Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este Dumnezeu?

Creat de sxn_b, 23 Noiembrie 2006, 14:22:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce credeti ca este, de fapt, Dumnezeu?

O divinitate, asa cum e descrisa in Biblie
28 (35.9%)
O altfel de divinitate
14 (17.9%)
Extraterestru
12 (15.4%)
Lumina/Adevar
10 (12.8%)
Dumnezeu este totul
14 (17.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 37

xennon_2000

Adica cum Calina(m-am lamurit ) ?!Sau te-ai suparat pe mine din cauza conceptului meu despre Dumnezeu!?Adevarul e ca eu fata de tine am o conceptie mai....stiintifica, tu esti mai sufletista din ceea ce am observat, incerci sa ''spiritualizezi'' mult!

calinahanna

@xenon_2000

De ce sa ma supar pe tine?
Cum sa fac asa ceva?
Nici nu te cunosc si gata!, ma supar...

Ei bine nu, nu m-am suparat pe tine, si chiar mi se pare constructiv sa aibe fiecare individ ideile lui... :wink:
Citattu esti mai sufletista din ceea ce am observat, incerci sa ''spiritualizezi'' mult!

A fi sufletist presupune mila... nu "spiritualizare". De fapt, depinde din ce punct de vedere religios privesti "problema"...

xennon_2000

Fiecare are punctului de vedere si conceptiile lui, vechea problema si vesnica intrebare stiinta sau religia?Care are dreptate?Se incearca multe raspunsuri pe tema asta si eu cred in amandoua....Fiecare cauta acelasi lucru...ADEVARUL...dar mijloacele de cunoastere difera (stiinta cauta cu explicatii logice iar religia cu sufletul)!

calinahanna

@xenon_2000

..caci pana la urma conteaza drumul, nu destinatia, nu-i asa? :wink:

xennon_2000

Drumul spre adevar nu conteaza pentru mine asa mult ci cunoasterea in sine!cateodata nu poti afla Absolutul doar cu matematica si fizica...ramane si partea sufleteasca...nu poti gandi (logic)...limpede daca nu ai si un suflet curat, curatat de griji si alte patimi!

calinahanna

@xenon_2000

Monopolizam subiectul, fii atent....

Poti spune unde e sfarsitul drumului, in sine?
Eu nu pot. Ceea ce ma face sa cred ca pana la urma conteaza drumul, nu destinatia, neaparat. "Calea"...


xennon_2000

k Draga calinna...nu mai vorbim....ii mai lasam si pe altii sa comenteze si sa discute liber!  nu de alta dar poate se supara cineva!

Flight33

La aceasta intrebare au incercat multi filozofi sau mai "putini" filozofi sa raspuna si din cite stiu eu un raspuns concret nu este dat de nimeni, cu atit mai putin de vre`unul dintre noi din ziua de astazi care incercam sa`l descoperim prin diferite metode de obicei stintifice, dar uitam ca El nu i`se descopera decit celor care sunt ceva mai buni decit noi, cei de rind adica Sfintiilor. Oricum din micile mele cunostinte Dumnezeu este o fiinta ca si noi si nu este extratestru pt ca acest raspuns il gasim in Vechiul Testament mai exact, am fost creati dupa chipul si asemanarea Sa. Si sincer nu am nici culoarea verde si nici vre`o nava in curte.

Elvin

       de ce exista 2 rubrici 'o divinitate precum cea din biblie' si 'lumina, adevar' cand de fapt cele 2 sunt acelasi lucru  ? :lol:
      Aceasta Fiinta este in sinea ei inaccesibila oricarei alte minti aflate sub 'cer', chiar si celor mai avansate forme de viata.. si nu e 'scrisa imprejur' nici spatial, nici temporal, nici conceptual..   :lol:

xennon_2000

Elvin gandesti exact ca mine (aprox)....poate ar treb sa scriem cartea "Cum sa concepi infinitul"....deci ajungem la concluzia ca nu putem concepe infinitul, dar putem tinde catre el!

pri3st3ss

de acord deplin cu elvin, insa elvin, tu uiti ca mereu omul a vrut sa puna mana si sa spuna "da,exista" si sa puna mana si sa denumeasca...
oricum, acest topic a  fost deschis doar de dragul conversatiei si a impartirii de pareri, caci oricum fiecare dintre noi are conceptul sau despre dumnezeu si tot ce tine de el
ideea e, elvin,  sa nu te superi pentru ideile adunate aici, ci sa te minunezi :roll:..unii au idei interesante si dupa cate ai observat, nimeni nu a zis ce este dumnezeu, ci doar l-au caracterizat..
nu cred ca dzeu poate fi denumit si pus intr-o categorie anume..
noi oamenii nu putem decat sa il denumim printr-o serie de atribute la care normal ar fi sa incercam si noi sa tindem..macar sa tindem...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

#56
mi-a placut povestirea expusa de darkness in ADEVARATUL NUME AL LUI DUMNEZEU (http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,733.30.html) - i-am dat un copy-paste aici:

"O femeie aflata in coma era pe punctul de a muri. Dintr-o data, ea se simti ridicata la cer si s-a trezit in fata Scaunului Judecatii de Apoi.

-Cine esti? a intrebat-o o Voce.
-Sunt sotia primarului, a raspuns ea.
-Nu te-am intrebat a cui sotie esti, ci cine esti tu.
-Sunt mama a patru copii.
-Nu te-am intrebat a cui mama esti, ci cine esti tu.
-Sunt invatatoare.
-Nu te-am intrebat ce profesie ai, ci cine esti tu.

Si dialogul a continuat in acelasi fel. Orice ar fi raspuns femeia, cuvintele ei nu pareau sa raspunda la intrebarea: ,,Cine esti tu?"

-Sunt crestina.
-Nu te-am intrebat care este religia ta, ci cine esti tu.
-Sunt cea care a fost la biserica in fiecare zi si le-a dat de pomana celor sarmani.
-Nu te-am intrebat ce ai facut, ci cine esti tu.

In mod evident, ea nu a trecut de examen, caci a fost trimisa inapoi pe pamant. Cand s-a trezit din coma, femeia s-a decis sa afle cine este. Si astfel intreaga ei viata s-a schimbat.

Datoria voastra este sa fiti. Nu sa fiti cineva, nici sa nu fiti nimic - caci asa se nasc lacomiile si ambitiile; nu sa fiti cutare si cutare - caci asa deveniti conditionati; ci pur si simplu sa fiti." / anthony de mello


ca si acea femeie care nu stia cine este, asa facem si noi cu dzeu..nu stim ce /cine este, dar il caracterizam, si posibil ca in toate atributele cu care incercam sa aflam ce/cine este,sa existe un sambure de adevar..
nu cred ca dzeu are nevoie de un nume anume sau de o caracterizare; el este sau nu este si atat,depinde de fiecare persoana, insa,cum fiecare din noi crede in ceva...

"...Orice ar fi raspuns femeia, cuvintele ei nu pareau sa raspunda la intrebarea: ,,Cine esti tu?"
nu am ingrosat doar o parte din  propozitie din greseala...aici e cheie tuturor intrebarilor noastre si uneori mi se pare absurd ,ironic si jignitor la adresa oricarui dzeu, sa intrebi cine e el, cand  NOI NU STIM CINE SUNTEM!!!..
sau oare mergem pe premisa, spune-mi cine esti,ca sa stiu cine sunt?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Elvin

#57
     taina cea mare, e aici. Cand am intelege cine suntem, am intelege si cine e Dumnezeu. Chiar ajungand cineva la desavarsita iluminare, tot nu va sti cine e, ci doar isi va vedea sinele, cu ochii sinelui. 'Lumina' din noi e delimitata spatial temporal conceptual etc spre deosebire de Dumnezeu, insa e facuta din acelasi 'material', si prin urmare indescriptibila, ba chiar si ininteligibila
    Deci sarmana femeie - e de iertat, pt ca nici Budha nu putea spune cine este, decat eventual ce NU este. La fel ca si la Dumnezeu

Elvin

#58
    pentru ca de multe ori s-au intrebat oamenii "de ce nu ne da Dumnezeu un semn ca exista" si ca sa fiu in armonie cu parabolele indiene aduse de priestess....  :wink:

    Odata un om care cauta lumina s-a dus la cineva care a gasit-o, si l-a intrebat "De ce nu ni se arata Dumnezeu, macar la zilele mari?"
    Iluminatul nu s-a miscat si nici n-a deschis ochii [spiritul n-are nevoie de ochii fizici pentru a vedea] dar i-a spus
    - Sa zicem ca ai o esarfa din cel mai fin material, exista undeva un piatra foarte mare si dura, iar tu esti nemuritor. Si ca la fiecare suta de ani, atingi suav acel pietroi cu esarfa ta ....Cand dupa ce vor fi trecut toate vesniciile, acea piatra se va fi spulberat complet numai de la atingerile tale cu esarfa, de-abia atunci va fi trecut o zi din zilele lui Dumnezeu... :lol:
     

darkness

si pana la urma tot nu ne-ai spus cine e dzeu si cum il cheama; abia acum am observat ca priestess are dreptate,sunt doar atribute ale lui dzeu si atat,,,noi nu suntem si nu vom fi capabili sa spunem ce e dzeu!
voi 2 aveti dreptate, nu ai cum sa il intrebi pe dzeu cine e, daca tu nu stii cine esti!!

priestess, cat patos si revolta ai pus in postul tau,ce ai pe inimioara?

yeee,bv elvin,felicitari,te aplaud,jos palaria!imi place povestioara,mai ramai si tu cu noi pe pamant,nu ne lua cu biblia neexplicata ca eu oricum nu inteleg nimic din posturile tale cu citate din biblie; eu deja am o conceptie clara despre biblie si mi-e sila ( e totusi un cuvant cam aspru ) de aceasta carte pangarita...

priestess,unii merg pe premisa spune-mi cine esti ca sa stiu cine sunt,si gresesc!suntem unici si nu ne asemanam intre noi si nici cu dzeu ( in afara de anumite ca;litati pe care se presupune ca ar trebui sa le avem ),asa ca e gresit sa intrebi cine e X, ca sa stiu cine sunt eu...