Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Moºu - Piteºti: România are nevoie de "Uriaºi în gândire"

Creat de adipop, 02 Martie 2008, 18:25:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adipop

Citat din cartile Mosului :

Romania are nevoie de  " Uriasi in gandire " ....Cati pot explica,  ce este cu formula aceasta E = MC2

Da. Recunosc. Asa este. Noroc mare ca acestea exista in Romania. Trebuie sa invatam sa ne unim, ca sa putem sa fim eficienti.
adi

romulus

CitatCitat din cartile Mosului :
1. Cine-i Mosul?
2. Ce carti a scris?
CitatTrebuie sa invatam sa ne unim, ca sa putem sa fim eficienti
----Greu in zilele noastre ! Indiferent care ar fi miza.....! Parerea mea.
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

adipop

Citat din: romulus din  02 Martie 2008, 20:56:44
1. Cine-i Mosul?
2. Ce carti a scris?----Greu in zilele noastre ! Indiferent care ar fi miza.....! Parerea mea.
---Am zis !

Am spus despre Mosu e la Pitesti. De ce a fost scos si pus la gunoi, acest subiect, nu stiu. Pentru ca nu inteleg, poate-mi explica careva. Chiar ma discutat cu el in seara aceasta, sa studieze ceva...

adipop

Citat din: adipop din  03 Martie 2008, 00:13:25
Am spus despre Mosu e la Pitesti. De ce a fost scos si pus la gunoi, acest subiect, nu stiu. Pentru ca nu inteleg, poate-mi explica careva. Chiar ma discutat cu el in seara aceasta, sa studieze ceva...

Asa printre gunoieri...
Asa cum pomneau foarte multi de Legile Zalmoxiene, cu mare admiratie, nimeni nu stia care sunt acestea. Asa si cu aceste placute. Multi vorbesc despre ele, numai ca unul singur este capabil sa faca lumina in acest caz. Tudor Diaconu. Este singurul cu un nivel de cultura necesar pentru a face acest lucru.

Anna

Adipop, daca tot abordezi teme interesante...de ce nu o faci cum trebuie? de ce vorbesti in dodii ca nimeni sa nu priceapa si topicul sa ajunga la cosul de gunoi?

Un lucru care nu trebuie omis e faptul ca unul dintre sustinatorii cei mai importanti ai teoriei lui Densusianu/Miulescu/Diaconu e cel mai bogat roman din toate timpurile- Iosif Constantin Dragan (fondatorul si actionarul majoritar de la Butan gas).

Cartea Daksa-tara zeilor de N.Miulescu a aparut (nu sunt 100% sigura, sa ma corecteze cineva daca gresesc) in engleza in 1976 din bunavointa lui I.C.Dragan stabilit deja la Milano si avand inca de pe atunci afaceri prospere. Cartea este inca disponibila pe amazon.

Acesta este punctul de plecare pentru Tudor Diaconu. Meritul sau deosebit e reprezentat de faptul ca a reusit sa "traduca", mai bine zis sa decodifice, o sumedenie de texte antice ale diferitor popoare care culmea...vorbesc despre daci, casta IO, Zamolxe etc.

adipop

Citat din: Anna din  07 Martie 2008, 14:38:35
Adipop, daca tot abordezi teme interesante...de ce nu o faci cum trebuie? de ce vorbesti in dodii ca nimeni sa nu priceapa si topicul sa ajunga la cosul de gunoi?

Un lucru care nu trebuie omis e faptul ca unul dintre sustinatorii cei mai importanti ai teoriei lui Densusianu/Miulescu/Diaconu e cel mai bogat roman din toate timpurile- Iosif Constantin Dragan (fondatorul si actionarul majoritar de la Butan gas).

Cartea Daksa-tara zeilor de N.Miulescu a aparut (nu sunt 100% sigura, sa ma corecteze cineva daca gresesc) in engleza in 1976 din bunavointa lui I.C.Dragan stabilit deja la Milano si avand inca de pe atunci afaceri prospere. Cartea este inca disponibila pe amazon.

Acesta este punctul de plecare pentru Tudor Diaconu. Meritul sau deosebit e reprezentat de faptul ca a reusit sa "traduca", mai bine zis sa decodifice, o sumedenie de texte antice ale diferitor popoare care culmea...vorbesc despre daci, casta IO, Zamolxe etc.


Mosu a dat peste Miulescu, cu dorinta de-a arata acestuia cat este de nepregatit. Dupa o jumatate de ora de dicutii libere, in biblioteca din Pitesti, discutie inregistrata de Mosu pe banda de magnetofon, Miulescu il intraba direct pe Tudor Diaconu, daca intelege ca este prost. Trei zile a stat Mosu beat din acst motiv, dupa care a ascultat banda 24 de ore, continuu...A fost pentru prima data cand si-a dat seama ca este prost de baune. Asta l-a salvat. Avea 42 de ani. I-a telefonat si Miulescu s-a mutat la el la Pitesti. Noua ani l-a prins in Viata pe marele Miulescu. Pentru ca acesta lucra la alt nivel, a fost nevoit sa-si scoata somnul, pe motiv ca pierdea informatii de prima marime, in discutiile pe care le purtau.
Cand a murit Miulescu, Mosu n-a putut sa se duca la inmormantare, ca sa-i ramana alta imagine in creier, aceea a profesorului sau in timp ce-l invata. Meritul Mosului este ca a mers mi departe si-a descoperit acest COD. Este merit in exclusivitate.
Cu multi ani in urma, ma rugam lui DUMNEZEU , sa gasesc oamneni din epicentru ( cum ii numeam eu ), saturandu-ma de semi-pregatiti. Peste 2-3 zile, am plecat cu doi tineri de la firma, sa-l ajut pe Pavel Corut sa-si infiinteze urmatoarea filiala a partidului lui, la Pitesti. Pe durum le-am spus celor doi ca ne vom intalni cu un Om aparte. Nu stiam cu cine si ce face acesta. Simteam. Le-am spus de 3-4 ori acest lucru, fiind si eu surprins de acest fapt.
Dupa conferinta de presa tinuta de pavel, ne-am dus toti 4 la Casa de Cultura din Pitesti. Erau sute de persoane acolo. Unul dintre ei, Mosu, s-a legat de unul din tinerii care erau cu mine si cum era normal, i-am luat apararea. Mosu m-a intrebat cu ce ma ocup. Cu Regia de Reconstructie a tarii, i-am spus simplu si clar. Imediat a aparut in jurul nostru, echipa...M-a intrebat unul dintre ei, care-l seconda pe Mosu de 20 de ani, de cum mi-a venit aceasta idee cu Recontructia a Romaniei.
Era un singur raspuns : acela ca mi-am asumat responsabilitatea aceasta. Acest raspuns a facut ca Mosu, sa ramana nedespartit de mine toti acesti ani.
Cand a venit la Craiova la mine, m-a rugat sa am grija de nepoata lui, pe care o crescuse si care a facut sa se reintoarca la Viata, dupa doua infarcte. Mi-a spus ca s-a intors din morti, pentru acest copil.
Urmatorii ani, am studiat amandoi sistemul Zalmoxian si rolul Neamului nostru in Cultura Mondiala. Fiecare pe calea lui....Cel mai interesant este ca mi-a aratat manuscrise cu decriptari de-ale lui, scrise cu 20-25 de ani inainte, care ma descriau complet si pe mine si pe fiu-meu, Mihai. Mosu in prima clipa in care l-a vazut pe fiu-meu, i-a pus mana pe crestet ( avea 11 ani atunci ) si mi-a spus ca este mult deasupra noastra, ca intelect. N-am vazut o alta persoana in Romania care sa fi avut clarviziune mai mare decat mihai. Poate din acest motiv Dalai Lama l-a invitat in Tibet. Copilul a raspuns atunci ca nu au o filosofie suficient de serioasa, ca sa se duca la ei. Masonii Caldeici au incercat sa-l ia la ei, dorind sa faca parte din cele 300 de persoane care, asa cum zic ei, conduc lumea. Avea 14 ani atunci. El l-a salvat pe Pavel....cand a fost lovit la Targu Mures, cu un aparat psihotronic. Cei de la armata l-au dorit sa lucreze cu ei in domeniul PSI.
Cand discut cu Mosu, prima data ma intreaba de Mihai si mai ales de realizarile lui.

Cand el se va maturiza, vreau sa facem filme soft, avand la baza filosofia Neamului Romanesc. Filosofia bunului simt.... Romanesc, cum m-a corectat copilul cu multi ani in urma. El are propria lui firma de soft si este bunisor.

Am scris cate ceva, adunate de prin gunoaie...

adi

Urban

Citat din: adipop din  07 Martie 2008, 23:11:18

Cu multi ani in urma, ma rugam lui DUMNEZEU , sa gasesc oamneni din epicentru ( cum ii numeam eu ), saturandu-ma de semi-pregatiti. Peste 2-3 zile, am plecat cu doi tineri de la firma, sa-l ajut pe Pavel Corut sa-si infiinteze urmatoarea filiala a partidului lui, la Pitesti. Pe durum le-am spus celor doi ca ne vom intalni cu un Om aparte. Nu stiam cu cine si ce face acesta. Simteam. Le-am spus de 3-4 ori acest lucru, fiind si eu surprins de acest fapt...Cand a venit la Craiova la mine, m-a rugat sa am grija de nepoata lui, pe care o crescuse si care a facut sa se reintoarca la Viata, dupa doua infarcte. Mi-a spus ca s-a intors din morti, pentru acest copil.
Urmatorii ani, am studiat amandoi sistemul Zalmoxian si rolul Neamului nostru in Cultura Mondiala. Fiecare pe calea lui....Cel mai interesant este ca mi-a aratat manuscrise cu decriptari de-ale lui, scrise cu 20-25 de ani inainte, care ma descriau complet si pe mine si pe fiu-meu, Mihai. Mosu in prima clipa in care l-a vazut pe fiu-meu, i-a pus mana pe crestet ( avea 11 ani atunci ) si mi-a spus ca este mult deasupra noastra, ca intelect. N-am vazut o alta persoana in Romania care sa fi avut clarviziune mai mare decat mihai. Poate din acest motiv Dalai Lama l-a invitat in Tibet. Copilul a raspuns atunci ca nu au o filosofie suficient de serioasa, ca sa se duca la ei. Masonii Caldeici au incercat sa-l ia la ei, dorind sa faca parte din cele 300 de persoane care, asa cum zic ei, conduc lumea. Avea 14 ani atunci. El l-a salvat pe Pavel....cand a fost lovit la Targu Mures, cu un aparat psihotronic. Cei de la armata l-au dorit sa lucreze cu ei in domeniul PSI.
Cand discut cu Mosu, prima data ma intreaba de Mihai si mai ales de realizarile lui.

adi


Boon...si cand prin postul meu de acum cateva zile va intrebam daca tot cunoasteti cate ceva din cercetarile Mosului la care vad ca ati participat in mod direct...ce mi-ati raspuns ?
Nimic....
Asteptati vreo invitatie speciala sa postati cercetarile pe forum ?...sau macar niste concluzii bazate pe studiile facute...
Sau "pleava" de aici nu merita...?

adipop

Citat din: Urban din  07 Martie 2008, 23:28:46

Boon...si cand prin postul meu de acum cateva zile va intrebam daca tot cunoasteti cate ceva din cercetarile Mosului la care vad ca ati participat in mod direct...ce mi-ati raspuns ?
Nimic....
Asteptati vreo invitatie speciala sa postati cercetarile pe forum ?...sau macar niste concluzii bazate pe studiile facute...
Sau "pleava" de aici nu merita...?

Imi pare rau. N-am vazut mesajul. Cred ca este o gresala.
adi

Anna

Citat din: adipop din  07 Martie 2008, 23:11:18
  Poate din acest motiv Dalai Lama l-a invitat in Tibet. Copilul a raspuns atunci ca nu au o filosofie suficient de serioasa, ca sa se duca la ei. Masonii Caldeici au incercat sa-l ia la ei, dorind sa faca parte din cele 300 de persoane care, asa cum zic ei, conduc lumea. Avea 14 ani atunci. El l-a salvat pe Pavel....cand a fost lovit la Targu Mures, cu un aparat psihotronic. Cei de la armata l-au dorit sa lucreze cu ei in domeniul PSI.
Cand discut cu Mosu, prima data ma intreaba de Mihai si mai ales de realizarile lui.

Cand el se va maturiza, vreau sa facem filme soft, avand la baza filosofia Neamului Romanesc. Filosofia bunului simt.... Romanesc, cum m-a corectat copilul cu multi ani in urma. El are propria lui firma de soft si este bunisor.

Am scris cate ceva, adunate de prin gunoaie...

adi

Ma scuzi adipop....DalaiLama....masoni(caldeici? aia-s cei cu gradu' 33?)...agenti psi...aparate psihotronice?....nu prea vad eu legatura cu cercetarile de natura lingivstica ale lui Tudor Diaconu.
Si toata goana asta printre masoni si intelepti tibetani a baiatului dumitale s-a concretizat cu o firma de soft (care era legatura cu "filmele soft"...e greseala de tastat?...ca eu una n-am inteles sensul frazei aleia si m-am gandit la prostii)? Firme de soft au multi....multi sunt buni la scris cod....unii sunt si pe formul asta.
Poate ma lamuresti si pe mine cum sta treaba cu ingineria software si filosofia neamului romanesc?
Nu inteleg de ce vorbesti in continuare in dodii. Sau oi fi eu mai proasta si nu pricep cum stau lucrurile. Stii...e pacat....ca multi pe aici avem ceva in cap....avem destule carti citite la activ...suntem bunicei la scris soft...si am citit si cartile lui Corut...si p-ale lui Diaconu...si p-ale lui Densusianu....stim si cine-i Dalailama...am dat si noi pe la facultate. Adica totusi.... oleaca mai multe coerenta in exprimare ar da mai bine.

Urban....cercetarile lui Diaconu sunt deja publicate (o parte) si le gasesti la www.edituraobiectiv.ro  (vezi topicul: Muntii Bucegi si ciudateniile semnalate in zona, le-am scris acolo)

adipop

Citat din: Anna din  08 Martie 2008, 10:04:12
Ma scuzi adipop....DalaiLama....masoni(caldeici? aia-s cei cu gradu' 33?)...agenti psi...aparate psihotronice?....nu prea vad eu legatura cu cercetarile de natura lingivstica ale lui Tudor Diaconu.
Si toata goana asta printre masoni si intelepti tibetani a baiatului dumitale s-a concretizat cu o firma de soft (care era legatura cu "filmele soft"...e greseala de tastat?...ca eu una n-am inteles sensul frazei aleia si m-am gandit la prostii)? Firme de soft au multi....multi sunt buni la scris cod....unii sunt si pe formul asta.
Poate ma lamuresti si pe mine cum sta treaba cu ingineria software si filosofia neamului romanesc?
Nu inteleg de ce vorbesti in continuare in dodii. Sau oi fi eu mai proasta si nu pricep cum stau lucrurile. Stii...e pacat....ca multi pe aici avem ceva in cap....avem destule carti citite la activ...suntem bunicei la scris soft...si am citit si cartile lui Corut...si p-ale lui Diaconu...si p-ale lui Densusianu....stim si cine-i Dalailama...am dat si noi pe la facultate. Adica totusi.... oleaca mai multe coerenta in exprimare ar da mai bine.

Urban....cercetarile lui Diaconu sunt deja publicate (o parte) si le gasesti la www.edituraobiectiv.ro  (vezi topicul: Muntii Bucegi si ciudateniile semnalate in zona, le-am scris acolo)



Toate au legatura Anna. In momentul cand intri in domeniul necunoscut, te lovesti de toate aceste probleme. Vrei, nu vrei.

Referitor la soft.
Oamenii invata prin comparatie. Le trebuie educatie. Ei aleg...aleg ce-au gasit, au gasit ce li s-a pregatit. Este simplu ca buna ziua.
Deci, in concluzie, trebuie  "pregatita " educatia. Facuta prin ce mijloc ? Cel mai simplu este prin imagine....Pe baza carei folosofii sa lucram ? Aia de imprumut de la altii...?
Mihai a ales softul. Este obtiunea lui. Poate n-o sa faca niciodata filme. Este numai obtiunea lui. Ar fi pacat....

Noi, Romanii avem o mare problema. Aceea ca nu ne unim. Dispersati, nu facem mare lucru...
Vad ca altii se misca. Primii in seara aceasta de la un amic acest material. Cam asta am studiat multi-multi ani.
http://shop.estudio.ro/articole/index.php?prod=adn

N-o lua altfel....ci ca pe o aruncare a " manusii ", pentru a  " iesii  " cat mai multi romani, asa cum zici tu, mai cititi....la JOC. Dintre gunoaie....

Pe cine cunosti, dintre cei cu scaun la cap, adica capabili, caruia i-ai acorda increderea ta?
adi


Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adipop

Citat din: bluemoon8520 din  08 Martie 2008, 23:24:21
Am mutat topicul în Cafenea.

Merci. Era bine la NOM, pentru ca acolo ne confruntam cu greutati...Am stat mult afara din tara, si-am studiat mult din cultura altor popoare si n-am prea vazut asa de mari ganditori....

Anna

Citat din: adipop din  08 Martie 2008, 23:22:32

Toate au legatura Anna. In momentul cand intri in domeniul necunoscut, te lovesti de toate aceste probleme. Vrei, nu vrei.


Eu tot nu vad legatura dintre studiile lingvistice ale lui Diaconu si  urmatorul pasaj.

Citat din: adipop din  07 Martie 2008, 23:11:18
Mosu in prima clipa in care l-a vazut pe fiu-meu, i-a pus mana pe crestet ( avea 11 ani atunci ) si mi-a spus ca este mult deasupra noastra, ca intelect. N-am vazut o alta persoana in Romania care sa fi avut clarviziune mai mare decat mihai. Poate din acest motiv Dalai Lama l-a invitat in Tibet. Copilul a raspuns atunci ca nu au o filosofie suficient de serioasa, ca sa se duca la ei. Masonii Caldeici au incercat sa-l ia la ei, dorind sa faca parte din cele 300 de persoane care, asa cum zic ei, conduc lumea. Avea 14 ani atunci. El l-a salvat pe Pavel....cand a fost lovit la Targu Mures, cu un aparat psihotronic. Cei de la armata l-au dorit sa lucreze cu ei in domeniul PSI.
Cand discut cu Mosu, prima data ma intreaba de Mihai si mai ales de realizarile lui.

Mi se pare o chestie SF ce ai scris mai sus, imbinata cu mandrie exagerata de parinte.
De unde stii ca pe mine mama si tata nu ma vad la fel de teribila cum iti vezi tu baiatul? Si asta nu inseamna ca imi ridica osanale pe forumuri. Sincer? Nu cred O IOTA din ce ai scris mai sus. Adica pe baiatul dumitale aia cei mai cei 300 din lumea asta,mega initiati si extra dotati aproape ca s-au rugat de el sa vina la ei...sa-i lumineze in tainele cunoasterii , sau ce? Aham....si eu am fost ultima la scoala, sunt urata de dai sa fugi, toata viata mea e pe net, n-am deschis o carte in viata mea, mama si tata sunt analfabeti si abia daca am ce pune pe masa.
Alo! n-am 2 ani sa cred ca orice zboara se mananca.

Citat
Referitor la soft.
Oamenii invata prin comparatie. Le trebuie educatie. Ei aleg...aleg ce-au gasit, au gasit ce li s-a pregatit. Este simplu ca buna ziua.
Deci, in concluzie, trebuie  "pregatita " educatia. Facuta prin ce mijloc ? Cel mai simplu este prin imagine...
....Pe baza carei folosofii sa lucram ? Aia de imprumut de la altii...?

Aici sunt de acord. Da de imprumut de la altii. Altii care puneau bazele unor giganti software si nu numai pe vremea cand in Romania se facea economie la curent, in scoli la ora 5 jumate era bezna, se statea de la 4 dimineata la coada la lapte, n-aveai voie sa cumperi aur si sa iesi din tara. Deh.....marele plan al unor mari ganditori ai neamului romanesc. Chiar ca mari! In timp ce altii....aveau de toate ca na....aveau origine sanatoasa si faceau gargara la partid si la secu'.Foarte misto. Cata profunzime! Si lasa ca erau destui romani neaosi printre ei....nu "alte neamuri".

Citat

Noi, Romanii avem o mare problema. Aceea ca nu ne unim. Dispersati, nu facem mare lucru...

Pardon? Ia sa vezi cum se unesc ai nostri la matrapazlacuri si hotie. O mana spala pe alta....principul dominoului.
:-D

Citat
http://shop.estudio.ro/articole/index.php?prod=adn
Mi-a placut! foarte interesant.

Citat
Pe cine cunosti, dintre cei cu scaun la cap, adica capabili, caruia i-ai acorda increderea ta?


Parintilor si catorva prieteni. Atat.
De pe forumul asta... poate lui Shadowman.

Acum sa revenim la TOPIC. Ce ar fi sa incepi sa ne prezinti din lucrarile lui Diaconu cateva exemple de decodificari ale sale,sa expui algoritmul iar eu o sa continui.
Sa incepem cu "Scrierea secreta".
E prea interesanta tema ca sa o bagam in ciorba de masoni, agenti psi si alte alea...nu crezi?

adipop


Sa incepem cu "Scrierea secreta".
E prea interesanta tema ca sa o bagam in ciorba de masoni, agenti psi si alte alea...nu crezi?
[/quote]

Ce-am scris, este adevarat. Am spus ca toate au legatura.
Despre Mihaita, poate ca am spus mai mult decat trebuie. Repet, este adevarat.
Ai spus ca ti-a placut site-ul pe care mi l-a trimis amicul meu, ieri seara. Acolo se discuta de fonetica, sintaxe, cuvinte...Mosu este bun in asta.
Mosu, daca vrea, sa-si exprime teoria pe acest site. Este obtiunea lui. Nu reusesc sa-l fac sa intre pe net si are acasa asa ceva.
Nu uita ca Odobleja a pus bazele ciberneticii...L-au secondat masonii, serviciile de tot felul si tot a mers mai departe. Avea ceva de spus...si-a spus.
adi
Sa va povesteasca el, despre munca lui si despre problemele cu masonii, cu agentii PSI si cu piedici de tot felul....

Anna

Citat din: adipop din  09 Martie 2008, 10:54:12
Ce-am scris, este adevarat.
Despre Mihaita, poate ca am spus mai mult decat trebuie. Repet, este adevarat.
Sa va povesteasca el, despre munca lui si despre problemele cu masonii, cu agentii PSI si cu piedici de tot felul....

Vezi? Asa-mi trebuie daca in loc sa-mi vad de treaba o ard p-aici. :roll:
Ma simt...naspa... :cry:....pe mine nu ma cauta masonii si agentii psi...nici o gasca de initiati nu vrea sa aiba treaba cu mine. E frustrant! Zau!

Ma-ntorc la ale mele. O sa mai dau o raita pe aici cand o sa dispara sindromul acut de conspiratonita.
Numai bine domnule Adi Pop....credeam ca o sa putem dezbate NORMAL o tema interesanta. Pacat.