Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre vechile desene

Creat de focusXX, 22 Decembrie 2006, 15:26:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

focusXX

v-ati intrebat vreodata de ce toate desenele ce reprezinta diverse marturii (oameni, animale, obiecte, fenomene demonstrate si nedemonstrate) sunt reprezentata intr-o maniera naiva??
Oare de ce acei autori au ales aceasta cale si nu alta?
Cu totii stim ca talentul se naste odata cu noi iar tot noi nu facem altceva decat sa-l inbunatatim! :-(

calinahanna

@focusxx

Sa nu uitam faptul ca intre timp a existat o perioada numita si "renastere"...perioada in care se faceau pe ascuns disectii ale cadavrelor pentru a putea fi studiata anatomia acestora...

Si normal ca talentul a avut motive sa se dezvolte...




focusXX

Nu te contrazic dar si atunci trebuie sa fii fost oameni talentati!
Ciudat este ca in picturile rupestre animalele sunt desenate aproape perfect (proportii, unghi de perspectiva....) pe cand oamenii .....!
Sa nu mai vorbim despre reprezentarea fiintelor "extraterestre"!

Dreamy

Citat din: focusXX din  22 Decembrie 2006, 15:26:45
v-ati intrebat vreodata de ce toate desenele ce reprezinta diverse marturii (oameni, animale, obiecte, fenomene demonstrate si nedemonstrate) sunt reprezentata intr-o maniera naiva??
Oare de ce acei autori au ales aceasta cale si nu alta?
Cu totii stim ca talentul se naste odata cu noi iar tot noi nu facem altceva decat sa-l inbunatatim! :-(

hello focusXX !!!

sa zicem ca asta reprezenta la momentul respectiv cea mai perpetua modalitate de transmitere a informatiilor...
daca reprezentarea lor este naiva sau nu asta depinde foarte tare de interpretarea noastra, a celor care le percepem...

cat despre talent, este adevarat ca ne nastem cu talent insa nu toti putem sa-l exprimam...

focusXX

dreamy ,
asa este dar, poate ca ei reprezentau ce li se spunea si nu ce vedeau! Desenele daca te uiti bine la ele au un lux enorm de amanunte; deci timp alocat lor era. Atunci ce ii facea pe ei sa nu se straduiasca si la "personajele principale"?
Sa-si fi bagat oare teama coada??

pri3st3ss

eu cred ca mai degraba desenau ce vedeau,nu ce li se spunea..sau,mai degraba, ceea ce credeau ca vad
sa nu uitam ca oamenii au trecut de-a lungul timpului, printr-o paleta larga de zeitati,asa ca aveau toate motivele sa le deseneze corect.mai ales ca lumea era magica, totul avea suflet etc...


sa luam un trib,da?

1. in trib exista barbatii - barbatii din vremuri ancestrale alergau dupa vanat..ca sa vaneze,ca orice animal de prada, pandeau "victima", o "filau", se acomodau cu obiceiurile etc, observau posibile puncte slabe...deci e normal ca creierul barbatesc,care de obicei este orientat spatial,  sa capteze o imagine excelenta a animalelor,mai ales ca asta faceau toata ziua pt toata viata....
pune un macelar sa iti deseneze ceva legat de carnea pe care o transeaza si ai sa vezi rezultatul!
2. in trib mai exista si un preot saman...preotul saman era si el pe acolo,oficia slujbe inchinate ploii si focului si taurului ( sunt simple exemple )  ;in plus, daca acel animal era considerat sacru....
3. femeile saracele adunau fructe si ce mai faceau ele..din timpuri stravechi femeile se machiaza ( stiu ca si barbatii egipteni se machiau - si nu numai ,dar acum vorbim de triburi ) ,se aranjeaza, ca sa fie o "prada " buna pt mascul...deci e normal ca barbatul in desenele  sale sa prinda si frumusetea mai mult sau mai putin considerata a fi mulata pe tiparul contemporan, a consoartei/consoartelor sale si a progeniturilor
4. sa nu uitam ca se traia in pesteri ( asta daca luam in considerare pictura rupestra din acea vreme )/ preotul saman locuia in pesteri...in lumina focului,stii tu oare cate forme ciudate  se nasc si mor in fata ta,pe peretele rece?
stii cate povesti si ozn-uri se vad?imaginatie sa ai ,ca apoi creierul tau ofera acelor imagini si atributul omenesc/dumnezeiesc sau mai stiu eu ce...in plus, adu-ti aminte ca preotii samani de aemenea obisnuiau sa se drogheze pt a ajunge in lumea zeilor si in contact cu mortii.... de asemenea, adu-ti aminte ca si unii poeti mari/profeti se drogau pt a avea revelatii si pt ca muzele sa ii sustina...

normal ca aveau timp  slava domnului,nu aveau serviciu si nuramaneau blocati in trafic!
inca ceva..spui ca animalele si alte chestii erau prezentate amanuntit, ca orice fin observator,totul pus la locul lui si mai mari decat restul personajelor,iar oamenii erau mai mici...exista o explicatie!
ia fiecare "cultura" si descopera-i zeul...acela va fi mereu figura principala a desenelor...sau avea un rol important in "societatea" lor...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darkness

buna chestie priestess si logica...nu m-as fi gandit din aceasta perspectiva..spoune-misi mie pls, candai zi s ca "deci e normal ca creierul barbatesc,care de obicei este orientat spatial,  sa capteze o imagine excelenta a animalelor,mai ales ca asta faceau toata ziua pt toata viata..." e un compliment? sau o injuratura imbracata in haine de vanatoare?


off
m-am tot gandit de cand ti-am citit mesajul la chestia cu barbatul e inca un vanator si inclin sa iti dau dreptate...numai ca tehnicile de vanatoare s-au schimbat

calinahanna

@focusxx

...si sa nu uitam ca tot in renastere s-a descoperit perspectiva...

@all
Dar oare... dece nu a atins nimeni acel plafon de idei pentru a descoperi reprezentarea perspectivei inca din vremurile stravechi? :roll: De ce evdeau doar "profilul"?

pri3st3ss

probabil e mai usor de desenat un profil... 8-)
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

Sunt unele desene care arata doar existenta oamenilor primitivi...si sunt desene care atesta o civilizatie dezvoltata apusa!

calinahanna

@pri3st3ss

Pai..tocmai asta vroiam sa spun... de ce sa alegi calea cea mai usoara, daca esti complex si ai ceva de spus? Sau cei pentru care desenezi au nevoie de o reprezentare simplista?
Sau, ca desenator, nu ai timp de studiu al perspectivei?

@xenon_2000

Stii exemple? Daca da, le poti enumera si pentru mine :-)?

darkness

calinahanna,cred ca ,daca priestess are dreptate, varianta a 2a e mai buna...cei pt care a fost desenat aveau nevoie de ceva simplu


sau...daca stau sa fac un pic de cercetare a textului scris de priestess, imi imaginez ca samanii care erau in transa in mom in care desenau, nu aveau timp pt fiece detaliu....faceau doar reprezentarea grafica simplista si atat....in arta se numesc crochiuri parca....si designerii le fac acum inainte sa conceapa hainele..ele iti dau doar o idee despre ceea ce este acolo,nu ceea ce este!!!
alta chestie pe care o inteleg de la priestess, e ca samanii in mod normal aveau si ucenici..probabil erau imagini codate,folositoare doar samnilor mici,imagini pe care doar ucenicii le vedeau in adevarata valoare

calinahanna

@ darkness

Am si eu indoielile mele, ca orice om...
Citatcalinahanna,cred ca ,daca priestess are dreptate, varianta a 2a e mai buna...cei pt care a fost desenat aveau nevoie de ceva simplu

Mai degraba asta...
Cu cat se dezvolta lumea, cu atat era nevoie de lucruri / reprezentari grafice mai complexe.
Spre exemplu, Evul Mediu era o perioada neagra (desi a existat un Albrecht Durer), a cerut o "Renastere"... deci un Da vinci, un Michelangelo, un Leon Battista Alberti, un Benvenutto Celinni.... au mers la extrem in baroc si in roccocco si au cedat nervos in romantism si manierism.. pe urma, deja s-a trecut la altceva.
Iar apoi (in zilele noastre) remarc o simplificare a reprezentarilor grafice. De orice fel.
Daca vrei o istorie pe scurt, ti-o trimit pe mp :lol:

LupinThe3rd

Apropos de vechile desene
De multe ori cand vedeam pe diverse garduri, usi de toaleta cuvinte magice de genul p...la sau p...da cu sau fara desene, ma intrebam "Bai nene, aia din comuna primitiva nu desenau si ei una alta.
Dupa cautari, nu prea indelungi am gasit ca de de fapt, desenau...
Si un exemplu este uriasul de la Cerne Abbas.
Apoi am continuat cautarile si am ajuns la grecii... Sa vedeti ce desenau vechi greci si noua nu ne arata nimieni in manual de istorie  :-D

calinahanna

@LupinThe3rd...

Tu ti-ai invata copilul sa deseneze asa? :lol: Sau l-ai invata proportiile Cariatidelor? :-)