Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

Ca sa fii rege...

Ca să fii rege peste animale, nu-i cine ştie cât.
Trebuie doar să fii mai puternic decât ele. Şi-atât.

Ca să fii rege peste păsări este puţin mai greu. Dar frumos.
Trebuie să zbori mereu mai înalt decât ele şi niciodată mai jos.

Ca să fii rege peste flori trebuie să suporţi la hotare mărăcinii şi spinii
şi mai ales, trebuie să înmiresmezi către lume mai mult decât crinii.

Ca să fii rege peste înstelare trebuie să te aşezi printre luceferi – călător spre Orion şi, reprivindu-te de jos, să fii mai luminos decât oricare. Şi fără trudă.

Ca să fii rege peste ape şi vânt trebuie să înveţi osanale ca îngerii şi
să le aduci pe pământ alinare pentru lacrima corbilor din Valea Plângerii.

Ca să fii rege peste oameni este mai greu decât toate altceva.
Trebuie să trăieşti şi să mori pentru ei, învăţându-i ce înseamnă a iubi,
a ierta...
Dar, cel mai minunat, este să poţi fi rege peste tine însuţi,
atunci când alegi binele, fie din bucuria altuia, fie din plânsul tău.

Şi sa încheiem înţelept şi frumos. Şi, mai ales, cum se cuvine.
Încoronarea ta o face Hristos când mergi pe drumul dinspre rău spre bine.
În clipa aceea, Veşnicia te cumpăneşte.

Dacă vrei să fii rege, alege binele!
Hei! Grăbeşte-te!

Benone Burtescu
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Ce inseamna sa fi smerit ? Ce inseamna sa fi umil? Ce inseamna decenta si cumpatare?
Binele facut doar ca sa ajungi rege  :-D ce este ? Exacerbarea Sinelui si a maririi lumesti ?
Promisiunea regalitatii deci a superioritatii si puterii peste altii mai nevolnici ? Marketing comportamental dupa principiul scopul scuza mijloacele   ?
  Putin cam ciudata dupa mine poezia de mai sus  :roll: si in orice caz contravine invataturilor crestine - citate sunt destule pe forum si vorba colegilor - sezonul unu s-a terminat  :lol:
  Doar parerea mea ... pana la sezonul doi  :wink:

mm

#2627
  Mie mi-a placut poezia. Datorita ei am inteles (prin extensie) ca pentru ca sa fii rege peste banditi trebuie sa fii mai bandit decat ei. In ziua de azi imi pare a fi situatia cea mai des "exemplificata" in lume.
  Ca sa fii rege peste necinstiti, trebuie sa fii mai necinstit ca ei. Regele hotilor - cel mai "meserias" hot. Regele bogatilor - cel mai bogat. Etc.
  Si totusi, din prozaica realitate, inregistram faptul banal ca regele hotilor sau al banditilor sau al necinstitilor, bogatilor, etc., este efectiv rege/sef/ si peste cei cinstiti, furati, saraci, etc. Sa fie oare acesta un paradox poetic?  Sau avem de-a face cu o lume ca un sistem dublu piramidal, cu bazele lipite? O piramida cu varful spre plus si cealalta cu varful spre minus. In care din cele doua piramide ne aflam noi, fiecare si carui rege ne supunem oare? Cred ca in ultima propozitie, fara sa vreau, am intodus o dilema.  :-D
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Xanadron

#2628
Si mie mi-a placut mesajul poeziei (poezia in sine, mai putin - fie si doar fiindca a inceput cu rima, care pe urma s-a inecat pe parcurs - rima, clar). :-D

Ca (aproape) intotdeauna, mi-au placut si comentariile colegilor mm @ fiulploii, incadrabile ambele in categoria "teoria relativitatii". :wink:

Eu ma limitez la citarea unei vorbe de duh (cine-a spus-o, apropo?) ce poate accentua intelegerea prin extensie a regatului antiselectiei (si nu doar a conducerii chiorilor in tzara orbilor), care suna cam asa:

"Sint de acord ca fiecare popor isi merita conducatorii, dar de ce sa-i merit si eu?" :roll: :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

classic

#2629
Citat din:  link=topic=3900.msg80577#msg80577 date=1361452842
Religia - o frază de dânşii inventată
Asta nu e Eminescu. Este proletarul.
Apasat de grijile zilei, acesta isi vede propria-i neputinta,  nefericita-i existenta, drept rod al unei conspiratii. Poezia incepe astfel:

Pe banci de lemn, in scunda taverna mohorata,
Unde patrunde ziua printre feresti murdare,
Pe langa mese lunge, statea posomorata,
Cu fete-ntunecoase, o ceata pribegita,
Copii saraci si sceptici ai plebei proletare.
Tastau pe Forum:

Ah! - zise unul - spuneti ca-i omul o lumina
Pe lumea asta plina de-amaruri si de chin?
...
Religia...o fraza de dansii inventata!
...
Si mai departe stiti versurile pe deplin.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

mr

#2630
Citat din: fiulploii din  22 Februarie 2013, 01:55:20
Ce inseamna sa fi smerit ? Ce inseamna sa fi umil? Ce inseamna decenta si cumpatare?
Binele facut doar ca sa ajungi rege  :-D ce este ? Exacerbarea Sinelui si a maririi lumesti ?
Promisiunea regalitatii deci a superioritatii si puterii peste altii mai nevolnici ? Marketing comportamental dupa principiul scopul scuza mijloacele   ?
Poezia o vad/asimilez ca o metafora. A fi rege se refera la o anumita stare de constiinta care depaseste starile neutre ale elementalilor (ca denumire generala). Nu o relatie simpla si seaca de supunere, de orice natura ar fi ea. Regalitatea, fiind arta nobila a spiritului, in acest context, nu are nici o treaba cu intelesul regalitatii, in sensul de familie conducatoare. Nu putem fi regi cu totii pentru ca nu este loc (si aici e o alta discutie), dar este mult mai accesibil sa fim regi si acest lucru depinde de vointa si intelegerea noastra.

Citita literal, pur rational, poezia contravine aparent crestinatatii. Citita cu alti ochi, completeaza crestinatatea.
Iar raspunsul la intrebarile care le-ai formulat se regasesc din plin in Evanghelii. Chiar in forma lor oficiala. Mesajul, prin actiunile facute de Isus, fixeaza aceste granite sensibile dintre smerenie si umilinta, decenta si cumpatare etc. Singura variabila este exact calitatea receptiei celui interesat.

Parerea mea este ca nu ai sa gasesti raspunsuri precise la aceste intrebari. Tocmai in ideea ca intodeauna vor exista raspunsuri venite din experienta personala a fiecaruia, encodata/particularizata pe identitatea unica, care nu te vor satisface ca si profunzime niciodata. Poate doar la nivel logic/rational.
Asa ajungem la sintagma "Cunoaste-te pe tine insuti!" a lui Socrate, ca o necesitate in a gasi raspunsuri cu sens pentru sine.
Varianta mea.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Citat din: mr din  22 Februarie 2013, 15:34:20
Poezia o vad/asimilez ca o metafora. A fi rege se refera la o anumita stare de constiinta care depaseste starile neutre ale elementalilor (ca denumire generala). Nu o relatie simpla si seaca de supunere, de orice natura ar fi ea. Regalitatea, fiind arta nobila a spiritului, in acest context, nu are nici o treaba cu intelesul regalitatii, in sensul de familie conducatoare. Nu putem fi regi cu totii pentru ca nu este loc (si aici e o alta discutie), dar este mult mai accesibil sa fim regi si acest lucru depinde de vointa si intelegerea noastra.

Citita literal, pur rational, poezia contravine aparent crestinatatii. Citita cu alti ochi, completeaza crestinatatea.
Iar raspunsul la intrebarile care le-ai formulat se regasesc din plin in Evanghelii. Chiar in forma lor oficiala. Mesajul, prin actiunile facute de Isus, fixeaza aceste granite sensibile dintre smerenie si umilinta, decenta si cumpatare etc. Singura variabila este exact calitatea receptiei celui interesat.

Parerea mea este ca nu ai sa gasesti raspunsuri precise la aceste intrebari. Tocmai in ideea ca intodeauna vor exista raspunsuri venite din experienta personala a fiecaruia, encodata/particularizata pe identitatea unica individuala, care nu te vor satisface ca si profunzime niciodata. Poate doar la nivel logic/rational.
Asa ajungem la sintagma "Cunoaste-te pe tine insuti!" a lui Socrate, ca o necesitate in a gasi raspunsuri cu sens pentru sine.
Varianta mea.
Fara suparare insa puteam sa pariez 80% ca raspunsul va fi in principiu cel de mai sus.  :-D
Normal ca poezia este o metafora care urmareste sa determine ascensiunea spirituala . Insa, este o ascensiune falsa - zic eu - atat timp cat se bazeaza pe gadilirea   Ego-ului spre marire.
In spatele metaforei din poezie este ascunsa Ispita  :lol: - na, ca incep sa vorbesc non-laic  :lol:

Gata, chiar nu vreau sa discut pe teme fierbinti spiritual pe forum. Poate candva , la un foc de tabara in muntii Carpati  8-)
O intrebare care arde rau de tot : ce va urma dupa crestinism? Fiindca nu acesta e capatul de drum .
  Doar parerea mea..

mr

#2632
Citat din: fiulploii din  22 Februarie 2013, 16:00:41
Fara suparare insa puteam sa pariez 80% ca raspunsul va fi in principiu cel de mai sus.  :-D
Normal ca poezia este o metafora care urmareste sa determine ascensiunea spirituala . Insa, este o ascensiune falsa - zic eu - atat timp cat se bazeaza pe gadilirea   Ego-ului spre marire.
In spatele metaforei din poezie este ascunsa Ispita  :lol: - na, ca incep sa vorbesc non-laic  :lol:

Gata, chiar nu vreau sa discut pe teme fierbinti spiritual pe forum. Poate candva , la un foc de tabara in muntii Carpati  8-)
O intrebare care arde rau de tot : ce va urma dupa crestinism? Fiindca nu acesta e capatul de drum .
  Doar parerea mea..
Nu e nici o suparare, stai linistit. Inteleg ca forumul permite orice fel de discutii purtate decent, fie ele aprinse sau nu.
Din afara, se vede ca e gadilirea Ego-ului spre marire. Dar cine ajunge sa cunoasca vede ce se alfa dincolo de crusta Ego-ului. Iar armonia care o percepe ii pulverizeaza ceea ce cunostea ca fiind Ispita. O intelege si nu o mai manifesta. Sunt doua stari insolubile pana la hotarul alegerii. Sfintii au ajuns dincolo tocmai pentru ca au depasit acesta aparenta si au invatat care este granita dintre Ego si Sine, dizolvand Ego-ul in Sine.
Si iar ma intorc la calitatea peceptiei celui care cauta: fie realizeaza Ego-ul, fie realizeaza Sinele prin ceea ce gaseste, indiferent pe ce cale ajunge la granita.

"Nu știți că voi sunteți templul lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?" Corinteni 3:16
Ma gandesc ca nu poti avea grija indeajuns de ceva ce-ti este dat ...daca nu cunosti acel ceva. Neavand manual de utilizare, incepi sa cauti. Chiar daca Ispita iti mai da tarcoale. Si, in fond, Ispita alaturi de dorinta de autocunostere,  reprezinta un motor, o treapta care ajuta la a cunoaste mai bine acel ceva.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

#2633
Amin fratilor!  :) 
Dupa crestinism va fi o viata-n libertate. Dar pana atunci muri-vom toti si vom renaste-n stele...

alx

Citat din: abyss din  22 Februarie 2013, 21:17:16
Amin fratilor!  :)
Ai uitat continuarea: Topic blocat!  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

abyss

Nu neaprat. Suna cumva amuzant... "chat religios"... Ne-ar invidia si Patriarhul Martian!

fiulploii

#2636
Un cal deprimat se tolaneste pe jos si nu mai vrea pentru nimic in lume sa se ridice. Stapanul disperat, nereusind sa-l convinga sa se ridice, cheama veterinarul. Acesta sosi imediat, examineaza animalul si zice:
- Aaaa, e foarte grav, singura solutie sunt aceste pastile pe care i le vei da cateva zile; daca nu reactioneaza, trebuie eutanasiat.
Porcul a auzit totul si fuge la cal:
- Ridica-te, altfel se sfarseste rau!!!
Dar calul nu reactioneaza si da incapatanat din cap. A doua zi, veterinarul vine din nou sa vada efectul pilulelor:
- Nu reactioneaza, mai asteptam o zi, dar cred ca nu sunt sperante!
Porcul auzind tot, fuge din nou la cal:
- Trebuie sa te scoli, altfel vei pati mari necazuri!
Dar calul, nimc! A treia zi, constatand lipsa progreselor, veterinarul ii cere stapanului:
- Du-te dupa carabina, a venit timpul sa-l scapam pe bietul animal de chinuri!
Porcul fuge disperat la cal:
- Trebuie sa reactionezi, e ultima ocazie, te rog, astia sunt gata sa te omoare!!!



Calul se ridica, se scutura, face cateva miscari de dans, o ia la fuga in galop si sare cateva obstacole.Stapanul, care tinea mult la calul sau, foarte fericit ii spune veterinarului:
- Multumesc mult, esti un medic minunat, ai facut un miracol!!! Trebuie neaparat sa sarbatorim evenimentul! Haide sa taiem porcul si sa facem o masa mare!!!

Morala Zen: Vezi-ti mereu de treburile tale!!!

8-)
Un invatacel, care dorea sa-si intalneasca invatatorul si sa-i vorbeasca, s-a dus la el acasa si a batut la usa.
- Cine-i acolo? a intrebat invatatorul.
- Rinzo.
- Pleaca! a strigat cu asprime invatatorul. A adaugat chiar si niste vorbe murdare.

Rinzo s-a indepartat fara sa inteleaga nimic si s-a intors dupa cateva ceasuri si a batut din nou la usa, dar mai sfios.
- Cine-i acolo? a intrebat invatatorul.
- Rinzo...
- Pleaca!
Invatatorul a mai rostit cateva vorbe urate, pline de dispret.

Rinzo a plecat, zapacit si indurerat. Toata noaptea, a suferit si s-a tot gandit. A doua zi de dimineata, cu ochii umflati, cu inima indoita, s-a dus pentru a treia oara acasa la invatator si a batut la usa.
- Cine-i acolo ?
- Nimeni.... a raspuns incet invatacelul.
- Ah, tu esti, Rinzo! a facut atunci invatatorul. Haide, intra, usa e deschisa!

Morala Zen : Ca sa evoluezi spiritual trebuie sa fii un nimeni.

abyss

Cu alte cuvinte nu trebuie sa faci nimic...
Am incercar-o. Ajunsesem un fel de maestru lefter rau. Nu generalizez.

uforever

Citat din: abyss din  22 Februarie 2013, 23:06:11
Cu alte cuvinte nu trebuie sa faci nimic...
Am incercar-o. Ajunsesem un fel de maestru lefter rau. Nu generalizez.

Da, dar nu cred ca ai fost un "porc" lefter(eu da), mai bine un "nimeni", oricum nu mor "porcii" cand vor "caii", asta o garantez...

fiulploii

Se pare ca nu m-am exprimat eu corect. Scuze . Mai incerc o lamurire cu cuvintele altora mai intelepti.

WU WEI - PRINCIPIUL NON-ACTIUNII
Tao nu face nimic si totusi nimic nu ramane nefacut este inca o fraza memorabila din Tao Te Ching, cartea de baza a taoismului, scrisa in urma cu 2.600 de ani de Lao Zi. Aceasta non-actiune chinezeasca se afla la baza stilului de viata lipsit de stres. Nu e un dolce far niente, ci un mod intelept de a simti momentul cand trebuie sa actionezi, astfel incat sa obtii maximum de beneficii din partea mediului inconjurator.
Aceasta inseamna sa nu fortezi, sa mergi in directia curentului, sa indrepti panzele incotro bate vantul. Acest principiu este foarte bine ilustrat prin parabola pinului si a salciei. Atunci cand vine iarna si totul este acoperit cu zapada, ramurile rigide ale pinului se rup, in timp ce ramurile elastice ale salciei se indoaie, dar primavara si revin. La fel si oamenilor li se recomanda o atitudine elastica, in stare sa se adapteze conditiilor exterioare. In artele martiale, acest principiu este folosit in asa fel incat adversarul este infrant prin forta propriului sau atac. Se ajunge astfel la performanta ca un maestru sa poata sa doboare un adversar fara ca macar sa-l atinga!


Ts`ui Kiu l-a întrebat pe Lao Zi:
,,- Cum am putea îmbunătăţi fiinţele fără a le guverna?"
"- Băgaţi de seamă să nu le tulburaţi spiritul, răspunse Lao Zi, căci spiritul fiinţei umane este astfel constituit, încât se simte oprimat de orice presiune, şi exaltat de orice incitare. Oprimat, el se simte încarcerat; exaltat, el poate comite ravagii. Supleţea şi blândeţea întrec asprimea şi violenţa care îngheaţă ca şi gerul sau ard ca şi focul".

Nan-in, un maestru din epoca Meji, a fost vizitat de un profesor universitar, care dorea să cunoască ce înseamnă filozofia Zen. Nan-in îl servi cu ceai. A umplut ceaşca oaspetelui, dar a continuat să toarne. Profesorul îl privi mirat şi-i spuse: "Ceaşca s-a umplut, nu mai încape nimic!" Maestrul spuse: "Tu, ca şi această ceaşcă, eşti plin de părerile tale, de prejudecăţi. Cum să-ţi explic ce înseamnă Zen, dacă nu are unde să intre? Goleşte-ţi mai întâi ceaşca..."

Conditia principala a practicarii zazenului este capacitatea de a rade de prostie, mai ales de prostia ta.
Daca poti face asta ai o sansa.

-Cred ca sunt cea mai lacoma persoana din lume. Ce sa fac in aceasta privinta?
-Te confesezi sau te lauzi?
Lumea este foarte mare si ce cunosti tu despre oameni.
Este foarte greu sa fii primul in orice.
Pana nu cunosti ca esti nemuritor vei ramane vesnic lacom.
Lacomia apare datorita fricii de moarte.
Din cauza fricii de moarte noi vrem sa obtinem cat mai multe si mai mult din ele....sa mancam mult, sa avem cat mai multi bani, case, femei, barbati......

Lacomia nu este altceva decat frica de moarte.
Numai o persoana fricoasa poate fi lacoma.
O persoana lispita de frica nu poate fi lacoma, ea poate si darui.
Ea se va bucura de lucruri dar si inclusiv de bucuria de a darui, de a impartasi.
Vei ramane lacom pana nu vei experimenta eternitatea.
Moartea nu te va priva de nimic, este doar a corpului si nu a constiintei.
Constiinta ta este singurul fenomen real.
Orice altceva se afla intr-o continua transformare.


Doar pareri in bataia vantului  ...