Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

spooky

am iesit seara asta sa fotografiez cometa McNaught... (www.spaceweather.com)


dar am apucat sa fotografiez si altceva... a aparut din senin si a disparut din senin... ce o fi?

PS: mai multe poze la: http://www.rufon.org/pictures/20071101/
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

sxn_b

Citat1.Stea sau planeta ?
2.Ce culoare are ?
3.Planeta Saturn ...?

1. Pe-aproape  :wink:
2. alba, poate sa se vada si portocalie
3. nu
Mai astept doua raspunsuri si apoi zic eu raspunsul.
:-)

DepthOfField

#467
Sxn_b, din ce indicii dai, pare a fi un astru ceresc. Tot nu ai dat parametrii EXIF ai pozei, barem puteam exclude pe venus de exemplu in functie de ora fotografiei.
1) cat de mare e?
2) cat de departe e?
3) se afla in sistemul nostru solar?  :-D

---


Citatam iesit seara asta sa fotografiez cometa McNaught...
dupa ce nori sunt in poze, nu prea cred ca ai reusit in acea seara...

La care obiect te referi in pozele tale, Spooky?
la punctuletul luminos din centru ce pare relativ nemiscat? ;)  (dadea sa apuna?) sau la liniuta luminoasa din stanga-jos, care s-a miscat un pic de la prima la ultima poza, si care este chiar "meteorul de la Cluj"?  :lol:

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

sxn_b

Citat din: ciuciulete din  12 Ianuarie 2007, 18:47:17
Sxn_b, din ce indicii dai, pare a fi un astru ceresc. Tot nu ai dat parametrii EXIF ai pozei, barem puteam exclude pe venus de exemplu in functie de ora fotografiei.
1) cat de mare e?
2) cat de departe e?
3) se afla in sistemul nostru solar?  :-D
Da, este un astru ceresc. Cum aflu parametrii EXIF?
1.Raza=1800 km  :-)
2.intre 300000 si 400000 km  :-P
3. :wink:
Citat din: spooky din  11 Ianuarie 2007, 19:35:19
am iesit seara asta sa fotografiez cometa McNaught... (www.spaceweather.com)


dar am apucat sa fotografiez si altceva... a aparut din senin si a disparut din senin... ce o fi?
Spooky, daca obiectul este cel din imaginea postata de mine, atunci cred ca este un avion care reflecta lumina soarelui spre apus. Seamana cu obiectul dintr-o poza postata de maya:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,328.msg10174.html#msg10174
Cred ca am si poze asemanatoare dar momentan nu le gasesc.
:-)

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

sxn_b

CitatCam mica LUNA in fotografie...
...si cam neclara...  :-D
Felicitari Shadowman! Intr-adevar, obiectul din poza este luna. Dar nu este luna fotografiata direct. Am scos ocularul de la telescop si l-am pus la o oarecare distanta de aparatul foto obtinand aceasta poza.
:-)

spooky

sxn_b, intr-adevar e vorba de acel punct si intr-adevar era un avion... care l-am vazut putin mai tarziu...


iata si cometa... (deasupra liniilor, in dreapta stalpului)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DepthOfField

Citatintr-adevar e vorba de acel punct si intr-adevar era un avion
eu, stiind ca Venus se vede pe la apus in perioada asta, am presupus ca asta ai fotografiat (presupunand ca norii aia erau destul de transparenti ca sa lasa sa se vada Venus)...dar, m-am inselat. Si, dealtfel si eu am surprins avioane catre apus, care se vedeau doar ca niste lumini puternice (stralucea soarele pe fuzelajul lor).

Sxn_b, ce telescop ai de faci experiente cu el?  :-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

sxn_b

CitatSxn_b, ce telescop ai de faci experiente cu el?
Salut, ciuciulete! Telescopul este EastCoLight dar nu mai stiu exact ce numar. Si se poate face si terestru (x90) si astronomic (x450) schimband ocularul. E foarte interesant, nu il am de prea mult timp dar am reusit pana acum sa vad craterele de pe luna.  :-)

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

sxn_b

Salut spooky!  :-) Pot sa pun cele 3 intrebari ajutatoare?

1. e un corp ceresc?
2. are lumina proprie sau o reflecta?
3. e din metal?
Totusi presupun ca e luna, daca poza ta se numeste LUNA... :-D (si a fost si luna plina acum cateva zile).
:-)

udar

cred ca se refera la acel obiect sferoid din partea de jos a pozei, de sub luna...

e sigur ceva corp ceresc, dar pentru ca nu sunt expert in asa ceva nu pot sa spun sigur care... Venus poate?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

apokryphos

Planeta Saturn? Programele de predictie pe care le am par sa o plaseze la locul potrivit in momentul potrivit. Asta daca nu e lens flare. :-)

A.

Arckadii

#478
hmmm...e cumva luna? sau o sursa de ilumiare pamanteana?
Ark

DepthOfField

De acord cu Apokryphos. Una sau alta.
De unde rezulta importanta parametrilor EXIF in localizarea temporala si alte indicii.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm