Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AL 3-lea ochi

Creat de mistic, 18 Aprilie 2007, 08:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adipop

Citat din: darieglobur din  18 Mai 2008, 20:24:14
asa o fi, fiecare ne ducem crucea cum putem. dar te intreb eu pe tine, cand vezi violuri si crime a caror victime sunt niste oameni nevinovati, tu ce faci? te multumesti cu consideratii filosofice asupra necesitatii schimbarii fiecaruia dintre noi?



Dar tu ce faci ?
adi

adipop


adipop

Citat din: romulus din  18 Mai 2008, 21:20:52
---Pai , hai sa zicem ca nu ne multumim sa facem doar consideratii filo ' dalea . Ce-am putea face? Grupuri cetatenesti de actiune anti-crima? Rade lumea si cu fundu de tine si va arata spre cap, cu un semn semnificativ ! Lobby pentru sacunul electric? Ei da, asta ar putea fi - pentru unii - o solutie! Dar cu justitia din ziua de azi.....mai bine nu !
--- O sa zici: aia nu , aia nu , da' ce vrei bre ?
--- Solutia - presimt eu - se afla in zona in care ne tot spune adipop ! Dar cand si cum se va implementa in bibilicile cetatenilor planetari numa' Dumnezeu stie !!
----Am zis !

Important este cand se incepe actiunea respectiva. Implemantare sigur se face....Ca sa nu spun, ca trebuie sa stii cum sa procedezi. N-am vazut pana acum prea multi oameni care stiu sa inceapa ceva, din ceea ce-si propun si sa aibe continuitate, in sensul de-a nu se pierde pe drum. Toata informatia se gaseste in PRIMUL PAS, catre ultimul. Facut primul pas corect, deschide poarta spre cel care urmeaza s.a.m.d...
Filosofia nu face doi bani fara psihologie aplicata, traita.
adi

adipop

Citat din: darieglobur din  17 Mai 2008, 23:31:52
Bun. Expica-mi tu, te rog, la ce te referi cand spui ca "fisurile ni le facem prin gandurile sau actiunile noastre trecute"?

te gandesti sa furi ceva, o faci si-o iei... Simplu. Mai greu este sa observi ATENT actiunile viitoare, care determina Clipa T0-1.
adi

romulus

CitatMai greu este sa observi ATENT actiunile viitoare, care determina Clipa T0-1.
----Ei da, aici cred ca poti spune "punctul pe I" monser! Asta DA : clipa T0-1..... corect !
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

darieglobur

Citat din: romulus din  18 Mai 2008, 21:20:52
---Pai , hai sa zicem ca nu ne multumim sa facem doar consideratii filo ' dalea . Ce-am putea face? Grupuri cetatenesti de actiune anti-crima? Rade lumea si cu fundu de tine si va arata spre cap, cu un semn semnificativ ! Lobby pentru sacunul electric? Ei da, asta ar putea fi - pentru unii - o solutie! Dar cu justitia din ziua de azi.....mai bine nu !
--- O sa zici: aia nu , aia nu , da' ce vrei bre ?
--- Solutia - presimt eu - se afla in zona in care ne tot spune adipop ! Dar cand si cum se va implementa in bibilicile cetatenilor planetari numa' Dumnezeu stie !!
----Am zis !

bre, antoniu, tu urmarisi colea firul implicatiilor asertiunilor lui adipop sau te uitasi la un alt film? :-D
bine-nteles ca solutia, pe termen lung si la modul general, consta in trezirea propriei noastre constiinte, a fiecaruia dintre noi. dar, te intrebi tu: "Dar cand si cum se va implementa in bibilicile cetatenilor planetari numa' Dumnezeu stie !!". aha! cine sa implementeze, strabunicu'? sau extraterestrii? noi tre buie sa implementam, frate, noi ca indivizi care formam o societate. deci e vorba de educatie si lupta colea. si, concomitent cu educatia, de asanarea societatii, atunci cand situatia o impune, prin niste masuri dure de impunere a legii. tu vorbesti peiorativ de "comitete cetatenesti"...ai fost vreodata martor, in germania si-n tarile nordice, la o faza de genul ca oamenii fac observatie unuia care arunca hartii pe jos sau ca dau telefon la politie daca vad pe unii ca stau prea mult langa un automat de tigari sau cafea? p'aia cum ii numesti, cetateni comunisti sau cum? nu, bre, aia au invatat ca societatea se mentine prin legi si prin respectarea acestora cu orice pret.
ce ne spune adipop noua? ca daca un om nevinovat sau un copil este atacat psihic sau fizic atunci el este vinovat ca, nu-i asa, a avut ganduri necurate sau intr-o viata anterioara a facut niscai prostii si-acu' merita din plin un viol, ceva. pai asta-i un mod ultra simplist si total pagubos de a valorifica anumite date ale culturii orientale.
...und Sie fliegen doch!

darieglobur

Citat din: adipop din  18 Mai 2008, 22:30:40
Dar tu ce faci ?
adi

in nici un caz nu pun batista pe tambal spunandu-mi ca tre sa vad lumea mai frumoasa decat este in realitate.
...und Sie fliegen doch!

adipop


ce ne spune adipop noua? ca daca un om nevinovat sau un copil este atacat psihic sau fizic atunci el este vinovat ca, nu-i asa, a avut ganduri necurate sau intr-o viata anterioara a facut niscai prostii si-acu' merita din plin un viol, ceva.

N-am afirmat niciodata asa ceva.

pai asta-i un mod ultra simplist si total pagubos de a valorifica anumite date ale culturii orientale.

Cat despre cultura orientala, au de invatat si ei, de nu crezi...

[/quote]

....
adi


adipop

Citat din: darieglobur din  18 Mai 2008, 23:36:59
in nici un caz nu pun batista pe tambal spunandu-mi ca tre sa vad lumea mai frumoasa decat este in realitate.

Bine.
adi

darieglobur

Citat din: adipop din  19 Mai 2008, 00:07:36
ce ne spune adipop noua? ca daca un om nevinovat sau un copil este atacat psihic sau fizic atunci el este vinovat ca, nu-i asa, a avut ganduri necurate sau intr-o viata anterioara a facut niscai prostii si-acu' merita din plin un viol, ceva.

N-am afirmat niciodata asa ceva.

pai asta-i un mod ultra simplist si total pagubos de a valorifica anumite date ale culturii orientale.

Cat despre cultura orientala, au de invatat si ei, de nu crezi...

....
adi



nu ai afirmat-o in mod explicit, ci intr-unul implicit. caci cum anume se pot interpreta afirmatiile tale ca de orice fel de agresiune pe care o sufera cineva, este vinovat doar el insusi?

ii tot tragi cu furtul si cu clipa TO-1, dar daca uite ca nu furi si cu toate astea suferi un atac psihic? sau, mai mult, copil fiind, suferi un atac psihic sau/si fizic? p'asta cum o mai explici cu teoria asta a ta pseudo-etica, ca omul este intotdeauna vinovat de ceea ce i se intampla?

bine-nteles ca si "ei" au de invatat si, in mod cert, adevarul n-a inceput si nu s-a terminat acolo la "ei". insa ma refeream la geneza teoriei asteia pe care inceri s-o implementezi tu. si da, mea culpa, nu e vorba neaparat de cultura orientala ci, mai degraba, de un fel de sincretism new-age.
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: darieglobur din  19 Mai 2008, 00:45:24
nu ai afirmat-o in mod explicit, ci intr-unul implicit.

Nici pe departe.

caci cum anume se pot interpreta afirmatiile tale ca de orice fel de agresiune pe care o sufera cineva, este vinovat doar el insusi?

Studii proprii.


ii tot tragi cu furtul si cu clipa TO-1, dar daca uite ca nu furi si cu toate astea suferi un atac psihic?

Era un exemplu simplu.

sau, mai mult, copil fiind, suferi un atac psihic

De unde stii tu ca se intampla unui copil asa ceva ?

sau/si fizic?

Daca fuge si cade , lovindu-se la picior...?
Un exemplu simplu.


p'asta cum o mai explici cu teoria asta a ta pseudo-etica, ca omul este intotdeauna vinovat de ceea ce i se intampla?


Daca asa este.

bine-nteles ca si "ei" au de invatat si, in mod cert, adevarul n-a inceput si nu s-a terminat acolo la "ei". insa ma refeream la geneza teoriei asteia pe care inceri s-o implementezi tu.

Nu inerc s-o implementez.

si da, mea culpa, nu e vorba neaparat de cultura orientala ci, mai degraba, de un fel de sincretism new-age.

I-auzi...

...
adi

adipop

Citat din: Cautatorul din  17 Mai 2008, 00:52:06
Luni 19.05.2008 ora 01:00 (noaptea duminica spre luni) e in reluare.

Merci. Am vazut emisiunea. Unele lucruri au fost interesante, cum era si normal.
adi

someone_creator

Mai interesant ar fi faptul cum se pot(daca se pot!?)anula aceste ganduri.Imediat ce devii constient ca acel gand nu ar produce nimic bun,poate,ai putea sa-l "stergi/anulezi/neutralizezi" printr-o actiune/gand pozitiva.(?)Si aici,esti oare sigur 100% ca acel gand pozitiv produce ceva pozitiv??!!Sau se poate intampla vorba aceea:"unde dai si...unde crapa!"
Si mai interesant este ca ,poate,acel gand(de exp. de a fura) nici nu este al tau,ci poate a fost indus de altcineva(nu ma refer la hipnoza).Ma refer la faptul ca poate l-ai "cules"inconstient sau el (gandul) a gasit in mintea ta "teren prielnic" sau pur si simplu cineva "mare si tare"se joaca "semanand" astfel de ganduri negative.
Poate anumite ganduri negative(lene,indiferenta,"somn" etc)sunt induse,poate,de anumite "arme psi".(aceasta este o ipoteza hazardata,nu stiu daca exista aceste arme si daca se folosesc in acest scop).Si aceste ganduri (de mai sus)se pot induce unui mare grup de oameni,ca sa nu zic :populatiei unei tari intregi.(????)
Exista Hiperconstiinta unui popor??Ceva de genul :totalitatea informatiilor/gandurilor unui popor de la inceputurile sale.(??)Se poate ca cineva "sa intre" in aceasta Hiperconstiinta (am impresia ca-i mai zice si egregor)si sa "culeaga"de acolo infirmatii sau sa influenteze in bine sau rau acea Hiperconstiinta in folosul/detrimentul acelui popor???
Si daca exista o asemenea persoana capabila,cu ce drept "intra "sa modifice???
In fine...Se pot anula gandurile si/sau efectele lor??Daca "da",v-as intreba "cum?"(dar asta poate e deja prea mult!)

PS.Am impresia ca se foloseste mult azi manipularea cuiva prin al 3-lea ochi.(???)

adipop

Citat din: someone_creator din  19 Mai 2008, 11:05:03
Mai interesant ar fi faptul cum se pot(daca se pot!?)anula aceste ganduri.Imediat ce devii constient ca acel gand nu ar produce nimic bun,poate,ai putea sa-l "stergi/anulezi/neutralizezi" printr-o actiune/gand pozitiva.(?)Si aici,esti oare sigur 100% ca acel gand pozitiv produce ceva pozitiv??!!Sau se poate intampla vorba aceea:"unde dai si...unde crapa!"
Si mai interesant este ca ,poate,acel gand(de exp. de a fura) nici nu este al tau,ci poate a fost indus de altcineva(nu ma refer la hipnoza).Ma refer la faptul ca poate l-ai "cules"inconstient sau el (gandul) a gasit in mintea ta "teren prielnic" sau pur si simplu cineva "mare si tare"se joaca "semanand" astfel de ganduri negative.
Poate anumite ganduri negative(lene,indiferenta,"somn" etc)sunt induse,poate,de anumite "arme psi".(aceasta este o ipoteza hazardata,nu stiu daca exista aceste arme si daca se folosesc in acest scop).Si aceste ganduri (de mai sus)se pot induce unui mare grup de oameni,ca sa nu zic :populatiei unei tari intregi.(????)
Exista Hiperconstiinta unui popor??Ceva de genul :totalitatea informatiilor/gandurilor unui popor de la inceputurile sale.(??)Se poate ca cineva "sa intre" in aceasta Hiperconstiinta (am impresia ca-i mai zice si egregor)si sa "culeaga"de acolo infirmatii sau sa influenteze in bine sau rau acea Hiperconstiinta in folosul/detrimentul acelui popor???
Si daca exista o asemenea persoana capabila,cu ce drept "intra "sa modifice???
In fine...Se pot anula gandurile si/sau efectele lor??Daca "da",v-as intreba "cum?"(dar asta poate e deja prea mult!)

PS.Am impresia ca se foloseste mult azi manipularea cuiva prin al 3-lea ochi.(???)

Dupa mine,
pe langa corpul fizic ( 1 ), exista celelalte 6 corpuri ( cosmosuri ), care pot fi vazute cu ochiul fizic, dupa o anumita pregatire. Eteric -2, Astral -3, Mental -4, Spiritual -5, Cauzal -6, Cristul - 7.
Fiecare acest corp, este la un anumit nivel de pregatire, interconectat consonantic cu Universul.
Gandurile sunt  " preparate " in corpul 4, cel Mental. Traim practic intr-o imensitate de astfel de ganduri ( energii de forma ). Ca sa ajunga aceste ganduri la nivelul corpului fizic, adica la nivel de fapta, ele reprezinta marimi de intrare si de iesire pentru celelalte 2 corpuri, cel Astral si cel Eteric. In functie de cum sunt dezvoltate , ca si pregatire ( filtre de selectie ) aceste 2 corpuri, ajungem sa nu, sa punem in planul fizi aceste ganduri.

- "unde dai si...unde crapa!" - reprezinta un sistem incipient, sau aleatoriu, de pregatire....

Omul formeaza aceste energii de forma ( ganduri ), de la A la Z, de-a lungul unei Vieti. Aceste energii de forma pot fi cumulate in sfere de actiune mai mari, in functie de consonanta. In acest mod apare infinitatea de ganduri care ne inconjoara, in planul Mental.

Consonantica oglinzilor, cred eu, ca reprezinta un apogeu in gandirea oamenilor, ca si concept.

In functie de scopul propus, in stare constienta, planurile superioare - Spiritual, Cauzal si Cristul, sunt dezvoltate.
Cu cat este mai Frumos si mai altruist acest scop, cu atat mai mult activezi ultimele 2 corpuri, care sunt si cele mai importante.

" Ma refer la faptul ca poate l-ai "cules"inconstient sau el (gandul) a gasit in mintea ta "teren prielnic" sau pur si simplu cineva "mare si tare"se joaca "semanand" astfel de ganduri negative. "

Daca corpul Spirituial si cel Cauzal, sunt la un nivel de pregatire infantil, culegi in cosmosul 4, cel Mental, inconstient astfel de ganduri, care de cele mai multe ori, se transfera aleatoriu, in planul fizic. Acel cineva " mare si tare " nu reprezinta decat nivelele tale de pregatire, in acele corpuri.

Daca mentalul este structurat, pe baza unui SCOP deosebit de Frumos si de altruist, nu ai parte de inconstienta respectiva, iesind astfel practic din marea masa de oameni, care nu fac nimic altceva decat sa execute, ca niste masini sau ca niste copii....
Manipularea lor este extrem de usor de facut.

A. Exista arme psihotronice, la nivel de individ sau care pot actiona la nivelul grupurilor mari de oameni.

Asa cum am mai spus pe acest forum, cel care activeaza astfel de dispozitive, sunt  " legati " subtil de cei " loviti " ca sa ma exprim asa. Inclusiv legaturi bilaterale subtile intre cei care le-au realizat.
Mai spimplu spus, cel care dezvolta sau foloseste o astfel de arma, este legat subtil de cel care exte lovit. Prin Legea cauzalitatii, cel lovit, il determina pe cel care face sau foloseste arma, s-o faca.
Cata vina are in acest sens, determina gradul de afectare a propriului sau sistem.
Se fac studii aprofundate de mult timp, prin care se determina gradul de determinare pe care l-au avut victimele, asupra criminalilor.
Este mai greu de inteles acest lucru, dar stiu asa ceva din studiile facute multi ani, in acest domeniu.

B. Exista solutii pentru o armonizare cu natura si un trai mai bun al oamenilor.

Da, exista Hiperconstinta de grup, de neam, ca suma de energii de de forma, de  toate felurile.
Oamenii au nevoie de " modele ", pentru a le urma...in stare latenta. Asa nu se ajunge pra departe. Educatia are un rol hotarator in acest sens.
Sunt 1.500 de meserii pe pamant, cu aproximatie. Ele trebuie sa fie analizate de la capat, individual, din punct de vedere al moralitatii si unele dintre ele, care incalca flagrant drepturile oamenilor de-a traii Frumos.

Si daca exista o asemenea persoana capabila,cu ce drept "intra "sa modifice???
Isi asuma responsabilitatea si-si acorda acest drept. Cu consecintele respective.


Intr-o anumita Clipa T0, orice om, este la un nivel de pregatire in care suma partii pozitive ( bila alba ), este egala cu suma partii negative ( bila neagra ). Cu cat evoluezi ca individ, iti deschizi noi orizonturi, atat pe partea pozitiva ( bila alba + 1 ), care prin dualitate, deschide si partea ailalta ( bila neagra + 1 ), adica pe cea negativa.
Nu ai decat o singura obtiune, de-a merge mai departe...pentru ca partea pozitiva ( bila alba - care este din ce in ce mai mare - practic cunaosterea) de care dai, anuleaza suma bilelor negative anterioare, dar, atentie, tot prin dualitate formeaza instantaneu o bila neagra identica ca modul, cu cea alba....
SAMD...
In asta consta si Frumusetea Vietii, explorand continuu Universul in care te-ai nascut.

N-am citit nicaieri, cele scrise aici. Sunt numai cugetari ale mele, ca o mica sinteza si care reprezinta decat o miime din cele observate.
adi



someone_creator

Deh...imi vor trebui mai multe zile,poate,pana "rumeg" si asimilez(dupa posibilitatile pe care le am)cate ceva din ce mi-ati raspuns! :-D :roll: