Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sunt misogine marile religii ale lumii ?

Creat de fiulploii, 13 August 2011, 01:30:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca marile religii , trecute sau prezente , sunt misogine ?

da , stiu asta
12 (63.2%)
da, cred asta
2 (10.5%)
nu stiu , nu m-am intrebat niciodata
0 (0%)
aceasta intrebare este o blasfemie
1 (5.3%)
nu, nu cred asta
3 (15.8%)
nu, stiu ca nu
0 (0%)
nu particip la acest sondaj din diferite motive
1 (5.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 19

Votare închisă: 22 August 2011, 01:30:12

zana@M

Citat din: romulus din  27 August 2011, 19:57:40
Am preferat cine doamna/domnisoara zana@M?
Cred ca este o  exagerare ! Posibil ca re/sentimentul dvs. vine de la  interpretari / experiente personale nefericite , mai degraba decat de la o analiza obiectiva ! Priviti in istorie: a fost odata  ...:-D si matriarhatul , cand femeie era "centrul vital " (ca PCR ul) si/ sau religii in care preotesele erau actorii principali daca pot spune asa .
Ca sa nu mai spun ca mitologia si unele credinte din parti ale lumii sunt full de godese si zeitati feminine ! Asa ca sa o lasam mai moale cu misoginismul/marginalizarea/mutilarea , supunerea oarba and so on...
Barbatii si femeile au parcurs impreuna istoria si dupa cum a aranjat MARELE ARHITECT  nu s-ar fi putut unul fara altul, omenirea asa cum o stim noi acum nu ar fi existat fara femei si barbati !Ca vreumurile i-au adus  la un moment dat ,  pe unul ori pe altul deasupra :-D asta e viata ! Punct .
Am zis !

Colega ,Romulus  citeste ce a scris colegul Ganditorul ,se refera la voi ,barbatii .
.
Calatorule astral e valabil si pentru tine....citeste ce recunoaste un barbat,este destul de interesant....

N-am sa incep a-mi plange soarta pe acest forum .E bine sa citim  bine ce se scrie si apoi sa ne dam cu presupusul....
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

calator astral

Citat din: zana@M din  27 August 2011, 22:12:54
Colega ,Romulus  citeste ce a scris colegul Ganditorul ,se refera la voi ,barbatii .
.
Calatorule astral e valabil si pentru tine....citeste ce recunoaste un barbat,este destul de interesant....

N-am sa incep a-mi plange soarta pe acest forum .E bine sa citim  bine ce se scrie si apoi sa ne dam cu presupusul....

zanico, pai cine l-a declarat pe el "barbat"?! Sa-i dea banii inapoi.
Ascundem femeile de privirile altora din gelozie. Orice alta justificare e minciuna. Femeia mea e a mea,nu a altuia.
Ochii vad,inima cere....deci dupa tine ar trebui sa umble toate numai in minijupe,cu stringuri vizibile (sau deloc,mai nou,observ ca e canicula),provocante...de ce nu...dar in ce scop? Ar fi un talmes-balmes daca ar fi lasate de capul lor.
Femeile sa fie decente,serioase,la casa lor,sa nu le fuga ochii dupa barbati. Macar sa salveze aparentele.
Zic (si) eu.
Constient ca libertatea vestimentara a femeii e mai degraba un deserviciu si o ipocrizie,ele singure cad astfel in capcana raportului de forte defavorabil.
Eu unul as interzice rujul si artificiile cosmetice,chirurgia plastica si chiar si fustele si rochiile,inclusiv tocurile. Toate in pantaloni si tunse scurt.
Asta ar fi o buna baza de plecare pentru o adevarata egalitate si o reconsiderare a statutului femeii,obligata azi sa triseze,sa minta,sa fie ne-naturala.

zana@M

Citat din: calator astral din  27 August 2011, 23:00:57
zanico, pai cine l-a declarat pe el "barbat"?! Sa-i dea banii inapoi.
Ascundem femeile de privirile altora din gelozie. Orice alta justificare e minciuna. Femeia mea e a mea,nu a altuia.
Ochii vad,inima cere....deci dupa tine ar trebui sa umble toate numai in minijupe,cu stringuri vizibile (sau deloc,mai nou,observ ca e canicula),provocante...de ce nu...dar in ce scop? Ar fi un talmes-balmes daca ar fi lasate de capul lor.
Femeile sa fie decente,serioase,la casa lor,sa nu le fuga ochii dupa barbati. Macar sa salveze aparentele.
Zic (si) eu.
Constient ca libertatea vestimentara a femeii e mai degraba un deserviciu si o ipocrizie,ele singure cad astfel in capcana raportului de forte defavorabil.
Eu unul as interzice rujul si artificiile cosmetice,chirurgia plastica si chiar si fustele si rochiile,inclusiv tocurile. Toate in pantaloni si tunse scurt.
Asta ar fi o buna baza de plecare pentru o adevarata egalitate si o reconsiderare a statutului femeii,obligata azi sa triseze,sa minta,sa fie ne-naturala.

Sa traiti ,am inteles ... :-o..''toate in pantalon si tunse scurt....'' Mamaaaaaaaa ,sa vezi atunci cate femei serioase .. :-D.ochi-n pamant si fata la usa.... :cry:
Zic (si) eu .
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

calator astral

Citat din: zana@M din  27 August 2011, 23:44:59
Sa traiti ,am inteles ... :-o..''toate in pantalon si tunse scurt....'' Mamaaaaaaaa ,sa vezi atunci cate femei serioase .. :-D.ochi-n pamant si fata la usa.... :cry:
Zic (si) eu .

cine a zis asa ceva?! De ce? Daca au rochii si bijuterii  scumpe si silicoane nu tin ochii-n pamint in fata unor smecheri?
Nu imi pot imagina o societate evoluata in viitor in care femeia sa fie in continuare obligata sa se maimutareasca ca un copil, sa ramina etern infantilizata,o fetita capricioasa.
Nu cred ca nici extraterestrele nu se imbraca cu fuste si nici nu se pudreaza sau rujeaza,imaginezi o micuta grey cu furou si bigudiuri?...sau vezi vreo aliena prin discoteca?

I will survive - Alien Song

socrate

Daaa...se pare că, daaaaa....cu certitudine DA,FEMEIA(Spiritul Matern) are ultimul "cuvint" de spus pe TERRA,dupa ce a spus la "aparitia" TERREI,AM NASCUT VIATA si odata cu EA si REGULAMENTUL(Principiile Dreptatii) de desfasurare a VIETII,evident pt."vietuitoare".
Se pare ca "paternul spirit" a nesocotit REGULAMENTUL VIETII fapt care a adus cu sine,LOGIC...NU..!? si HAOSUL SOCIAL,instaurat prin prin legea patriarhala care dainuie de la instaurarea la putere a odiosului sistem pina la ora actuala
Se pare ca clipele misogismului religios sunt numarate si evident,va urma "festivitatea de premiere" pt.odiosul zeu mascul si impielitatele sale "creatii",pt.stradania lor in a NU respecta PRINCIPIILE DREPTATII si astfel DREPTATEA si DEMNITATEA MATERNA.

PS.Am "absentat nitel",dar constat cu placere "noi" RATIONALISTI pe acest Rationalist Forum,alaturi de cei "imbatriniti de vreme" in acesta calitate.

calator astral

Socrate bine ai revenit!  imi lipseai.
Dialoghez direct pe text ca e weekend si Sfanta Duminica,o zi stranie in Constiinta Colectiva umana,o zi ca niciuna, unde dimineata se intimpla minuni si unii au anumite revelatii.
Citat din: socrate din  28 August 2011, 01:59:41
Daaa...se pare că, daaaaa....cu certitudine DA [ - deci de trei ori "da",ca cocosul in zori,ok-],FEMEIA(Spiritul Matern) [-ce mai e si asta?!-] are ultimul "cuvint" de spus pe TERRA [-in fata cui? -],dupa ce a spus la "aparitia" TERREI,AM NASCUT VIATA si odata cu EA si REGULAMENTUL(Principiile Dreptatii) de desfasurare a VIETII,evident pt."vietuitoare".[-unde a spus asta femeia respectiva,de unde stii,unde scrie chestia asta ca ea ar fi nascut viata?! Dar ca sa nasca,trebuia sa fie...vie,da sau nu? E o adaptatie a ghicitorii "cine a fost primul oul sau gaina?"-]
Se pare ca "paternul spirit" [-?!-]a nesocotit REGULAMENTUL VIETII [-cine a scris acest regulament si unde a fost publicat,cum putem respecta un regulament daca nu stii ca exista?! banuiesc ca femeia care a ouat viata,nu? -] fapt care a adus cu sine,LOGIC...NU..!? si HAOSUL SOCIAL [-esti sigur? Nu mai degraba sistemul economic-financiar capitalist?-],instaurat prin prin legea patriarhala [-?! ,publicata in monitoru oficial-] care dainuie de la instaurarea la putere a odiosului [- brrr,m-a trecut un fior(d),acest cuvint e mort,odata cu stim-noi-cine-] sistem pina la ora actuala
Se pare ca clipele misogismului religios sunt numarate [-the Final Countdown-] si evident,va urma "festivitatea de premiere" pt.odiosul zeu mascul [-vai de mama mea,in ce consista premierea respectiva,nici nu indraznesc sa imi imaginez...dar sigur e in legatura cu masculinitatea,altfel nu era bai-]si impielitatele sale "creatii" [-care sint impielitatele alea? !-],pt.stradania lor [-"lor"?!-] in a NU respecta PRINCIPIILE DREPTATII [-unde sint scrise,daca dau un google la repezeala cu "principiile dreptatii" imi apar macar niste minzgilituri puerile?-] si astfel DREPTATEA [-?! pai principiile dreptatii si dreptatea ar fi doua chestii diferite deci-] si DEMNITATEA MATERNA [-?? mai bine scriai "maternitatea demna", era mai conform-]

PS.Am "absentat nitel",dar constat cu placere "noi" RATIONALISTI [- ! care sint aia ca eu unul nu vad vreun rationalist -] pe acest Rationalist Forum[-idem ibidem-],alaturi de cei "imbatriniti de vreme" in acesta calitate.[-traduc :"ma bucur sa constat ca adeptii cultului ZEITEI s-au inmultit ca serpii dar e normal ca popa numai vine pe-aici deoarece il injuram si din "hotule pervers da banii lasa bisericile!" nu-l scoatem,atit noii veniti cit si noi cei imbatriniti in rele."-]

dida



Vreau sa abordez si un alt scenariu vis-a-vis de expunerea foarte logica (documentata, demonstrata) si de 'bun simt' a Roxalinei ,
in ce priveste problematica  : religie vs dogma, Copacul Vietii, Implinirea si Desavirsirea Intregului..

- Daca, totusi, asa zisul BB, vrea sa mascheze (sa oculteze) , cea de-a doua venire a lui Iisus, pentru ca de fapt, in mod real,  Judecata celor Vii si Invierea celor Morti,  va fi adusa si desavirsita  de catre  FEMEIE (sa zicem, 'reincarnarea' lui Iisus BARBATUL!)...., iar lucrul acesta se stie cam de mult...(zic io)... (apropoooo.... si de mesianism si Revelatie(Apocalipsa)....iar, implinirea vizibila a acestei ipoteze va fi  marcata de un alt asa-zis Potop...(simbolul Apei)

sint cam indrazneata...deh( dar cam si tuta, ce-i drept)

zana@M

Citat din: calator astral din  28 August 2011, 00:25:03
cine a zis asa ceva?! De ce? Daca au rochii si bijuterii  scumpe si silicoane nu tin ochii-n pamint in fata unor smecheri?
Nu imi pot imagina o societate evoluata in viitor in care femeia sa fie in continuare obligata sa se maimutareasca ca un copil, sa ramina etern infantilizata,o fetita capricioasa.
Nu cred ca nici extraterestrele nu se imbraca cu fuste si nici nu se pudreaza sau rujeaza,imaginezi o micuta grey cu furou si bigudiuri?...sau vezi vreo aliena prin discoteca?
Un fotomodel Alien....Fragment scurt din cantecul  , Îngerul lui James Blunt "Eşti frumoasă",


I will survive - Alien Song

Nicio femeie nu si-ar dori sa fie obligata sa se maimutareasca ca un copil ,dar sunt si exceptii si alea le numeri pe degete .Asta vreau sa intelegi ,nu baga toate femeile in aceiasi oala......
...sa nu uit ,parerea mea.... :oops:


,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

Citat din: calator astral din  28 August 2011, 00:25:03
cine a zis asa ceva?! De ce? Daca au rochii si bijuterii  scumpe si silicoane nu tin ochii-n pamint in fata unor smecheri?
Nu imi pot imagina o societate evoluata in viitor in care femeia sa fie in continuare obligata sa se maimutareasca ca un copil, sa ramina etern infantilizata,o fetita capricioasa.
Nu cred ca nici extraterestrele nu se imbraca cu fuste si nici nu se pudreaza sau rujeaza,imaginezi o micuta grey cu furou si bigudiuri?...sau vezi vreo aliena prin discoteca?

I will survive - Alien Song


Iti trimit si un fotomodel A lien./......Fragment scurt din Îngerul lui James Blunt "Eşti frumoasă",

Angelic Alien sings James Blunt's "You're Beautiful"
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Arhanghelul

#54
Citat din: calator astral din  28 August 2011, 00:25:03
cine a zis asa ceva?! De ce? Daca au rochii si bijuterii  scumpe si silicoane nu tin ochii-n pamint in fata unor smecheri?
Nu imi pot imagina o societate evoluata in viitor in care femeia sa fie in continuare obligata sa se maimutareasca ca un copil, sa ramina etern infantilizata,o fetita capricioasa.
Nu cred ca nici extraterestrele nu se imbraca cu fuste si nici nu se pudreaza sau rujeaza,imaginezi o micuta grey cu furou si bigudiuri?...sau vezi vreo aliena prin discoteca?

I will survive - Alien Song

NU sunt (mereu) adeptul  "zicerilor plimbaretzului "(mai ales c-am un BCA pregatit ptr. el) ... dar are dreptate ... cele mai multe sunteti frumoase din nastere la exterior (pe care il boiti si slutti ) si interior (sau nu) ... altele nu aveti exteriorul "super" dar la interior bateti "zanele bune " ... tie mai mare dragul cand deschide "vorba" si "frigiderul"  :-P ...
http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2010/11/23/de-ce-am-avea-nevoie-de-machiaj-si-bijuterii-care-e-originea-lor-si-ce-putem-pune-in-loc/

P.S. Sufletul n-are vesmant sau uniforma ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

#55
Eu sunt cel care a scris mai sus
"Am preferat sa aducem femeia sub voalul negru... etc "
Iar Romulus a raspuns de fapt textului meu si nu textului colegei noastre...
"Am preferat cine doamna/domnisoara zana@M?
Cred ca este o  exagerare ! Posibil ca re/sentimentul dvs. vine de la  interpretari / experiente personale nefericite , mai degraba decat de la o analiza obiectiva ! Priviti in istorie: a fost odata  ... si matriarhatul , cand femeie era "centrul vital " (ca PCR ul) si/ sau religii in care preotesele erau actorii principali daca pot spune asa .
Ca sa nu mai spun ca mitologia si unele credinte din parti ale lumii sunt full de godese si zeitati feminine ! Asa ca sa o lasam mai moale cu misoginismul/marginalizarea/mutilarea , supunerea oarba and so on...
Barbatii si femeile au parcurs impreuna istoria si dupa cum a aranjat MARELE ARHITECT  nu s-ar fi putut unul fara altul, omenirea asa cum o stim noi acum nu ar fi existat fara femei si barbati !Ca vreumurile i-au adus  la un moment dat ,  pe unul ori pe altul deasupra  asta e viata ! Punct .
Am zis !"

Domnule Romulus eu am vrut sa raspund elegant si sa nu initiez un razboi intre sexe in secolul 21. Chestia cu "MARELE ARHITECT" e desueta si lipsita de sens - nu cred ca exista un Mare Arhitect care sa doreasca un astfel de dezechilibru intre barbat si femeie.
Dezechilibrul poate fi dorit insa de impotenta unui Mare Arhitect Pamantean care a dorit sa-si legifereze ingustimea viziunii despre viata reala prin acest concept dogmatic rligios/ocult ce "supune" femeia... "barbatului".
Cum am spus si mai sus nu putem rescrie istoria asa ca nu putem scoate din istorie nici mostruozitatea "centurii de castitate" si nici epoca "arderii vrajitoarelor pe rug" si nici "victoriile" luarii pe varful lancii a femeilor insarcinate. Cretinatatea, schizofrenia, nebunia acelor vremuri dominate de dogmatismul religios al "barbatului care era stapan femeii" nu vor putea fi sterse din istorie.
Ca barbati trebuie sa recunoatem ca ne-am mutilat partenera de viata punandu-i lanturi pe solduri in numele unei religii care ne chema la lupta si distrugere in "locurile sfinte" (ca sa ne aratam "barbatia si potenta" distructiva) pt ca mai apoi sa dam vina pe "vrajitoare" pentru esecul aceleiasi religii in stingerea spiritului creator al umanitatii (ca d'aia nu erau oamenii inclinati spre ascultarea caii cele drepte "ale domnului" ...pt ca le luau mintile "vrajitoarele" )
O scurta lectura a jurnalelor "judecatilor" de atunci v-ar scarbi indeajuns pentru a privi un pic mai realist si mai critic epopeea "barbatului evlavios" din Evul Mediu.
Astazi sub numele aceleiasi religii a bunului plac (evident, religia in varianta"protestanta" & Co... ) punem basmale in cap femeilor (si copilelor) din Romania, le interzicem accesul la cultura, lectura, informatii, dezvoltare profesionala etc etc.
In mediul islamic situatia e ceva mai tragica si nu cred ca e cazul sa dezvolt un subiect arhicunoscut.
In acelasi timp - ca sa abordez si domeniul laic - "cea mai veche meserie din lume" este un stigmat, o eticheta pe care o aruncam extrem de usor pe obrazul unei femei, in timp ce barbatii pot avea oricate amante (inclsiv popii catolici) fara ca asta sa le stirbeasca in vre-un fel "cinstea".

Deci nu e vb nici de impresie, nici de resentimente, nici de PCR si nici de exagerare. Daca suntem cu adevarat barbati trebuie sa recunoastem am scris in trecut cu placere o poezie dedicata femeii atunci cand am fost "in calduri" pt ca  apoi, dupa ce "reduta e cucerita", sa aruncam in lanturile castitatii sau pe rugul "vrajitoarei" pe cea care am cucerit-o cu disperare.
Asa e si acum - nu dorim sa consideram femeia ca jumatatea noastra, ca partenerul nostru de viata si armonie, ci sub indemnul "barbatul este cap femeii precum Isus Bisericii" o aruncam in uitare si dezinteres (in majoritatea cazurilor) la un an, doi dupa primul copil nascut.
Emanciparea femeii, reevaluarea rolului ei in viata sociala a inceput in anii 50- 60... deci in ultimii 50 de ani ai unei istorii de peste 2000 de ani dominata de "virilitatea si potenta intelectuala masculina". Si procesul pare sa stagneze, chiar sa aiba un anumit regres in fata noului val al dogmatismului religios mondial.
Si ca sa nu par exagerat va invit sa ne uitam in jur si sa vedem cate procente nu se incadreaza in acest tipar al misoginismului modern ( si sa facem o evaluare reala si nu bazata pe ... trendul/reclama mediatica).

P.S. Domnule Romulus... spuneati ceva de matriarhat. Perfect. Ce informatii exacte aveti despre acea perioada (informatii neviciate de "dominatia masculina/violenta" din ultimii 2000 de ani) ? Ce informatii aveti despre permisiunea accesului femeii in mediile oculte (masonerie, societati secrete, inaltul cler religios ) ?
Aaaa, vreti sa vb de "armele femeii", de felul cum si-a folosit inteligenta pentru ca hormonii din noi barbatii ...sa-i dea dreptate si sa-i satisfaca necesitatile imediate... Vreti sa vb despre cum "hormonal" noi ne pierdem cumpatul dupa 2 - 3 minute de avansuri sexuale, in timp ce femeia rezista cam 30 de minute ( parca asta era raportul de "dependenta sexuala" demonstrat medical ... si nu invers ) ?
Perfect - dar asta e alta discutie. Si in general, in fata fortei, orice forma de aparare e permisa... chiar si cea hormonala folosita de obicei de camaradele noastre de viata... femeile.

romulus

Doar cateva:
Citateu am vrut sa raspund elegant si sa nu initiez un razboi intre sexe in secolul 21.
Ar fi destul de greu daca nu imposibil .
In loc de marele arhitect se poate citi: Dumnezeu, Allah, Budha, Forta , ori orice altceva dupa credinta/placerea fiecaruia, asa, sa nu se supere nimeni !
CitatDaca suntem cu adevarat barbati trebuie sa recunoastem am scris in trecut cu placere o poezie dedicata femeii atunci cand am fost "in calduri" pt ca  apoi, dupa ce "reduta e cucerita", sa aruncam in lanturile castitatii sau pe rugul "vrajitoarei" pe cea care am cucerit-o
Totul e valabil si viceversa : adicatelea  o femeie dupa ce "fraiereste" un tip il lasa cu buza umflata  si gaseste altul mai ....viril , gasesti la tot pasul !!!
CitatDomnule Romulus... spuneati ceva de matriarhat. Perfect. Ce informatii exacte aveti despre acea perioada
Mai mult dacat ce scrie prin cartile de istorie  nu stiu - si asta pentru ca subiectul nu m-a interesat in mod special .
Si ultima propozitie : curve (la propriu) am vazut cu duiumul si printre barbati  asa ca .....cea mai veche meserie si blamul public aferent, nu cred ca au fost inregistrate la OSIM in contul femeilor !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Siberia

#57
Citat din: zana@M din  28 August 2011, 09:27:13
Nicio femeie nu si-ar dori sa fie obligata sa se maimutareasca ca un copil ,dar sunt si exceptii si alea le numeri pe degete .Asta vreau sa intelegi ,nu baga toate femeile in aceiasi oala......
...sa nu uit ,parerea mea.... :oops:


   M-a distrat putin polemica dintre voi cauzata de "maimutarelile" femeilor :D

   Totusi, nu ma pot abtine ... asa ca va sfatuiesc ca inainte de-a mai incerca o polemica pe tema asta, sau linkuri catre site-uri religioase, sa va informati putin asupra originii cosmeticelor, bijuteriilor, pantofilor cu toc inalt sau orice alte idei va mai trec prin cap pentru a defini acele "maimutareli".
   V-ati gandit vreodata ca "industria" cosmeticelor a aparut ca o necesitate medicala ? V-ati gandit ca poate am preluat pana in ziua de azi o "maimutareala" despre care nu ne-am gandit vreodata la ce a servit in vremuri stravechi ?
   Bijuteriile erau purtate de mii de ani. Pe langa semnalarea unui anumit statut social, aceleasi bijuterii puteau avea si efecte terapeutice (nu suntem primi care au descoperit efectele cristalelor, metalelor, etc).
   Parfumurile pe langa efectul pur odorizant, au si efect terapeutic (probabil stiti ca exista si aromaterapie).
   Pantofii cu toc sunt descrisi de pe vremea egiptenilor cand erau folositi in ceremonii religioase sau pentru  a semnala diferite trepte sociale. De-a cursul timpului, pantofii cu toc mediu  erau folositi atat de barbati cat si de femei pentru a reflecta clasa sociala (nu vorbim aici despre tocurile utilitare folosite de macelari, actori, sau oameni care aveau de infruntat noroaie), iar tocurile inalte au fost folosite de pe vremea Romanilor de catre prostituate (si nu doar pentru efectul estetic, cat pentru faptul ca un toc inalt sau foarte inalt ingreuneaza deplasarea, femeia nu poate fugi, deci n-are cum sa scape din bordel, harem etc... odaliscele purtau tocuri in Turcia... in Asia s-a gasit o varianta chiar mai crunta... a incaltarilor minuscule cu acelasi efect).
   Ganditi-va putin cine "propovaduieste" in lumea actuala aceste "maimutareli" ? Cat de fericiti ar fi detinatorii de companii de cosmetice, creatorii de pantofi (marea majoritate sunt barbati, nu?) cei de haine (incomode, care produc diverse probleme medicale - la fel ca si pantofii cu toc inalt sau cosmeticele) daca femeile ar renunta la toate aceste "maimutareli" ?
   Si mai ganditi-va si cat de fericite ar fi femeile daca ar putea sa se simta eliberate de tot stressul dichisului... sa economiseasca timp si bani din timpul si banii care-i foloseau sa se "maimutareasca" ca sa fie Ok conform unui standard impus de barbati, pentru placerea oculara si nu numai a barbatilor.

Si sa nu uitam o vorba pastrata din stramosi : "intr-o casa, barbatul poarta pantalonii !" De ce ? :D


"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

#58
Sa ma mai dau putin cu parerea  :-D
Discutiile au evoluat cam asa cum ma asteptam , cu puncte de vedere extreme sustinand primordialitatea fie a barbatului fie a femeii insa toti ne dam seama ca ceva nu e in regula .

Ce legatura are asta cu extraterestrii?
Pai, pe langa teama de ceva extraterestru eu zic ca este una si mai mare . Teama de o civilizatie extraterestra de tip matriarhal desi s-ar putea gasi o cale de intelegere si cu acest tip de civilizatie .
   Insa o civilizatie androgina sau una in care sa existe 3 sexe sau una in care cele 2 sexe sa fie pe pozitii egale , asta zic eu ca ar fi prea mult pentru intelegerea umana .  :-D
   Ca sa te intelegi cu cineva iti trebuie un minim de elemente ale profilului psihologic sa poti ,, empatiza ,, cumva cu el/ea pentru a construi o punte de comunicare .
   m-am intrebat adeseori de ce exista si genul neutru in unele limbi vorbite pe Pamant  :roll:  si pe mine ma depaseste problema . Are cineva un posibil raspuns?

  Suntem prea destepti si prea ,,treziti,, pentru ca zeii sa se mai plimbe printre oameni asa cum o faceau in trecut - vezi si povestile cu Dumnezeu si Sfantul Petru care se plimbam pe pamant si mai intrau in vorba cu unul sau cu altul  8-) 

   Ideea centrala din trilogia Matrix   nu e matricea realitatii ci faptul ca oamenii ar fi doar ,,baterii,, pentru a alimenta cu energie Altceva . Si nu marefer la ceea ce numim curent electric ci la energia spirituala emisa continuu - un fel de cordon de argint - prin credinta fiecaruia din noi .

  Cam 99% din toti zeii cunoscuti au cerut si cer adorare , sacrificii si timp din existenta noastra , timp dedicat exclusiv Lor. Pentru ca aceasta energie bruta umana sa poata fi folosita au fost lasate ritualuri in scopul ,,elevarii,, energiei prin ridicarea frecventei .
  Ritualurile sunt in esenta aceleasi peste tot , prin muzica , gesturi-mudre si prin elemente vizuale- obiecte de cult specifice  se dezvolta simtaminte de smerenie, piosenie , inferioritate in fata creatorului local , totul pe un fond de teama-Frica.
  Toate acestea nu fac altceva decat sa induca sentimentul ca Divinitatea este undeva in afara ta ca Om si de aceea exista ritualul si timpul petrecut la templu pentru a te reintoarce  :-D  la Divinitate - lucru FALS in opinia mea .

  Pentru a mentine Frica trebuia gasit si elementul catalizator iar acesta este Femeia si are si un marketing pe masura  :lol:  ,, Femeia te ridica, femeia te coboara , caci fratilor Femeia e data dracului ,, - sa ma scuze Doamnele  :-D

  Si cu asta , sistemul functioneaza singur si zeii nu-si mai au locul printre noi - e o ipoteza .
Ai pe de o parte elementul Barbat , cam ,,natang,, fiind impregnat cu idei false gen sexul tare , pozitiv ... si totusi slab in fata avansurilor Femeii si din cauza asta supus Fricii sa nu ,,pacatuiasca,, el, rezistentul care nu poate rezista  :lol:
  Pe cealalta parte ai elementul Femeie , cam ,,imbrobodita,, la randul ei cu etichete despre sine ca fiind sexul slab , negativ , capabil de trairi abisale , supusa fricii la randul ei.

  Daca ati inteles ideea Fricii ati inteles si ce e cu misoginismul , cu zeii antici ajunsi pana azi in credintele noastre diverse .
  Atata vreme cat tratam orice problema doar dintr-un punct de vedere preconceput pe diferente de sex ramanem sclavii unor conceptii tributare zeilor , adica ramanem sclavii zeilor .
  Acesti zei nu sunt si nu reprezinta Divinitatea . Acesti zei cauta la randul lor Divinitatea si au propriile lor interese iar noi daca ramanem in tiparele lor , nu putem ajunge la acelasi nivel cu ei .

  Am evoluat - nu stiu de ce dar cineva si-a bagat ,,deshtu,, prin zona noastra de Univers  :-D
  Am evoluat si am ajuns deocamdata o civilizatie razboinica cu un spirit razboinic , luat per ansamblu si asta tot pe baza sentimentului inoculat al Fricii .

  Asta este pe scurt explicatia mea privitoare la misoginismul religiilor .

P.S. Apropo, matriarhatul este identic cu patriarhatul , nu difera decat numai prin cine e la putere , cine isi impune regulile si conceptiile dar tot pe Frica se bazeaza  :lol:
      Evident, parerea mea ! 

dida


citez din fiulploii:

"Am evoluat - nu stiu de ce dar cineva si-a bagat ,,deshtu,, prin zona noastra de Univers  :-D
  Am evoluat si am ajuns deocamdata o civilizatie razboinica cu un spirit razboinic , luat per ansamblu si asta tot pe baza sentimentului inoculat al Fricii ."


Corect!...desi, inocularea fricii ca o reactie razboinica, nu este normala;

te citez iar:

"P.S. Apropo, matriarhatul este identic cu patriarhatul , nu difera decat numai prin cine e la putere , cine isi impune regulile si conceptiile dar tot pe Frica se bazeaza  :lol:
      Evident, parerea mea ! "



nu sint de acord,- parerea mea-,....

- daca ar fi la putere matriarhatul, sau chiar si cind fi fost'a ,  nu s-a bazat pe sentimentul inducerii fricii, ci, dimpotriva, ...al acceptarii
si rezonantei cu /la/ pentru si in virtutea puterii.....nu zic, 'unei anume puteri,'...