Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Timpul-concepte, fapte, enigme .  (Citit de 69371 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Gen: Bărbat
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3843
  • Likes Given: 12296
Re: Timpul - concepte, efecte, mandele, manele, mandale, pandele, pandalii etc.
« Răspuns #105 : 09 Septembrie 2016, 13:01:22 »
Branching Universe Theory sau teoria universului care se ramifica in permanenta - postulata de fizicienii de la Princeton John A. Wheeler si Hugh Everett zice ca inca de la inceput s-au format prin ramificare nenumarate copii ale universului nostru pt inlaturarea sau evitarea evenimentelor straine realitatii, evenimente ce s-ar opune destinului .
   Si astfel se elimina toate paradoxurile temporale - teoretice deocamdata . Cu alte cuvinte , nu exista nici o sansa ca sa mergi inapoi in timp si sa-ti ucizi din greseala strabunica ceea ce ar rezulta disparitia ta. Iar daca tu nu mai existi atunci nu ai fi putut sa comiti acea greseala.
  Daca se intampla un eveniment de genul acesta atunci tu nu esti de fapt in universul realitatii ci in unul invecinat si persoana respectiva nu este strabunica ta ci a copiei tale , iti elimini cu alte cuvinte una din copii. Iar asta ne duce cu gandul la filmul The One , nu?

Astfel, traim de fapt intr-un univers de tip fractal si atunci cand ceva se intampla si nu e conform cu destinul aka planul de management-dezvoltare, pur si simplu esti translatat impreuna cu tot universul tau pe o linie secundara  :roll:
  Si o alta rezerva devine universul realitatii.

Idem la o calatorie in viitor numai ca explicatia e putin mai stufoasa insa se poate deduce din ce am zis mai sus.

O alta explicatie prin care se elimina paradoxurile temporale ar fi ca urmele evenimentelor trecute sunt atat de adanci incat aterizarea in trecut se face doar pe acele urme si exista o integrare si o armonie a actiunilor pe care le poti face in trecut astfel incat sa nu deranjezi fiindca nu ai cum indiferent de efortul depus. Tot la teoria asta intalnim aspectul valului temporal analog unui val pe suprafata linistita sau nu a unui lac. Aruncand o piatra se provoaca o schimbare, un val care pe masura ce se departeaza de origine se estompeaza astfel incat la o distanta minima, urma schimbarii nu mai exista.
   Si nu, nu poate exista un eveniment atat de major incat sa provoace o furtuna pe lacul din comparatie. Energia necesara unui asemenea eveniment e comparabila cu ipotetica energie a BigBangului .

Un aspect intalnit aici este armonia dintre actiunea calatorului in trecut si ''destinul'' sau programul universului cand cele doua evenimente conlucreaza armonios pt realizarea destinului. Asta implica necesitatea aparitiei calatorului temporal pt ca evenimentul sa se produca .

- va urma-
Convins prin efecte pervers-mandeleze c-am citit TOT ce s-a postat  vreodata pe RUFOn, constat ca ultima ta postare de-aici am sarit-o, fiualploii - si-i una f. interesanta, chiar daca... n-a mai urmat :-D si-n plus stiam de teoria lui John A. Wheeler si Hugh Everett.

Cele mai valabile completari la mai toate teoriile savante pe tema asta cred ca le aduc insa [unii] scriitori SF - d-aia o sa revin ontopic, dar numai dupa ce regasesc un inteligent (si aproape exhaustiv) studiu critic bastinas pre-'89 despre +50 moduri de tratare a "intrigilor distopic-temporale" in literatura SF mondiala.
...Pe care-l caut mai demult, dar nu gasesc decit altu', cu titlul format din doua cuvinte unite si nu separate d-un shantzuletz in coperta, cum mi-l aminteam ca era... :roll: :lol: :-D
« Ultima Modificare: 09 Septembrie 2016, 13:11:32 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,708
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 2620
  • Likes Given: 5422
Re: Timpul-concepte, fapte, enigme, iluzii.
« Răspuns #106 : 09 Septembrie 2016, 20:39:33 »
Am zis " va urma" dar e funcție de interesul manifestat....ori nimic, nimic  :lol: ....pana acum .
Ca o paranteza că nu mai stiu daca am mai zis , cum s-ar schimba toate daca cercul ar avea de fapt 366 de grade in loc de 360?
366 de grade deoarece Pamântul se rotește de 366 de ori intr-un an - asta ar fi măsura unui cerc pe Pamant in cazul " științei pierdute" a megalitilor, menhirilor si altor pietre ciclopice.
Cum ar fi daca "pound" si " the pint" deriva din unitățile de măsura folosite de așa numita " Civilizație megalitică" ?

Sumerienii si babilonienii foloseau o combinație de numerotare si in baza 10 si in baza 60 . Ceea ce a ramas pana in zilele noastre in faptul ca o ora are 60 de minute si un minut are 60 de secunde . Prin consens , sumerienii sunt creditați cu inventarea măsurătorii cercului la 360 de grade iar un grad are 60 minute si un minut are 60 secunde cum zisăi mai devreme.

De aici ajungem la măsurarea timpului insa in alta postare .

Forum RUFOn

Re: Timpul-concepte, fapte, enigme, iluzii.
« Răspuns #106 : 09 Septembrie 2016, 20:39:33 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.