Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Posibil OZN... Volovat, Suceava, ProTV 24 iunie 2007

Creat de spooky, 28 Iunie 2007, 21:21:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kymosabe

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Nox

Citat din: kymosabe din  29 Iunie 2007, 00:42:18
Filmarea se face prin partea din spate  a masinii , iar la un moment dat ,in partea de jos ,  apare un fundal negru care dupa mine e bancheta din spate .
Apoi unghiul de filmare , lasa impresia ca cel care filmeaza sta jos (asta daca nu cumva cel care filma statea in mijlocul drumului in fund cu telefonul in mana . :lol:)


Precizare: filmarea se face de sub un pod... asta e si motivul pentru care apare acea "banda" neagra in josul imaginii...care este doar o umbra.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jackie28t

Citat din: bluemoon8520 din  29 Iunie 2007, 00:47:02
Precizare: filmarea se face de sub un pod... asta e si motivul pentru care apare acea "banda" neagra in josul imaginii...care este doar o umbra.

Foarte bine punctat bluemoon.Asta spune ca teoria lui ''kymosabe'' cu masina pica. :-D (in gluma)
Dar de unde stii ca filmarea a fost facuta de sub un pod? Eu unul nu inteleg. :roll:

Kymosabe

Prima parte a filmului , primele secunde,  nu mi se par filmate de sub un pod .
Probabil , persoana care a filmat a fost atat de inspaimantata de respectivii tarani , incat a decis sa se ascunda sub un pod , de frica sa nu aiba parte de aceeasi sorta ca a bietului animal . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Nox

#19
Citat din: jackie28t din  29 Iunie 2007, 00:50:59
Foarte bine punctat bluemoon.Asta spune ca teoria lui ''kymosabe'' cu masina pica. :-D (in gluma)
Dar de unde stii ca filmarea a fost facuta de sub un pod? Eu unul nu inteleg. :roll:

Uita-te in inregistrarea de pe siteul PROTV. In primele secunde se vede cum calul se afla sub un pod.

Am atasat mai jos imagini (marite de 2 ori) in care se vede acest lucru.

Am marcat conturul suprafetei podului (rosu punctat) si conturul suprafetei umbrei (verde punctat).

in marcajul 1.1 se vede un perete al podului;
in marcajul 2.1 se vede un stalp de sustinere al podului;
in marcajul 2.2, 2.3 si 2.4 se vad grinzile de rezistenta;
in marcajul 3.1 se vede marginea unui perete al podului;
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kymosabe

Aia e umbra de la masina .
Si acum serios vorbind , priviti inca odata filmul si veti vedea ca respectiva pata (OZN-ul) se misca IN ACEEASI DIRECTIE , cu cea in care se misca telefonul ,  miscarile sunt corelate  , cea a telefonului cu miscarea asa-zisului OZN .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

jackie28t

#21
Citat din: kymosabe din  29 Iunie 2007, 00:52:01
Prima parte a filmului , primele secunde,  nu mi se par filmate de sub un pod .
Probabil , persoana care a filmat a fost atat de inspaimantata de respectivii tarani , incat a decis sa se ascunda sub un pod , de frica sa nu aiba parte de aceeasi sorta ca a bietului animal . :lol:

kymosabe,
te rog sa fii ceva mai serios despre caz.Tu spui ca filmarea a fost facuta din masina.Te rog dovedeste acest lucru.
Da-ne cateva indicii de unde putem sa intelegem aceasta concluzie.Poti sa demonstrezi sau doar este o speculatie? :roll:

Nox

#22
Citat din: kymosabe din  29 Iunie 2007, 00:59:08
Aia e umbra de la masina .
Si acum serios vorbind , priviti inca odata filmul si veti vedea ca respectiva pata (OZN-ul) se misca IN ACEEASI DIRECTIE , cu cea in care se misca telefonul ,  miscarile sunt corelate  , cea a telefonului cu miscarea asa-zisului OZN .

LOL... tu iti iei ca reper un punct mobil al carei traiectorie nu o cunosti?

Ia ca reper un punct fix...de exmplu varful copacului din imaginile de mai jos.

Am marit imaginile de 2 ori.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jackie28t

#23
Bluemoon,
multumesc pentru clarificari.Bine ca ai expus acele imagini.Ai drepate.Este un pod acolo.Eu unul nu-l observasem. :lol:

Kymosabe

Argumente :
1. sunetul , releva  faptul ca filmarea se face de undeva din interior (masina) .
2. unghiul de filmare indica faptul ca cel care filmeaza sta jos (asta daca nu cumva persoana respectiva era vreo piticanie de 1.30m)
3. bancheta din spate care apare in partea de jos a filmarii
4. Imaginea este putin in ceata deoarece se face prin geamul masinii (imi pare rau ca parbrizul nu era mai jegos , ca atunci aveam mii de OZN-uri)
5. Obiectul (pata) se misca in aceeasi directie cu obiectivul , ceea ce inseamna ca e fix , lipit de geam

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Yagg

Am extras eu câteva imagini ºi am ales scenele cele mai clare, le-am mãrit rezoluþia panã la 1024x768. Ce pãrere aveþi?


Kymosabe

#27
In imaginea atasata se vede oglinda retrovizoare , persoana filmand la inceput de pe locul soferului , apoi filmarea continua din spatele masinii , care este orientata cu spatele la tarani , pe drumul ala impecabil de tara .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Yagg

ªi aici am pus un filmuleþul frame by frame cu secþionare.

http://science.anfor.net/demorufon/ozn_suceava.swf

La un moment dat am senzaþia cã obiectul se miºcã vertical (sus-jos) ºi am fost atent ºi la repere, ºi la pixeli. Am senzaþia cã se învârte pe loc de jos în sus. Poate fi doar un efect de la pixelare, dar nu trebuie exclus.

(dacã nu merge direct cu click, copiaþi adresa în browser)

Yagg

în imaginile video se observã o modificare a formei obiectului pe care tu îl araþi ca fiind oglinda retrovizoare. ªi nici nu seamnãnã cu o oglindã retrovizoare.