Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

CERRA GALAN-CETATEA OAMENILOR ZBURATORI

Creat de paleoastronaut, 31 Iulie 2006, 20:04:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pax magna

google earth /  se vad ruinele unei cetati, linii drepte, paralele, intersectate, incercati la orice alta cetate cunoscuta. Planimetria se poate vedea, zic eu.

Ganditorul

CALATORUL
CitatNu nu. Oricine vede clar ca e vorba de INGERI CU ARIPI. Ingeri asa cum sint ei, conform imaginii comune in toate culturile, pe toate continentele.
Nici o legatura cu Insula Pastelui.

Calatorule, faptul ca tu ai descoperit, acum pe la 30-40 de ani, religia crestina nu-ti da dreptul sa vezi "ingeri" oriunde, si nici sa faci prozelitism religios cu orice ocazie.
Care sunt ingerii din budism sau islamism ca saa nu mai vb de religia lui "Manituu" care localiza lumea de apoi aici pe pamant, pe campiile inverzite ?
Deci ceea ce ai scris tu acolo "conform imaginii comune in toate culturile, pe toate continentele" e doar viziunea ta crestina si nu are legatura cu cercetarile paleoastronautice pe care colegii incearca sa le faca aici.

calator astral

Citat din: Ganditorul din  26 Octombrie 2011, 08:41:28
CALATORUL
Calatorule, faptul ca tu ai descoperit, acum pe la 30-40 de ani, religia crestina nu-ti da dreptul sa vezi "ingeri" oriunde, si nici sa faci prozelitism religios cu orice ocazie.
Care sunt ingerii din budism sau islamism ca saa nu mai vb de religia lui "Manituu" care localiza lumea de apoi aici pe pamant, pe campiile inverzite ?
Deci ceea ce ai scris tu acolo "conform imaginii comune in toate culturile, pe toate continentele" e doar viziunea ta crestina si nu are legatura cu cercetarile paleoastronautice pe care colegii incearca sa le faca aici.

Am spus deja foarte clar ca "entitatile angelice sint o realitate".
Adineaori am postat un nou topic referitor la acest subiect.
E vorba de marturiile cosmonautilor sovietici de pe SOYUZ 7. Oameni de stiinta comunisti care confirma "existenta ingerilor uriasi" pe care se pare ca i-au si filmat, un film de 47 de secunde, vizionat exclusiv de oameni cu bani curiosi sa afle Adevarul.
Sint din pacate moderat. Astept verificarea moderatorilor. Rabdare, e un topic inedit extrem de interesant.
Vei descoperi ca nu numai "extremistii religiosi" cred in existenta ingerilor.
Cum de altfel daca ai fi facut un minimum de ancheta ai fi descoperit ca si in religiile citate de tine ingerii ocupa un loc extrem de important. Cauta informatii despre Islam si Ingerul Gabriel de exemplu.

angellla29

#18
Citat din: Ganditorul din  26 Octombrie 2011, 08:41:28
CALATORUL
Calatorule, faptul ca tu ai descoperit, acum pe la 30-40 de ani, religia crestina nu-ti da dreptul sa vezi "ingeri" oriunde, si nici sa faci prozelitism religios cu orice ocazie.
Care sunt ingerii din budism sau islamism ca saa nu mai vb de religia lui "Manituu" care localiza lumea de apoi aici pe pamant, pe campiile inverzite ?
Deci ceea ce ai scris tu acolo "conform imaginii comune in toate culturile, pe toate continentele" e doar viziunea ta crestina si nu are legatura cu cercetarile paleoastronautice pe care colegii incearca sa le faca aici.

Ce ar fii daca am incerca sa nu mai fim asa rautaciosi si sa lasam pe fiecare sa isi spuna parerea? Si mai ales sa nu ne mai jignim...sau sa ne credem superiori unii fata de ceilalti...Ce ziceti, se poate? Si ca sa fiu ontopic. acesti oameni zburatori au cam fost intalniti  la aproape toate civilizatiile si in  toate religiile incepand cu sumerienii......Asa ca hai sa nu mai facem pe desteptii...da?

Ganditorul

Uite, imi cer scuze pt ce am scris. Dar tu nu te-ai saturat de ingeri si draci in sec 21 ? Ceva stiinta sau macar un minim de logica nu preferi in locul acestui fanatism religios ?

angellla29

#20
Referitor la "Oamenii Zburatori" ai antichitatii...o sa il citam pe Von Daniken cu acest mic material....Este pentru colegul PAx...daca dumnealui are placerea sa il citeasca....Dansul fiind mai nou pe forumul nostru :-)

http://www.colectionarul.info/2010/05/30/astronautii-antichitatii-1/

Colega Ganditorul si eu m-am saturat....dar e mai bine sa ii lasam pe toti sa isi expuna parerile...Asa cred ca e normal in secolul 21...

L.E. Scuzati am gresit ...asta era linkul catre "Carele Zeilor" ale lui Von Daniken" ...Scuzati..

http://www.colectionarul.info/2010/06/29/film-carele-zeilor-ipoteza-paleoastronautica-erich-von-daniken/

Aliosa

@calator astral, de acord legat de aripi si asta din simplu fapt ca au pus accentu' pe pene ca sa inteleaga tot omul ca la aripi se refera. Si din ce vad io la statueta respectiva aripile sunt atasate nu sunt un alt rand de membre superioare.

Citat din: Ganditorul din  26 Octombrie 2011, 09:32:42
Uite, imi cer scuze pt ce am scris. Dar tu nu te-ai saturat de ingeri si draci in sec 21 ? Ceva stiinta sau macar un minim de logica nu preferi in locul acestui fanatism religios ?

Eu unul nu m-am saturat... :) :D asa cum nu m-am saturat nici de alieni despre care la fel nu exista nici o dovada.

Citat din: angellla29 din  26 Octombrie 2011, 09:20:22
Si ca sa fiu ontopic. acesti oameni zburatori au cam fost intalniti  la aproape toate civilizatiile si in  toate religiile incepand cu sumerienii......

In religia noastra sunt ingeri , in alta sunt oameni zburatori , concluzia e ca toti i-au vazut la fel(deci nu erau tampiti), gen oameni cu aripi de pasare. O fi existat sau mai exista vreo specie cu 6 membre care are capacitatea e a zbura ce o fi atata de greu de crezut. Nu vad nici o dificultate in a crede in ingeri cum nici in ziua de azi nimeni nu vede o dificultate in a crede in extraterestri. Relatarile sunt la fel de "magice" in ambele cazuri.

Concluzie, daca era vorba de vreo tehnologie avansata la acesti "oameni" zburatori nu vedem reprezentari cu aripi , ci altceva.

horia2008

Citat din: angellla29 din  26 Octombrie 2011, 09:20:22
Ce ar fii daca am incerca sa nu mai fim asa rautaciosi si sa lasam pe fiecare sa isi spuna parerea? Si mai ales sa nu ne mai jignim...sau sa ne credem superiori unii fata de ceilalti...Ce ziceti, se poate? Si ca sa fiu ontopic. acesti oameni zburatori au cam fost intalniti  la aproape toate civilizatiile si in  toate religiile incepand cu sumerienii......Asa ca hai sa nu mai facem pe desteptii...da?

angellla29, de acord cu ce spui, numai ca unii nu-si expun parerea ci emit judecati de valoare neargumentate si impun concluzii, deci se cred superiori...
si ca sa n-avem dubii, nu ma refer la colegul Ganditorul ci la calator astral; deci, cine face pe desteptul? :fullmoon:






Siberia

#23
Pentru clarificari, statueta face parte din cultura Nazca (Peru) si reprezinta un om-pasare.


Cred ca e un punct de plecare.
De ajutor ar fi cred si asta:
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Ganditorul

#24
Oamenii cu aripi ar putea de exemplu sa reprezinte dorinta omului de a zbura ca o pasare... dorinta materializata pe la sfarsitul sec 19 de primul zbor cu balonul. Asta nu are nimic de-a face cu ingerii sau dracii, cu iadul sau raiul.
E o dorinta perfect justificata si justificabila a omului, un vis transformat in realitate.
Da Vinci a facut primul prototip al omului zburator - asta insemna ca s-a inspirat din ingeri ...sau ca a fost o minte sclipitoare, de geniu ?
Si mie imi plac misterele ... dar asta nu inseamna ca de la zborul mushtei pana la zborul lui Boeing 777 vad numai "ingeri si draci".
Mai ies si eu din biserica, mai punn mana pe o carte, mai folosesc creierul si la altceva decat la psalmi etc. etc.
Si atunci o sa vad ca exista "templul soimului" si "mitul oamenilor soimi" si la egipteni si la daci si la sud americani, si la alte popoare... cu mult inainte de aparitia popii care ne povesteste in biserica despre ingeri. Nu vad de ce ne reducem orizontul cunoasterii (si de ce trebuie sa lasam pe altii sa ne reduca acest orizont al cunoasterii )... doar pt ca s-a compilat o noua religie acum 2000 de ani (religie care de atunci a produs zeci-sute de "ramuri si ramurele" ).

P.S. Am spus asta pt ca indemnul "calatorului" era ... "N'are nici o legatura cu Insula Pastelui... sunt ingeri "  :martiansad: :mrgreen:


tractorbeam

un link aici - material in engleza

http://www.haktanir.org/ancientmysteries/viracochas.html

Pe scurt cei care ar fi construit aceste turnuri fara usi sau ferestre in cetatea strajuita de ziduri inalte si foarte groase dar FARA PORTI DE ACCES sunt cei numiti VIRACOCHAS, urmasii fiintei supranaturale VIRACOCHA, giganti fata de standardul nostru.


angellla29

#26
Citat din: Ganditorul din  26 Octombrie 2011, 11:32:04

P.S. Am spus asta pt ca indemnul "calatorului" era ... "N'are nici o legatura cu Insula Pastelui... sunt ingeri "  :martiansad: :mrgreen:

Cand am facut aluzie la Insula Pastelui, mi-am amintit (din invechita mea cultura generala ) ca se mai numeste si "Insula Oamenilor Pasari"...si dupa cum stim.. istoria antica  a acestei Insule  are ceva conexiuni cu vechile  culturi amerindiene....Iar daca a fost numita asa nu de...prosti i-au dat acest nume....Probabil a avut legatura cu acesti "ingeri", extraterestri...cum vrem sa ii numim...Desigur parerea mea...

Ganditorul

Interesant este ca acum, sub ultimele sapaturi arheologice, a aparut faptul ca acele statui aveau insemne sub nivelul solului (oare de ce sub nivelul solului ... sa fi fost si la suprafata si sa se fi pierdut din cauza eroziunii ?).
Mai mult, statuile au o baza de piatra, un soclu care le sustine pe pozitie. Era aici in forum deschisa aceasta discutie - asa ca nu vreau decat sa punctez usor subiectul pentru a sublinia legatura presupusa de colega noastra.
Cetatea CERRA GALAN isi pastreaza bine misterele ... ca multe alte locuri de pe Pamant.

angellla29

#28
In legatura cu Easter Island...stiu ca ei aveau un cult numit cultul oamenilor pasare" Tangata Man...Si am gasit aceasta imagine destul de graitoare ca acesti  "oameni pasare " aveau ceva legaturi cu zborurile spatiale....Priviti si dumneavoastra aceasta reprezentare grafica si spuneti-mi parerile dumneavoastra..daca doriti....



Priviti acel cap...parca ar fi o casca de cosmonaut...foarte stilizata...

Aceasta poza si cea postata de colegul Paleoastronaut...in ultima imagine postata de dansul,,,seama foarte mult cu...echipamentul astronautilor....




L.E. Colega Ganditorul....banuiesc ca atunci cand au fost sculptate...au fost sculptate la suprafata....dar cine le-a"bagat" in pamant si de ce....imi scapa....Poate gasiti  dumneavoastra  o explicatie....

Aliosa

Citat din: angellla29 din  26 Octombrie 2011, 12:40:36
L.E. Colega Ganditorul....banuiesc ca atunci cand au fost sculptate...au fost sculptate la suprafata....dar cine le-a"bagat" in pamant si de ce....imi scapa....Poate gasiti  dumneavoastra  o explicatie....
Ori s-au afundat in pamant din cauza greutatii in timp evident, ori sunt atat de vechi incat s-a depus un strat considerabil.
De multe ori ma intreb legat de constructiile/sculpturile MASIVE din trecut daca nu cumva exista o legatura intre ele , giganti si dinozauri.
Parerea mea e ca in trecutul destul de indepartat forta gravitationala a pamantului a fost mai mica ca altfel nu vad cum se miscau dinozaurii aia de pana la 120 tone unii, de aici poate rezulta si existenta unei rase umane in trecut de dimensiuni mai mari care putea muta/sculpta cu mai multa usurinta acei bolovani.

P.S. Ca sa nu se nasca discutii, precizez ca dupa parerea mea omul(mic+mare) are o istorie de peste 100 milioane de ani si am motivele mele sa cred asta.