Author Topic: Comentarii libere  (Read 3197116 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline SLEAH19

• Senior
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
Re: Comentarii libere
« Reply #5640 on: 04 December 2020, 16:30:36 »

Sunt peste tot, dar sunt camuflați !

Sursa : TNR
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

spartan

• Guest
Re: Comentarii libere/ Marea dezmortire sau dezertarea
« Reply #5641 on: 06 December 2020, 06:38:17 »
Am stat si am cugetat in mintea mea strimta si am realizat ca de fapt, atunci cind v-am zis ca voi scrie tot ce stiu, ori ce banuiesc ca mai poate fi si s-o mai intimpla , a fost doar o ultima zvicnire de personalitate.

De ce. Pai, fiindca am ajuns la o saturatie de curiozitate si am intrat intr o infinita lene.

Nu vreau sa mai aflu nimic;  incepind cu cine sintem noi, cum am ajuns sa existam pe aici si in ce scop
si terminind cu cine sint eu, sinele meu.

Le-am cam "fumat" pe toate, asa pe repede inainte-inapoi si tot asa.

Vreau o resetare daca tot se vorbeste despre asta, de memorie inutila si obositoare. Vorbesc in numele meu si atit.

Nu are sens sa explic, asa simt ca am eu nevoie , sa uit totul fara s-o iau cu "alt inceput".

De asemeni nici nu urmaresc sa schimb ceva. Chiar mi-e mila de cei care vor sa incerce asta, la vedere sau mai ocult.

De ce atita zvircolire si incordare ? E singura intrebare pentru voi, dar nu ca astept si raspunsuri.

Mie.............,,,,,, imi mai place doar sa rid! Sa rid in hohote!

Si sa stiti ca nu ma stradui, imi iese chiar si cu lumina stinsa.

:lol:

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
Re: Comentarii libere ... Dida_ctice.
« Reply #5642 on: 06 December 2020, 14:37:20 »
Dida? ... :lol:  bine ai revenit .

spartan

• Guest
Re: Comentarii libere ... Dida_ctice.
« Reply #5643 on: 06 December 2020, 18:33:14 »
Dida? ... :lol:  bine ai revenit .

Ihi, merci!

Haaaa....'Didactice', buna, biiiiiiiiiiiiiiine!!!

In fine, nu stiu cit de bine, dar pentru mine excelent, am ris!

Domne', noroc ca n-am laptop ca sa-l tin pe plapuma, ca v-as baga la ceva antrenament

Posed un PC  la distanta de 2 m de my bed si aaaaaaaaaaaaam o saturatie marita de oxigen in singe finca bate un vinticel polar pe la mine.......................

hai pa, va pup!

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
« Reply #5644 on: 07 December 2020, 09:23:36 »
S-au astâmpărat cu cercurile in lanuri, acum incep cu "monoliții"  :lol:

Cercurile in lanuri tot apar numai ca nu mai prezinta interes pt massmedia .

Inca unul
https://news.sky.com/story/monolith-discovered-on-isle-of-wight-similar-to-ones-found-in-us-and-romania-12153495

Offline SLEAH19

• Senior
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
Pașaport Românesc
« Reply #5645 on: 07 December 2020, 16:08:15 »
Se rezolvă!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
Re: Comentarii libere la soldatul bionic francez si dezvaluirile israeliene
« Reply #5646 on: 09 December 2020, 15:50:17 »
https://www.thetimes.co.uk/edition/world/france-given-green-light-for-bionic-soldiers-gfdrtkmq6

Foarte interesant preluarea de catre mass media din lume a declaratiilor unui israelian de 87 de ani . Nu mai dau link ca e peste tot, inclusiv in română.
Adaug si povestea cu monolitii triunghiulari si am impresia ca ceva lipseste. Mai astept.  :-D

Offline horia2008

• Senior
Re: Comentarii libere despre oi
« Reply #5648 on: 12 December 2020, 12:33:48 »
despre oi...
mai neagră, fără alte conotații, desigur; sau nu... sau da...
« Last Edit: 12 December 2020, 12:41:16 by horia2008 »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
« Reply #5650 on: 24 December 2020, 21:56:10 »
Crăciun Fericit tuturor. Și să ne amintim mai bine semnificația reală a momentului, mai ales in aceste vremuri in care se dezlănțuiesc forțe...strâmbe.

Nu vreau sa deranjez subiectul cu urările de Craciun de aceea postez aici ca e bine de stiut adevarul istoric:
https://www.history.com/topics/ancient-rome/saturnalia

In rest, toate cele bune de sarbatori, tuturor! Si imunitate, că-i mai bună "dăcât" toate.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
Re: Comentariu ateist :))
« Reply #5651 on: 25 December 2020, 12:28:56 »
.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Consacrat
    • groups.io/g/cafeincognito
Re: Comentarii mai...profunde.
« Reply #5652 on: 25 December 2020, 13:17:25 »
Câteva considerații despre Crāciun, dacā tot veni vorba de semnificații.

Desigur, transferul de simbolism în etapele istorice ale credințelor e cunoscut. Faptul cā momentul ales coincide cu festivalul Saturnaliilor (Roma Anticā) e o realitate. Dar asta nu inseamnā cā vorbim de o simplā substituție. Lucrurile sunt mult mai profunde, și merg mai adânc în timp, mult înainte de romani.
Ideea bazalā e solstițiul de iarnā, și prin urmare nu Saturn e cheia, ci Soarele. Mai exact punctul maxim în care Soarele "moare" și simultan "se naște". De aceea primii creștini au ales ziua, pentru aceleași conotații mistice pentru care și anticii (ba chiar și proto-anticii) o venerau. De aceea și faimoșii magi (non-creștini) înțeleseserā importanța acelui moment - prin deducții astrale.
Principiul hristic e principiul solar - sau, de gustibus, principiul solar e cel hristic.
Nu formele conteazā, ci esența arhetipalā din spatele lor.
Isus Hristos nu a fost "doar un om", cum nici Soarele nu-i "doar o stea". Dar dacā astāzi totul e filtrat (implicit acceptat) doar prin materialism, firește cā adâncimile imateriale / transcendentale nu mai sunt luate în calcul. Așa cum nici "Hercule" nu era doar "un vlājgan cu o bâtā", ci reprezintā, în accepțiune alegoricā, același Soare (cele "12 munci" fiind tranzitul solar prin cele 12 zodii, cu scopurile și metamorfozele inerente).

Cāt despre faptul cā la romani "Saturnaliile" degeneraserā în dezmāț materialist, nu e de mirare - de vreme ce și astāzi se petrece același lucru. Larga majoritate a oamenilor celebreazā "Moșul", uitând cā nu aceasta e noima profundā (fie și pur astronomicā / astrologicā) a clipei.
 E o ciclicitate tristā.
Igitur cogito

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
« Reply #5653 on: 25 December 2020, 14:25:13 »
Da, ideea bazala e solstitiul de iarna iar primii crestini de care amintesti @Grifon au ales ziua de 25 numai prin secolul 4 :))
 Primii crestini au plimbat ziua respectiva ba primavara , ba iarna, fiecare dupa cum credea până cand s-a impus irdinea in cult in sec 4. Dar toate astea sunt in linkul respectiv.
   Si daca tot e vb de Soare atunci mergem si mai adânc ajungând la Amon-Ra de unde avem Amin-ul crestin, tot o ofranda solară.
  Atâta timp cât avem un corp fizic atunci e inevitabil materialismul atasat corpului fizic deoarece acesta este templul personal care trebuie ingrijit si pastrat in bune conditii fiindca nu-i asa, apa curata se tine in vase curate.

Daca tot am ajuns aici am si eu o intrebare: daca cineva e nascut in spatiul interstelar sau na, in timpul unei calatorii spre Marte atunci cum ne mai jucam cu astrele si cu zodiile?

Offline Grifon

• Consacrat
    • groups.io/g/cafeincognito
« Reply #5654 on: 25 December 2020, 15:33:11 »
Da, ideea bazala e solstitiul de iarna iar primii crestini de care amintesti @Grifon au ales ziua de 25 numai prin secolul 4 :))
 Primii crestini au plimbat ziua respectiva ba primavara , ba iarna, fiecare dupa cum credea până cand s-a impus irdinea in cult in sec 4. Dar toate astea sunt in linkul respectiv.
Eu nu mā preocup de evoluțiile instituționale ecleziastice. Da, au fost tot felul de schisme și curente, de regulā pretexte pentru ascensiunea...materialā a unora / altora - dar nu sunt relevante pentru simbolismul esențial.
Totuși, când e vorba de "imperecheat" simboluri, mereu existā opinii diferite. Același solstițiu, semnificând simultan "moarte / inviere" putea fi ales și pentru Paște, sā zicem - poate chiar mai adecvat. Dar la Paște au prevalat alte repere, tot astrale - acolo un rol important fiind al Lunii.
   Si daca tot e vb de Soare atunci mergem si mai adânc ajungând la Amon-Ra de unde avem Amin-ul crestin, tot o ofranda solară.
Evident. Și Amon-Ra, și Ahura-Mazda la babilonieni, etc - același principiu.
  Atâta timp cât avem un corp fizic atunci e inevitabil materialismul atasat corpului fizic deoarece acesta este templul personal care trebuie ingrijit si pastrat in bune conditii fiindca nu-i asa, apa curata se tine in vase curate.
Mens sana in corpore sano. Total de acord. Dar asta nu înseamnā sā reduci totul numai la trup, sau sā filtrezi totul numai prin trup. E ca și cum ai glorifica stomacul - cum, din pācate, mulți concetāțeni chiar și fac, mai ales de Crāciun.
  Daca tot am ajuns aici am si eu o intrebare: daca cineva e nascut in spatiul interstelar sau na, in timpul unei calatorii spre Marte atunci cum ne mai jucam cu astrele si cu zodiile?
Exact la fel - cu mențiunea cā Marte, de ex., va inceta sā fie factor exogen și va deveni endogen, iar Terra se va manifesta, pe cale de consecințā, exogen - nu ca pânā acum, interior.
Dacā se naște careva pe o navā, (dar tot in sistemul nostru solar), nu se va modifica decāt raportul de unghiularitate al planetelor in influențā, și se va adāuga și Terra ca influențā exogenā.

Mulți se mirā de ce Terra nu e inclusā ca influențā in horoscoape. Pāi nu e, pentru cā e identicā, in influențā, pentru noi toți. Prin gravitație suntem toți condiționați, ba chiar forma noastrā depinde de presiunea gravitaționalā. Intr-o definiție conteazā diferențele specifice, nu genul proxim. Māsurām influența diferitā, datā de "rātācitoare" (planetai), nu constanta valabilā tuturor.

Influența astrologicā ar dispārea doar dacā s-ar pārāsi cu totul sistemul solar. Iar dacā prin preajmā n-ar fi nicio stea / planetā, inclin sā cred cā:
1) nașterea nu s-ar finaliza fericit - fetusul n-ar supraviețui
Ori
2) s-ar naște un ins anost, tern, doar o carcasā fārā suflet.

Ultima variantā insā va trebui sā aștepte o eventualā cālātorie...galacticā.  Pânā atunci, ne rămân doar presupunerile.
Igitur cogito