Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Timpul-concepte, fapte, enigme .

Creat de fiulploii, 10 Februarie 2012, 23:33:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

roxaline

Pentru cei curiosi( si cunoscatori de engleza ) , iata o conferinta interesanta, sustinuta de fizicianul Lee Smolin cu ocazia lansarii ultimei sale carti - Time Reborn :

http://www.perimeterinstitute.ca/videos/time-reborn

Inca nu mi-am luat cartea dar .. e programat pentru aceasta vacanta  :rainbow:

Si conferinta si cartea au nascut destul de multe discutii.

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

fiulploii

Doua repere in timp care imi par ciudate si unde e posibil sa se fi intervenit  :-D :
  1. anul asasinarii lui Burebista si al lui Cezar cei doi lideri care isi disputau lumea la ora aceea . Prin asasinarea amandurora s-a creat o  mare bresa care a trebuit ''mentinuta'' in :
  2. anul cand mister H. a renuntat sa atace SUA si a schimbat total planul atacand URSS  intai. Cu urmarea care se cunoaste .

Doar parerile mele, evident...

fiulploii

Citat din: fiulploii din  09 August 2012, 17:32:49
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3900.msg74829.html#msg74829
In asteptarea lui Xanadron ( multumesc pentru detalii nu cunosteam subiectul )  :-D cu eventuala deschidere a topicului pe subiectul mai sus mentionat , am sa trec un scurt rezumat desprins de aici http://www.kronos-projekt.de/index-start.html

Unul din vagoanele de metrou a fost modificat ca sa devina un fel de cusca Faraday . Ferestrele au fost eliminate si sigilate cu panouri , vagonul a fost acoperit cu un strat absorbant de lumina . A fost practicata o trapa cu deschidere doar din exterior , rotile au fost inlocuite cu zbaturi excentrice pentru a asigura centrului de greutate o miscare sinusoidala , centru continand un rezonator cu cca 105 kg mercur .
  In interior a fost amenajat un sistem de inregistrare sonora pe banda magnetica , un comutator de urgenta,  o masa , un dulap cu bauturi si o magazie pe post de toaleta.
  Participantii voluntari au fost/sunt barbati singuri pana in 40 ani . Lista si fotografiile lor pot fi vazute pe site-ul mai sus mentionat.
Inainte de a experimenta pe oameni s-a experimentat pe animale si totul a decurs bine . Nu se stie ce s-a intamplat insa experimentul cu oameni nu a decurs conform planului si aparatul nu a mai putut fi gasit .
Exista 3 explicatii posibile:
  -1 . aparatul are un factor de intarziere ( amanunte despre asta pe site-ul mentionat ) de 112.000 si astfel are o lungime de doar 0.05mm
-2 . la factorul de intarziere se adauga simultan si un factor de diluare optica astfel incat aparatul are o lungime de 1.200Km  substanta fiind atat de diluata incat a devenit aproape eterica
-3 . se presupune ca aparatul este intr-o bucla spatio-temporala, dincolo de spatiu-timp perceptibil si deci nu mai este vizibil

Acum , de ce nu se intrerupe alimentarea exterioara , inca nu am habar . S-ar putea sa nu aiba nici o influenta intreruperea, aparatul fiind dotat cu propriul generator iar timpul scurs acolo fiind de doar 7 ore ....
ideea e ca nu poate fi localizat si inca circula , detalii pe www.kronos-projekt.de
:roll: :roll: :roll:

  Cum s-ar putea afla locatia portiunii respective de metrou? Adica adancimea fata de suprafata , lungimea traseului, forma traseului si mai ales orientarea traseului fatza de punctele cardinale.

  Faptul ca experienta a decurs bine cu animale insa cu oameni aparatul nu a mai fost de gasit s-ar putea sa spuna ceva  :roll: .  Dar totusi, ma intereseaza detaliile traseului in cel mai inalt grad .. de curiozitate.

Urban

@Fiul Ploii

Salut,
Ceva pe acelasi principiu aproximativ (Roland Boden)
Roland Boden_Personal Transportation System_deutsch

kefren

Citat din: fiulploii din  11 Iunie 2013, 00:53:22
Doua repere in timp care imi par ciudate si unde e posibil sa se fi intervenit  :-D :
  1. anul asasinarii lui Burebista si al lui Cezar cei doi lideri care isi disputau lumea la ora aceea . Prin asasinarea amandurora s-a creat o  mare bresa care a trebuit ''mentinuta'' in :
  2. anul cand mister H. a renuntat sa atace SUA si a schimbat total planul atacand URSS  intai. Cu urmarea care se cunoaste .

Doar parerile mele, evident...


    Am citit si eu undeva despre aceste evenimente care au schimbat Istoria.
Referitor la primul punct,se pare ca Burebista avea o armata mult mai numeroasa si mai bine pusa la punct decat Cezar,rezultatul confruntarii ar fi dus la disparitia Imperiului Roman,cu toate consecintele ce ar fi urmat in Istoria umanitatii.deci............

fiulploii

Citat din: Urban din  06 August 2013, 22:42:46
@Fiul Ploii

Salut,
Ceva pe acelasi principiu aproximativ (Roland Boden)
Roland Boden_Personal Transportation System_deutsch

  Salut,

  Multumesc , este si nu este totusi. Din germana priceputa de mine cu ajutorul lui gogu' - ca nu graiesc nemteasca - e vorba de un proiect teoretic.
  Ma gandeam in rugamintea mea la cei care stiu germana sa detalieze putin subiectul .

uforever

CitatMa gandeam in rugamintea mea la cei care stiu germana sa detalieze putin subiectul .
iverse

Nu promit, am mai promis diverse :-D si ma enerveaza cand nu pot sa le onorez, dar daca ai "putintzica rabdare" pana maine, vin eu cu ceva detalii. Din cate am inteles e cam pompoasa explicatia, dar pare ca merita atentie.
Amu, sa nu ma-njuri daca nu-mi iese pasenta si sa devi irascibil :fullmoon:, stiu ca "blanosii albi" naparlesc in perioada asta, deci e periculos sa te apropii de ei :lol:

uforever

Roland Boden_Personal Transportation System_deutsch
Cu "dedicatie" pentru fiulploii si scuzele de rigoare pentru stie el ce :-D. My friend, nu sunt cine stie ce informatii, cam asta se spune in film despre "w.c.-ul ecologic zburator" :lol: Sincer ma asteptam sa aflu mai multe.

Sistem de transport personal.
O noua dimensiune pentru siguranta si confort in transportul aerian.

Intotdeauna oamenii cauta suspans si se lasa  "vrajiti " de farmecul tarilor straine. Avioanele sunt cautate pentru a ajunge la destinatii cat mai indepartate. In multe cazuri viata calatorilor este in primejdie. Din pacate pasagerul se supune singur, destul de des unui risc si asta nu trebuie sa se intample. Acest sistem de transport personal inovativ are grija de dumneavoastra. Va prezentam un sistem care va face calatoria sigura si in acelasi timp comoda. Cabina de siguranta PSU nu trebuie parasita pana la destinatie. Cabina este dotata cu tot ce va trebuie in timpul zborului. In boxa frigorifica gasiti mancare, bauturi si o masa plianta ce se afla in partea dreapta a scaunului. Apa potabila puteti gasi in partea stanga. In partea dreapta se afla o maneta de siguranta pe care o puteti conecta la  hotline si o masca cu oxigen. Pentru calmarea pasagerului exista un gaz usor si deloc periculos care poate fi pulverizat in cabina.
Un program video cu multe aplicatii va sta la dispozitie si in acelasi timp un monitor va ofera  date actuale despre calatorie si un zbor optim. Cabina poate fi pusa in diferite locuri ale aeroportului, in terminale speciale. Pentru calatorie aveti nevoie de un card WORLD TOURS TRAVELCARD pe care trebuie sa-l achizitionati din timp. La intrarea in cabina sunt verificate datele de pe card, dupa care se inchide usa si procesul de calatorie incepe. Dupa inchiderea cabinei incepe transportul automat. Computerul alege cea mai rapida ruta si va informeaza despre costuri. Inainte de aterizare esti informat despre sfarsitul calatoriei.

p.s. oricum ar fi, interesanta "combina frigorifica", sper sa nu fie BEKO :lol:



Xanadron

#53
BEKO? Mai degraba-i Messerschmitt. :-D

Si mai interesante-s insa clipurile aceluiasi neamt pe tema proiectului nemtesc Kronos din anii '20 (si care aparent se deruleaza bine-mersi si-acum in subteranele berlineze, cu pasagerii imbatriniti doar cu vreo 8 ore-n 90 de ani - ca tot intreba curiosul FiuAlPloii de noutati pe tema asta inimaginabil de importanta, desi pe nedrept ignorata de 99,99999999999999999% :lol: dintre omuletzii paminteni):

Roland Boden_Kronos-Projekt # interviews
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

@uforever ,
      Multam fain de recenzie . Daca te intalnesti candva cu vreun lup spune-i ca suntem amici  :lol:

@Xanadron
      Multam la fel de fain pentru raspunsuri . Daca mai esti in trecere pe aici da te rog o ipoteza din ce cauza proiectul nemtesc s-a derulat/se deruleaza altfel atunci cand au introdus oameni in vagon? Nu cred ca a umblat careva pe la butoane ca nu au avut timpul necesar- probabil ca dorm de amiaza acum si inca cativa ani  :-D

 

fiulploii

 Daca spun ca timpul are densitate mai mare la ecuator si densitate mai mica la poli inseamna asta ca la ecuator timpul curge mai incet fiind mai ''vascos'' iar la poli curge mai repede fiind mai rarefiat ?
Analog, un disc cu o viteza f mare de rotatie , produce o ''indesire'' a liniilor de camp temporal la margine ?
Ce inseamna asta?

P.S. credeti-ma ca stiu demonstratia oficiala de ''bun simt'' ca timpul are o singura dimensiune . Sa incercam sa facem abstractie de ..varianta din manualele de fizica obisnuite.

Ganditorul

Era o problema de fizica-logica prin care se intreba : ce lungime trebuie sa aiba palele unui elicopter pt ca la o rotatie de n mii rot/min la capatul palei sa avem "viteza luminii". Teoretic, in conditii de lipsa a gravitatiei si frecarii, se ajungea la un rezultat acceptabil. Si de aici apare urmatoarea teoretizare cu timpul care curge altfel la periferia unui disc fata de centrul sau - teorie care are ca baza postularea lui tata Enstein care ne arata ca timpul are alta valoare de perceptie la viteze ce se apropie de viteza luminii. E o forma de interpretare ...
Personal dau o alta interprecatare fenomenelor de la limita vitezei luminii : cred ca e mai mult vb de teleportare/invizibilitate atunci cand corpul ajunge la destinatie inaite de imaginea lui . dar aici vb de fizica cuantica si deci totul e permis (inca). Desi era o experienta prin care unele particule subatomice au ajuns la destinatie (la observatorul de marcaj) inainte de a fi fost lansate.  Deocamdata cred ca suntem in zona teoriilor SF - mai mult F decat S.

Ganditorul

Am vizitat site-ul recomandat de Zen, am vazut si filmul care simuleaza miscarea "metroului" aici :

Roland Boden_Das Kronos-Gerät

Nemtii au facut probabil o masinarie sofisticata - dar interpretarea miscarii care ar trebui sa insoteasca masinaria e demna de almanahul "Urzica"  : adica miscarea aia de crocodil in calduri ce face flotari este generatoare de fenomene spatiu-timp ?
Or fi filmele americane fanteziste - dar asta, cu crocodilul beat, le intrece pe toate. Cred ca pasagerii, in afara faptului ca se dau, periodic, cu fundul de podea si capul de tavan nu puteau simti nimic - desi asta e o stare in care se poate sa crezi ca mergi in timp, inapoi, pe vremea "omului cu ghioga".
Parerea mea.

tractorbeam

Citat din: fiulploii din  13 Februarie 2014, 03:01:50
Daca spun ca timpul are densitate mai mare la ecuator si densitate mai mica la poli inseamna asta ca la ecuator timpul curge mai incet fiind mai ''vascos'' iar la poli curge mai repede fiind mai rarefiat ? ... Sa incercam sa facem abstractie de ..varianta din manualele de fizica obisnuite.
Timpul curge la fel peste tot.

Einstein a gresit.
Einstein a gresit (putin) in folosirea paratului matematic pentru GRT.
Einstein a gresit (mult) in interpretarea rezultatelor. Trebuie sa-i fie iertate aceste greseli deoarece le-a facut la nivelul de cunostinte din anii 1900-1920.
 
Nu timpul se dilata/contracta ci distantele. Este doar o iluzie ca poti trage de timp ca de o peltea.
Timpul l-am inventat noi pamantenii pentru a ne masura existenta (efemera).

abyss

.

Iata si banala pagina din wiki cu diagrame si explicatii referitoare la curgerea timpului masurata stiintific vizavi de viteza si distanta fata de o densitate gravitationala:
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_dilation#Experimental_confirmation