Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Gigantii antici si diferite "variatii antropologice" ale omenirii

Creat de annuki, 20 Februarie 2006, 19:14:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

annuki

am observat ca la threadu datarea cu izotopul c14 discutia a luat o turnura interesenta si cam offtopic referitoare la uriasii si diferite osemeinte, descoperiri arheologice care in sinea lor ridica semne de intrebare nu mari ci foarte mari "uriase", de aceea propun sa discutam (continuam) aici ceva mai in detaliu si sa incercam impreuna sa raspundem cat de cat la aceste semne de intrebari si nu e nici o suparare daca eventual pe parcurs ar putea aparea alte nelamuriri si semne de intrebari. nu vom lua in discutie chiar fiecare caz in parte desigur, ci macar o trecere inrevista a celor mai intrigante.
pentru inceput voi incepe cu o astfel "de variatie antropologica" expusa in muzeul din londra, de specificat ca nu am verificat "live" daca se afla sau nu in locul cu pricina ci am luat informatia normal de pe un site   :-D

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,121.30.html
http://www.burlingtonnews.net/hornedrace.html



annuki

jackie judecand in mare asa dupa ochi, osul din poza ta aduce foarte bine cu cel din poza 3 pe care a postat'o baaron la threadu cu datarea c14, cred ca respectivii uriasi ar fi putut fi chiar inruditi nitel la capitolul inaltime.

asa... sa mai spun cate ceva "despre ei".
pe langa cornitele vehiculate se presupune ca ar mai avea si sase degete. odata cu disparitia lor fizica, genele acestora ar fi ramas in fondul genetic al omeniri si astfel sar explica oameni gen ghita muresan sau oameni cu sase degete care mostenesc unele gene din astea surpriza.mai demult am vazut la televizor un astfel de om cu sase degete(pentru sceptici ii asigur ca nu era nici un trucaj) si era chiar de nationalitate romana, probabil traieste si azi si tare bine ar mai fi daca ar descoperi forumul asta.oricum faptul ca avea sase degete nu reprezenta un dezavantaj ci dincontra, avea o dexteritate a mainii normala la fel ca majoritatea oamenilor, numarul mai mare de degete ii dadea evident o robustete mai mare a palmei si implicit a pumnului/bratului.am inteles ca s'au descoperit in america de sud si statui reprezentand oameni cu sase degete. un boxer cred ca ar fi oarecum invidios la faza asta

Skywalker

Annuki a scris:
Citatmai demult am vazut la televizor un astfel de om cu sase degete(pentru sceptici ii asigur ca nu era nici un trucaj) si era chiar de nationalitate romana

Si eu am vazut la televizor mai demult un om cu 6 degete la o mana. Era tot roman si era... doctor. A marturisit ca al
6-lea deget il ajuta foarte mult. Si tu te referi tot la acest om?

draculasblood

iar deviem de la subiect...era vorba de gigantii de pe terra...
nu prea cred ca au existat ... adica e greu de explicat numai cu un os ...

Skywalker

Draculasblood, aminteste-ti numai de Goliat, uriasul invins de David. Chiar a existat.

Skywalker

  Sper ca nu e offtopic daca am include aici si discutii despre Yeti, Bigfoot si altii de genul, nu? Ca n-as vrea sa deschid un topic nou pentru asta. Si cred ca si Yeti&Co. sunt tot o variatie antropologica.
   Unii care i-au vazut ii descriu ca semanand mai mult cu oamenii decat cu maimutele. Si in ciuda dimensiunilor lor, acestin Yeti fug de oameni. Asa mai ziceau martorii oculari.

TurnusX

Se pare ca undeva langa Buzau se pot gasi inca in pamant ingropate oase umane de dimensiuni remarcabile. Nu ma mira avand in vedere ca folclorul nostru duduie de zmei, uriasi etc. In muntii Fagaras se pare ca ar exista niste "tronuri" pe care ar incape cu usurinta 2 oameni taiate in piatra. Am auzit o teorie comform careia Negru Voda ar fi avut dimensiuni colosale.
Peste 4-5 luni planuiesc o expeditie "in recunoastere" in muntii Buzaului ca sa ma conving personal de existenta necropolei de uriasi. Caut finantatori! :)

Skywalker

Unii astfel de uriasi ar putea fi hibrizi intre annunaki si femeile pamantence. La topicul despre annunaki scrie si de asta.
  Daca acceptam teoria despre annunaki x pamanteni, atunci cred ca am gasit raspunsul la enigma.

Interesent

Eu pot accepta idea, ca gigantii ca si piticii, s-au alte spetii de oameni (cu piele ca reptila, peste, etc) mici sau mari de statura, au existat si exista. Trebuie tinut cont, ca acesti humanoizi sint potrivizi la lumea si la mediul lor unde ei traiesc. Totodata acesti oameni au alte conditii si influente chemice, fizicale, biologice si planetare diferite decit noi pe pamint.
O flexibilitate mai mare in felul nostru de gindire trubuie sa aratam in ziua de astazi.
Daca tinem cont, ca in trecut si in viitor contacte cu extarterestrii au existat si vor exista poate mai intensiv decit pina acum, o amestecare intre ei si noi nu poate fi negata.
Trebuie remarcat, ca o fiinta produsa din 2 rase diferite, prin contact biologic si natural, pretinde ca anatomia si biologia celor doi parteneri care se unesc, sa se potriveasca. Nu este de ajuns ca o noua spetie sa fir produsa in laborator genetic ca un produs artificial de folosinta. Aceasta fiinta creata, are aceleasi trasaturi ca orice om, existind dintr-un spirit si caracter incarnat intr-un corp material. Noi vorbim aici de un om si nu de un robot.

baaron

Imi permit sa postez si eu cateva fotografii destul de interesante zic eu...insa vreau sa mentionez ca nu au nici in clin nici in maneca cu extraterestrii...adica sunt umane.

udar

Ca explicatie posibila pentru acele fotografii, desi par ale unor oameni aflati la inceputul  scarii evolutive, gasesc sindormul lui Marfan, care produce, printre altele, si deformari ale capului, asa cum se poate observa la multe printese egiptene... Acesta este ereditar si poate prin faptul ca deseori in Egiptul antic in familile nobiliare rudele se casatoreau intre ele, asa se poate explica si de ce atat de multi nobili egipteni aveau capetele deformate.

   
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Mihai_Tm

Blestemul uriasilor din creierii muntilor


Unul dintre cele mai raspindite mituri in Muntii Apuseni este cel alluriasilor. Se spune din batrini ca Decebal a fost de acord sa- i lase sa traiasca in Apuseni, linistiti, cu conditia ca acestia sa- i pazeasca comorile. Mitul uriasilor parea ingropat o data cu  batrinii care dispareau de pe aceasta lume unul dupa celalalt. El a  reinviat in urma unei intimplari petrecute in zona satului  hunedorean Ardeu, cu 30 de ani in urma.
   O seara de vara a anului 1974. La cariera de calcar de linga  Ardeu,toata lumea-si terminase treaba, mai putin doi barbati  vigurosi care continuau sa sape la 100 de metri distanta de cariera  efectiva, pe coasta dealului pe care este asezata si acum ruina unei  cetatui dacice.
       Unul dintre ei este Aurel Florea si are acum 73 de ani(tinand cont ca suntem in 2006): Am tot dat cu crampu' (tirnacopul - n.r.) pina cind am ajuns la aproape un metru adincime.Apoi am dat sa mai scoatem pamintul cu lopetile. Ne-am vazut de treaba linistiti cind am dat de ceva tare cu lopata.  Am crezut c-o fi o oala cu griu de pe vreme dacilor, ori cu bani, ca s-or mai gasit atitea oale si cioburi pe Dealul Cetatuii. Apoi am  curatat pamintul cu grija. N-o mai trecut mult si, in loc sa scoatem  la suprafata oala, am vazut ca era vorba de un craniu de om mare rau  de tot, cit un bostan sanatos. Ne-am speriat
rau de tot si l-am  ingropat la loc, dupa care am sapat groapa mai incolo,la doi  metrii.
   Aurel Florea si colegul sau s-au speriat pentru ca, in copilarie, au auzit de blestemul uriasilor ce va cadea asupra celor care nu le vor lasa copilul mort sa se odihneasca in pace: Sa nu  mai aiba hodina in trup si liniste in suflet, cum n-or mai avut cit  or trait mama, tata si fratii copilului de uriasi, dupa ce al mai  mic dintre ei o murit ortavit de oamenii.   
    Batrinii din Ardeu spun ca familia de uriasi din muntii de linga Ardeu a fost insarcinata de Decebal sa pazeasca un plug de aur  in marime naturala,la care erau legati doi boi, tot din aur, si tot din marime naturala, piese la care capetenia dacilor tinea tare mult si pe care le-a ascuns intr-o pestera, a carei intrare a fost apoi zidita. Povestea fiind transmisa din tata-n fiu, nescrisa insa niciodata,nu se mai pastreaza prea multe amanunte legate de  perioada istorica a intimplarii, ci doar fapte. Mosnegii spun ca,  aflind de comoara de sute de kilograme de aur, un grup de flacai ce  doreau sa devina bogati peste noapte s-au incumetat in munti. Si-au luat cu ei sabii, coase, furci si tirnacoape, plus trei carute trase de boi, ca sa aiba cu ce-si cara inapoi prada. Pestera era pazita,  cu rindul,de tatal si fiul cel mare din familia uriasilor. In ziua in care grupul de pradatori a ajuns in aproape de pestera, de paza era fiul cel mare al uriasilor. Cu mincare la el, parintii l-au  trimis pe cel mai mic. Acesta a uitat insa sa ia cu el si cele trei piini de care fratele sau avea nevoie ca
sa se sature. Infometat, flacaul urias i-ar fi spus celui mic: Ramii tu aici ca eu ajung mai repede acasa si vin cu piine destula ca sa mincam amindoi.Ceata de pradatori a ajuns la gura zidita a pesterii exact in intervalul in care mezinul familiei de uriasi era singur. Acesta nu  stia de ce si de cine trebuie pazita intrarea in pestera. I-a vazut  pe iomuletii agitindu-se cu furcile si sabiile in preajma lui si a crezut ca sint, de fapt, niste jucarii. Distrat la culme, mezinul nu  a observat cum, mai incolo, o alta parte din ceata a taiat un bou, a indesat in el otrava, dupa care l-a intins in fata lui. Infometat, micul urias n-a stat pe ginduri si s-a infruptat din mincarea  otravita de oameni.
     Mezinul familiei de uriasi a murit la scurt timp. Pradatorii  au apucat sa sparga o parte din zidul care acoperea intrarea in pestera, dar dupa ce au intrat, tavanul s-a prabusit peste ei. Toti au murit. Carutele cu boi au ramas afara. Cind s-a intors flacaul urias, a ramas mut de durere. A alergat insa pina acasa si i-a spus mamei sale ce s-a intimplat cu mezinul. Uriasa n-a crezut pina cind nu a ajuns la locul cu pricina. A vazut ca cei care
i-au omorit copilul au fost inghititi de pamint, insa, inebunita de durere, a inceput sa rascoleasca pamintul. Batrinii din Ardeu povestesc ca asa au apaut dealurile isfirtecatei din zona si asa a fost scos la  lumina calcarul de calitate pe care, de veacuri l-au folosit apoi pentru a face var,indeletnicirea lor de baza, pina in urma cu 20 de ani. Tot asa a aparut si
blesemul pe care l-ar fi rostit atunci strigind mama uriasilor, blestem de care s-a temut si Aurel Florea cind a gasit si a ingropat la loc craniul copilului de urias.
      Ultima data cind oamenii asezati in apropiere s-au intilnit cu uriasii ar fi fost cu aproape 200 de ani in urma, povesteste Aurel Florea. Bunica sotiei mele, spunea ca, mama ei, cind era copil, a mers cu parintii la arat sus, pe o culme (aproape de locul in care se spune c-ar fi murit copilul de urias.Deodata a venit un urias, i-a luat pe toti in brate, cu tot cu plug si cu boi, si i-a  dus inapoi pe vale fara sa le faca insa nimic rau. Le-o zis numa' atit: Voi sinteti viermii pamintului. Rascoliti pamintul in alta  parte, nu aici!.
     Alaturi de vilve, alte fiinte supranaturale in care inca mai cred batrinii din comunitatile miniere ale Apusenilor, uriasii sint  personaje cu puteri supranaturale raspindite in credinta populara a  zonei. Etnologul Marcel Laptes explica aparitia si conservarea mitului uriasilor: Acesti uriasi nu erau personaje malefice. Ei ii  pedepseau pe oameni daca acestia nu
respectau un anumit regim de  viata si erau proprietari ai comorilor naturii, pe care, desigur si le pazeau singuri. La comunitatile izolate, cum sint cele din  Apuseni, oamenii traiesc intr-un mediu al misterului si al supranaturalului. Apropierea fata de natura a oamenilor de aici ii face mai usor sa creada in astfel de forte. Oamenii din aceste sate  au un cu totul alt mod de a percepe mediul inconjurator. Pentru ei, absolut orice are viata si fiecare element are rolul sau bine stabilit in Univers, de la ultimul fir de iarba, pina la stelele de pe cer.

Ce parere aveti despre acesti uriasi?










Elvin

   geneza 6,4 "In vremea aceea s-au ivit pe Pamant uriashi, mai cu seama de cand Fiii lui Dumnezeu incepusera a intra la fiicele oamenilor si acestia incepusera a le naste fii; acestia sunt vestitii viteji din vechime"   din vechime, adica dintr-un ciclu anterior al omenirii
   
  Hronografele Bizantine, care preiau scrieri mult mai vechi, specifica despre aceshti uriashi ca padurea le ajungea numai pana la genunchi, si ca foarte rau persecutau pe oameni [faceau supa din cate 50 de oameni] precum si ca isi mancau proprii copii chiar dupa ce mamele lor ii nashteau, si ca mai mult pentru asta a fost adus Potopul.

  despre 'viteazul' Nimrod, pe care Geneza il plaseaza dupa potop [10,8-12] traditia vine cu detaliul ca a fost rege al Babilonului si el a ordonat construirea "turnului'. A rostit hule foarte mari impotriva lui Dumnezeu si pentru aceea un vant, starnit de sus, a surpat un segment din turn care a cazut peste el ucigandu-l
   
   mai tarziu, iscoadele israeliene ii depisteaza si pe 'fiii lui Enac' [vezi Numeri cap 13]

   deuteronom 3,11 "Numai Og, regele Vasanului, mai ramasese din Refaimi. Iata patul lui, pat de fier si astazi este in Rabat-Amon [astazi adica acum ~2900 de ani cand s-au scris cartile] : lung de 9 coti si lat de 4 coti, coti barbateshti" [4,5 metri pe 2] . Se observa ca personajul dormea pe un pat de fier, ca un adevarat luptator. La fel ca si fictivii klingoni din Star Trek, ce dormeau pe paturi de fier 'ca sa nu-si moleseasca trupurile". In alta parte se precizeaza ca diverse populatii din zona aveau diferite denumiri pentru Refaimi. Unii Emimi, altii Anachimi, 'feciorii lui Anac" [acest Anac oare e acelasi cu "zeul" sumerian suprem, Anu ? 'an' la sumerieni inseamna cer]

  1 regi 17,4 "Atunci a iesit din tabara filistenilor un luptator pe nume Goliat, din Gat. Acesta era la statura de 6 coti si o palma" [putin peste 3 metri], iar un frate de-al lui avea in plus si 6 degete la fiecare membru. Acest Goliat avea pe el o armura de aproape 600 kg

  la greci intalnesti miturile gigantilor care s-au razvratit impotriva lui Zeus. Ciclopii erau o derivatie din uriashi, avand un singur ochi. La alte popoare de asemenea se pot gasi mituri similare.

   deasemenea, In Sala Proiectiilor din complexul extraterestru de sub Bucegi Corutz a gasit mese, scaune, facute ca pentru nishte uriashi.

   BUT IT TAKES A GIGANTIC LEAP OF FAITH TO BELIEVE IN THIS STUFF....

Mihai_Tm

Nu de alta dar prin Romania se zice ca sun ingropate schelete uriase sau cel putin mai mari ca scheletul unui om obisnuit.Elvin eu n-am zis ca sunt 100% sigur de aceste lucruri,n-am nici macar o dovada dar e bine de stiut,de reamintit ca in trecut probabil exista o altfel de civilizatie care era putin mai mare.

prosecco

in Chile daca nu ma insel pe un munte la inaltimea de 2000 si ceva de metri se afla niste constructii la care tehnologia si macaralele de azi nici sa viseze nu ar indrazni.sunt alcatuite din blocuri de peste 30 de tone printre care nu poti sa bagi nici macar o lama....cata precizie...

eu zic ca sunt prea multe dovezi de-a lungul istoriei ca sa le contestam existenta ...... partea nasoala e ca sunt unii care nu vor ca noi sa stim de ei.

vazusem eu printr-o carte o poza cu un rege sumerian.el statea jos pe un scaun iar in fata lui erau 3 supusi parca.toti 4 era la acelasi nivel desi regele statea jos.daca s-ar fi ridicat ar fi avut mai mult de 2 metri jumatate....parca vazusem si un documentar....


poate are cineva poza si o pune aici....