fiecare - acceasi putere, o maretie nestiuta si invizibila  in fiecare - aceeasi maretie, doar manifestata diferit.

Cam asa m-am vindecat eu de separaea femeie - barbat si am inceput sa vad oamenii.  :rainbow:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

elena78

#63
Citat din: calator astral din  22 August 2011, 10:41:27

Femeile din ziua de azi nu au de fapt nici un tabu,multe fac meserii de barbat,cu totii cunoastem o gramada de femei care beau,se drogheaza,au zeci de parteneri sexuali,sint avide dupa masini frumoase,bijuterii si haine scumpe,majoritatea femeilor isi inseala barbatul,multe isi omoara copiii,in general au un comportament la 180° de tabloul idilic pe care l-ai facut. In general toate sint versatile,deloc fiabile,atrase de material si de futilitati.
Inima?...mai inimosi sint barbatii. Fereasca Dumnezeu sa puna mina femeia pe un post de responsabilitate,imediat ii vezi adevaratul chip,iese untu din tine,cel mai adesea datorita "toanelor" feminine,strins legate de ciclu si de nivelul oestrogenal.

as vrea sa raspund  si domnului calator astral care nu prea imi place cum gandeste despre  femei  , are idei cam  gresite ,dar  as vrea sa raspund si la o alta intrebare  expusa putin mai sus de catre domnul  fiulploiiintrebarea pare sa fie   urmatoarea:
,,De ce se teme religia de Femeie si de ce o desconsidera ? ,,  iata aici  raspunsul in detaliat :
cuvintele luna si menstruatie deriva din aceeasi radacina .Cuvantul latinesc mens desemna luna si minte .In greaca veche ,cuvantul mens  desemna luna ,fiind radacina  de la care au derivat  instrumentul de masurare (timpul) si menstruatia .Menos insemna simultan  luna si putere .Aceste cuvinte  isi au  ,la randul  lor originea  in cuvantul ma ,mama intregii Creatii .Cuvantul egiptean pentru subconstient era amenta .Toate acestre cuvinte  sunt strans legate intre ele :luna ,minte ,menstruatie .Menstruatia a fost conceputa  ca un instrument natural  pentru a-i permite femeii  sa se odihneasca o data pe luna,eliberandu-se  astfel de tensiunile vietii .Acesta era Sabatul  original  care insemna  odihna inimii in limbajul babilonian ..O femeie in stare pura (de o feminilitate absoluta)poate accesa  alte lumi in perioada pre-menstruala  si cea a  menstruatiei propriu-zise.Ea poate avea  viziuni  ,caci centrul ei psihic  se deschidesi comunica  in aceasta perioada  cu cosmosul .Aceasta a fost  conexiunea cosmica  ce a inspirat  oracole din Grecia Antica  si din alte lumi .Din pacate  ,la un moment dat  au intervenit preotii  si au sechestrat aceste ,,femei  inzestrate ,,  ,blocand astfel  canalul de comunicare  cu celelelte lumi .Daca femeilor  li s-ar  permite  sa-si redobandeasca  puterea ,canalele subconstiente ale Universului   s-ar redeschide...

cat despre  religii  ele  au  fost cele mai  mari afaceri din toate timpurile...