Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AL 3-lea ochi

Creat de mistic, 18 Aprilie 2007, 08:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AdiM

Citat din: someone_creator din  15 Mai 2008, 11:49:31
atacul psi!

Eu nu cred in atacul psi, fiindca mi se pare o explicatie ieftina a unor situatii neplacute, pentru care putem gasi vinovati daca zicem ca ne-a atacat cineva energetic sau psi... Nu contest ca e posibil ca unii sa isi foloseasca gresit, constient sau inconstient, anumite abilitati energetice pentru a face rau altora. Dar mai degraba cred ca o intelegere corecta a potentialului energetic al omului ar face imposibile asemenea "atacuri". Cu alte cuvinte, o viata corect inteleasa ar trebui sa construiasca pentru orice om un scut energetic care sa-l protejeze de orice astfel de influente. Solutia ar fi sa invatam cum sa ne folosim energia ca sa ne construim o viata sigura si echilibrata, si nu sa cautam metode de a ne apara de ceea ce ne temem din partea altora, la nivel energetic.

Pina la urma, tema atacului psi mi se pare ca promoveaza mai mult teama decit cunoasterea. De ce nu e deloc discutata problema utilizarii optime a energiei proprii, si se dezbate combaterea energiilor altora?

adipop

Citat din: someone_creator din  15 Mai 2008, 11:49:31
Cred ca vineri-16 mai pe B1tv la emisiunea lui Oreste ,la orele 20,tema este atacul psi! poate o inregistreaza cineva!


Sunt putini care stiu ca ai parte de un atac PSI, pe care ti l-ai generat, din ganduri sau actiuni trecute sau viitoare.
Restul sunt vorbe....pentru cei 99,99..999 % din oameni.
adi

darieglobur

Atacul psi sau atacul psihic exista. Sa nu fim naivi si sa respingem o atare "posibilitate". Exista in forme rudimentare, cum ar fi deochiul, precum si-n forme mult mai "elevate", sa le zicem asa, ajungandu-se la ceea ce unii numesc "real vision".
Pe de alta parte, e-adevarat, nu tre' sa fim obsedati de acest atac psihic. In general avem resurse nebanuite (care ne-ajuta sa facem fata diverselor atacuri psihice), dar pe care, din nefericire, nu prea stim sa le folosim in mod constient.
...und Sie fliegen doch!

someone_creator

Adica...cine e atacat psi,de fapt el insusi si-a provocat atacul,cu mana lui!(asa am dedus din mesajul domnului Adi Pop).Gandind/facand ceva "rau"la un moment dat(in trecut de exp),acest lucru creeaza o "posibilitate" prin care acest "rau"(facut de el)sa fie platit cumva(inapoi asupra sa).
Si daca "deochiul"poate fi o forma de atac psi atunci...un copil care este "deochiat",cu ce a gresit sau ce ar fi putut "sa deranjeze" ca sa se intoarca asupra sa prin alte persoane???(copil mic fiind).Au parintii legatura cu acest atac??
Si daca acele resurse nebanuite (de care vorbeste darieglobur),nu stim sa le folosim in mod constient pt. "aparare"....macar sa le folosim in mod inconstient. :-D Culmea,in mod cat de cat "inconstient" putem face ceva "negativ"ca sa atragem un eventual "atac" dar ceva "pozitiv"nu prea ne pricepem sa facem! :|
Am observat ca "a ataca psi" si si "a apara psi" o persoana este la moda acum.Cam toti "mai marii sefi"(politicieni sau nu) au pe langa "suita" de personal si cate unu-doi "bodyguarzi-paranormali" cica sa-i apare de altii sau chiar sa le creeze "o imagine buna" asupra alegatorilor.Asa am inteles citind una-alta.Asa o fi??!! :roll:

adipop

Citat din: someone_creator din  16 Mai 2008, 18:58:36
Adica...cine e atacat psi,de fapt el insusi si-a provocat atacul,cu mana lui!(asa am dedus din mesajul domnului Adi Pop).

Cu siguranta.

Gandind/facand ceva "rau"la un moment dat(in trecut de exp),acest lucru creeaza o "posibilitate" prin care acest "rau"(facut de el)sa fie platit cumva(inapoi asupra sa).

Cu siguranta.

Si daca "deochiul"poate fi o forma de atac psi atunci...un copil care este "deochiat",cu ce a gresit sau ce ar fi putut "sa deranjeze" ca sa se intoarca asupra sa prin alte persoane???(copil mic fiind).

Aici, pentru a intelege cum vine treaba, trebuie sa citesti din Vietile Sfintilor. De-aia am facut afirmatia, ca vin vectori din viitor, asupra Clipei.

Au parintii legatura cu acest atac??

Supa mine, nu. Suntem entitati de sine statatoare, capabile de evolutie individuala.
" Iesirea " din marea masa, de lupi sau de oi, este la indemana oricui. Toata treaba consta in a devenii constient de acest lucru.

Si daca acele resurse nebanuite (de care vorbeste darieglobur),nu stim sa le folosim in mod constient pt. "aparare"....macar sa le folosim in mod inconstient. :-D

Inconstientul nostru evolueaza la fel ca si noi. El, la cei 99,99..999 % din oameni, doarme.

Culmea,in mod cat de cat "inconstient" putem face ceva "negativ"ca sa atragem un eventual "atac" dar ceva "pozitiv"nu prea ne pricepem sa facem! :|
Am observat ca "a ataca psi" si si "a apara psi" o persoana este la moda acum.

Poti sa aperi....dar cu o conditie, de-a avea CREDIT.
Daca ataci, te ataci...se spune.

Cam toti "mai marii sefi"(politicieni sau nu) au pe langa "suita" de personal si cate unu-doi "bodyguarzi-paranormali" cica sa-i apare de altii sau chiar sa le creeze "o imagine buna" asupra alegatorilor.Asa am inteles citind una-alta.Asa o fi??!! :roll:

Au, dar pe unii tot atat de nepregatiti ca ei. Asa ca nu conteaza.

Azi s-a discutat la emisiunea lui Oreste de psihotronica. N-am vazut-o. Ani de zile am facut studii in acest domeniu.
adi

Cautatorul

#185
Citat din: adipop din  17 Mai 2008, 00:31:23
Azi s-a discutat la emisiunea lui Oreste de psihotronica. N-am vazut-o. Ani de zile am facut studii in acest domeniu.
adi

Luni 19.05.2008 ora 01:00 (noaptea duminica spre luni) e in reluare.

darieglobur

eu nu cred ca putem generaliza chiar in halul asta si sa spunem ca oricine sufera un "atac psihic" si-a provocat el insusi acest lucru; asta ar insemna sa ne miscam in limitele unui determinism absolut. e-adevarat ca gandul (care dupa mine e o forma de energie subtila) in virtutea "efectului de bumerang", cum il numesc unii, se intoarce la un moment dat, amplificat, asupra noastra. insa a spune ca un copil e el insusi vinovat pentru ca a fost deocheat, e prea mult si e o rezolvare prea simplista. dupa mine, problema e mult mai complexa. sa nu uitam ca prin simplul fapt ca intram in aceasta lume, suntem expusi volens nolens unui adevarat bombardament mental sau energetic, cum vrem s-o luam. fiecare avem propriul nostru scut energetic, care actioneaza ca o bariera, dar care poate fi fisurat pe alocuri, daca putem spune asa.
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: Cautatorul din  17 Mai 2008, 00:52:06
Luni 19.05.2008 ora 01:00 (noaptea duminica spre luni) e in reluare.

Merci. Poate prind s-o vad.
adi

adipop

fiecare avem propriul nostru scut energetic, care actioneaza ca o bariera, dar care poate fi fisurat pe alocuri, daca putem spune asa.
[/quote]

Corect, numai ca fisurile ni le facem prin gandurile sau actiunile noastre ( constiente sau mai putin constiente ), trecute sau viitoare.
adi

CHIP

Dar oare actiunile rauvoitoare ale altora sunt de neglijat?Cred ca acestea sunt demne de luat  in seama.

adipop

Citat din: CHIP din  17 Mai 2008, 14:53:44
Dar oare actiunile rauvoitoare ale altora sunt de neglijat?Cred ca acestea sunt demne de luat  in seama.

Fiecare-si duce crucea, cu mai multa sau mai putina demnitate.
Ce facem noi, ca acel cineva sa nu mai greseasca ?
Sau, cand incepem marea schimbare a noastra, ca sa se schimbe in bine si el ?

adi

darieglobur

Citat din: adipop din  17 Mai 2008, 14:23:19
fiecare avem propriul nostru scut energetic, care actioneaza ca o bariera, dar care poate fi fisurat pe alocuri, daca putem spune asa.


Corect, numai ca fisurile ni le facem prin gandurile sau actiunile noastre ( constiente sau mai putin constiente ), trecute sau viitoare.
adi

Bun. Expica-mi tu, te rog, la ce te referi cand spui ca "fisurile ni le facem prin gandurile sau actiunile noastre trecute"?
...und Sie fliegen doch!

darieglobur

Citat din: adipop din  17 Mai 2008, 14:58:05

» 

--------------------------------------------------------------------------------
Citat din mesajul lui: CHIP din Ieri la 14:53:44
Dar oare actiunile rauvoitoare ale altora sunt de neglijat?Cred ca acestea sunt demne de luat  in seama.


Fiecare-si duce crucea, cu mai multa sau mai putina demnitate.
Ce facem noi, ca acel cineva sa nu mai greseasca ?
Sau, cand incepem marea schimbare a noastra, ca sa se schimbe in bine si el ?

adi

asa o fi, fiecare ne ducem crucea cum putem. dar te intreb eu pe tine, cand vezi violuri si crime a caror victime sunt niste oameni nevinovati, tu ce faci? te multumesti cu consideratii filosofice asupra necesitatii schimbarii fiecaruia dintre noi?

...und Sie fliegen doch!

Urban

Citat din: darieglobur din  18 Mai 2008, 20:24:14
...asa o fi, fiecare ne ducem crucea cum putem. dar te intreb eu pe tine, cand vezi violuri si crime a caror victime sunt niste oameni nevinovati, tu ce faci ? ....te multumesti cu consideratii filosofice asupra necesitatii schimbarii fiecaruia dintre noi?

Bravo...punctul pe I.

romulus

Citat....te multumesti cu consideratii filosofice asupra necesitatii schimbarii fiecaruia dintre noi?
---Pai , hai sa zicem ca nu ne multumim sa facem doar consideratii filo ' dalea . Ce-am putea face? Grupuri cetatenesti de actiune anti-crima? Rade lumea si cu fundu de tine si va arata spre cap, cu un semn semnificativ ! Lobby pentru sacunul electric? Ei da, asta ar putea fi - pentru unii - o solutie! Dar cu justitia din ziua de azi.....mai bine nu !
--- O sa zici: aia nu , aia nu , da' ce vrei bre ?
--- Solutia - presimt eu - se afla in zona in care ne tot spune adipop ! Dar cand si cum se va implementa in bibilicile cetatenilor planetari numa' Dumnezeu stie !!
----Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David