Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Controlul mintii

Creat de mircea68, 13 Iunie 2006, 16:19:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LupinThe3rd

Multumesc la fel...
Imi poti explica cum se poate transmite un volum mare de informatie cu unde de foarte joasa frecventa repede?
si cum conectam cipul ala mic, mic de tot de nervul ala optic mult, mult mai mare? is care e meseria ta care nu vrei sa o spui :))

LordDraid

Citat din: LupinThe3rd din  05 Decembrie 2006, 18:22:50
LordDraid,
o intrebare: parca ai pomenit de niste arsuri si sange in urina? Doctorii ce au spus? Ce diagnostic? Ce medicatie au recomandat? Si sotia a avut aceleasi simptome?


In primul rand : Stewardeza , a venit in zona mea ( undeva in spatele avionului ) a aruncat acele vorbe si a intins-o fara sa am timp sa reactionez. am apsat butonul de apel pentru personal , da am asteptat mult si bine ca nu a mai venit nimeni pana nu a plecat avionul din Viena .

In al doilea rand . : Sotia nu a avut absolut aceleasi simptome . Avea doar arsuri - inflamatii ale pielii si era permanent dominata de o stare de nervozitate . Ma uitam la ea si-mi dadeam seama ca nu reuseste sa se coordoneze in ceea ce face in casa . bajbaia si se enerva din ce in ce mai tare.

Am fost a doctor si dobitocul ( Jean Duphrene din Laval) mi-a spus ca totul este o stare de anxietate datorita "schimbarii" . Mi-a recomandat niste medicamente pe care NU le-am luat pentru ca eu nu eram anxios ci pur si simplu aveam dureri . Data urmatoare la consult i-am spus ca ma doare foarte tare gatul , ceafa si ma ustura pielea . A spus ca e efect secundar de la primele medicamente si ca eventual am avut hipertensiune si mi s-a spat un vas de sange ( nu aveam hipertensiune ). Cand i-am spus ca nu le-am luat a inceput sa ma intrebe de ce nu le-am luat . Si tot asa , ca in filmele cu prosti . Impresia pe care mi-a lasat-o era ca vrea cu orice pret sa ignore ceea ce spun eu si sa dirijeze lucrurile in alta directie .

LupinThe3rd

LordDraid,
Scuze de numarul de intrebari, dar exista doua elemente: primul e curiozitatea si al doilea de a baga la cap in experientele altora...
Interesant e ca nu ati avut aceleasi simptome dar OK nustiu prea multe despre boli (bat in lemn ca ajung la doctor din an in Pasti... ultima data era anul trecut si m-au intrebat cand mi-am facut ultima data analizele, le-am spus ca in urma cu 16 ani cand mi-am scos amigdalele... aia sa lesine... ma intreaba pai de atunci nu ai mai fost la doctor? eu: pai nu? ei: pai nimic, o raceala, ceva? eu: ba da dar merge cu vin fiert si usturoi, maxim aspirina si pentru asta nu trebuie sa vin pana la doctor)
Acu inapoi la situatia ta... nu ai schimbat doctorul? Niste reactie fiziologice pot fi explicate in conditii de stress (cazul tipic e oboseala, etc) dar arsurile nu cred ca fac partea din aceasta categorie. Daca erau mai degraba urticarie sau o reactie alergica asta era altceva, poate fi o sensibilitatea a pielii cauzata de apa (eu am trait vre-o 24 de ani intr-o zona muntoasa unde apa nu era captata ci adusa dinrect din munte, din acesta cauza avea duritate mica, cand am ajuns unde sunt acum am ajuns intr-o zona cu apa dura... rezultatul a fost pielea a devenit uscata, senazatii de mancarime, dar a trecut odata cu schimbatul gelului de dus, nu de alta dar idea sa nu ma spal nu mise pare Ok) etc. Oricum ar fi trebuit sa va faca analizele complete mai ales in cazul sangelui in urina...le- facut?
Cand vecinii fac zgomote dubioase si constante, pe desupra si deranjante ai mai multe solutii:
1. antifoanele: daca ai unele industriale atunci mai auzi daca darama cladirea
2. basul si cu toba mare: una bucata ampplifcator cu una bucata boxa pentru nunta pe peretele lor si dai cu Iron Maiden. Metoda probata si functionala in viata de camin
3. siguranta electica: de obicei casele care au mai multe apartamente au si un bloc de sigurante general (foarte util pentru pompieri in caz de incendiu. daca respectivul bloc nu e... mai bine te muti)si acolo e si siguranta vecinilor... Se scoate si gata. Metoda probata si functionala cu niste vecini prea chefli
4. responsabilitatea ceatateneasca:te duci frumos la politie si raportezi ca i-ai vazut ducand noaptea substante chimice, ca ai vazut pe usa un sac cu azotat si ca intr-o zi carau niste bidoane care miroseau a motorina... si tu esti un cetatean care respecta legile iti faci datoria sa anunti organele...Metoda neprobadata dar proababil foarte functionala.
Acu inapoi la analize. Ti-a facut analizele? Ce a iesit la respectivele analize? EKG-ul? Etc.? Ai rezultatele?Le poti scana?
La dureri nu ai incercat cu antinevralgic?sau o frectie cu spirt sau otet de mere? sau acupunctura?
Personal cred ca daca nu ai schimbat doctorul dupa ce s-a intamplat ai cam gresit...

jackie28t

Citat din: sysascendent din  05 Decembrie 2006, 19:56:05
Sa ma iertati pt incoerenta ultimului mesaj, eram f obosit numai dormisem de mult timp.
Dizpozitivul de care vb este Pain Field Generator,care il intereseaza pm si ii trimit schitele.
Este un dizpozitiv destul de mic facut din parti usor de procurat, televizoare,radiouri di n astea.
(Vreti sa punem pariu ca creasza putin DISCONFORT....)
Esenta ultimului mesaj e ca as fi caut cam toto ce imistatea i nputere sa le fac viatza un iad ... si ma intreceam cu ei in loc sa fiu pasiv dar cine stie ce sar fi intamplat.

Se pare ca ai si tu o poveste de marturisit dupa cate observ? :roll:

LordDraid

Citat din: LupinThe3rd din  06 Decembrie 2006, 15:42:06
LordDraid,
Scuze de numarul de intrebari, dar exista doua elemente: primul e curiozitatea si al doilea de a baga la cap in experientele altora...
Interesant e ca nu ati avut aceleasi simptome dar OK nustiu prea multe despre boli (bat in lemn ca ajung la doctor din an in Pasti... ultima data era anul trecut si m-au intrebat cand mi-am facut ultima data analizele, le-am spus ca in urma cu 16 ani cand mi-am scos amigdalele... aia sa lesine... ma intreaba pai de atunci nu ai mai fost la doctor? eu: pai nu? ei: pai nimic, o raceala, ceva? eu: ba da dar merge cu vin fiert si usturoi, maxim aspirina si pentru asta nu trebuie sa vin pana la doctor)
Acu inapoi la situatia ta... nu ai schimbat doctorul? Niste reactie fiziologice pot fi explicate in conditii de stress (cazul tipic e oboseala, etc) dar arsurile nu cred ca fac partea din aceasta categorie. Daca erau mai degraba urticarie sau o reactie alergica asta era altceva, poate fi o sensibilitatea a pielii cauzata de apa (eu am trait vre-o 24 de ani intr-o zona muntoasa unde apa nu era captata ci adusa dinrect din munte, din acesta cauza avea duritate mica, cand am ajuns unde sunt acum am ajuns intr-o zona cu apa dura... rezultatul a fost pielea a devenit uscata, senazatii de mancarime, dar a trecut odata cu schimbatul gelului de dus, nu de alta dar idea sa nu ma spal nu mise pare Ok) etc. Oricum ar fi trebuit sa va faca analizele complete mai ales in cazul sangelui in urina...le- facut?
Cand vecinii fac zgomote dubioase si constante, pe desupra si deranjante ai mai multe solutii:
1. antifoanele: daca ai unele industriale atunci mai auzi daca darama cladirea
2. basul si cu toba mare: una bucata ampplifcator cu una bucata boxa pentru nunta pe peretele lor si dai cu Iron Maiden. Metoda probata si functionala in viata de camin
3. siguranta electica: de obicei casele care au mai multe apartamente au si un bloc de sigurante general (foarte util pentru pompieri in caz de incendiu. daca respectivul bloc nu e... mai bine te muti)si acolo e si siguranta vecinilor... Se scoate si gata. Metoda probata si functionala cu niste vecini prea chefli
4. responsabilitatea ceatateneasca:te duci frumos la politie si raportezi ca i-ai vazut ducand noaptea substante chimice, ca ai vazut pe usa un sac cu azotat si ca intr-o zi carau niste bidoane care miroseau a motorina... si tu esti un cetatean care respecta legile iti faci datoria sa anunti organele...Metoda neprobadata dar proababil foarte functionala.
Acu inapoi la analize. Ti-a facut analizele? Ce a iesit la respectivele analize? EKG-ul? Etc.? Ai rezultatele?Le poti scana?
La dureri nu ai incercat cu antinevralgic?sau o frectie cu spirt sau otet de mere? sau acupunctura?
Personal cred ca daca nu ai schimbat doctorul dupa ce s-a intamplat ai cam gresit...


In primul rand : sunt excluse orice probleme de adaptare chimica , alergii sau alte chestii de genul asta - de cand ma stiu nu am avut asa ceva fie la munte , in oras sau la mare. Acolo la mine in apartament erau niste interfeente electrice extraordinare - cu aparatul de radio , televizorul , monitorul de la calculator , toate erau vizibil bruiate. Arsura mea era asa de profunda incat efectiv tesutul adipos se separase si pielea statea pe mine in zona cefei si a umarului drept ca o manusa ... nu mai era lipita de carne .
  Da , am schimbat medicul . M-am intors in Romania si m-am dus la un medic Roman care mi-a dat niste analgezice si vitamine si vre-o doua alifii de uns pe piele pentru arsuri- inflamatii. Si a fost OK .

Si nu in ultimul rand , daca ar fi fost sa fie in Romania toata povestea , nici o grija ca intram cu bata de baseball peste ei in casa si el intindeam mucii pe pereti , cu orice risc , dar acolo orice as fi facut tot eu picam ori de prost ori drept agresor . E alta filozofie de viata acolo iar daca cei ce faceau asta erau chiar angajati ai politiei Canadiene , iti dai seama ca NU puteam face mare lucru .

De scanat nu am ce scana , pentru ca in canada nu-ti da nimic scris in mana . ramane la ei la "dosar" .

sysascendent

Nu inca Jackie nu inca :)

LupinThe3rd

Ciudat LordDraid,
le-ai cerut sau nu? Ti-au fost refuzate in mod expres? Nu au voie sa nu ti le dea daca le ceri. Cel putin in UE in nici uncaz. De cele mai multe ori le primesti acasa sigiliate in plic. Cred ca si acum le poti obtine la cerere expresa. Daca vrei sun eu la docotrul respectiv si le cer  :evil:.
Nu sunt lamurit ce analize ti-a facut. Poti sa imi dai mai multe detalii? Sau de fapt nu ti-a facut nici una...
Acu' cu vecinii bata de baseball e o metoda prea hard si pentru Romania daca au avocat... ce sa mai zici de alte tari  :evil:
Exista metode mai soft dupa cate ti-am si scris.
Totusi da-mi mai multe detalii despre analize


LordDraid

#67
Citat din: LupinThe3rd din  06 Decembrie 2006, 18:21:11
Ciudat LordDraid,
le-ai cerut sau nu? Ti-au fost refuzate in mod expres? Nu au voie sa nu ti le dea daca le ceri. Cel putin in UE in nici uncaz. De cele mai multe ori le primesti acasa sigiliate in plic. Cred ca si acum le poti obtine la cerere expresa. Daca vrei sun eu la docotrul respectiv si le cer  :evil:.
Nu sunt lamurit ce analize ti-a facut. Poti sa imi dai mai multe detalii? Sau de fapt nu ti-a facut nici una...
Acu' cu vecinii bata de baseball e o metoda prea hard si pentru Romania daca au avocat... ce sa mai zici de alte tari  :evil:
Exista metode mai soft dupa cate ti-am si scris.
Totusi da-mi mai multe detalii despre analize

  Mi-au luat sange , proba de urina , si am facut RMN . Dar RMN-ul l-am facut la inceputul verii cand aveam dureri moderate , ulterior am fost efectiv prajit.

  In Romania am facut exact aceleasi analize + electromiografie . analizele la sange si urina au fost OK , electromiografia indica niste probleme ale muschilor din zona umarului si a cefei - dar asa cum ziceam , acolo tesuturile erau parlite de tot .
   Te gandesti la metode "soft" - cum anume as fi putut eu demosntra ceva ??? Totul a inceput in momentul in care vorbind cu niste romani de acolo am cerut relatii despre un advocat , cu intentia de a da in judecatya austrian airlines. Medicul Jean Claude Duphrene insista ca "n-am nimic" si ca "mi se pare ca ma doare" . Am insistat si singurul rezultat a fost ca , cu un gest nervos m-a imbrancit pe cantar si mi-a "demonmstrat" ca am greutate normala si apoi mi-a luat tensiunea , nu a spus cat am da a zis ca e normala . Asta cu o GREATA SI UN SICTIR INFINIT. Nu am cerut expres analizele dar ma asteptam sa le primesc in mana asa cum se face in Romania . - Nu am primit nimic , rezultatele le-a primit el la clinica prin fax de la spital . ( Lakeshore e spitalul unde am facut analizele ).
   Tu cum te-ai fi putut descurca mai bine cu dureri mari si in situatia in care orice spuneam avea consecinte agresive  asupra mea - eram bruscat , insultat e.t.c. ?

   La un moment dat am primit un document pe care sa-l semnez , in care trebuia sa fiu de acord cu consultatia tratamentul si disgnosticul medicilor de acolo . Am refuzat sa-l semnez . In momentul ala persoana care imi daduse documentul s-a enervat si a inceput sa-mi spuna ca , ceea ce  am eu se datoreaza unor motive politice provenite din Romania , si ca ar trebui sa cer azil politic in Canada si sa nu mai fiu reticent daca as fi destept. Asta a zis cat se poate de direct fara ocolisuri . Abia m-am abtinut sa n-o bag  de unde a iesit ....

Daca esti in Montreal , da, m-ar interesa sa pun mana pe analize , mai ales pe imaginea RMN de acolo . Dar nu cred ca vei reusi sa ai acces la ele , mai ales ca mie nu mi le-a dat nimeni . 

Ti-am spus , m-au tratat cu cel mai mare sictir si singurele "sfaturi" erau sa cer azil politic in Canada si sa denuntz Romania . am facut pe dos , Am venit in Romania si m-am adresat procuraturii pentru un statut de martor sub protectie dar, la vremea respectiva nu iesise inca legea cu protectia martorilor . Oricum ar fi , la 4 zile dupa revenire in Romania , cu medicatia luata : ("Mecopar Forte , complexe de vitamine injectabile , Flamexin , unguent "Diclac" , si pentru momente de durere intensa amitriptilina si inca un medicament pe baza de opiu ( nu-i mai stiu numele )) am inceput sa ma simt bine simptomele disparusera total . Asta se intampla in Noiembrie . In Ianuarie deja aveam un serviciu in Bucuresti si mergeam la treaba pe bani bunicei , si asa am trait si voi trai pana la adanci batrabnetze aici la Romanika , da oricum , o bata de baseball am intotdeauna pregatita dupa usa . Ii astept sa vina eventual cu traditionala "ospitalitate romaneasca" :-) :-).

LupinThe3rd

LordDraid,
Nu sunt in Canada. Rezultatele le poti obtine doar tu din motive de confidentialitate. Probabil cine care are o procura de la tine intr-un final le poate obtine.
Doctorii din Romania ce au spus de durere? Care e posibila sursa?
La intrebarea ta legata de cum as reactiona in cazul durerilor mari si as fi bruscat, insultat: analgezice pentru durere, la restul umor sau bogatul vocabular de mama din romana, tiganeste, ungureste, germana, franceza, engleza...
Iar daca cineva mi-ar spune ca durerea musculara se trage de la problemele politice din Romania l-as ruga frumos sa imi explice ca eu nu vad legatura...iar daca ai emigrat in Canada nu vad de ce ai cere azil politic (sincer asta suna a romani plecati demult si care nu au mai trecut prin tara, asa era personajul?... eu am cunoscut cativa si i-am privit cu sincera mila)
Durerile musculare sunt o chestie care poate fi explicata prin oboseala, lipsa de vitamine (se pare ca tratamentul pe care l-ai primit in Romania pare a fi pentru asa ceva) dar arsurile imi dau de gandit. Poti sa spui ca pana atunci nu ai avut niciodata dar toate au inceput (vorba bancului : prima data e tragic cand nu se scoala prima data iar a doua oara e tragic cand nu se scola prima data...)... Doar incep sa inclin sa cred ca ai dat peste un doctor prost (sunt cazuri peste tot in lume: in Germania am auzit de la un doctor de exemplu ca anume infectii vaginale se poate face din cauza ca femeia poarta tanga de parca tange se introduce in si anume cu totul). Eu la un moment dat am avut o discutie foarte dura cun un dentist (culmea bun) dar cam sictirit si care nu avea chef de explicatii... A zis ca hrrr, mrrr ca daca nu imi convine sa gasesc alt dentist. Raspunsul meu a fost foarte simplu: Ok. O sa gasesc altul dar tine minte un lucru o sa explic tuturor cat bun simt ai cu pacientii si tu de fapt iei banii de la casa de sanatate, bani pe care eu ii dau si am plecat.
Doctorii din Romania ce au spus? In ce se incadrau simptomele ca doar nu le-au trecut la cauze necunoscute?

LordDraid

Deci :

  Privitor la dezlipirea tesutului adipos de pe partea dreapat a capului cefei si umarului , doctorii romani au ridicat efectiv din umeri . Nimeni nu am mai vazut vreodata asa ceva . Le-am explicat eu ca natura poate expunere termica si au ridicat si atunci din umeri . Oricum , au tratat starea ca atare , iar cauzele au fost trecut la "necunoscute" exact asa cum ai spus tu, diagnosticul fiind ceva legat de leziuni epiteliale si musculare e.t.c. bla bla . 
Findca evenimentele s-au produs in alta tara nici nu prea i-a interesat vre-o investigatiea cauzei .
  Oricum ceea ce e de retinut de aici esteca durerea s-a ameliorat considerabil odata cu revenirea in Romania, si a disparut aproape total dupa vitaminizare . Este evident ca aici Nu mai aveau cum sa se apropie la ctiva metri de mine cu sistyemul de prajit oameni de vii ....

  In Canada cand esti emigrant esti tratat cu fudcul , ii doare-n basca de tine si te calc ain piciooare cum vor ei .
Daca vrei sa vezi "spiritul" si sa iei pulsul faptelor de acolo , viziteaza sit-ul
    http://www.notcanada.com
Poate va fi edificator !!!

LordDraid

#70
Citat din: LupinThe3rd din  07 Decembrie 2006, 17:37:56
Doctorii din Romania ce au spus de durere? Care e posibila sursa?
Durerile musculare sunt o chestie care poate fi explicata prin oboseala, lipsa de vitamine (se pare ca tratamentul pe care l-ai primit in Romania pare a fi pentru asa ceva) dar arsurile imi dau de gandit. Poti sa spui ca pana atunci nu ai avut niciodata dar toate au inceput (vorba bancului :

Am avut febra musculara si am fost epuizat de multe ori in Romania . Sunt un pasionat al mersului si cataratului pe munte si situ ce inseamna demineralizarea si febra musculara . Pe mine ma ardea pielea si carnea de faceam pipi pe mine . Muscam dintr-o perna ca sa nu urlu de durere !!!!!! Asa ceva nu faci de la "lipsa de vitamine" . Problema s-a rezolvat in Romania datorita distantei dintre mine si ei mai mult decat datorita vitaminelor. Acolo cand nu mai puteam rabda durerea , ma duceam in parcare si ma suiam in masina pe care o cumparasem . Sateam ca o stridie in conserva si ascultam radioul de la bord , tot asa ore si zile intregi .
   Cat priveste amestecul "romanilor de acolo" - da era si o romanca , Tinica Nechifor emigrata acum 20 de ani si care era farmacista in Laval , al parterul clinicii  lu8i Duphrene. Ea a directionat-o pe nevasta-mea catre Jean Claude Duphrene . 
   Sugestia cu "azilul politic in canada " era cat se poate de transparenta . Mesajul trebuia sa-l inteleg asa : "Nu ai nici o iesire decat daca faci ce vrem noi , adica acuzi Romania de cele intamplate ceri azil politic aici si apoi om mai vedea noi ce se intampla " .... Fraza asta am dedus-o punand cap la cap tot ce s-a intamplat acolo . Oricum , n-as fi fost tampit sa-mi acuz degeaba tara de origine si sa-mi tai ca prostul orice cale de scapare din mana dementilor. Am fost si sunt un omj corect care respecta legile si masura bunului simtz de cand ma stiu .  Nu gandesti la fel, nu ai fi facut acelasi lucru ?



LupinThe3rd

Citat din: LordDraid din  07 Decembrie 2006, 18:41:49
   Cat priveste amestecul "romanilor de acolo" - da era si o romanca , Tinica Nechifor emigrata acum 20 de ani si care era farmacista in Laval , al parterul clinicii  lu8i Duphrene. Ea a directionat-o pe nevasta-mea catre Jean Claude Duphrene . 
   Sugestia cu "azilul politic in canada " era cat se poate de transparenta . Mesajul trebuia sa-l inteleg asa : "Nu ai nici o iesire decat daca faci ce vrem noi , adica acuzi Romania de cele intamplate ceri azil politic aici si apoi om mai vedea noi ce se intampla " .... Fraza asta am dedus-o punand cap la cap tot ce s-a intamplat acolo . Oricum , n-as fi fost tampit sa-mi acuz degeaba tara de origine si sa-mi tai ca prostul orice cale de scapare din mana dementilor. Am fost si sunt un omj corect care respecta legile si masura bunului simtz de cand ma stiu .  Nu gandesti la fel, nu ai fi facut acelasi lucru ?
Ma gandesc de fapt e posibil sa nu fie nici o legatura intre cele din apartament si respectiva doamna. Deoarece repsectiva il stia pe doctor v-a directionat la el. Probabil sotia ta sau tu ati intrebat de un doctor si ea l-a recomndat pe cel care il stia sau unul din cei care il stia.
Daca femeia a plecat acum 20 de ani din Romania si nu s-a intors niciodata de atunci e posibil sa fie total paralela cu realitatile romanesti si sa vada Romania cum era acum 20 de ani (2006-20 = 1986! care e in vremea lui Pingelica si in cea mai rea perioada). Unul din argumentele mele e ca in anul in care erai tu, Romania nu mai era pe lista tarilor din care puteai sa ceri azil politic. Probabil puteai face o astfel de cerere si daca ar fi fost primita atunci ar fi fost respinsa, mai ales ca tu deja erai emigrant si nu erai acolo in excursie si vroiai sa ramai. Reactia respectivei pare tipica pentru emigrantii sau cei fugiti din tara in anii 80-90. Fac o paranteza: am cunoscut in Germania pe cineva care fugise dupa mineriada si obtinuse azil politic si apoi cetatenie. In 2000 a fost in Romania si ii era frica ca daca il urmareste Securitatea sau SRI-ul...S-a convins singur ca nu e asa. Acum are o firma pe IT acolo si ii vin bani. Actualmente eu sunt in Germania si emigrantii vechi raman suprinsi cand la intrebarea "O sa ramai aici definitv, nu e asa?" ransund cu "Poate... Depinde de context....". E vorba de imaginea pe care o au despre Romania...
Oricum nu cred ca o astfel de cerere de azil politic ar fi fost primita si nici nu ar fi generat vre-un scandal international (nici macar cazul Gregorian Bivolaru nu a generat asa ceva).
Personal nu cred ca respectivul sfat era in conexiune cu incidentul tau ci era doar un sfat tampit lansat de cinevav care probabil habar nu are legislatia de azil politic, faptul ca cetatenii romani nu mai sunt pe lista respectiva, faptul ca asa a facut ea acum 20 de ani...
Ai alte elemente care sustin idea ta?

LordDraid

Citat din: LupinThe3rd din  08 Decembrie 2006, 10:51:33
Ma gandesc de fapt e posibil sa nu fie nici o legatura intre cele din apartament si respectiva doamna. Deoarece repsectiva il stia pe doctor v-a directionat la el. Probabil sotia ta sau tu ati intrebat de un doctor si ea l-a recomndat pe cel care il stia sau unul din cei care il stia.
Daca femeia a plecat acum 20 de ani din Romania si nu s-a intors niciodata de atunci e posibil sa fie total paralela cu realitatile romanesti si sa vada Romania cum era acum 20 de ani (2006-20 = 1986! care e in vremea lui Pingelica si in cea mai rea perioada). Unul din argumentele mele e ca in anul in care erai tu, Romania nu mai era pe lista tarilor din care puteai sa ceri azil politic. Probabil puteai face o astfel de cerere si daca ar fi fost primita atunci ar fi fost respinsa, mai ales ca tu deja erai emigrant si nu erai acolo in excursie si vroiai sa ramai. Reactia respectivei pare tipica pentru emigrantii sau cei fugiti din tara in anii 80-90. Fac o paranteza: am cunoscut in Germania pe cineva care fugise dupa mineriada si obtinuse azil politic si apoi cetatenie. In 2000 a fost in Romania si ii era frica ca daca il urmareste Securitatea sau SRI-ul...S-a convins singur ca nu e asa. Acum are o firma pe IT acolo si ii vin bani. Actualmente eu sunt in Germania si emigrantii vechi raman suprinsi cand la intrebarea "O sa ramai aici definitv, nu e asa?" ransund cu "Poate... Depinde de context....". E vorba de imaginea pe care o au despre Romania...
Oricum nu cred ca o astfel de cerere de azil politic ar fi fost primita si nici nu ar fi generat vre-un scandal international (nici macar cazul Gregorian Bivolaru nu a generat asa ceva).
Personal nu cred ca respectivul sfat era in conexiune cu incidentul tau ci era doar un sfat tampit lansat de cinevav care probabil habar nu are legislatia de azil politic, faptul ca cetatenii romani nu mai sunt pe lista respectiva, faptul ca asa a facut ea acum 20 de ani...
Ai alte elemente care sustin idea ta?

E un singur element care e suficient si edificator :
Incercarea disperata de a ma provoca in avion . Asa cum am spus , au culminat cu a sta unul cu genunghiul pe pieptul meu . Eu incercam sa dorm si adormeam , ei ma trezeau din somn cu alta tampenie agresandu-ma de cele mai multe ori verbal si in final fizic. am stat linistit si am ignorat orice provocare.
povestea ceva mai detaliata o gasesti pe http://www.geocities.com/ovidiu11d

Dupa episodul Austrian Airlines a intervenit episodul Montreal care era evident conectat .
  - ADS-ul  montat in apartamentul alaturat , arsurile subcutanate , constatate de medicii romani si a caror cauza nu au reusit sa o explice .
  - Hartuiala pe strada - in mai toaate episoadele personajul care parea "leaderul" cetei de imbecili care ma "supravegheau" era un barbat care purta pantaloni scurti , avea chelie si purta o geanta de gat . De individul asta dadeam pretutindeni : la clinica , la spital , in gradina Botanica , in statia de metrou , in parc . Unde eram eu aparea si el .
- La plecarea din Montreal doi indivizi - destul de solizi - fara bagaje m-au flancat si au incercat sa ma intimideze prin atitudine si gesturi pana cand am dat biletul stewardezei la imbarcarea in KLM catre Amsterdam . In acel punct indivizii s-au intors si au plecat , nu s-au mai suit in avion.
  - Nu stiu pe ce lista este "romania" dar Gregorian Bivolaru a cerut azil politic acum un an si l-a primit , acuzand securitatea ca i-a inscenmat ceva .  Este exemplul pe care l-ai dat chioar tu . De altfel in Canada mai sunt azilanti cateva fete interlope din Romania , toti cu aceeasi poveste - hartuiti si cu "inscenari" ale SRI .
  - Cand m-am intors acasa in Romania , cineva a sunat cand era doar mama mea acasa si , prezentandu-se drept Locotenentul "Lupascu" de la SRI a uinceput sa-i spuna ca toata familia e in pericol daca ramane in Romania si singura solutie e sa plecam cu totii uin alta tara. Din fericire anumite relatii de familie pe care le am  ( Sotia mea a fost tehnician la Romtelecom inainte de plecare ) mi-au permis sa identific sursa telefonului ca fiind un apel international si nu local . Discutand povestea cu un ofiter de la SRI acesta mi-a confirmat banuielile si mi-a dat toate asigurarile ca SRI nici macar nu are cvre-un locotenent Lupascu , si daca ei au ceva de zis o fac prin instiintari in scris , semnate si stampilate.

Da-i dumneata alt inteles la toata povestea ... eu am analizat-o de 1000 de ori si pe fata si pe dos si am ajuns a concluzia subliniata .  Era CATSA si RCMP si incercau sa creeze o "situatie" cu context international in detrimentul Romaniei. Sa nu uitam ca povestea asta se intampla la nici un an dupa 9/11/2001 cand opinia publica Americana era inca inflamata dupa atentatele efectuate de CIA la World Trade Center . ( Talibanii si Al Quaeda au fost initial antrenati si instruiti de CIA pentru lupta si atentate impotriva fostei URSS ).


LupinThe3rd

Probabil ai dreptate in cazul tau.
Cazul Gregorian Bivolaru a fost un caz interesant. O arestare grabita de dragul opiniei publice fara probe concludente. Show media pentru a suplini lipsa coruptilor. Personal nu vad in Grig Bivolaru un sfant dar are o doza de simpatie din partea mea. Votul meu de blam merge in situatia asta catre procurori care nu au fost in stare sa instrumenteze cazul cum trebuie. Caz tipic de lipsa de profesionalism. Ceva de genul "Basescu stia legislatia internationala cand a vandut flota si din cauza asta noi nu stim cum sa instrumentam cazul ca nu ne pricepem" (ceva genul asta a spus unul din procurorii care anchetau dosarul "Flota", pe scurt suntem incompetenti dar nu lasam pe altii si nici nu ne apucam sa invatam).
Nu prea cred ca esti un caz de pericol la adresa Romaniei  :-D :-D :-D.
Acu`daca vroiau sa insceneze ceva Romaniei, mi se pare cam fara sens, pentru ca Romania era deja cu trupe in Afghanistan sau era pe cale de a le trimite, etc.
Cazurile infractorilor romani care au azil politic in Canada sunt cazuri politice exact din cauza unor procurori incompententi sau rau voitori care fie instrumenteaza prost cazul fie nu cunosc legislatia internationala sau de azil din diverse tari... si de astfel de personaje e greu de scapat intr-o zi sau paote chiar in cativa ani. E vorba de a asana un sistem consolidat in zeci de ani cu mentalitati depasite, coruptie, etc.
Incercarea din avion isi are snes (genul "avem si noi teroristii nostrii si suntem utili pe liniile aeriene, ne meritam banii pe care ii primim") dar ce a urmat dupa nu are sens. Mie mi se pare total inutil, daca iti beteai vecinii nu te puteau acuza de terorism  :-D.
Unde ai stat in Montreal? In ce zona? Care cartier? Cum era "fauna" din zona respectiva? Ce tip de asigurare de sanatate aveai? Care firma?
Acum argumentul , te citez:
Citatatentatele efectuate de CIA la World Trade Center . ( Talibanii si Al Quaeda au fost initial antrenati si instruiti de CIA pentru lupta si atentate impotriva fostei URSS ).
este invalid logic si iti dau un exemplu:
daca eu sunt in SRI si te impusc inseamna ca SRI-ul te-a impuscat?
Am vazut, citit, auzit argumente legate de teoria ca americanii si-au dat turnurile jos(e un thread pe tema asta), dar din pacate argumentele nu sunt valide logic (probabil din nou 75% din cei de pe forum vor da in tremurat sau vor fi indignati)...

LupinThe3rd

Draid,
am uitat ceva: ai spus de un incident cu o masina pe trotuar. La ce ora a avut loc? Martori? unde a avut loc incidentul? Ai vazut numarul masinii? Care era? Ai depus plangere la politie? Au inregistrat-o? Ce numar i-au dat?