Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Anomalii Gravitationale.

Creat de Protector, 07 August 2006, 02:22:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Citat din: adelinn din  23 Iunie 2008, 17:45:46
         a fost ceva de genul: o persoana s-a deplasat in zona cu pricina cu un ceas iar o alta persoana a stat in alta zona,mai departe de locul cu pricina cu un ceas martor.apoi s-a comparat trecerea timpului in cele doua cazuri.am inteles ca a mai facut si ceva masuratori de camp magnetic si gravitational,dar nu mi-a dat f multe detalii.

Am înþeles. Ce vreau eu sã subliniez este cã dacã anomalia e mai micã decât eroarea pe care o poate genera sistemul cu care se face mãsurãtoarea atunci rezultatul e invalid. ªi în concluzie ceea ce s-a mãsurat nu e nici o anomalie ci doar eroare de mãsurare. Trebuie avut în vedere aspectul ãsta.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adelinn

nu te contrazic.dar...problema sta in felul urmator.inchipuie-ti ca te afli in varful unui deal cu o panta e adevarat nu foarte mare.aflandu-te pe una o parte a lui,in loc sa mergi la vale,urci inspre varful lui.asa se intampla si acolo.in urma cu vre-un an doi se lucra acolo in zona si era si un semafor care te obliga sa opresti masina.oprind odata in zona respectiva am observat o miscare usoara a ei dar nu in jos ci in sus,spre varf.de acolo a plecat toata chestia,pe care am mai verificat-o de vreo 2 ori cu alta masina si cu alte persoane care am fost toti de acord ca nu e doar iluzie optica.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Nox

#17
Nici eu nu te pot contrazice, nici afirma, nici infirma ce spui tu. Trebuie mãsuratã altitudinea în diferite puncte de-a lungul ºoselei, apoi vezi dacã e în rampã sau pantã, altfel e doar o apreciere pur subiectivã ochiometricã, cred cã de asta îi zice iluzie opticã. Un altimetru sau un GPS. Fiecare are minusurile lui ºi induce eroare. Probabil mai la îndemânã e un GPS, de preferabil o versiune mai nouã, oricum pe tine te intereseazã sã calculezi diferenþa de nivel ºi cel puþin la nivel teoretic eroarea nu prea conteazã.

Uite aici un material despre diverse metode de calcul a altitudinii:
http://mtp.jpl.nasa.gov/notes/altitude/altitude.html
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adelinn

o sa incerc sa revin cu ceva concret,respectiv poze eventual ceva masuratori de coordonate si altitudine.din pacate nu pot preciza cand,am destul de rar drum in zona.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Nox

#19
Dacã te duci sã ai grija la urmãtoarele de preferabil, dispozitivul GPS sã aibã un receptor de ultimã generaþie (ex: SiRFstarIII) cu un software cât de cât updatat la zi (preferabil iGO); când faci mãsurãtoarea sã stai mai mult timp nemiºcat, dar nu foarte mult, ºi sã te asiguri cã primeºti semnal de la cât mai mulþi sateliþi. Poþi repeta mãsurãtoarea de câteva ori (3-5 ori) la un interval, sã zic, de 10 minute. Notezi datele într-un tabel. Apoi faci calculele. ªi tragi concluzia. :star: Succes!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

oxyox

Uite ca o alta zona unde apa urca de la baza dealului spre varf in loc sa coboare, masina la fel, sticlele la fel, etc. E in Maramures. Mai exact cum cobori Cavnicul si mergi spre Budesti. Foarte multi stiu de acel loc. Desenul e cel de jos. Cam asa se vede din lateral, de la o distanta de vreo 50-60 de metri. Daca sunt doritori sa ajunga acolo, e simplu. :) Dupa ce se coboara Cavnicul vor urma cateva serpentine. Singurul fel in care iti poti da seama ca esti in acea zona este un paravan din beton, asezat in curba, vopsit in rosu si alb. Dupa ce se trece de acel paravan, mergand spre Budesti, urmeaza o panta... Aceea este.

tractorbeam

Citat din: oxyox din  01 Martie 2010, 14:58:55
Uite ca o alta zona unde apa urca de la baza dealului spre varf in loc sa coboare, masina la fel, sticlele la fel, etc. E in Maramures. Mai exact cum cobori Cavnicul si mergi spre Budesti. Foarte multi stiu de acel loc. Desenul e cel de jos. Cam asa se vede din lateral, de la o distanta de vreo 50-60 de metri. Daca sunt doritori sa ajunga acolo, e simplu. :) Dupa ce se coboara Cavnicul vor urma cateva serpentine. Singurul fel in care iti poti da seama ca esti in acea zona este un paravan din beton, asezat in curba, vopsit in rosu si alb. Dupa ce se trece de acel paravan, mergand spre Budesti, urmeaza o panta... Aceea este.

Observatia este cat se poate de adevarata. Am fost personal in zona si fiind cu un localnic mi-a aratat exact zona de sosea unde se manifesta acest fenomen. Noi fiind cu un auto 4x4 am oprit, am scos din viteza si... surpriza, masina a inceput se se deplaseze cu spatele, urcand, de unde ne-am dat seama ca urca? simplu, mecanismul diferential scotea un zgomot diferit de orice auzit pana atunci, semn ca puntile tractoare stateau intr-un unghi deosebit. Am oprit si am facut un experiment cu o cutie de coca-cola plina si ulterior goala. Acestea s-au deplasat in amonte, incet dar sigur. Concluzia mea rezultata din observatie este ca undeva in zona, evident in subteran, se afla un corp masiv, nu are legatura cu forta electro-magnetica ci este pura forta gravitationala , se aplica legea atractiei lui Newton intre 2 corpuri, iar corpul masiv nu se afla acolo perpendicular sub sosea, ca daca ar fi asa rezultanta fortelor ar fi pe aceiasi directie, ci undeva in lateral in zona muntoasa apropiata de altfel acolo sunt munti metaliferi, nu degeaba s-au oferit japonezii sa sape un tunel acolo  dar cu conditia ca ce gasesc sa fie al lor, evident ca autoritatile nu au marsat

Tayka

Minereu de fier se mai gãseºte în cantitãþi mari ºi în alte pãrþi;ar însemna ca peste tot în acele locuri sã se schimbe vectorul forþei gravitaþionale,ori acest lucru nu se întâmplã,iar acest fenomen se manifestã ºi la Bacãu de exemplu unde nu sânt minereuri de fier.De altfel sa mai discutat pe forum despre acest fenomen,iar concluzia a fost dacã nu mã înºel;iluzie opticã creatã de conformaþia diferitã a terenului;dacã priveºti împrejur ºi vezi cã terenul coboarã uºor ai impresia cã ºi ºoseaua coboarã,deºi aceasta urcã uºor,iluzia este produsã de relief în ansamblu,ºi poate fi uºor remediatã dacã stând pe mijlocul ºoselei acoperiþi vederea lateralã a ochilor cu palmele,astfel încât sã vedeþi doar ºoseaua.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#23
Citat din: Nox din  24 Iunie 2008, 01:46:40
Nici eu nu te pot contrazice, nici afirma, nici infirma ce spui tu. Trebuie mãsuratã altitudinea în diferite puncte de-a lungul ºoselei, apoi vezi dacã e în rampã sau pantã, altfel e doar o apreciere pur subiectivã ochiometricã, cred cã de asta îi zice iluzie opticã. Un altimetru sau un GPS. Fiecare are minusurile lui ºi induce eroare. Probabil mai la îndemânã e un GPS, de preferabil o versiune mai nouã, oricum pe tine te intereseazã sã calculezi diferenþa de nivel ºi cel puþin la nivel teoretic eroarea nu prea conteazã.

Uite aici un material despre diverse metode de calcul a altitudinii:
http://mtp.jpl.nasa.gov/notes/altitude/altitude.html
...Om trai-n epoca gadgeturilor, Nox, dar nu-i oare mai simplu un simplu poloboc (nivela)? :roll: - ceva mai lung, evident, si cu care sa se faca mai multe masuratori.
In felul asta s-ar exclude (sau nu) extrem de simplu iluziile optice citate de Tayka - posibile si astea.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

Bine, mãsoarã tu cu polobocul un drum denivelat. Apoi spune-mi la ce concluzie ajungi.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

Citat din: Nox din  05 Septembrie 2010, 16:24:35
Bine, mãsoarã tu cu polobocul un drum denivelat. Apoi spune-mi la ce concluzie ajungi.
Repet, am zis "ceva mai lung, evident, si cu care sa se faca mai multe masuratori". :wink:
Din care se poate extrapola o medie a inclinarii (panta sau rampa).
Fiindca, in definitiv, si la eventuala constatare cu metode GSM-istice a unor diferente minore de altitudine, e posibil ca pe anumite portiuni ale traseului total sa existe zone cu inclinari diferite.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

Mai adaug ca acolo la Cavnic drumul fiind denivelat ne-am oprit intai acolo unde fenomenul era mai puternic in valea de potential si masina a luat-o deandaratelea spre varful de unde veneam ca mai apoi sa ne continuam drumul putin sa urcam urmatorul varf si sa coboram putin pe panta, ne-am oprit si am incercat sa vedem ce face masina, surpriza nici nu urca nici nu cobora statea parca tintuita pe panta, fiind scoasa din viteza si fara frana apasata. Cutia de coca-cola s-a miscat in schimb usor spre varf de unde si concluzia ca deplasadu-ne putin fata de locul unde fenomenul era la maxim, forta de frecare la auto si gravitatia normala compensau anomalia insa la metal pe asfalt acest lucru nu a fost deajuns. Stim ca legea lui Newton se leaga de patratul distantei, asa ca nu a fost o surpriza, cat priveste posibila iluzie optica, nu stiu ce sa zic dar eu stateam in varful de potential si amicul cu care eram se vedea clar mult mai jos. Nu cred ca e iluzie optica.

Kymosabe

Este doar o iluzie optica.

Physicists Show "Antigravity" Mystery Spots Are Optical Illusions

Citat din: ryn din  05 Aprilie 2006, 02:56:17
Conformatia topografica a zonei lasa impresia vizuala ca in acel loc masinile de exemplu urca o panta clara. De fapt conformatia dealurilor si a copacilor care cresc sub un unghi anormal aparent creaza impresia generala ca panta are un unghi descrescator, dar de fapt este invers.

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

tractorbeam

Posibil, totusi sa fie si iluzie, totusi un Mitsubishi pajero cu inclinometru ar rezolva enigma. Daca o ia cu spatele in sus si inclinometrul isi aduce indicatorul linia rosie in zona negativa atunci...

darksid3

Cel mai simplu ar fi masurarea altitudinii intr-un punct si in altul. Daca obiectul se rostogoleste spre punctul cu altitudinea mai mare, e clar o anomalie magnetica...asta ar scoate din discutie si o eventuala iluzie optica.
11.11