Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este Dumnezeu?

Creat de sxn_b, 23 Noiembrie 2006, 14:22:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce credeti ca este, de fapt, Dumnezeu?

O divinitate, asa cum e descrisa in Biblie
28 (35.9%)
O altfel de divinitate
14 (17.9%)
Extraterestru
12 (15.4%)
Lumina/Adevar
10 (12.8%)
Dumnezeu este totul
14 (17.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 37

Interesent

Salut la toti.
Eu nu gasesc ca intrebarea nu poate fi raspunsa. De fapt depinzind din punctul de vedere (de stiinta sau credinta) se cauta sa se explice ce se ascunde in spatele expresiei "Dumnezeu".
Dupa cum este aceasta expresie articulata, exprima ea "ceva" personificat. Fiecare din noi are diferite cunostinte si expilcatii formulate, preluate de undeva si primite din copilarie, inca ne-intelese, si care apar in timpul vietii din nou ca intrebare la suprafata, incercind sa se gaseasca un raspuns de inteles.
Problema este ca aceasta expresie "D-Zeu"este depusa (intentionat) intr-o sfera departe de logica, unde se pot interpreta multe ginduri sau idei. In majoritate se intelege (dupa cum am fost noi toti influentati in cultura de credinta crestina) o forta superioara de manifestatie supra-naturala, care ar fi pentru toti (oamenii si fiintele)si toate ideile existente si creatoare responsabila.
Marcant este la aceasta idee, ca ea este asa de nebuloasa si flexibil interpretabila, ca se poate inchipui orice posibiltate de manifestatie, dar ea nu permite (sau nu se vrea intentionat) sa fie recunoscuta intr-o forma inteleasa si logica. Pe o parte aceasta forta se imbraca intr-o forma omeneasca (tipic pentru felul nostru de gindit, deci ea se personifica) si i se atesteaza tot felul de puteri minunate, dar pe celalta parte se ocrototeste cu toate puterile nelogice de explicatie, sa se inteleaga, defapt ea ce este cu adevarat. Dupa vorba cunoscuta: crede si nu cerceta!
Prin acest sistem de a mentine omul in intuneric, pot profita unele grupe de oameni foarte bine (de exemp. Vaticanul).
Adevarul despre aceasta forta se poate gasi si recunoaste numai in manifestatia ei si legile logice de cauzalitate din aceste manifestatii. Cum este in micro-cosmos, asa se petrece si in macro-cosmos.
Cineva a spus inainte (daca am inteles corect), ca ceva se intimpla la nimereala si fara explicatie sau cauza. Noi nu stim si nu cunoastem sistemele naturii de cauzalitate in detaliu ca sa ne putem permite sa exprimam o asemenea teorema. Daca miscarea aripii unui flutur poate sa provoace undeva un uragan de vint, inseamna ca de la flutur pina la vint sau intimplat multe reactii la rind, pe care noi inca nu le putem intelege, explica si dovedi in detaliu.
Pentru un om orb poate fi culoarea rosie explicata in felul de cum acest om simte frigul si caldura. Frigul poate insemna culoarea alba si cald oranj, rosu fierbinte, ...
Intr-un sistem major se gasesc sisteme secundare care alcatuiesc acest sitem major, si care contin multe descrieri ale componentelor de sistem. Aceste sisteme secundare pot fi create ca ajutor de a intelege ceva mai bine sau acestea se recunosc cercetaind mai adinc in sistemul major. Deci daca eu caut sa explic unui om ceva, care nu cunoaste (nu intelege) unele expresii, caut sa gasesc ceva asemanator ca acesta sa-si poata inchipui ceva, deci pot folosi un sistem secundar.
Pe cind aceste siteme de ajutor pot crea cit de cit o claritate la unele intrebari, explicatia fortei supranaturale (Atotputernicia) ramine mai departe in intuneric. Aici am impresia ca sistemul secundar produs pentru explicatie este gresit. Aceasta putere nu poate sa ramina ea ce este insusi, o putere atotputernica, ci se cauta, profitind lenea omului de cauta singur, sa se ascunda dupa un sistem ieftin nelogic. Avantajul care reiese din sistemul de credinta este, ca acei oameni care reusesc sa lanseze acest sistem si sa-l controleze, obtin o putere si drepturi asupra vietii si procesul de evolutie al altor oameni. O mina de oameni decid despre prosperitate sau degeneratia omenirii. Atotputernicia in sinea ei nu are nevoie de reprezentanti (preot, cardinal, inger, papa = om in proces de evolutie), altfel ea nu ar fi o Atotputernicie, si s-ar nega singura. Acesti oameni influenteaza restul oamenirii in felul cum vor ei si in asa fel se folosesc de acestia. Salop spus, omenirea muta responsabiltatea soartei ei de viata in mina citorva oameni tot asa de slabi. Ei au reusit (si reusesc inca si astazi) sa minta lumea, spunind ca aceasta forta de autoritate, pe care ei o reprezinta, conduce omul dupa vointa ei, si ca omul nu poate sa faca nimic singur. dar daca eu fac cum spun preotii si ceilalti, atunci este bine.
Unde am ajuns astazi, stim toti. Nu recunoatem toti, ca cei mai buni prieteni, la tema de credinta devin cei mai mari dusmani? Nu recunoastem, ca credinta nu uneste lumea, ci o desparte? Si asta totul in numele unui D-Zeu?
Radacina  acestei idei si manifestatia pina astazi am incercat inainte (in primul post) sa o explic.
Dar se observa ca omul inca nu se poate dezlega de unele idei implantate in copilarie si de unele traditii culturale. Totusi este bine, ca prin aceste intrebari de astazi, se incepe oarecum, sa se descorpere unele diferinte in teoriile de credinta, si vointa fiecaruia creste din ce in ce mai mult, sa gaseasca raspunsuri de inteles. Unii le gasesc mai repede, altii au nevoie de mai mult timp. Oricum, ele vor fi (re-)gasite si intelese.
Va salut - Interesent

adrian-nitu

@seeker
Big-bang e doar un termen formulat de niste americani care n-au vrut sa spuna "nu stiu".
Dumnezeu,este forta ne-a creat pe noi,universul in sine,si toate celelalt posibile civilizatii necunoscute inca noua.
nu ma crezi?omoara-te si afla :) <joke>

PunjabHaker

as ruga sa se scrie posturi mai scurte ca nu toata lumea are timp sa citeasca tot ce scrieti voi aici, ceva mai mic si mai concret

PunjabHaker

tot ce exista in jur se numeste materie, materia a fost creata insusi prin energie, deci dumnezeu inseamna o energie supranaturala. parerea mea e ca ce vedem in jur nu este decat in imaginatia noastra. psihicul, fizicul, spiritul sunt doar forme de energie si chiar dupa ce omul "moare" energia ramane pe vesnicie. eu cred ca sufletul nu este si el decat o forma de energie creata de o energie mai supranaturala. de ce se zice ca dupa ce mori sufletu pleaca pe alta lume, pai lumea aia e o lune netrupeasca, adica o lume doar de energie.
parerea mea
scuze, dar am o imaginatie mai SF(science fiction)

PunjabHaker

americanii au inventat big bang deoarece guvernul investeste miliarde $ in cercetari si trebuie sa zica si ei ceva ca doar nu investesc bani degeaba.

Elvin

     dar si energia este o manifestare a Informatiei
     Spiritul este informatie, la fel si Dumnezeu

udar

Citat din: PunjabHaker din  02 Decembrie 2006, 04:34:19
as ruga sa se scrie posturi mai scurte ca nu toata lumea are timp sa citeasca tot ce scrieti voi aici, ceva mai mic si mai concret

Daca tu ai impresia ca toate conceptele din lumea asta se pot rezuma la cateva cuvinte, te inseli...
Cat despre ce scriem noi aici, nu esti obligat sa citesti nimic... Ai cerinte cam penibile...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

xennon_2000

Se poate spune despre Dumnezeu ca este infinitul!....Daca putem concepe asa ceva!Daca il consideram pe Dumnezeu ca in biblie..........

calinahanna

Dar daca Dumnezeu este Lumina? (se spune asa ceva..)
Lumina in sensul urmator: noi, oamenii suntem fiinte luminoase (energetice), posedam aure, corp eteric, od etc. Poate ca atunci cand murim, toata energia asta se "strange" intr-un singur loc, intr-o "mare" de asemenea lumina... Si cand ne nastem, poate ca de acolo ni se "trag" toate cele (spirit etc). Si atunci nu e nici zeu, nici Divinitate, nici extraterestru, poate cate putin din fiecare...
Si poate ca cei care sunt sfinti, genii, oameni speciali sunt cei care la sfarsit nu se intorc in aceasta "mare" de "lumina" si raman "de sine statatori", pe langa "marea" respectiva..

xennon_2000

Lumina in ce sens?...Poate te referi la Adevar!...Pt calinahanna!

sxn_b

Sa mai adaug niste optiuni in Sondaj?   :-)

xennon_2000

Daca vrei poti adauga.....cu toate ca mie unul imi pare unul foarte bun!

calinahanna

@ Xenon_2000

"Lumina" in sensul de energie..prin extensie, "adevar", "bine" etc...

xennon_2000

Exact asta vroiam sa zic si eu!Lumina sub forma de adevar, infinit, absolut......din prisma fiecaruia!

calinahanna

@xenon_2ooo

Ok...m-ai lamurit. :-(