Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Blesteme...

Creat de vladtheodor, 03 Aprilie 2010, 18:52:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

vladtheodor

Cred ca, cel putin eu sint blestemat. Si nu de ieri, de azi (nici nu se nascusera tiganci, vrajitoare sau nu aveam conflicte cu unele sau alte persoane sa fie vreun motiv) ... De cind m-am nascut. Sint o persoana obisnuita pentru unii, pentru altii o pacoste... Intrebare: De ce oare cind eu sint vesel, intradevar vesel si binedispus aud la scurt timp ca cineva din familia mea are o belea (in special din partea maicamii) ? De cit timp ma stiu mi "se tot taie macaroana" in astfel de situatii... Trece tot cheful in ce faceam la momentul respectiv. De ce numai atunci ? Nu mai am voie sa fiu "vesel" niciodata ? Numai cind sint trist nu se intimpla nimic... Si invers. Cind sint foarte, foarte nelinistit sau mi-e rau aud ca unii s-au distrat de minune in nustiuce excursie, sau paranghelii, adica totul super la altii. Care-i faza !? Bine, nu stam impreuna dar acestea se intimpla... Analizind de mult timp aceste situatii ma iau cu miinile de par... Ce sa fac !? Mi-am facut intotdeauna ginduri ca o sa ma chinui asa pina se vor stinge toti treptat, unul cite unul din familie. E dureros dar am scris sincer. Altcineva in aceasta situatie !?
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!

Quicksilver

#1
E un test. Un test de credinta. Un test menit sa te faca tare. O lectie ...  :-)
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Serban M

Si daca tu ai ales calea asta inainte sa te nasti ? si daca e un test ?

Daca de fapt nici nu te`ai nascut inca ?  :-D

vladtheodor

Test !? ABERATIE ! Si cind se termina ? Ca mult nu mai am din viata asta (reala, care o traiesc acum). Poate vreo citeva zeci de ani...
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!

vladtheodor

Ma enerveaza faptul ca devin din ce in ce mai agresiv...
Din cauza acestor constatari. Si altor "fenomene".
Nu prea ma mai pot controla asa bine ca pina la cei 36 de ani trecuti...
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!

Quicksilver

Vezi? Asta testeaza. Sau asta trebuie sa te invete. Ai rabdare si vei afla. Stai tare pe pozitie. Nu renunta la speranta. Nu exista coincidente, prietene.   :rainbow:
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

vladtheodor

In legatura cu "coincidentele" ai in mare parte dreptate. Nu stau sa-mi amintesc si exemple dar - ai.
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!

romulus

CitatDin cauza acestor constatari. Si altor "fenomene".
S-ar putea sa fie din cauza ta - totusi , a modului cum gandesti:
a)nu-i exclus ca analiza ta sa fie stramba, adica prea vezi partea nasola , jumatatea goala a paharului :
b) tot asa de posibil este sa influentezi chiar tu - prin subconstient - ori anumite evenimente ori anumite concluzii trase in urma unor evenimente  !
Poate ar fi prea simplu daca ti-as spune "gandeste pozitiv" ! Este aici o intreaga filosofie .
Am zis !

PS
O sugestie: vezi subiectul "puterea gandului" deschis aici pe forum de pr3st3ss, poate ajuta !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Tayka

vladtheodor-Despre blestem nu poate fi vorba cãci el(blestemul)nu are efectul permanent,ci se descarcã o singurã datã respectându-se strict formula incantatã, iar cel care îl aruncã va rãspunde pentru fapta sa.Mai de grabã aºa cum ºi colegii þi-au spus,cred ºi eu cã aºa trebuie sã þi se întâmple,dar pentru asta nu trebuie sã fii necãjit cãci pe undeva fi sigur cã primeºti un punctaj pentru supliciul tãu.ªi cum punctajul este strict pe mãsura osândei,va trebuii mai degrabã sã te bucuri ºi sã fi mulþumit cãci puþini vor avea parte de o rãsplatã ca ºi a ta.Nu trebuie sã-þi compari soarta cu a altora,cu toþii urcãm aceiaºi pantã,pe acelaºi munte,unii avem în raniþã lucruri mai uºoare,alþii mai grele,alþii foarte grele,dar sã nu uiþi nici odatã cãci cei din urmã vor fi cei dintîi..De asta sã fii sigur.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Aceste stãri pot fi prost interpretate ca ºi blesteme. Poate percepi sau simþi evenimentele viitoare într-o formã de falsã fericire. Încearcã sã te auto observi ºi sã stabileºti niºte elemente de limbaj pentru aceste manifestãri. S-ar putea sã-þi fii activat o anumitã abilitate prin acþiunile tale personale de altã naturã. Cred cã ºtii la ce mã refer...

lylyt_ice

#10
 Sau, poate in jurul tau sunt cateva persoane din familie care pur si simplu in momentele in care simt ca esti fericit (incarcat pozitiv), iti dau vesti proaste, descarcandu-te de energia pozitiva in favoarea lor...asa numitii vampiri energetici. Pur si simplu ei se incarca prin tine, chiar daca ei nici nu-si dau seama ca fac acest transfer de energie, ci pur si simplu se simt bine cand iti dau vesti rele...!?! Blestemul nu poate influenta pe nimeni, decat in cazul in care crezi in el si te autosugestionezi ca esti blestemat. Exact acelas efect il au si superstitiile in care crezi...nu crezi in ele, nu se intimpla nimic...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

vladtheodor

Pai sa descriem macar citeva persoane din famelie: Cind e taicamiu aproape prin Bucuresti sint agitat si am migrene (exact ca in cazul vecinilor fotbalisti). De la maicamea vin faze din astea de care precizam mai devreme, cind sint happy ei ii merge rau sau ma suna brusc la tel pt orice "nimicuri" exact cind mi-e lumea mai draga ("visind" cu ochii deschisi/treaz). Matusimea (sora tatii) pare mai linistita dar "provoaca" vise adinci (uneori chiar ma gindesc si am fantezii cu gagici) dar brusc ma suna la telefon si-mi strica visul... Alte rude nu prea mai am. Mai am un var primar (fiul matusii) care, cind mai doarme pe la mine si e tensionat din cauza unei viitoare afaceri sau se gindeste intens la aceasta nu prea mai pot dormi noaptea. Sau cind cineva din vecini e certat si se gindeste (banuiesc) eu iar devin agitat... In mijloacele de transport cind cineva doarme cu capul in piept (pe scaun, in fata sau in spatele meu, mai ales dimineata, nu conteaza la cite scaune departare e) imi transmite o stare de greata, somnolenta, abia mai pot tine ochii deschisi si eu etc. . La stari din acestea ma refer, citeodata nu ma pot controla si ma iau prin surprindere, sint dus la rindul meu "ca de val"...
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!

vladtheodor

#12
Mai am un unchi (fratele mamii) in Timisoara dar de acolo nu se simte nimic. Nici cind sintem "live" aproape nu m-a deranjat nimic. Poate doar influenta in bine pentru munca, cercetare, chiar si o pasiune "ascunsa" de cind eram mic pentru fotografii sau (mai recent) video. Poate "buba" este totusi venita pe "linia" genealogica a tatalui...
Inca dubios...
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!

Guest

Pai, poate ca "abilitatea" ta, aia, stii tu care... e sa se lege de diversi oameni, fie ca-ti sunt tie dragi, fie ca sunt apropiati doar fizic si nu emotional. Poate poti sa simti starile celorlalti oameni.

vladtheodor

Citat din: X din  04 Aprilie 2010, 19:11:23
Pai, poate ca "abilitatea" ta, aia, stii tu care... e sa se lege de diversi oameni, fie ca-ti sunt tie dragi, fie ca sunt apropiati doar fizic si nu emotional. Poate poti sa simti starile celorlalti oameni.
Banuiesc la ce te referi... Adevarat blestem binecuvitarea aia... :D  :rocket:
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!