Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Ciolpani, jud. Ilfov] [12 martie 2007]

Creat de cristi, 12 Martie 2007, 23:29:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristi

Azi la stirile de la 5 de la protv parca(s-ar putea sa fie antena ca e de la ei :P)..  era Mihaela Radulescu care a zis ca in timp ce filma copilul cum se joaca.. a observat ceva pe cer si a filmat era ceva gen un contur negru care cica desi bantul batea tare nu se disipa.. ar fi interesant daca ar putea cineva sa faca rost de film..

Shadowman

Am vazut la Antena 1...
Arata o fotografie in care se putea observa un "nor" de forma ovala...
Poza (din cite am prins la televizor,n-am urmarit de la inceput...)a fost facuta la Ciolpani...
Poate vor da publicitatii fotografia...
Asteptam...


" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

toma

Am vazut imaginile, sunt intr-adevar spectaculoase. Din ce am remarcat, pare mai degraba un "inel de fum", coloarea din interior fiind aceiasi cu cea de la exterior. E clar ca nu este un "obiect" ci mai degraba un fenomen atmosferic.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

DepthOfField

Eram intr-o vizita la cineva, asa ca nu am putut vedea mare lucru..am vazut totusi imagini cu un inel de fum, cum ziceti si voi, dar am crezut ca e filmat real, nu dupa o poza..pt ca tot asa, nu am prins inceputul...oricum cred ca vreo 10..15 secunde am putut vedea acel inel... mai retin ca se asteptau "explicatii" pe timpul emisiunii, si am crezut ca e mai degraba o ghicitoare. Apoi am plecat si nu stiu ce s-a mai spus.
Asteptam de la membrii RUFON sa ne dea niste lamuriri?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

ma miram sa fie la stirile PROtv Andreea Radulescu  :evil:
Cred ca ea era atunci OZN-ul  :evil:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

sxn_b


Necunoscutul

Eu am vazut stirea duminica, nu am fotografiile, dar am gasit o filmare cu un OZN identic celui pozat de raduleasca la: http://www.youtube.com/watch?v=ruSKkFF-dQI&mode=related&search=

8-)

jackie28t

#7
Ceva de genul asta?
Este vorba defapt despre ''smoke ring''.Detin o colectie intreaga de fotografii splendide cu asemenea imagini.
Cand voi avea ceva timp voi prezenta cateva.

http://www.youtube.com/v/A9l5vCOWyEk

Arckadii

ok, nu pot decat sa intreb...ce mama naibii sunt alea?

adica...ok, pot fi chiar nave insa cu forma aia? ce mijloc de propulsie au? cum de stau asa?
interiorul este plin si transparent sau gol?
Mai are cineva astfel de filme, sau relatari ale unor astfel de obiecte/fenomene?

Ark

jackie28t

Ok Arckadii.Voi face un rezumat despre acest fenoment si-l voi posta aici ca sa inteleaga toata lumea.

Unidentified

Cred ca erau niste indieni pe acolo care comunicau...  :evil: Totusi asteptam poate vedem filmul...

jackie28t

#11
Nu am vazut la TV despre ce este vorba dar din putinul precizat aici inteleg ca a fost doar un banal fenomen numit si ''smoking ring''(inel de fum) care poate fi un fenomen natural sau unul artificial.

Ok,pana va aparea aici pe forum acea imagine care a fost difuzata la TV voi incerca sa argumentez cate putin despre acest fenomen.Asa numit si ''inel de fum'' este un fenomen natural care se formeaza printrun proces ce leaga o anumita energie atmosferica formand acel norisor care prind deplasare si rotatie se transforma ca prin mama natura in ceva sferic ce face sa se uneasca energia pentru o anumita perioada si la care se va descompune usor tot prin ajutorul unui proces atmosferic.

Acest fenomen poate dura de la cateva secunde pana la cateva minute.Depinde de procesul atmosferic care a avut loc.



La fel exista si ''inel de fum'' produs artificial...evoluand de la un mecanism ce provoaca astfel de inele de fum sau de la un tun cand se trage cu el se poate produce la fel...prin fumul de tigara la fel se produce acest fenomen....etc etc si ca la sfarsit acest fenomen se poate produce foarte bine si de anumiti indivizi care cunosc bine fenomenul si detin o mica masina ce produce o explozie facand sa produca acest fenomen de ''inel de fum'' care poate tine cateva minute ce lasa timp deajuns sa se fotografieze.

Eu detin o galerie imensa de filme si fotografii despre acest fenomen...si mi-am propus sa expun galeria in websitul meu dar din lipsa de timp nu am apucat nici macar sa-l incep.Sper ca curand a-l voi termina si voi prezenta galeria aici pentru toti.

Voi adauga aici inca un film si cateva imagini pentru a se intelege mai bine acest fenomen.

Inel de fum produs artificial:
http://www.youtube.com/v/sC8eyZTgYUg

Necunoscutul

Interesant materialul prezentat de tine, Jackie!

Raduleasca a spus ca nu era fum deoarece nu se dispersa, iar in filmarea pe care am vazut-o la antena1 nu exista fum sub presupusul OZN , ce ar sugera ca inelul s-ar fi ridicat de la sol si ca ar fi fost facut din fum, ca in filmuletul si imaginile prezentate de tine, Jackie.

8-)


DepthOfField

Seeker a spus:
CitatEu am vazut stirea duminica, nu am fotografiile, dar am gasit o filmare cu un OZN identic celui pozat de raduleasca la: http://www.youtube.com/watch?v=ruSKkFF-dQI&mode=related&search=
Intr-adevar, ce am apucat de-am vazut la emisiunea Mihaelei Radulescu era foarte foarte asemanator cu filmul gasit de tine, Seeker.
Pun o captura din filmul gasit de tine, ca sa stie lumea cam ce fel arata ce ne-a prezentat Mihaela.
Asteptam in continuare "the real thing".


CitatRaduleasca a spus ca nu era fum deoarece nu se dispersa, iar in filmarea pe care am vazut-o la antena1 nu exista fum sub presupusul OZN , ce ar sugera ca inelul s-ar fi ridicat de la sol si ca ar fi fost facut din fum
Ca o prima impresie..cred ca totusi poate fi un inel de fum, asa cum explica si Jackie mai inainte... insa destul de sus si de persistent, (deci o zi calma, fara vanturi), si fara sa se mai vada coloana initiala de fum.. cred ca inelul ala este un fel de vartej, deci firul de fum se invarteste de-a lungul propriei sale axe, si se inchide in el insusi sub forma de inel. Vartej fiind, isi pastreaza compozitia nealterata mai mult timp. Fumatorii inversunati de pe aici, care stiu sa faca rotocoale de fum, poate ca inteleg mai bine fenomenul (avantajele fumatului  :-D  :-D  )

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Necunoscutul

Daca era fum, de unde venea? Nu cunoaste nimeni zona in care mihaela a filmat obiectul, ma intreb daca este vreo sursa in apropiere ce ar fi putut provoca un ''smoking ring''.

8-)