Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

apokryphos

Vad ca in multe threaduri subiectele se iau mai personal decat ma asteptam. Am cateva comentarii referitor la situatia asta.

Daca se poate, spooky sa ma corecteze. Impresia mea e ca RUFON isi propune monitorizarea, documentarea si, in limitele posibilitatilor, investigarea fenomenului UFO pe teritoriul Romaniei. Daca am nimerit in adunarea unui cargo cult sau loc de intalnire pentru conspirationisti, atunci ar trebui sa-mi spuneti, ca sa nu mai fluier in biserica. Sterg contul si linkul din favorites si gata, nu mai supar pe nimeni.

La o prima privire, eu as defini cateva categorii de oameni in legatura cu atitudinea fata de fenomenul OZN. Lista e deschisa comentariilor si adaugirilor.

Credinciosi
Au un sistem inflexibil de idei, ridicate la rang de credinta.
Nu cauta investigarea unui fenomen, ci reasigurari ca de fapt cred in ceea ce trebuie. Similar cu "dovezile de iubire" pentru cuplurile tinere si instabile. Sar in sus cand li se cer dovezi stiintifice. In definitiv, pe buna dreptate. Ce crestin ar scoate un magnetometru daca ar fi martorul unei aparitii a unui sfant. Sa nu fiu inteles gresit. Respect credintele, dar nu cred ca ele trebuie sa fie amestecate cu cercetarea stiintifica. Personal, mi-ar sari mustarul daca cineva ar incerca sa-mi dovedeasca ca Hristos nu a existat istoric.
Orice explicatie alternativa e tratata ca "sminteala" (in sensul in care il folosesc preotii si calugarii).


Conspirationisti
Versiunea laica a celor de mai sus. Au niste idei preformate, pe care nici o dovada nu le poate clatina. Intotdeauna folosesc numerele si probabilitatile in favoarea lor. De exemplu, ti se spune ca mii de oameni cred ca asupra lui Kenedy au tras mai multi asasini. Perfect adevarat, numai ca omit sa spuna ca milioane cred opusul.

Interesati
Fara idei preconcepute, pur si simplu interesati de fenomenul in sine si de gasirea unei explicatii. Este ceea ce sper ca e scopul RUFON.

Debunkeri profesionisti
Orice observatie e imediat catalogata ca fiind ori sarlatanie ori are o explicatie triviala (gen "swamp gas"). 
Cer criterii stiintifice care nu au aplicare pentru anumite clase de fenomene cum ar fi repetabilitate si
reproductibilitate pentru un fenoment care este eminamente tranzient. Nimeni nu cere sa fie reprodus si repetat un gamma-ray burst, dar nici "dovezi" precum "crede-ma pe cuvant, ca stiu ce spun" nu merg.

Creduli
Cred orice, nu conteaza cat de aiuristic sau improbabil este. Victime ale sistemului de educatie care nu le-a creat simtul critic necesar. Pe cei mai in varsta ii recunosti intrebandu-i daca au depus bani la Caritas. :-)

Sarlatani
In cautare de atentie si castiguri materiale fabrica orice, sustin orice.

Vanatori/Amatori de senzational
Privesc fenomenul numai ca pe o sursa de distractie (entertainment).

A.

Skywalker

Buna clasificare, Apokryphos.

In categoria debunkerilor profesionisti i-as include si pe sceptici/ultrasceptici. Oricat de palpabila ar fi o dovada, ei tot vor gasi contraargumente. Sau, poate ei ar constitui o clasa separata.

Pentru cei care mai au indoieli referitoare la originea extraterestra a OZN-urilor:

        Guvernul SUA a lansat programul Project Sign in 1948. Peste 7 luni de la infiintare, Project Sign a redactat un raport catre generalil Vandenberg, seful Fortelor Aeriene Americane (USAF). Concluzia uluitoare inclusa in raport a fost ca OZN-URILE EXISTA SI SUNT INTERPLANETARE!!!!!!!!   Proiectul a fost sigilat, iar descoperirile au fost respinse.
Da, au fost mai multe dovezi materiale lasate de OZN-uri, dar despre asta voi vorbi in alte topicuri.
     Alte guverne din lumea intreaga au incurajat o transparenta mai mare in legatura cu subiectul OZN-urilor. Forta Navala Braziliana a declarat ca fotografii ale unui OZN realizate de pe vasul sau Almirante Saldanha in 1958 erau autentice si au fost date publicitatiila ordinul presedintelui tarii.
     In 1976, Ministrul Fortelor Aeriene din Spania a inmanat un dosar continand istorii concrete despre OZN-uri unui reporter, Juan Benitez. Intr-un articol pentru Flying saucer Review, Benitez a spus: "CAND VETI CITI ACESTE DOSARE...VA DEVENI ABSOLUT CATEGORIC CLAR CA OZN-URILE EXISTA SI FARA PUTINTA DE TAGADA, TREZESC O VIE INGRIJORARE PENTRU GUVERNELE DE PE INTREAGA PLANETA."
     Pe 14 aprilie 1992, comitetul sefilor de personal al Armatei, Fortelor navale si Frotelor Aeriene Spaniole s-a hotarat sa puna in discutie din nou dosarele OZN care contineau detalii a 71 de evenimente ce le implicau. Rapoartele au scos la iveala 14 ordine de interceptare din partea aparatelor de zbor militare, 22 de marturii ale echipajelor aeriene civile, 10 incidente fotografice, 9 intalniri de gradul III si 5 cazuri implicand entitati umanoide. Cercetatorul Ballester Olmos a studiat materialul si (ATENTZIE!) NU A GASIT NICI O URMA DE ECRANE DE FUM SAU DE VREO INSELATORIE DELIBERATA.

    Eu, unul, ma consider din categoria interesatilor.

spooky

#2
Salutare tuturor...

imi cer scuze... dar activitatea mea redusa se datoreaza timpului liber inexistent din ultima perioada.

Eu nu sunt RUFOn. Eu incerc sa-l coordonez, sa-l reprezint. Eu sunt Paul Dorneanu. (asta imi trezeste aminitiri din copilarie... cand tata imi zicea: "Esti un prost!" si la care eu raspundeam... "Nu sunt prost. Eu sunt Paul Dorneanu").

Asadar, RUFOn este o comunitate... din care faceti parte voi toti. Mai mult Acest forum este unul deschis si asa cum am zis ceea ce se discuta aici nu reflecteaza parerea grupului RUFOn. Eu sunt mai liberal de fel si imi place ca fiecare sa isi exprime parerea si sa o dezbatem. Fiecare poate sa critice. Accept mai bine criticile constructive. RUFOn va fi intodeauna tolerant fata de ideile, parerile si credintelor tuturor.

In limita puterilor personale si cele ale membrilor vom stabili o retea de membri ce vor investiga si vor analiza fenomenele OZN si conexe... retea (network) care nu va fi limitata la X oameni... spre deosebire de ASFAN. Anul acesta ne propunem, mai inspre vara sa organizam oficial diverse actiuni, evenimente care sa aiba ecou national si international.

Asadar... fac apel la intelepciunea voastra, a tuturor, fac apel la toleranta voastra. Daca acest forum se transforma intr-un loc unde incepem sa ne atacam in scris nu imi ramane decat sa inchid forumul...

Oare dorim ASTA? Altii s-ar bucura, sunt convins. Cei care vor sa critice, nu au decat. Nu le mai luati pe toate personal... daca aveti ceva de impartit ceva... o faceti in privat, nu public. Acest forum vrea sa promoveze libertatea exprimarii. Fiecare e responsabil pentru ceea ce zice.


Poate toti suntem in afara de interesati cate putin din fiecare... E greu sa sustii o idee fara sa crezi in ea... cu sau fara dovezi. E greu sa vii sa spui ca OZN-urile sunt de origine extraterestra sau proiecte militare secrete nerecunoscute de autoritati fara sa te clasifici conspirationist... Cand incerci sa sustii ceva cu fapte si nu vorbe... devii si debuker profesionist... Ne pasioneaza poate pe toti senzationalul... Cat despre sarlatani / creduli... deja cred ca sunt exceptii :).

Well... sper sa nu fiu interpretat gresit.

Skywalker: Indiferent cat de multe tone de dovezi ar exista raman persoane care zic: vai... cum sa ne minta pe noi, cum sa ne ascunda, cum e posibil, nu e posibil... si cunosc astfel de persoane. Intr-un final socul o sa fie cel mai mare pentru ei.

Autoritatile vor ramane pasive... dar daca sunt provocate, vor trebui sa raspunda. Si e ceea ce dorim sa facem. Haideti sa fim o echipa unita si sa lucram impreuna. Trebuie ca oamenii sa constientizeze realitatea cea din spatele show-ului mediatic... cea din spatele ecranului de sticla unde ei iau de-a gata tot ce li se pune pe tava. Ganditi-va ce ar fi daca 1% din "razboiul" mediatic de la TV si din presa... mai ales din ultima perioada... ar fi canalizat inspre aceasta directie si tratat in acelasi mod in care sunt tratate subiectele politice sau de coruptie, cu aceleasi suspiciune... cred ca am fi fascinanti de ce am vedea.

PS: Gata... mi-am terminat discursul ;)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

apokryphos

Intr-un forum in care se exprima liber opinii, aparitia contradictiilor e inevitabila. Important e ca argumentele sa nu devina atacuri la persoana in interiorul forumului. Opiniile contradictorii pot fi mai degraba considerate ca unitate in diversitate.

Modurile de abordare RUFON si ASFAN mi se par complementare. Le-as putea asemana cu open source si closed source din software. Investigarea de tip open source are anumite avantaje fata de cea closed source. Numarul investigatorilor e mare, timpul este distribuit intre ei, informatia se transmite imediat si deschis si poate fi supusa criticilor, cunostintele obtinute de un membru sunt imediat disponibile celorlalti, cunostinte care la randul lor atrag alti membri. Investigatiile pe stilul closed source au avantajul unei ierarhii proprii, o expert team construita din timp si antrenata, dar fiind putini resursele de timp sunt in general insuficiente.  Membrii au credibilitate crescuta, dar nu pot sa mearga pe principiul "release early, release often" de frica pierderii acelei credibilitati. Cum zicea cineva, credibilitatea e ca virginitatea; nu o pierzi de multe ori. :-) ASFAN a avut un start impresionant, dupa parerea mea, acum ceva timp. Activitate focalizata pe ceea ce consider eu high-value targets, articole interesante si destul de riguroase cu investigatii facute de membri, personalitati, ceva resurse. In ultimii ani insa nu a mai scos nimic, cel putin nu pe internet.

A.

Ronin

Paul - vreau sa te intreb ...unde sunt 'comentariile' mele legate de 'Daniel si 666'... am vazut topicul si i-am raspuns omului, asa cum eu am crezut de cuvinta... subiectul avea leg. si cu fenomenul OZN... din pacate se intampla ceva asemanator altor foruri...auto in special... nu ti se raspunde la intrebarile sau sugestile tale... dar in schimb se sterg pareri...

Si eu eram dispus (si sunt) sa facem ceva , concret... si ii respect pe cei care vin cu propuneri , nu inteleg de ce unii descurajeaza asemenea 'proiecte'... nu trebuie sa fi asa de scolit...etc... pentru a vizita zone, a urmarii anormalul... si a 'prinde' pe camera digitala evenimente... de fapt observ ca cei cu iniiativa vin nu doar cu ideea ci sunt dispusi sa puna la dispozitia grupurilor... tot ce se poate folosi in asemenea 'vanatoare'.

Cam atat am avut de spus... si cred ca nu degeaba stau pe net pe banii mei...!!!

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

spooky

Ronin... nu stiu unde sunt comentariile tale. Sa intreb si ceilalti moderatori. Imi pare rau ca ti-au disparut comentariile.

Ronin, eu imi iau suturile pentru acest site... in mare parte. Majoritatea dintre voi aveti doar acronimele pe acest forum.

Asociatia e pe vine... iese cat de curand. Nu va ganditi la prostii. Prin aprilie, cand se incalzeste, speram sa incercam sa demaram primele proiecte si intalnire, manifestari. Sunteti toti invitati sa participati si sa ajutati.

Imi pare rau ca SID a procedat cum a procedat. Din pacate nu e primul forum pe care a procedat asa.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

apokryphos

Ronin,

Nu cred ca ti-a sters nimeni postul, cel putin nu intentionat. Mai degraba a fost un glitch. Si mie mi-a disparut unul de asta noapte, cand i-am raspuns lui sid la ceva legat de radiatia cosmica.

A.

Ronin

Bine mai baieti... abia astept sa ne vedem... undeva organizat.

Topicul era despre o profetie din Daniel/Biblia... 2300 de seri/dimineti - principiul zi/an - in realitate 2300 de ani... care mergeau pana in vremea lui Iisus... dadeau cu exactitate anul 27 ca an de botez... jumatate de saptamana - 7 zile = 7 ani... deci la jumatate... adica 3,5 ani... Iisus era rastignit... 'jertfa inceta... etc... interesant subiect... deoarece , repet... profetia era facuta de pe vremea lui Daniel in timpul dominatiei Babiloniene...si are legatura cu 'vremurile de pe urma'... si chiar OZN... ceva de genul... extraterestii care apar pe pamant... pt. rezolvarea unor grave probleme... calea pregatita de MIB (J) prin intermediul masonilor (patsy)... MIB care are deja contacte cu extra...fizice... oricum subiect delicat... dupa ce ajungi sa te convingi ca EI exista... incepi sa te intrebi... CINE sunt EI... asa ca sa nu cazi in mai stiu eu ce 'plasa' galactica si de mult pregatita... dar asta ramane la 'analiza'... deocamdata hai sa-i gasim si om mai vedeea... !!!

Doi, era despre o alta interpretare vis a vis de nr. 666 din Apocalipsa... o redau mai jos... sper sa nu supere pe nimeni... 'studenti' suntem toti si toti invatam si ...mai gresim... deci fara prejudecati :

'Cand papa este incoronat cu tiara papala, unul din titlurile conferite lui este in limba latina, Vicarius Filii Dei (Vicarul Fiului lui Dumnezeu). Vicar este cel ce sta in locul cuiva. Papa pretinde ca sta in locul Fiului lui Dumnezeu. In limba latina literele au valoare numerica. '
V - 5   F - 0    D - 500

I - 1   I - 1    E - 0

C - 100 L - 50   I - 1

A - 0   I - 1     501

R - 0   I - 1

I - 1    53

U - 5

S - 0

112



112 + 53 + 501 = 666

Sursa :

http://www.intercer.org/fagal/fagal26.htm

Marea Lupta , de EGW... Book
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Skywalker

Ca sa nu mai deschid topic nou despre tehnologii folosite de extraterestrii, prezint aici descrierea navelor arcturiene.

NAVELE SPATIALE ARCTURIENE

Navele spatiale ale arcturienilor sunt cele mai perfectionate din intregul univers. Ele sunt alimentate de cristale care nu sunt de pe planeta lor ci de pe o planeta din Calea Lactee care nu a fost inca descoperita de catre oamenii de stiinta pamanteni. Aceste cristale au o cale de a conduce energia luminoasa direct din Marele Soare Central.

Arcturienii spun ca nu mai folosesc de mult computerele pentru ca ei au depasit nevoia de a avea aceste lucruri. Ei au alte sisteme care sunt cu mult mai avansate. O sectiune a navei spatiale este o replica a lui Arcturus. Aceasta sectiune prezinta avantajul ca poate lua orice membru al echipajului inapoi pe Arcturus in corpul sau eteric. Aceasta ajuta la intarirea si rejuvenarea membrilor grupului care sunt departe de casa pentru lungi perioad de timp atunci cand traverseaza unversul. Frecventa pamantulu este foarte cruda pentru arcturieni din cauza frecventei lor care tine de a V-a dimensiune. Arcurienii nu mananca dar sunt capabili sa ingereze energie. Ei dorm perioade scurte de timp, o data pe saptamana, dar pentru ei este un timp sacru in care calatoresc cu sufletul si se conecteaza la inaltele sfere de constiinta.

O alta camera din nava arcturiana are o baza competa de date cu informatii despre fiecare aspect al vietii de pe Pamant precum si de pe alte planete. Arcturienii sunt capabili sa ingereze informatie prin abilitatile telepatice si prin sistemul lor nervos. Acest proces este similar cu cel prin care ingereaza mancarea dar se petrece la un nivel energetic. Ei sunt capabili sa asimileze informatie de sute de ori mai rapid decat un om mediocru de pe Pamant.

O nava arcturiana are o camera care intareste vibratiile celui care intra astfel incat acesta nu va fi coplesit de vibratiile planetei Pamant. Arcturienii sunt capabili sa calatoreasca in timp. Ei mai au nave spatiale mai mici care au forma sferica si care sunt folosite pentru a activa punctele energetice si liniile de forta ale Pamantului care s-au slabit de-a lungul secolelor. Arcturienii au fost pe Pamant de cand a inceput viata aici. Ei au multe baze pe Pamant si au trei baze si pe Luna. Multe din bazele lor de pe Pamant sunt in interiorul muntilor. Arcturienii se pot manifesta fizic, dar ei exista intr-o stare eterica, asa ca materia fizica nu este o problema pentru ei.

Exista si o sectiune disipatoare in nava care face ca orice persoana sau obiect sa dispara instantaneu. Ei o folosesc pentru persoane numai cand acestea au murit. In ceea ce priveste aceasta masina este uimitor ca orice lucru care a fost disipat poate fi resolidificat oricand in viitor prin verificarea inregistrarilor navei. Cu cat aflati mai multe despre arcturieni cu atat Star Trek pare mai real.

Multe suflete sunt aduse pe navele arcturiene in timpul starii de somn/vis si acolo sunt lucrate si ajutate, desi arcturienii nu lezeaza libera alegere a unei persoane asa cum fac griii. Arcturienii sunt aici pentru a ajuta oamenii in tranzitia catre a IV-a si a V-a dimensiune a realitatii si in cresterea frecventelor vibrationale. Ei apar ca gardieni si protectori ai inaltei constiinte din univers.

toma

#9
Apokryphos: ai uitat o grupa: LICIZII. Cer argumente stiintifice, repetabilitate, intorc lucrurile pe toate fetele dar, cind e cazul, spun destul de repede DA!

CitatAu fost milioane de oameni, de-a lungul timpului
?? Adam, Moise, Noe, Enoch, "clarvazatorii" moderni sau mai stiu eu ce prooroci ????
E clar ca in Universul asta larg exista un numar uirias de planete (voiam sa zic milioarde, dar sigur sint depasit de situatie!), ca noi am descoperit, mai mult din virful creionului, citeva planete.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

apokryphos

Citat din: toma din  17 Mai 2006, 20:36:15
Apokryphos: ai uitat o grupa: LICIZII. Cer argumente stiintifice, repetabilitate, intorc lucrurile pe toate fetele dar, cind e cazul, spun destul de repede DA!

Ce imi descrii tu e mai degraba conditia unui experiment stiintific. Fenomenul in cauza e tranzient. Repetabilitatea e imposibila aproape. Argumentatia stiintifica e necesara, dar fara a arunca la gunoi potentiale efecte noi.

A.

paleoastronaut

#11
din pacate luminile de pozitie clipind in mod constant nu sunt deloc caracteristice ozneurilor...astfel de "ozneuri" vad si eu mereu de la fereastra mea...sunt elicopterele de la politie.....cum vad clipitul regulat al luminilor de pozitie....le las balta....

paleoastronaut

#12
Avand in vedere ca de la mine se vad ca niste pete albe care nu scot ABSOLUT nici un zgomot...le-as putea lua si drept ozneuri..nu?doar luminile de pozitie le tradeaza prin clipitul lor intermitent constant la intervale regulate...Daca as vrea sa ma dau mare v-as putea pacali foarte usor deoarece pe fotografie nu ati vedea decat o mica pata alba care survoleaza linia orizontului compus din linia de terase de blocuri....ozn autentic....cat despre spiritul de gluma...asa e...nu prea stiu de gluma...dar un partener ca mine este de incredere..deoarece "glumele" unora de fapt ascund multa invidie,rautate si uneori chiar  ura si planuri de atac pe la spate...Da...nu prea stiu de gluma JACKIE!Dar gluma ta e foarte reusita...inca vreo cateva din astea si toti vom pleca de pe forum cu CERTITUDINEA ca TOATE ozneurile nu sunt DECAT FARSE GROSOLANE!!!!!!! :-( :-( :-(

DepthOfField

Jackie28t a spus:
Citatmai ales ca elicopterele in general scoate un sunet sacaitor.
e-adevarat ca elicopterele si avioanele scot zgomot, dar daca sunt suficient de departe si totusi captate de zoomurile puternice ale aparatelor, fii sigur ca nu se aude nici un zgomot, dar le vezi pe imagine.

Citatv-as putea pacali foarte usor deoarece pe fotografie nu ati vedea decat o mica pata alba care survoleaza linia orizontului compus din linia de terase de blocuri....ozn autentic....

Asa e. Sunt sigur ca sunt destui glumeti pe lumea asta care chiar trec la fapte si ne pacalesc pe noi cu imagini si filmari din-astea..sau fac pur si simplu confuzie, daca obiectul nu apare clar in imagine (ca e prea departe chiar si cu tot zoomul aparatului).
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: jackie28t din  21 Iulie 2006, 15:48:55
In acest topic vor fi incluse doar imagini si secvente hazlii in special domeniul OZN'urilor si extraterestrilor si nu numai...hehe

VIDEO / OZN in NYC Real ca apa limede si rece de izvor.Cine nu vede pana la sfarsit pierde esentialul  :-D
http://youtube.com/watch?v=QIwPlKZXerI&feature=Discussed&page=1&t=t&f=b

Eu nu va inteleg deloc...
In postul cu care am deschis acest topic se gaseste o legatura care duce la un mic filmulet.
In acel filmulet se arata un obiect ciudat care da inpresia de OZN dar dupa scurt timp se zoomeaza putin la care se vede clar ca apare un ZEPELIN cu un nume mare SANYO.Pe mine ma amuzat acea secventa si am introduso in acest topic ca pe o gluma.Dar observ ca sunt mai multe critici decat amuzament.Luati-o usor! :-D