Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sfera luminoasa (ORB / OZN), Bucuresti, 21/22 Septembrie 2007

Creat de spooky, 27 Septembrie 2007, 22:18:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Va salut.

Va prezint in continuare un material (ce o sa apara in aceasta noaptea si pe site-ul rufon.org).

Pe scurt, despre ce e vorba:

O camera de supraveghere, cu capabilitate de filmare in IR si cu LEDuri IR, montata in incinta unei spalatorii auto din Bucuresti, a filmat, in noaptea dinspre 21/22 septembrie 2007, incepand cu ora 20:34... aproximativ 6 ore cu imaginile pe care le vedeti acolo.

De atunci m-am ocupat de investigarea acestui caz. Am petrecut multe ore timp de mai multe zile la locatia respectiva, am facut masuratori, am incercat sa reproduc fenomenul, am trecut peste intreaga inregistrare, am formulat si eliminat ipoteze.

Pana la ora aceata, nu avem inca o explicatie oficiala a ceea ce poate fi. Investigatia va continua pe parcursul urmatoarelor saptamani si vom incerca sa gasim o explicatie "pamanteana".

Intre timp va prezint in premiera 2 minute din aceste inregistrari.

Mentionez ca acea sfera nu a fost observata de lucratorii la spalatorie (care e deschisa non-stop)... asadar banuiesc ca aceasta sfera a fost vizibila doar in spectrul infra-rosu.

http://www.youtube.com/v/Q5QRonim-Ew&rel=1

Editare ulterioara: Maine, 28 septembrie 2007, materialul o sa fie difuzat de Antena 1.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

StarDust

Intrebare: ati incercat si cu un laser indreptat spre camera? Eventual un laser in IR? Cred ca s-ar putea obtine un efect asemanator... Nu contest existenta ORB-urilor, dar trebuie verificate toate pistele posibile... Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

Interesant filmul Spooky.Ceva asemanator intr-un scurt video parca mai vazusem.Am sa caut prin arhiva de filme sa vad daca dau de el.Poate fi luat ca comparare.Oricum secventza ramane de elaborat.Ce mi se pare ciudat este ca distantza dintre acea lumina si camera nu pare ca este prea mare deci si dimensiunea acelui ''ORB'' pot spune ca e una chiar foarte mica.
Ar putea fi ''Earth lights'' sau ceva similar provenit din atmosfera,doar ca o idee.......

bk


alx

6 ore de indreptat bricheta/laserul spre camera?
cand cei care lucreaza acolo nu par a vedea nimic?
  fiti seriosi!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

Citat din: StarDust din  27 Septembrie 2007, 22:35:29
Intrebare: ati incercat si cu un laser indreptat spre camera? Eventual un laser in IR? Cred ca s-ar putea obtine un efect asemanator... Nu contest existenta ORB-urilor, dar trebuie verificate toate pistele posibile... Va salut!

da, am incercat
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

lylyt_ice

 Exclus...! Cine statea 6 ore sa se Joace cu bricheta,sau cu orice alfel de emitator luminiscent, intr-o spalatorie auto...si care ar fii fost scopul(?) Daca avea de gind sa produca o farsa cu anumite scopuri ii erau deajuns !0-20 de min, ci nu 6 ore...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

Citat din: spooky din  27 Septembrie 2007, 22:18:39
O camera de supraveghere, cu capabilitate de filmare in IR si cu LEDuri IR, montata in incinta unei spalatorii auto din Bucuresti, a filmat, in noaptea dinspre 21/22 septembrie 2007, incepand cu ora 20:34... aproximativ 6 ore cu imaginile pe care le vedeti acolo.

hmmmm....cand citesc acolo deja a-mi da suspiciuni.Filmare aprox.6 ore cu acel ORB?
Sa nu fie vorba cumva de un mic accident de unghiuri de lumina.Asta tot doar ca o idee  :-P

spooky

Citat din: bk din  27 Septembrie 2007, 22:50:04
Laser albastru de bricheta indreptat catre acea camera.

am incercat si eu cu un astfel de led... si crede-ma am obosit dupa 2 minute stand cocotat acolo... si in cealalta camera video care bate catre camera (cam3) in cauza, nu se vede nici o activitate de om... ce-i drept nu vede cam3, dar vede cu f. putin in stanga ei...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

Citat din: jackie28t din  27 Septembrie 2007, 23:00:08
hmmmm....cand citesc acolo deja a-mi da suspiciuni.Filmare aprox.6 ore cu acel ORB?
Sa nu fie vorba cumva de un mic accident de unghiuri de lumina.Asta tot doar ca o idee  :-P

camera se afla la aproximativ 3 metri inaltime...

nu prea are de unde sa vina luminile... nu sunt cladiri mai inalte in jur. iar daca era asa, fenomenul s-ar fi repetat

subliniez, am revazut foarte multe inregistrari de atunci si din alte zile si nopti!... cam asta am facut saptamana aceasta. am stat si cu camera mea ce are IR sa incerc sa filmez daca reapare... foarte multe incercari, fara rezultate nici macar asemanatoare.

camera NU e de tip dom... si obiectivul e destul de mic... cam 1/2cm.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

Ei,atunci inseamna ca avem un caz foarte bun de elaborat.
A-l vedem maine atunci cum se va prezenta la postulTV Antena1 si la fel vom vedea si reactiile care vor veni.  :wink:

ariel

cele doua minute pe care le-am vazut cu totii sunt cele mai concludente?
toate cele 6 ore filmate sunt identice?
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

spooky

corect... e un caz foarte bun de elaborat si mai ramane de investigat.

maine nu o sa vedeti alte imagini... am dat cele 2 minute si celor de la Antena 1... asa ca ei nu au mai mult decat atat. (ei)...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

Citat din: ariel din  27 Septembrie 2007, 23:12:24
cele doua minute pe care le-am vazut cu totii sunt cele mai concludente?
toate cele 6 ore filmate sunt identice?

am incercat sa extrag niste imagini concludente din totalul celor 6 ore.. cam restul sunt identice cu se vede in primul minut si jumtate.

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

stargate

 Fulger globular in infrarosu ?  :-D Ne poti spune in ce cartier e spalatoria ?
Smoke on the water, fire in the sky.