Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Posibil OZN... Volovat, Suceava, ProTV 24 iunie 2007

Creat de spooky, 28 Iunie 2007, 21:21:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Yagg

Oameni buni, azi am încercat sã accesez sit-ul RUFON de mai multe ori, ce s-a întâmplat? Atac DDOS sau hosting? îmi fine, important e cã acum merge ºi totul e bine.

Nu am reuºit sã ajung Duminicã la Volovãþ, în schimb, azi, Luni 2 Iulie 2007, la ora 10 voi pleca în aceastã excursie pe meleaguri Rãdãuþene. Vã salut ºi sper sã mã întorc cu rezultate pentru voi, ca sã lãmurim situaþia.

8-)

Yagg

Fratilor, m-am întors ieri searã din aventura de la Volovãþ. Scuzaþi postul acesta atât de târziu.

Am fost în Volovãþ. E cam greu pe acolo. Am impresia cã m-am dus sã fotografiez ceva legat de ºtiinþã ºi am dat de un subiect care ar trebui anchetat de cei în mãsurã sã se ocupe de programul SAPARD.
O sã vorbesc mai târziu de asta. Iatã rezultatele mele:

Cel care a trimis filmul la PROTV poate a dat o locaþie anonimã aleatorie pentru a publica evenimentul respectiv.
Volovãþul e lipsit de poduri ºi de stâlp de înaltã tensiune ºi nici cei pentru tensiune mai micã nu aratã prea grozav. Am colindat toatã zona Volovãþ, am întrebat oamenii de evenimentul în care un cal a fost bãtut sau omorât ºi nimeni nu ºtia nimic. Majoritatea spuneau cã nici nu prea au cai. Adevãrul e cã în zonã ºi babele merg cu bicicleta. Biciclete peste tot în Suceava, Rãdãuþi, Volovãþ, numai biciclete ºi maºini. Revin la subiect. Pe toatã raza localitãþii Volovãþ nu am vãzut stâlpi de înaltã tensiune, deci, implicit, nici balize suspendate pe fire. Mai grav e cã volovãþul are doar 3 poduri. De fapt nu sunt poduri sau pasaje de tren sau cea ar fi putut fi, sunt poduri mici ºi împânzite de vegetaþie. În imaginile de pe PROTV podul sau pasajul de unde se filmeazã e mai larg ºi nu are apã sub el. Existã un pod mai mare înainte de intrarea în Volovãþ la 1 kilometru, care e în renovare ºi peisajele din jur aratã asemãnãtor cu cele din imaginile de pe PROTV. Chiar dacã peisajul este asemãnãtor împrejur, nu existã nici un stâlp de înaltã tensiune care trece prin zona Rãdãuþi-Volovãþ-Bãdeuþi-Iaslovãþ. Am trecut prin toate localitãþile din zona, Volovãþ avea chiar ºi Cofetãrie-Patiserie. În fine nu e asta important. Am ajuns la concluzia cã dacã acest pod ar fi existat undeva prin zonã, mai departe sau mai aproape de volovãþ ºi nu am dat de el, pentru cã localnicii nu ºtiu de existenþa lor sau poate cã ºtiau ºi nu au spus, iar eu nu l-a descoperit pentru cã e cam dificil sã gãseºti o locaþie într-o zonã mai puþin cunoscutã. Dar am hoinãrit, cred peste tot prin Volovãþ. Concluzia cea mai solidã e cã nu existã în zona respectivã stâlpi de înaltã tensiune. Mã aºteptam 99% sã fie aºa cum a descris în posturile anterioare, dar deplasarea mea în zonã mi-a arãtat contrariul. Acum depinde ºi de voi la ce concluzie ajungeþi. Postez ºi pozele ºi vã daþi cu pãrerea. Acum existã mai multe ºanse sã fi fost un obiect zburãtor neidentificat. Bineînþeles, dacã nu am gãsit locaþia respectivã, nu am fãcut pozele cerute de voi în diferite unghiuri ºi ipostaze. Am fotografiat de lângã, de sub ºi împrejurul podului cel mai mare, cel de la 1 km distanþã de Volovãþ. Am fãcut ºi poze prin Volovãþ, dar nu prea am avut la ce. Ultimul cuvânt îl aveþi voi. Poate eu m-am înºelat, poate nu am gãsit ceea ce trebuie din lipsã de surse de orientare exactã, dar sunt câteva lucruri clare care ne interesau.




Yagg

Vã salutã ªtefan cel Mare, el poate avea extratereºtrii de partea lui  8-)

spooky

Yagg, apreciez si iti multumesc mult pentru efortul tau.

E vreo una din poze facuta sub vreun pod?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Yagg

Am uitat sã precizez. În imagini apar niºte stâlpi de curent electric ºi fire, dar nu urmãresc ºoseaua (SAPARD) de 2km pânã în Volovãþ ºi nu au nici o balizã pe fire. Mai este o imagine în care am încercat sã fotografiez stâlpi de înaltã tensiune la o distanþã foarte mare de podul de lângã Volovãþ. Am impresia cã nici nu sunt stâlpi de tensiune, ci antene pentru telefonie. Oricum nu sunt pe raza zonei Volovãþ-Bãdeuþi.

Yagg

Citat
E vreo una din poze facuta sub vreun pod?
P7020124.JPG http://www.rufon.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=1110.0;attach=6495
P7020125.JPG http://www.rufon.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=1110.0;attach=6497
P7020126.JPG http://www.rufon.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=1110.0;attach=6499
P7020127.JPG http://www.rufon.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=1110.0;attach=6501

CitatYagg, apreciez si iti multumesc mult pentru efortul tau.
Cu mare placere, oricand. Imi pare foarte rau ca nu am gasit locul, daca el exista undeva în Volovãþ. Oricum peisajul din jurul podului mi se pare asemãnãtor cu cel din imagini. Existã posibilitatea sã fi fost prin alt sat acel loc. Dar am întrebat de localnici de acel eveniment ºi nimieni nu ºtia nimic. Acum mai daþi-mi ºi voi idei, poate mai trag o fugã pânã acolo.

Kymosabe

Intr-un articol din Monitorul de Suceava  se precizeaza ca intamplarea s-a petrecut sub un pod de pe raul Sucevita . Intreg articolul la http://www.monitorulsv.ro/showstire.php?spre=local&id=32557
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Nox

#70
O harta a zonei...

LE: am mai adugat inca o harta.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Yagg

Chiar nu îmi dau seama de ce nu ºtia nimeni nimic. :| Am întrebat cel pþin 10 localnici. Mã mai duc încã o datã, dar dupã ce aflu mai multe indicii ºi am sã mã interesez de aceastã datã ºi la redacþia monitorulSV ºi la poliþia din Volovãþ sau Rãdãuþi despre acest loc. :x

Unidentified

o harta rutiera actualizata a zonei este buna ca pe ea parca sunt trecute podurile.

jackie28t

#73
Yagg,
multe multumiri pentru informatiile si fotografiile expuse.Apreciez gestul si efortul facut.

Citat din: Kymosabe din  03 Iulie 2007, 18:33:38
Intr-un articol din Monitorul de Suceava  se precizeaza ca intamplarea s-a petrecut sub un pod de pe raul Sucevita . Intreg articolul la http://www.monitorulsv.ro/showstire.php?spre=local&id=32557

Kymosabe,
un articol care spune multe.Ma bucur sa aud faptul ca acel cal inca mai traieste si ca sau gasit faptasii.Revenind la subiectul cu OZN'ul cred ca s-a mai gasit o piesa de puzle si chiar una foarte buna.

Yagg,
sigur locatia de care ne interesam este sub podul de pe raul Sucevita.Daca ai timp pentru o plecare sa stii ca vei gasi locatia exacta.Cel putin acum stii exact unde sa te duci iar daca nu gasesti acea locatie usor atunci te poti duce la politia de acolo si-ai intrebi direct pe ei. :-D


Later edit (ca eram sa uit)observ ca astazi este ziua ta deci da-mi voie sa-ti spun un calduros
LA MULTI ANI Yagg.A-ti doresc o zi minunata alaturi de cei dragi.

Yagg

@Unidentified: am avut harta rutiera din 2007 la mine si am fost atent prin zona, am intrebat localnicii de podurile toate podurile din aceasta zona. Exista 3 in Volovat, dar nici unul nu seamana cu cele din imaginile de pe PROTV, deci podul se afla in Localitatea Volovat (devenita Localitate, pentru ca si pe pancarta SAPARD scrie SAT VOLOVÃÞ) deci podul poate fi în alt sat, nu în satul Volovãþ.

Am sa mai trag o fuga pânã în zonã dupã ce am toate detaliile necesare gãsirii, cu siguranþã, a respectivului loc.  :wink: