Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Moºu - Piteºti: România are nevoie de "Uriaºi în gândire"

Creat de adipop, 02 Martie 2008, 18:25:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adipop

Citat din: Anna din  09 Martie 2008, 11:17:27
Vezi? Asa-mi trebuie daca in loc sa-mi vad de treaba o ard p-aici. :roll:
Ma simt...naspa... :cry:....pe mine nu ma cauta masonii si agentii psi...nici o gasca de initiati nu vrea sa aiba treaba cu mine. E frustrant! Zau!

Ma-ntorc la ale mele. O sa mai dau o raita pe aici cand o sa dispara sindromul acut de conspiratonita.
Numai bine domnule Adi Pop....credeam ca o sa putem dezbate NORMAL o tema interesanta. Pacat.


Pacat. Am discutat din nou cu Mosu acum cateva ore. I-am spus sa intre pe Rufon sa deas explicatiile necesare. Sunt cercetarile lui.
Eu am spus altceva. Daca ai ceva de spus, de-aia nu mai poti de cei care se opun...
adi

Anna

Poate ca ai si dumneata dreptate. Poate ca au fost piedici de diferite feluri.
Studiile lui Diaconu raman in continuare interesante. Cine vrea sa afle mai mult sa-i cumpere cartile.
Nu cred ca e nevoie sa expuna aici ceea ce a expus atat de bine deja in cartile lui. Cine e interesat sa le citeasca si sa dezbata aici pe forum.
Mai multe....cu agenti psi si masoni....nu ma privesc pe mine si putin ma intereseaza aspectele conspirationiste. Sa se ocupe de ele oameni mai importanti.
De abia acum am vazut discutia de pe topicul cu Tablitele din Sinaia. Timpul nu imi permite sa citesc tot.
Trebuie avut grija cum se expune un subiect. Pentru ca unii mai sceptici pot face imediat bascalie pe seama lui. E bine sa fie lasate aspectele cu masoni si intelepti de nush ce grad mai deoparte.
Nu pe toti ne intereseaza, multi suntem oameni obisnuiti, si ni se par oleaca deplasate conotatiile imediate cu organizatii ce tin de NOM. Cel putin asta e cazul meu. Mie mi se par interesante aspectele pur lingvistice din studiile lui Diaconu.

Am spus tot ce am avut de spus. O zi buna  8-)

adipop

Citat din: Anna din  09 Martie 2008, 13:50:56
Poate ca ai si dumneata dreptate. Poate ca au fost piedici de diferite feluri.
Studiile lui Diaconu raman in continuare interesante. Cine vrea sa afle mai mult sa-i cumpere cartile.
Nu cred ca e nevoie sa expuna aici ceea ce a expus atat de bine deja in cartile lui. Cine e interesat sa le citeasca si sa dezbata aici pe forum.
Mai multe....cu agenti psi si masoni....nu ma privesc pe mine si putin ma intereseaza aspectele conspirationiste. Sa se ocupe de ele oameni mai importanti.
De abia acum am vazut discutia de pe topicul cu Tablitele din Sinaia. Timpul nu imi permite sa citesc tot.
Trebuie avut grija cum se expune un subiect. Pentru ca unii mai sceptici pot face imediat bascalie pe seama lui. E bine sa fie lasate aspectele cu masoni si intelepti de nush ce grad mai deoparte.
Nu pe toti ne intereseaza, multi suntem oameni obisnuiti, si ni se par oleaca deplasate conotatiile imediate cu organizatii ce tin de NOM. Cel putin asta e cazul meu. Mie mi se par interesante aspectele pur lingvistice din studiile lui Diaconu.

Am spus tot ce am avut de spus. O zi buna  8-)

Indiferent de ce facem noi, Mosu ramane un unicat in Romania si in lume.
Eu, imi doresc ca el sa mai revina printre oameni. De foarte mult Timp nu mai iese din casa. M-am gandit sa-i duc in casa, prieteni. Pe net.
Sunt cinvins ca nu are nimic impotriva sa explice ce-a realizat in toata Viata. Pana a dat de Miulescu, avea 30 de volume de poezii, in manuscris si 30 de piese de teatru. Mi-a citit mult din poeziile lui. Erau de-un patriotism iesit din comun. Asa ca si Miulescu, a avut sansa sa se intalneasca cu Tudor Diaconu. S-au meritat unul pe altul.

Nici pe mine nu ma deranjeaqza activitatea unor persoane cu un nivel de pregatire incipient. Indiferent de organizatiile sau gruparile din care fac parte. Intamplarea a facut ca am cunoscut multe persoane, din tara si din strainatate, care faceau parte din tot felul de grupari culte sau oculte.
Am observat in schimb, ca poti sa inveti si de la ei....

Nu cred ca mai sunt multi care ma pot deranja.

Daca imi pare rau de ceva, este ca n-am reusit sa unesc indestructibil, mai multe persoane in Romania, iesite din comun, ca si intelect.

Cei din NOM sa stie odata pentru totdeauna, ca nu suntem pe-aici cu pluta...Am spus, stand mai mult afara din tara, ca n-am prea vazut minti atat de luminate care sa ma incante, sau care sa merite sa sa ne conduca activitatea.

ok. Discutam.
adi

darieglobur

Citat din: adipop din  09 Martie 2008, 19:44:22
Indiferent de ce facem noi, Mosu ramane un unicat in Romania si in lume.
Eu, imi doresc ca el sa mai revina printre oameni. De foarte mult Timp nu mai iese din casa. M-am gandit sa-i duc in casa, prieteni. Pe net.
Sunt cinvins ca nu are nimic impotriva sa explice ce-a realizat in toata Viata. Pana a dat de Miulescu, avea 30 de volume de poezii, in manuscris si 30 de piese de teatru. Mi-a citit mult din poeziile lui. Erau de-un patriotism iesit din comun. Asa ca si Miulescu, a avut sansa sa se intalneasca cu Tudor Diaconu. S-au meritat unul pe altul.

Nici pe mine nu ma deranjeaqza activitatea unor persoane cu un nivel de pregatire incipient. Indiferent de organizatiile sau gruparile din care fac parte. Intamplarea a facut ca am cunoscut multe persoane, din tara si din strainatate, care faceau parte din tot felul de grupari culte sau oculte.
Am observat in schimb, ca poti sa inveti si de la ei....

Nu cred ca mai sunt multi care ma pot deranja.

Daca imi pare rau de ceva, este ca n-am reusit sa unesc indestructibil, mai multe persoane in Romania, iesite din comun, ca si intelect.

Cei din NOM sa stie odata pentru totdeauna, ca nu suntem pe-aici cu pluta...Am spus, stand mai mult afara din tara, ca n-am prea vazut minti atat de luminate care sa ma incante, sau care sa merite sa sa ne conduca activitatea.

ok. Discutam.
adi


cine a avut sansa sa se intalneasca cu tudor diaconu? pai, mosu, nu e tudor diaconu?
poate n-am inteles eu bine, insa, adi, fara suparare, postarile tale au, asa, un iz de eliade sau eco. faci un amalgam intre spiritualitate, arheologie, materialism, patriotism, istorie, incat e greu de urmarit firul ideilor tale. este interesant ceea ce spui dar -si aici ii dau dreptate anei- daca vrei cu adevarat sa transmiti ceva atunci trebuie s-o faci cu mai multa coerenta.
sper sa nu mi-o iei in nume de rau...
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: darieglobur din  09 Martie 2008, 20:18:11
cine a avut sansa sa se intalneasca cu tudor diaconu? pai, mosu, nu e tudor diaconu?
poate n-am inteles eu bine, insa, adi, fara suparare, postarile tale au, asa, un iz de eliade sau eco. faci un amalgam intre spiritualitate, arheologie, materialism, patriotism, istorie, incat e greu de urmarit firul ideilor tale. este interesant ceea ce spui dar -si aici ii dau dreptate anei- daca vrei cu adevarat sa transmiti ceva atunci trebuie s-o faci cu mai multa coerenta.
sper sa nu mi-o iei in nume de rau...

Nu o iau in nume de rau. Mosu este Tudor Diaconu. Intradevar sunt mai multe subicte pe care le-am initiat. Toate au legatura.
Despre Eliade n-am cea mai buna impresie....Nu l-am considerat foarte dotat.
adi

darieglobur

Citat din: adipop din  09 Martie 2008, 20:26:05
Nu o iau in nume de rau. Mosu este Tudor Diaconu. Intradevar sunt mai multe subicte pe care le-am initiat. Toate au legatura.
Despre Eliade n-am cea mai buna impresie....Nu l-am considerat foarte dotat.
adi

ok, ma bucur ca nu ai resentimente. insa ma tem ca n-ai inteles obiectia mea de fond...in postarea anterioara ai afirmat: "Asa ca si Miulescu, a avut sansa sa se intalneasca cu Tudor Diaconu. S-au meritat unul pe altul.". cine sa se intalneasca cu tudor diaconu? mosul? adica mosul sa se intalneasca cu... mosul?...aici nu-nteleg eu. ca sa nu mai vorbesc de faptul asta ca, una doua, ii aduci in discutie pe masoni.
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: darieglobur din  09 Martie 2008, 20:38:46
ok, ma bucur ca nu ai resentimente. insa ma tem ca n-ai inteles obiectia mea de fond...in postarea anterioara ai afirmat: "Asa ca si Miulescu, a avut sansa sa se intalneasca cu Tudor Diaconu. S-au meritat unul pe altul.". cine sa se intalneasca cu tudor diaconu? mosul? adica mosul sa se intalneasca cu... mosul?...aici nu-nteleg eu. ca sa nu mai vorbesc de faptul asta ca, una doua, ii aduci in discutie pe masoni.


Pai, Miulescu. S-au meritat unul pe altul, in sensul acesta. Unul fara altul, nu descopereau mai departe in cei 9 ani de lucru in comun, studii facute la Mosu acasa.

Nu. N-am nimic cu masonii. Odata am pomenit de cei Caldeici si la inceputul discutiilor de unul din sefii cei mari, Moon, care doreau sa ne intalnim. Ulterior s-au multiplicat nuantele in raspunsuri. Este treaba lor ce fac si spun drept, nu-i consider foarte pregatiti. Asta le-am spus in fata, de cate ori a fost cazul.
adi

darieglobur

Citat din: adipop din  09 Martie 2008, 20:49:13
Pai, Miulescu. S-au meritat unul pe altul, in sensul acesta. Unul fara altul, nu descopereau mai departe in cei 9 ani de lucru in comun, studii facute la Mosu acasa.

Nu. N-am nimic cu masonii. Odata am pomenit de cei Caldeici si la inceputul discutiilor de unul din sefii cei mari, Moon, care doreau sa ne intalnim. Ulterior s-au multiplicat nuantele in raspunsuri. Este treaba lor ce fac si spun drept, nu-i consider foarte pregatiti. Asta le-am spus in fata, de cate ori a fost cazul.
adi

in fine, nu vreau sa mai insist pe tema asta. ceea ce voiam sa-ti spun e ca mult mai interesant si util, dupa parerea mea, ar fi sa incerci sa ne spui cate ceva din ideile mosului in legatura cu decriptarea acelor texte si cu istoria, in general.
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: darieglobur din  09 Martie 2008, 21:08:05
in fine, nu vreau sa mai insist pe tema asta. ceea ce voiam sa-ti spun e ca mult mai interesant si util, dupa parerea mea, ar fi sa incerci sa ne spui cate ceva din ideile mosului in legatura cu decriptarea acelor texte si cu istoria, in general.

Am discutat azi cu el. O sa puna la dispozitie toate materialele legate de placutele de la Sinaia, decriptate, si tot ce se doreste pentru a se intelege modul cum decripteaza....

darieglobur

asta-i intr-adevar o veste buna. eu unul astept cu interes.
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: darieglobur din  11 Martie 2008, 17:54:07
asta-i intr-adevar o veste buna. eu unul astept cu interes.

Sper ca se gaseste o persoana interesata de a duce mai departe stiinta lui. Si va publica, aici pe Rufon, tot ce-a scris. Va fii o revelatie la nivel mare...
O sa-l rog sa va dea, pas cu pas, tot ce trebuie.
adi

adipop


Nu pe toti ne intereseaza, multi suntem oameni obisnuiti, si ni se par oleaca deplasate conotatiile imediate cu organizatii ce tin de NOM. Cel putin asta e cazul meu. Mie mi se par interesante aspectele pur lingvistice din studiile lui Diaconu.

Am spus tot ce am avut de spus. O zi buna  8-)
[/quote]

Citat din: jackie28t din  12 Martie 2008, 09:02:38
adi,cand vine mosu aici pe forum?

Am discutat cu el acum 2 zile si mi-a spus ca nu vine pe forum. Are 80 de ani. Poate-l ajut s-o faca, mai tarziu. In schimb, mi-a spus ca ne da absolut tot ce avem nevoie. Pentru ca acele manuscrise sunt foarte dificil de publicat, este nevoie ca cineva sa se ocupe in mod explicit de asa ceva. In plus, este nevoie de facut in paralel, o biblioteca cu informatii noi, cu termeni noi. Altfel este foarte greu de inteles mesajul transmis, pentru ca Mosu a considerat ca cel care citeste are cunostintele necesare. Din punctul meu de vedere este gresit, pentru ca termenii si informatiile sunt in mare parte necunoscute de foarte multi oameni.
O sa vedem cum incepem si o sa gasim o solutie optima de-a publica manuscrisele. Ma refer la acelea care n-au fost scoase pe piata, prin cartile publicate pana acum.
Optim ar fi, daca cineva ar lua intreaga opera a lui si-ar publica-o pas cu pas, ar da explicatiile pe larg ( pntru ca unt, repet, de-o complexitate nemaintalnita )  si-ar invata Codul si Cheia de decriptare.
Sper sa fie bine.
adi

antoniu

STIMATE DOMNULE ADIPOP...greseala dvs.este ca expunerea unui subiect ,trebuie acordata cu particularitatile de varsta si mentalitate, ce se manifestea pe forum....asa ca analiza de impact transversal in care axioma de baza este .."totul depinde de tot"...,trebuia explicata prin exemple de feed-back , in care un obiect,fenomen sau proces (eveniment).prin existenta sa, amplifica sau diminueaza existenta altor obiecte,fenomene sau procese(evenimente),prin salt de la un nivel la alt nivel din piramida de organizare a lumii........fizic,chimic,biologic,social.
....de fapt despre asta este vorba mereu pe acest forum dar ...fiecare vb. limba lui in functie de cunostinte,credinte,atitudini ,aptitudini,comportamente,conflicte,practici,prejudecati,interese,resurse.

darieglobur

Citat din: antoniu din  13 Martie 2008, 15:44:30
STIMATE DOMNULE ADIPOP...greseala dvs.este ca expunerea unui subiect ,trebuie acordata cu particularitatile de varsta si mentalitate, ce se manifestea pe forum....asa ca analiza de impact transversal in care axioma de baza este .."totul depinde de tot"...,trebuia explicata prin exemple de feed-back , in care un obiect,fenomen sau proces (eveniment).prin existenta sa, amplifica sau diminueaza existenta altor obiecte,fenomene sau procese(evenimente),prin salt de la un nivel la alt nivel din piramida de organizare a lumii........fizic,chimic,biologic,social.
....de fapt despre asta este vorba mereu pe acest forum dar ...fiecare vb. limba lui in functie de cunostinte,credinte,atitudini ,aptitudini,comportamente,conflicte,practici,prejudecati,interese,resurse.

eu nu cred ca aici este valabil lucrul asta. asta ar merge, da, intr-o comunicare orala sau, ma rog, acolo unde stii bine cu cine comunici. insa pe un forum, in general, si cu atat mai mult pe acesta unde am inteles ca posteaza oameni de diverse varste si "orientari", nu ai cum sa te adresezi tinand cond de particularitatile de varsta, pentru simplul motiv ca la inceputul unei discutii nu ai de unde sa stii varsta preopinentului. dupa parerea mea mult mai importante, in acest gen de comunicare, sunt onestitatea si dorinta de a impartasi cu ceilalti anumite idei.
...und Sie fliegen doch!

romulus

Citat...fiecare vb. limba lui in functie de cunostinte,credinte,atitudini ,aptitudini,comportamente,conflicte,practici,prejudecati,interese,resurse.
----Iata dom'profesor ca , in sfarsit, ati descoperit si dumneavoastra realitatea obiectiva care se manifesta in mediul acestui forum. Niciodata nu-i prea tarziu ! Si ca sa fiu in tema : nici nu era nevoie ca pentru asta sa fie cineva " urias in gandire" !
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David