Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Blesteme...

Creat de vladtheodor, 03 Aprilie 2010, 18:52:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Guest

Eu cred ca ar trebui sa inveti cum s-o folosesti.

padme

#16
Citat din: lylyt_ice din  04 Aprilie 2010, 13:11:48
 Blestemul nu poate influenta pe nimeni, decat in cazul in care crezi in el si te autosugestionezi ca esti blestemat. Exact acelas efect il au si superstitiile in care crezi...nu crezi in ele, nu se intimpla nimic...

Nu e tot o transmisie de energie negativa???
Nici eu nu cred in blesteme, insa mi s-a intamplat un lucru foarte interesant: cineva, privind fotografia unei persoane mi-a zis ca are un blestem (nu mai stiu cum s-a exprimat), mi-a zis si cine l-a facut; persoana care "a vazut" nu era vreo ghicitoare. Ulterior m-am interesat (era o fotografie de famile) si am aflat ca era asa cum spusese. Nici persoana din fotografie nu credea in blesteme. In acest caz, intrebarea e, cum a vazut respectivul blestemul respectiv? Daca nu cumva a vazut energia pe care a interpretat-o?!

lylyt_ice

 Nu stiu ce sa zic padme, dar eu cred ca energia negativa poate afecta pe cineva, numai atunci cand acel cineva o accepta si intra in rezonanta cu emitatorul macar pentru foarte scurt timp. Blocand captarea nu are cum afecta "circuitul". Despre intamplarea cu fotografia...sunt mai retrasa in a-mi da pareri pentru ca nu am inteles mai nimic din ceea ce ai relatat tu. Blestemul poate fi lansat dar are efect numai la cei care il accepta, sau poate nu are nici un efect...dar unii oameni pun pe seama blestemelor, unele intamplari cauzate de cu totul alte motive.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

abyss

Nu cred în blesteme nici mort. În sensul clasic al lor. ªi deºi am fost martor la aºa zise manifestãri ale blestemelor tot nu cred în ele. Dacã cineva se ºtie curat ºi sincer atunci nu are de ce sã se teamã. Dacã nu... atunci chiar nu mai conteazã blestemele. Persoana se predispune cãtre tot felul de evenimente al cãror deznodãmânt e previzibil din start. Cea mai simpaticã întâmplare am pãþit-o la o mãnãstire din Þara Moþilor unde era stareþ ruda unei cunoºtinþe. Cât aºteptam pe acolo în interiorul bisericii, goalã la acea orã, am observat pe jos pe lângã pereþi în anumite locuri tot felul de legãturi de aþe colorate. Mã gândeam ce puteau fi deoarece era curat lunã peste tot. Am hotãrât cã pãreau plasate cumva intenþionat ºi-mi zic cã stareþul ar trebui sã le vadã. Le strâng frumos pe toate chiar ºi unele de pe afarã de la intrarea în biserica ºi mã duc la chilia ºefului... Bat la uºã, îl aud zicând "fii binecuvântat, intrã". Întru îmi cer scuze ºi îl întreb ce-s legãturile acelea drãguþ colorate... Deci, tãticu...aºa ceva nu am pomenit! Þipã stareþul ca o muiere înºelatã, sare cât colo, eu sã mor nu alta.... Îmi zice sã le arunc afarã din mãnãstire ºi sã mã întorc repede. Fac asta, ºi când revin în chilie, mã trezesc cã sare ãla pe mine parcã dezlipit de pe tavan! Am strigat de groazã...cad pe jos cu stareþul pe mine care în acest timp turna ceva pe faþa mea. Urlam ºi mã zbãteam pt cã mã usturau ochii... Reuºesc cumva sã mã eliberez ºi-i trag una nebunului strigând la el cã dacã nu vrea sã moarã sã stea naibii potolit. Cu chiu cu vai reuºesc sã vãd ceva...când stareþul care cotrobãia prin sertare gãseºte ce cãuta ºi sare iar la mine ca un apucat sã-mi bage niºte chestii maro pe gurã. Mã luptam cu el de parcã era chiar dracul. În final reuºeºte sã mi le atingã de gurã ºi se calmeazã zicând cã sã stau liniºtit cã s-a terminat... "ai scãpat" zice... Ce dracu? mã gândeam... Ãsta e nebun de legat! Îl vãd cã se aºeazã pe scaunul din cãmãruþã ºi realizez în acea clipã cã avea camera devastatã. Îmi spune cã acelea erau fermece ºi trebuia sã mã sfinþeascã cu apã ºi ulei sfinþit dar cã partea cea mai grea era sã mã facã sã sãrut sfintele moaºte... Îi zic "ai înnebunit pãrinte, nu puteai sã zici de la început hai cã nu prea sunteþi normali pe aici" ºi am ieºit afarã supãrat ºi tulburat. Cunoºtinþele cu care mersesem acolo se apucarã sã întârzie... Am stat pe o bancã afarã ºi priveam supãrat la sãtenii care umpleau curtea bisericii în aºteptarea unei slujbe importante. Dupã un timp începe slujba ºi totul devine monoton... Când deodatã observ o femeie îmbrãcatã în roºu total! Batic, hainã ciorapi pantofi totul era roºu.... Se tot fâþâia femeia aia peste tot ºi chiar printre preoþi... Îmi zic cã o fi o nebunã pe care o ignorã toþi ºi-mi vãd de ale mele gânduri. Dupã o vreme realizez cã a trecut cineva în roºu pe lângã mine ºi întorc privirea... când mã trezesc cu femeia aceea care mã privea! Mã întreabã cât e ceasul. Îi zic 12 fãrã zece... Îmi rãspunde "dupã care timp?" pãi...îi zic "dupã cel lãsat de Dumnezeu!". La care baba dând din cap gânditoare îmi rãspunde "cam târziu, cam târziu..." ºi a plecat. Îi povestesc întâmplarea stareþului mai târziu la plecare, doar când mã aflam în siguranþa maºinii mele iar el afarã. Astfel aflu cã baba era o vrãjitoare teribilã pe care nu reuºea nimeni sã o vadã ori sã o prindã ºi care îºi demonstra puterea venind în timpul slujbelor ºi plasând moºmoande pe acolo. Îi zic, pãrinte sunteþi mai sonat ca baba aia....pe bune!  El a râs m-a pupat ºi ne-am luat rãmas bun cu toþii.             

lylyt_ice

 :-D :-D :-D Duuu-te incolo ca...ca n-am mai ras asa de mult...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Tayka

Blestemul te  poate prinde fãrã sã te mai întrebe de vrei sau nu vrei, pentru-cã el nu este adresat omului în ansamblu,ci corpului astral care fiind de origine divinã nu cunoaºte minciuna el preia informaþia ca fiind bunã ºi o executã,fãrã sã o poatã discerne dacã e bunã sau rea,singura protecþie contra blestemului este aura care odatã strãpunsã.corpul astral executã mesajul,mesaj care dacã este negativ se cheamã blestem iar cel pozitiv se cheamã binecuvântare,pentru-cã ºi atunci când spui unui amic de care te desparþi;vezi sã fi atent la drum-acesta fãrã sã ºtie poate devenii foarte atent.Ca protecþie contra atacului psy.se poartã diferite cristale-vezi aici;
http://www.premonitii.ro/showthread.php?tid=15076 sau atunci când se exorcizeazã energiile sau entitãþile negative sânt necesare proceduri deosebite de protecþie psy-vezi aici:http://putereaprezentului.wordpress.com/2010/03/24/cronicile-pastratorilor-pamantului-ii/
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

Formula clasicã a acestor adresãri indirecte ar fi inducerea unei sugestii involuntare prin diferite procedee dela cele empirice (incantaþii)la proceduri ultra moderne folosite chiar ºi de agenþiile de investigaþii(flacãra lui Bãsescu este o prostie care iatã însã cã a prins la mulþi ºi tocmai poate cã acesta sã fi fost mesajul-de a prostii lumea.)
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

calator astral

Citat din: Tayka din  05 Aprilie 2010, 02:21:51
Formula clasicã a acestor adresãri indirecte ar fi inducerea unei sugestii involuntare prin diferite procedee dela cele empirice (incantaþii)la proceduri ultra moderne folosite chiar ºi de agenþiile de investigaþii(flacãra lui Bãsescu este o prostie care iatã însã cã a prins la mulþi ºi tocmai poate cã acesta sã fi fost mesajul-de a prostii lumea.)

poate nu este chiar o prostie flacara

daos

Din experienta mea blestemele sunt ceva cat se poate de real. Cel putin sanatatea in mod sigur o afecteaza. Explicatie: ceea ce numim blestem este de fapt un mic demon trimis cu multa energie in aura dublului astral al omului. Odata ajuns in aura se plaseaza pe locul indicat in "blestemul" spus de atacator. Acel demon pur si simplu streseaza dublul astral al omului. In timpul acesta faptul ca dublul astral este logat la creier prin glanda pineala duce la generarea de hormoni in exces in organism. De regula hormoni cu efect negativ. Ori asta in timp duce la aparitia de boli. Asta e varianta sa zic asa cea mai perversa a unui blestem. Mai exista cea in care cel care te blesteama iti doreste un rau de alta natura in viata: bunaoara sa zicem nesansa in dragoste. Este foarte simplu modul de actiune al acelui demon ce produce asta. Iti blocheaza interactiunea fireasca pozitiva, la nivelul inconstient cu dublul astral al celeilalte persoane. Daca in mod normal ai putea avea o relatie fireasca, prin interventia acelui demon trimis prin blestem, pur si simplu apare un sa-i zicem scurtcircuit al relatiei firesti.
Toate aceste probleme se pot insa contracara prin simpla rugaciune, care induce o reechilibrare energetica a dublului astral (si ma refer in primul rand la rugaciunile colective care in biserica se numesc liturghie) ori prin slujbe speciale care sa te scape de acel demon ce in timp devine stapan pe corpul tau.

calator astral

Citat din: daos din  06 Aprilie 2010, 13:41:20
Din experienta mea blestemele sunt ceva cat se poate de real. Cel putin sanatatea in mod sigur o afecteaza. Explicatie: ceea ce numim blestem este de fapt un mic demon trimis cu multa energie in aura dublului astral al omului. Odata ajuns in aura se plaseaza pe locul indicat in "blestemul" spus de atacator. Acel demon pur si simplu streseaza dublul astral al omului. In timpul acesta faptul ca dublul astral este logat la creier prin glanda pineala duce la generarea de hormoni in exces in organism. De regula hormoni cu efect negativ. Ori asta in timp duce la aparitia de boli. Asta e varianta sa zic asa cea mai perversa a unui blestem. Mai exista cea in care cel care te blesteama iti doreste un rau de alta natura in viata: bunaoara sa zicem nesansa in dragoste. Este foarte simplu modul de actiune al acelui demon ce produce asta. Iti blocheaza interactiunea fireasca pozitiva, la nivelul inconstient cu dublul astral al celeilalte persoane. Daca in mod normal ai putea avea o relatie fireasca, prin interventia acelui demon trimis prin blestem, pur si simplu apare un sa-i zicem scurtcircuit al relatiei firesti.
Toate aceste probleme se pot insa contracara prin simpla rugaciune, care induce o reechilibrare energetica a dublului astral (si ma refer in primul rand la rugaciunile colective care in biserica se numesc liturghie) ori prin slujbe speciale care sa te scape de acel demon ce in timp devine stapan pe corpul tau.
ader pe deplin daos.
o întrebare:ai auzit de vreo rugaciune adaptata exemplului pe care l-ai dat?,sunt sigur ca si altii ar fi foarte interesati,mersi anticipat.
calator

abyss

Nu pot sã mã abțin... când aud de blesteme râd mereu. Îmi aduc aminte de niste blesteme teribile aruncate de un surdo-mut. Omul urla si spunea multe...doar el si Dumnezeu stiau cum sunã acele blesteme. Respectivul respectabil era clopotarul satului iar numele lui de familie era Covrig. Pe popã îl chema Pomanã iar pe dascãl Prescurã. Cea mai tare potrivire intre numele unui om si meseria sa... În acel sat murise un mare țãran important pe care-l aduserã cu mare grijã la bisericã. Socrul meu picta tocmai biserica cu pricina iar eu mã aflam cu el înauntru, venit în acea dimineațã sã-l recuperez si sã îl aduc acasã. Cu stupoare aflu de la socrãmiu cã trebuie sã mai stãm câteva ore deoarece nu terminase de pictat ce incepuse. Ok, asta este...îmi zic. Pleacã sãtenii indurerați și ne lãsarã singuri cu mortul în bisericã. Nu mã hotãrâsem bine dacã sã arunc sau nu un ochi sã vãd cum arãta mortul cã și încep sã batã clopotele. Bang-Zbang...Bang-Zbang tot așa cam 10 minute. Dupa jumãtate de orã in care tot meditam cât mai are de pictat si pe la ce orã ajungem...deodatã...Bang-Zbang, Bang-Zbang încã vre-o 10 minute. - Ducã-se în mãsa, l-au plãtit bine pe Nea Covrig(clopotarul, ce era si cocosat)... mormãi socrãmiu. Dupã alte 30 min iar...Bang-Zbang, Bang-Zbang... - Tu-i ceara și ceasu mãsii! mormãi socrãmiu, asa nu pot sã lucrez. Nici cã se apucã bine de lucru cã iar bat clopotele... -Mãi, îmi zice, ia du-te de stai putin la poartã dupã ce pleacã Nea Caisã ãsta si vezi de vine cineva, cã am eu ac de cojocul lui... Zis și fãcut. Mã strigã socrãmiu cã mã pot întoarce. Îl gãsesc așezat mulțumit pe o bãncuțã afarã, trãgând cu satisfacție dintr-o țigarã. Așteaptã, îmi zice, sã vedem ce va fi. Deodatã apare si Nea Covrig mergând apãsat și plin de râvnã catre turnul de lemn al clopotniței... Intrã el acolo, îl aud tropãind pe trepte apoi....BÎFFF-BÎFFF, BÎFFF-BÎFFF...dangãtul clopotului dispãruse rãmânând doar niste izbituri surde de la mecanism. Mai târziu iese Nea Covrig mândru si ne salutã trecând pe lângã noi. -Mergi sãnãtos! îi zice socrãmiu. Ce ați fãcut cu clopotul? il întreb. I-am legat o cârpã pe limbã, raspunde socrul meu fericit. Hai sã termin treaba repede si sã plecãm, îmi zice. Mai spre searã auzim mare scandal afarã... Ia vezi, ce-i!? zice socrul. Afarã era multã lume adunatã roatã in jurul clopotarului Covrig, împreunã cu preotul Pomanã și dascãlul Prescure. Țipau la clopotar cã a primit bani si nu a tras clopotele iar bietul om tot misca buzele si gura ca intr-un film fãrã sunet gesticulând de numa, numa. Ce tot zice el acolo pãrinte, il întreba lumea. Ce sã zicã, rãspunde popa, se jurã si bleastãmã asta zice, cã a tras clopotele de i s-au înroșit palmele... Mã întorc si tocmai ce-l vãd pe socrãmiu prelingându-se afarã din clopotnițã ca un motan vinovat. Am recuperat cârpa, îmi zise zâmbind. Nu de alta dar era murdarã de culori și ne-ar spânzura sonații ãștia. Hai sã strângem si sã mergem...

Cautatorul

#26
Iata aici un blestem sfant ca sa zic asa si anume legat de Manastirea Turnu din jud. Prahova:


"Blestemul Patrarhului Ierusalimului

Pe la 1700, Patriarhul Ierusalimului, Dositei Nottara, fie cã a venit personal la Târgºor, fie cã l-a întâlnit pe egumenul mânãstirii cu vreun prilej oarecare, a întãrit cu înfricoºãtor blestem ca cei ce se vor amesteca sã facã pagubã ºi stricãciune obieiului mânãstirii, boieri mari sau mici sau alþi slujitori domneºti sau boiereºti (sic!), unii ca aceia sã fie legaþi ºi afurisiþi, cu Iuda ºi cu Arie sã fie la un loc; pietrele ºi lemnele sã putrezeascã, iar trupurile lor sã sta tot întregi ºi sã nu se aleagã de ei nici de casele lor nimic. Însã la sfârºit, pãrinteºte adaugã: Iar întãrind ºi miluind sã fie iertaþi ºi blagosloviþi. Aceasta am dat patriarhia noastrã sã fie. Amin!



Un episod aprate s-a consumat în 1998 când mânãstirea a solicitat Guvernului transmiterea dreptului de proprietate pentru terenul limitrof ruinelor. Procedura presupunea acordul Consiliului Local Târgºorul Vechi. În ºedinþa din 16 iunie 1998, consilierii în unanimitate au aprobat funcþionarea mânãstirii în vechea ei vatrã ºi retrocedarea terenului aferent. Prin intervenþia personalã a fostului director al Serviciului Administraþie Publicã Localã din cadrul Consiliului Judeþean Prahova, dl. Theodor Popescu, soþul contabilei ºefe a aceluiaºi Muzeu de Istorie ºi Arheologie din Ploieºti, la prefecturã ajunge însã o falsã hotãrâre a Consiliului Local Târgºorul Vechi care urma sã plece spre Guvern, hotãrâre pe care cosilierii din Târgºor nici nu o vãzuserã. Prin ea se dãdea acordul de trecere a terenului în patrimoniul Muzeului de Istorie! A urmat o anchetã, unii funcþionari au fost sancþionaþi, însã scandalul s-a stins odatã cu moartea fulgerãtoare a domnului Theodor Popescu. Cei care ºtiau câte ceva din trecutul mânãstirii au fãcut imediat legãtura: Blestemul Patrairhului Ierusalimului!"


http://turnu.ro/intrare.htm


Uitasem de Blestemele Sfantului Vasile cel Mare:
http://www.crestinortodox.ro/credinta/blestemele-sfantului-vasile-mare-69778.html


De fapt cautati pe google dupa cuvintele blestem sfantul.

Guest

Citat din: @biss din  06 Aprilie 2010, 23:40:57
Nu pot sã mã abțin... când aud de blesteme râd mereu.

M-ai facut sa rad, cu ploaia asta asa ceva e binevenit! :-D :-D Saracu om...

abyss

La Turnu nu blestemul funcþioneazã... Ci dragostea adevãratã a celor care trãiesc acolo. Au renãscut acel loc din nimic ºi sunt oameni adevãraþi, truditori ºi bogaþi la minte ºi suflet.

daos

Citat din: calator astral din  06 Aprilie 2010, 21:08:40
ader pe deplin daos.
o întrebare:ai auzit de vreo rugaciune adaptata exemplului pe care l-ai dat?,sunt sigur ca si altii ar fi foarte interesati,mersi anticipat.
calator
Consider ca orice rugaciune este benefica daca este spusa din suflet. Daca vrei ceva special pentru situatii deosebite si grele atunci ar trebui sa apelezi la ceea ce in biserica ortodoxa se numeste moliftele Sf. Vasile cel Mare (mai sunt numite si "blesteme" de catre unii). De regula asemenea slujbe se tin cu sapte preoti. Dar iti trebuie rabdare si ceva vointa sa stai la o asemenea slujba. Si sa si gasesti o biserica unde se face, fiindca de regula preotii se cam feresc de asa ceva.