Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sfera luminoasa (ORB / OZN), Bucuresti, 21/22 Septembrie 2007

Creat de spooky, 27 Septembrie 2007, 22:18:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

  Daca priviti cu atentie ...da ! in mijlocul halei, se afla un obiect alb,(aparat)care se vede oglindit si in fereastra din dreapta, unde se poate distinge ca acest obiect din cind in cind, in patrtea de sus da niste impulsuri luminoase ! Ce sa fie asta ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

vlad_theman2000

http://youtube.com/watch?v=deoJUBW9CI8
Uitati ceva asemanator dar nu din bucuresti mi se pare cel mai bun film de acest gen de pana acum.
Si eu cred k majoritatea filmarilor din el nu sunt false. Voi ce credeti?

lylyt_ice

  vlad...chiar tu nu -ti dai seama ca acestea sunt filmulete create de oameni cu mintea bolnava(?) sau vor sa imbolnaveasca pe altii mai slabi de inger(?) :lol:Plus de asta;aceste timpenii nu prea au nici o legatura cu topicul acesta...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jackie28t

Patronul spalatoriei are si el pana la urma dreptul la o teorie........uite asa se ajunge uneori la povesti noi despre fantome.

CitatUfologul Paul Dorneanu este de pãrere cã lumina este ,,un fenomen straniu inexplicabil nu putem trage o concluzie certã asupra a ceea ce ar putea fi o formã de energie, ar putea fi o entitate spiritualã ar putea fi o entitate extraterestrã". Patronul spãlãtoriei crede altceva: lumina este reflexia spiritului bunicii lui care a murit acum cu douã luni.

Max C.


spooky

o sa revin cu raspunsuri la toate intrebarile cand ajung la noapte in Bucuresti.

o mica paranteza, aceea NU era concluzia propietarului spalatoriei. a fost o pseudo-concluzie ce apartine celor ce editeaza textul stirii pentru a introduce elemente "atragatoare".

intr-adevar, bunica propietarului a trecut in nefiinta acum 2 luni de zile, dar nu a exprimat in nici un fel aceasta ipoteza.

aici puteti revedea stirea de pe Antena 1.

http://www.antena1.ro/index.php?page=news&subcat=1&id=3673&currentPage=1

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

StarDust

Cu tot respectul, dar eu consider ca nu avem nevoie de elemente "atragatoare" pe acest forum, cred ca noi aici avem nevoie de a face o analiza detaliata si realista a fenomenelor, si nu de "inflorituri ale evenimentelor. (eu sunt satul de asta din maniera generala a televiziunilor de a prezenta stirile...). Oricum, e bine ca s-a facut aceasta rectificare aici..Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

Citat din: spooky din  30 Septembrie 2007, 12:38:29
o mica paranteza, aceea NU era concluzia propietarului spalatoriei. a fost o pseudo-concluzie ce apartine celor ce editeaza textul stirii pentru a introduce elemente "atragatoare".

intr-adevar, bunica propietarului a trecut in nefiinta acum 2 luni de zile, dar nu a exprimat in nici un fel aceasta ipoteza.


Spooky multumesc pentru clarificare.Cred ca noi cei de aici stim cum infloresc povestiile cei care le prepara pentru TV
Defapt au mai fost si alte cazuri OZN prezentate la TV care au fost machiate si aranjate doar pentru a introduce elemente "atragatoare".

Citat din: spooky din  30 Septembrie 2007, 12:38:29
aici puteti revedea stirea de pe Antena 1.

http://www.antena1.ro/index.php?page=news&subcat=1&id=3673&currentPage=1

Acolo e prezentat mai bine.
Oricum se poate vedea cum curg speculatiile pe latura acestui caz.Lanterne,spirite si asa mai departe.
Chiar sunt curios ce variante noi vor mai aparea si in special sunt curios sa aflu care e misterul acelei lumini.

spooky

Citat din: ciuciulete din  29 Septembrie 2007, 09:50:08
Mai sunt multe nelamuriri, deci, Spooky, ar fi bune mai multe informatii:
- unde se afla monitorul de control pe care sunt vizualizate imaginile furnizate de camere? In incinta, in spatele acelor usi? sau prin zona?
- ar fi foarte buna macar un cadru/poza cu vedere generala a intregului perete unde se afla camera care a filmat..adica sa vedem si noi, ce e pe acel perete. Este o usa, pe unde intra persoanele alea cu tomberon, dar, ce altceva mai e? Ce e in spatele "zidului, catre stanga, unde ste intuneric? Ce e in spatele acelor usi din dreapta? etc
- putea fi montat un gemulet nu prea mare prin apropierea camerei, prin care aceasta sa filmeze fara ca geamul sa se vada, si deci, iata, putem avea responsabilul de reflexie si deci metoda prin care fasciculul pare ca vine din incapere?
- exista un gardian, si pe unde sta el in timpul supravegherii?
- in cele 6 ore de filmare..obiectul se manifesta tot timpul in continuu? Sau mai ia si mici pauze de ordinul secundelor sau zecilor de secunde?
- interesant de vazut ce se intampla cu orbul si cand apar si alte persoane, asa cum au fost cele 2 cu tomberonul? Devine "agitat" ca si in exemplul nostru?

Ma gandesc la sursa de lumina... daca era un laser uzual, ar fi trebuit sa apara colorat. Ma gandesc ca putea fi si o sursa de lumina in infrarosu, (idem led de telecomanda, dar alimentat continuu, nu in pulsuri), dar asta presupune existenta geamului reflectant in fata camerei) dar lumina infrarosie presupune obligatoriu existenta feed-bakului, adica urmarirea pe monitor a luminii, pt ca altfel nu o vezi. Daca sursa de lumina/laserul se afla mai departe, ar aparea mai evidente tremuraturile mainii, deci totusi sursa de lumina nu putea fi foarte departe de camera. (gen mica lanterna cu led-infrarosu, agatata de varful unui bat, dar, obligatoriu, trebuie sa existe geamul reflectant.


Deci, niste informatii in plus nu ar strica.

- calculatorul care efectueaza inregistrarea se afla in biroul (e vorba cam de 3 metri lungime si 1,5 m latime)
accesul masinilor se face pe 2 porti prin dreapta (fata de ce vedeti in camera) si iesirea se face prin spatele cladirii cu ocolirea ei prin stanga si parisirea incintei exact prin josul imaginii. in centrul imaginii, pe acea "rampa" se usuca si se curata pe inauntru masinile.
- in stanga si fundul imaginii este un gard de tabla
- camera se afla la apx. 3 m inaltime.
- in spate se afla o banca, o masa si un frigider de bauturi racoritoare
- nu exista gardian. spalatoria e deschisa non stop, asa ca oricand sunt cel putin 2 persoane sau mai multe.
- obiectul a luat si pauze... dupa cum vedeti si in cele 2 minute.... uneori cu pauze si de minute (nu am o cronologie completa)
- aceia este singura inregistrare in care apar si alte persoane si orbul in acelasi timp
- exista 3 camere amplasate in acel perimetru pozitionate astfel, conform imaginii atasate. camera 3 e cea care a filmat obiectul... camera 1 nu vede camera 3 si partea superioara, e pozitionata mai mult in pamant... vede cam la max 1.5-2m inaltime.

(revin si cu alte detalii si poze)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

StarDust

Urmarind de mai multe ori filmul, am observat ceva, fiti atenti la lumina care se reflecta pe podea in centru jos al imaginii, urmariti cum se schimba in momentul in care Orbb-ul se indeparteaza (adica atunci cand se vede in dreapta mai departe...), ce ziceti de asta? Pentru mine e un posibil indiciu... Se vede ca o parte din lumina reflectata provine de la neonul de sus, dar cred ca mai e o sursa undeva... si aceea ar putea genera reflexia pe camera... E doar o ipoteza...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

spooky

cam1 nu a inregistrat nimic suspect in cele 6 ore si nici activitate "suspecta" a oamenilor...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

StarDust

Inteleg, dar trebuie sa recunoastem ca e "ceva" cu lumina reflectata pe podea, e clar ca ceva se modifica acolo...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Nu stiu daca fragmentul postat de Spooky este prelucrat , in sensul ca a alipit doua cadre (cu ORB-ul apropiat , respectiv departat de camera ) inregistrate la un interval mai mare de timp unul de celalalt  .
Insa s-ar putea ca acea reflexie a luminii neonului in pardoseala spalatoriei (in prima parte a filmarii) sa se datoreze faptului ca aceasta  era uda in acel moment .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

spooky

Citat din: Kymosabe din  01 Octombrie 2007, 16:54:22
Nu stiu daca fragmentul postat de Spooky este prelucrat , in sensul ca a alipit doua cadre (cu ORB-ul apropiat , respectiv departat de camera ) inregistrate la un interval mai mare de timp unul de celalalt  .
Insa s-ar putea ca acea reflexie a luminii neonului in pardoseala spalatoriei (in prima parte a filmarii) sa se datoreze faptului ca aceasta  era uda in acel moment .


Corect... cele 2 secvente se afla la peste 5 ore distanta in timp.
Nu stiu ce gasiti atat de neobisnuit, dar asa cum observi este vorba de reflexia neonelor pe gresia respectiva, si, da, din cauza apei de acolo reflecta lumina mai puternic.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984