Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre vechile desene

Creat de focusXX, 22 Decembrie 2006, 15:26:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darkness

sunt de acord cu teoria priestessei cand vorbea de desenele din pesteri, sunt de acord cu teoria ta cand vorbeai de desenele uriase pe care omul nu le-a realizat singur, sunt de acord cu teoria calinahannei cand vorbea de progresul artei...
dar din cate am vazut, subiectul e despre vechile desene, adica cele din pesteri...raman sa fiu de acord cu priestess

xennon_2000

Daca pui accent pe desenele din pesteri, cum crezi ca au fost realizate ???Dc oamenii primitivi au simtit nevoia de desene??

pri3st3ss

eu nu inteleg intrebarea,xenon...cum adica "cum crezi ca au fost realizate"?!?!?!?!?!?! :|
la ce te referi?ce vrei de fapt sa intrebi?

au fost realizate cu carbune/plante/extracte de plante etc
de ce au avut nevoie de desene?ca sa arate intr-un fel ce vedeau/simteau..simplu; arta - cred eu - a exista in om din clipa in care s-a nascut si a evoluat odata cu el

darkness, hotaraste-te de partea cui esti, stii ca exista in popor o vorba cu o luntre...sau cu 2 iepuri dupa care alearga un vanator... :wink:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darkness

xenon,e ca si cum ai intreba de ce omul a simtit nevoia de a comunica, dc omul a simtit nevoia unui zeu etc...
au desenat pur si simplu ceea ce au vazut, e un fel de limbaj inaintea aparitiei limbajului oral si scris,ce e asa greu de inteles?desenau ca sa lase mostenire generatiilor urmatoare cunostintele lor...
nici eu nu iti inteleg intrebarea

xennon_2000

am vrut sa-ti ascult parerea dark....ms de raspuns (exprimarea, intr-un fel sau altul a gandurilor)

darkness

cu placere,nu vreau totusi sa crezi ca sunt nebun sau nervos :-)

xennon_2000

Fiecare om are dreptul la opinie...asa ca nu te consider nici nervos nici nebun...la urma urmei toti suntem considerati ciudati in situl asta! :lol:

pri3st3ss

xenon,eu nu te consider un ciudat,dragule! niciunul din noi  nu e ciudat! :-)
nu vad ce e rau sa crezi in alte civilizatii,adica sa renunti la egoism si sa accepti acest fapt... :| ( nu vorbesc de cei de pe forum,ci de cei din "afara" )...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

priestess....era pt dark...intrebarea de mai sus....ms ca nu ma crezi ciudat! :lol: