Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Focuri indicatoare de comori?

Creat de alx, 24 Februarie 2007, 21:16:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Ce pãrere aveþi?E adevãratã legenda conform cãreia unele comori îºi fac *reclamã* locului unde se aflã lãsând sã se vadã deasupra lor flãcãri care danseazã?

EU cunosc un astfel de caz,relatat de un tãran de aprox.63 de ani,care a vãzut  flãcãri care dansau,era imediat dupã asfinþit, la o distanþã de 250-300 metri de el,bineânþeles cã ºi-a fãcut cruce ºi a plecat repede de acolo...
   Când mi-a povestit,l-am întrebat de locaþie,mi-a spus pe unde le-a vãzut,apoi discutând cu alþi oameni,i-am întrebat dacã nu a existat pe acolo o casã sau altã clãdire,ºi mi-au rãspuns cã înainte de al doilea rãzboi mondial niºte evrei avuseserã acolo o casã cu grajd ºi pãmânt,dar cã au plecat ºi regimul comunist a demolat tot ºi a fãcut ogoare...


Aºtept pãreile voastre-sunt reale aceste focuri,sau doar niºte mituri?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

OzN_HunteR

Parerea mea e ca e mit sau ca teai uitat prea mult la filmul ''Chronicle of Narnia''la faza cand dansa focul in semineu !

cu resperct OzN_HunteR   :ufo::-)
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

alx

Citat din: OzN_HunteR din  24 Februarie 2007, 21:25:24
Parerea mea e ca e mit sau ca teai uitat prea mult la filmul ''Chronicle of Narnia''la faza cand dansa focul in semineu !

cu resperct OzN_HunteR   :ufo::-)

mãi dragã!  dacã citeai cu atenþie,ai fi vãzut cã NU EU am vãzut flãcãrile!  asta în primul rând,iar în al doilea rând pe ce te bazezi când afirmi cã e mit?dã-mi niºte exemple,poate ºti pe cineva care a sãpat într-un astfel de loc ºi a gãsit...doar mitul?
    cel care *mi-a vândut pontul* nu prea avea interes sã mã mintã,nici mãcar nu a avansat ideea focurilor deasupra comorii,asta am fãcut-o eu,ºi la vreo doi ani dupã...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

in tara noastra cel putin exista astfel de focuri intr-adevar. o sa revin cu mai multe informatii in curand. legenda este adevarata.
Ark

Max C.

Poate -gaze naturale- va spune ceva  :|

Arckadii

lasa max c. nu numai asta este. intr-adevar exista si un fenomen provocat de gazele naturale de pe la noi insa eu vorbesc de altceva
Ark

alx

gaze naturale?acolo?  aº vrea eu(ºi ei)!!!!

ºi de ce nu le-a mai vãzut NIMENI mãcar O DATÃ?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

*Tetragrammaton *
Citat din: alx din  24 Februarie 2007, 21:16:15
Ce pãrere aveþi?E adevãratã legenda conform cãreia unele comori îºi fac *reclamã* locului unde se aflã lãsând sã se vadã deasupra lor flãcãri care danseazã?

dragã domnule!eu nu am prezentat o informaþie pe care dvs. sã o luaþi de bunã ºi bãtutã în cuie,doar am pus o întrebare,aºteptând  pãreri;dvs. doriþi sã-mi dovediþi cã stãpâniþi foarte bine arta ascunsului dupã deget,rãspunzând la întrebarea mea cu o altã întrebare...informaþii despre aºa ceva gãsiþi pe internet(asta dacã nu vi se pare prea greu sã cãutaþi!),colegi de pe forum ºi-au exprimat ºi ei pãrerile,aºa cã dacã aveþi ceva de spus,eu vã ascult cu plãcere;vizavi de acest caz nu vã pot oferi alt izvor(decât unul cu apã de munt);nu este o poveste mediatizatã,iar eu sunt printre puþinii,poate singurul,care a fãcut legãtura între focuri ºi acea casã evreiascã...ºtiu exact unde se aflã,dar,ca sã fiu cinstit,nu prea am chef sã mã apuc de sãpãturi acolo...alte legende (batã-le vina) spun cã astfel de comori sunt blestemate...
 ce sã mai spun?  
PS  inutil sã mã întrebaþi despre locaþie...
PS2  thanks calinahanna,vãd cã nu sunt singurul care...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calinahanna

#8
@alx

Sincera sa fiu, am auzit si eu destule legende, cu focuri, care mai de care mai reala sau nu...
Si ceea ce a spus max.c este real, si emanatiile de gaze naturale au asemenea efecte.
Insa nu stiu cum sa dovedesc conexiunea intre ele si comori... Mai ales ca aceste comori, in general, sunt blestemate, deci ... poate nu merita cautarile si dovezile conexiunilor... :|
Poate, cine stie? Mai vedem...


continuarea acestui mesaj a fost eliminata pentru a pastra doar ce s-a scris pe subiect.

spooky

orice raspuns IN AFARA SUBIECTULUI va fi eliminat.

Tetra... raspunde la subiect si nu mai provoca utilizatorii cu tot felul de ofense si mesaj la "shto"
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Shadowman

Citat din: alx din  09 Martie 2007, 13:43:35
alte legende (batã-le vina) spun cã astfel de comori sunt blestemate...
 ce sã mai spun?  

Cineva spunea : In aur si in bani se gasesc toti demonii lumii...
Pentru aur s-au purtat razboaie,s-au comis crime,acte de tradare...Si cite alte nelegiuiri...
De aceea,multe comori sunt blestemate...O saminta de adevar cred ca exista in "mituri si legende"...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

xennon_2000

Sunt ielele la fel ca aceste focuri?sau sunt deosebite una de alta (dansul ielelor)!

pri3st3ss

pai eu zic ca sunt fenomene diferite
ielele nu iti indica o comoara..locul in care danseaza ramane ca ars de foc si creste o iarba mult mai inchisa la culoare pe care nici animalele nu o pasc...


Ielele sunt fãpturi feminine supranaturale din mitologia româneascã, foarte rãspândite în superstiþii, cãrora nu li se poate stabili însã un profil precis, din cauza inconsecvenþei folclorului; totuºi, forma mitologicã preferatã este a unor fecioare zãnatice, cu mare forþã de seducþie ºi cu puteri magice, cumulând atributele Nimfelor, Naiadelor, Dryadelor, întrucâtva ºi a Sirenelor.
Ielele se crede cã apar mai ales noaptea la lumina lunii, în hore, în locuri retrase (poieni, silvestre, iazuri, maluri de rîuri, rãscruci, vetre pãrãsite sau chiar în vãzduh), dansând goale, mai rar cu veºtmânt de zale, sau înfãºurate în vãluri transparente ºi cu clopoþei la picioare; fostul lor ring de dans rãmâne ars ca de foc. Uneori doar cu trup aparent, alteori sunt doar nãluci imateriale, cu aspect iluzoriu de femei vesele.

Numãrul în care Ielele îºi fac apariþia e sau nelimitat, sau redus la 7, uneori chiar 3, în ultimul caz (Oltenia) legenda considerându-le pe fiicele lui Alexandru Macedon ºi numindu-le: Catarina, Zalina ºi Marina.

Locuiesc în cete, în aer, pe stânci singuratice sau în munþi, prin pãduri sau anumiþi copaci ca paltinul ºi nucul (preferaþi ºi pentru horele lor), rareori la rãspântii.

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

fiulploii

Citat din: alx din  24 Februarie 2007, 21:16:15
Ce pãrere aveþi?E adevãratã legenda conform cãreia unele comori îºi fac *reclamã* locului unde se aflã lãsând sã se vadã deasupra lor flãcãri care danseazã?

EU cunosc un astfel de caz,relatat de un tãran de aprox.63 de ani,care a vãzut  flãcãri care dansau,era imediat dupã asfinþit, la o distanþã de 250-300 metri de el,bineânþeles cã ºi-a fãcut cruce ºi a plecat repede de acolo...
   Când mi-a povestit,l-am întrebat de locaþie,mi-a spus pe unde le-a vãzut,apoi discutând cu alþi oameni,i-am întrebat dacã nu a existat pe acolo o casã sau altã clãdire,ºi mi-au rãspuns cã înainte de al doilea rãzboi mondial niºte evrei avuseserã acolo o casã cu grajd ºi pãmânt,dar cã au plecat ºi regimul comunist a demolat tot ºi a fãcut ogoare...


Aºtept pãreile voastre-sunt reale aceste focuri,sau doar niºte mituri?

reloaded:

asemenea flacari sunt reale si difera prin culori ceea ce indica ce fel de metal este ''ascuns'' in pamant . Se zice ca alea rosietice ar hi blestemate iar alealalte ar hi bune de sapatu si de luatu .

Daca dai de o asemenea flacaruie si te apropii de ea ca sa o localizezi atunci dispare .
Metoda prin care se poate '' ingheta'' sau mai bine zis impiedica disparitia flacarii la apropierea ta - asta in caz ca esti '' tare-n cont ''  8-) este sa implinti un cutit in pamant .Atunci flacara nu mai dispare si poti ajunge pana la ea . Vei observa ca '' arde'' la o distanta oarecare de sol . Daca ai un bat sau pietre faci semnu si revii a doua zi dimineata .

Specific pentru cei care ar intreba de ''un'e cutit si bat la tine'' , noaptea pe campii sau dealuri le spun simplu, pentru ca exact asta cauti , flacarile.

Flacarile difera si ca forma si intensitate functie de marimea depozitului de metal, de adancimea la care e situat si de conditiile atmosferice .

Momentul propice pentru a face acest gen de actiuni e imediat dupa asfintit si pana pe la ora 0,30 - 1,00 din noapte ( na, dimineata -daca e careva carcotas pe aici  :roll:) si preferabil in noptile fara luna . De ce asa, nu ma intrebati ca nu stiu .

:fullmoon: