Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Anomalii Gravitationale.

Creat de Protector, 07 August 2006, 02:22:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Protector

Anomalii gravitationale in Italia si Polonia

LA 60 Km de sudul Romei, la margina Lacului Albaner, se vede un crater vulcanic, care trece pe langa Via dei Laghi,si pe langa un drum national care este prelungirea Via Appia Nuova catre Roma cu regiunea de vinuri Frascati si cu Muntii Albaner.   Poza Nr 1

In spatele localitatii Rocca di Palma se afla o sosea cu o anomalie de necrezut.Sticle si alte obiecte rotunde,se rostogolesc mergand in sus cu toate ca panta se afla in jos.Chiar si automobilele care parcheaza ,se scoate din viteza si merg incet urcand panta soselei  in sus , inloc sa mearga in jos cum ar fii normal.                           Poza Nr 2
Pana acuma nu de mult oamenii de stiinta cat si fizicienii credeau ca este vorba de o iluzie optica.Dupa mai multe certuri, in anul 1998, a avut loc o expeditie cu experti sa analizaze acest caz.Se experimentase si cu Autobus cu turisti.Acesta urca incet panta.
Interesant este cum cresc copacii.Toti par cam strambi...

Experiantele cu sticlele au rezultat ca nu tot timpul functioneaza acesta anomalie.Uneori functioneaza cateva minuet, sau daca nu peste catica zeci de metrii mai departe functioneaza.Chiar daca se varsase si apa din sticla , apa "urca".Acest lucru nu era deloc logic , incat a avut loc analizari prin diferite masuri.Se analizase cu boloboace fie electronice sau clasice.Toate aratau o coborare a terenului cu 5 %., si obiectele ruleau/ miscau catre directia urcare. Exista o teorie neoficiala, care spune ca toate campurile magnetice se afla intr-o anumita norma , cod (ca la frecventa) si aici aceasta frecventa ar fii derutata.Dar de cine sau de ce ?Se facusera si analize cu aparate elektromagnetice si cu detectoare ptr. radioactivitate. Dar nimic.   Poza Nr 3
Sa parcurs si la metode de analiza ceva mai demodate, cu pendula sau cu o spirala .
Poza Nr 4.
Doctorul German in fizica F.Bludorf, masoara cu pendula.Se lasa incet ca pendula sa se miste si se cronometreaza durata miscarii ei.Pe baza acestui timp se poate socotia anumite formule de accelerarea Gravitatiei.Partea negativa la acest proces trebuie greutatea si lungimea pendelului sa fie cunoscuta.
Mai intai se fac masuri cu acel pendel in zone normale si apoi in zona X masurandu-se exact cate frecvente se misca.Se misca de la sine mai mult, atunci gravitatia este mai mare. Normal un pendel are nevoi de 0,96 secunde  ptr. a se misca corect odata.In aceasta zona este nevoie de1,5 secunde mai mult.Asta inseamna ca gravitatia este mai mare. Deci gravitatia este mai mare ca in Berlin cu 3,2 %.
Institutul german din Potsdam se ocupase deja din 1909 cu masurarea campului magnetic, aparand in mai multe locuri anomalii ,dar bineinteles nu acest sens.Gravitatia pamantului este timp de 24 Ore in continu de-a lungul anilor si pana azi masurat si analizat de aparatele gravimetru ( gravitatie + metru). Aparatele sunt ata de sensibile incat arata si efectul Lunii(la fazele Lunii) asupra pamantului.
Discutam cu domnul Dr. Peter Schwintzer de al acest institut despre aceste anomalii .
In general ptr Geo-fiziceni nu este nimic nou ca gravitatia pamantului sa nu fie peste tot constanta.Exista si un atlas cu aceste mici diferente gravitatinale ale Pamantului, fie masurate si din satelit.
Asa se stie astazi ca gravitatia Hymalayei este cu mult mai mare (datorita massei ei), iar cela mai mici sunt la coasta Indiei de sud. Anomalile de gravitatie pot proveni din cauza anumitor metale subterane sau a miscarilor marginilor tectonice continentale.Egal ce fel de anomalii sunt, cifra maxima este de 0,1 promile.
Ironia istoriei este ca langa muntii Albaner unde exista acesta anomalie, se afla un castel care apartinut Papei Urban VIII, si-l condamnase la moarte pe Galileo Galilei care era primul care sesizase aceasta anomalie a campului magnetic din zona Albaner.
Mai exista o asemenea zona in Polonia la Baile Karpacz. Interesant este ca se poate cumpara si o harta cu zonele de anomalii gravitationale.(Miejsce zaburzenia grawitacji).Strada avea 400 de metrii si anomalia era mai mica ca in Italia ,4%Fizicienii polonezi de la institutul uni. din Breslau analizase acet camp si gasisera cam la 2000 de metri adancime apa fierbinte.Nimic nou deoarece se afla si aceasta Baie termala.
De unde vin aceste doua enigme nu se stie...

Sursa de tradus :
Frei zur Veröffentlichung bei Quellenangabe: Grazyna Fosar, Franz Bludorf, Autoren und Naturwissenschaftler, Berlin.
Kontakt zu den Autoren:
Grazyna Fosar · Franz Bludorf · Postfach 242 · D-12112

 


.



.

Protector


AdiM

Linga Bacau am auzit ca ar fi un asemenea loc, pe la Magura.
Dar nu stiu daca e o anomalie gravitationala sau o iluzie optica.
Ar merita verificat serios.

ady73

Salut Protector!...

Salut AdiM!...

E foarte interesant subiectul!... Eu cred ca sant masconi, in sensul ca exista in zona subterana formatiuni  indeajuns de dense cat sa provoace o anomalie gravitatinala...


Protector


ady73

Salut Protector!...

Sa inteleg din fotografie ca paraul are o curgere incetinita sau este un rau care se scurge "amonte"...

Altfel e o poza de munte destul de frumoasa si placuta...

Protector

CU toate ca este panta, paraul curge in sus , deci in contra sensul logic uman... :-D

maya

Parca mai e un topic pe tema asta...era mai bine sa fie si asta in acelasi loc :roll: sa fie usor de gasit info .

Protector



ryn

Si tot acolo ati gasit si explicatia  :-D

CHIP

PT.ADIM-Pot sa-ti confirm faptul ca in apropierea orasului Bacau exista o asemenea zona.

adelinn

din cate cunosc mai exista o zona cu anomalie gravitationala pe drumul dinspre hateg spre petrosani,inainte de localitatea  Banita,mai exact in drept la primul pod care urmeaza dupa  viaduct (nu mai stiu cum se numeste,au fost lucrari de modernizare a drumului si nu mai este tabla cu denumirea,dar cei care cunosc drumul cred ca stiu despre care e vorba).ceea ce e interesant,e ca in zona,la o distanta de vreo 100 m,se afla ruinele unei mici cetati dacice.poate nu e tocmai o coincidenta.personal nu am reusit sa fac nici un fel de investigatii in zona dar am observat personal anomalia iar ulterior stand de vorba cu cunostinte mi-au confirmat ca si ei au observat-o.cineva mi-a povestit ca a mers in zona cu ceva aparate si a constatat si o deformare a timpului,fapt care spune acea persoana se regaseste si in zona sarmizegetusei.mai este cineva care cunoaste zona de care vorbesc si cunoaste si alte detalii?
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Nox

#13
Citat din: adelinn din  23 Iunie 2008, 01:59:12
cineva mi-a povestit ca a mers in zona cu ceva aparate si a constatat si o deformare a timpului,fapt care spune acea persoana se regaseste si in zona sarmizegetusei.

Ne poþi da mai multe detalii despre acele aparate? Sau despre modul cum a constatat o deformare a timpului?  :?  :?  :?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adelinn

         a fost ceva de genul: o persoana s-a deplasat in zona cu pricina cu un ceas iar o alta persoana a stat in alta zona,mai departe de locul cu pricina cu un ceas martor.apoi s-a comparat trecerea timpului in cele doua cazuri.am inteles ca a mai facut si ceva masuratori de camp magnetic si gravitational,dar nu mi-a dat f multe detalii.ideea a fost mai mult sa imi confirme ceea ce eu observasem intamplator.ceea ce ma intriga nu e anomalia in sine ci asocierea zonei cu o cetate,ceea ce am mentionat in postul anterior si faptul ca aceasta anomalie se manifesta si in anumite zone in sarmizegetusa si probabil si in zone cu alte cetati,ceea ce inseamna ca nu mai e coincidenta.
        daca ipoteza de mai sus e adevarata se poate merge mai departe cu 2 aspecte :primul ar fi ca dupa unele cercetari asupra distributiei geografice a cetatilor dacice,acestea se afla intr-o relatie geometrica bine stabilita.asta inseamna deci,ca si anomaliile gravitationale respecta un tipar geometric. al doilea aspect e... de unde stiau dacii aceste locuri.....
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle