Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cazul lui Billy Meier

Creat de baaron, 11 Mai 2006, 02:02:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Deoarece pana in prezent nu se stie daca el este fals sau nu ci doar se speculeaza,deci cazul lui Billy Meier este un caz foarte bun de elaborat si chiar distractiv as spune.
Deci va invit sa discutati acolo despre cazul lui Billy

Dezbateri si elaborari pe topicul ''Cazul lui Billy Meier''
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,506.0.html

DepthOfField

#76
Skywalker a spus:
CitatAcum am si eu o nelamurire. Am observat o poza de-al lui Billy Meier, si anume cea de jos:
Ce mi se pare suspect:
  Copacul din imagine e unul de marime medie. Iar OZN-ul e destul de aproape de copac si destul de mic. E atat de aproape de copac, incat se poate face o comparatie intre marimile celor doua corpuri. Si raportat la marimea copacului, OZN-ul e destul de mic.
Bine, s-au raportat pana acuma destule cazuri de OZN-uri mici, unele chiar de cativa zeci de cm. Insa ma indoiesc ca intr-un OZN asa mic ar incapea toata "trupa" de plejari, nu?
pai , daca nu ma insel, ozn-ul e asa de mic, mi se pare, se spune ca existau si nave plejare teleghidate, fara echipaj, chiar si de 3 metri paremi-se.
Ideea este alta: multe imagini ale lui Meier sunt suspecte. Asta cu marimea e asa cum ai spus-o tu. Eu in plus, intrebam anterior, ce cauta reflexia neagra si mare pe bordul ozn-ului, semn ca e reflexia unui copac din APORPIEREA fotografului, si nu ca nava se afla departe tare, conform spuselor lui Meier..adica atat copacul cat si nava nu sunt mari ci mai mititele.... inca o contradictie. Si tot asa. De-aia sunt suspicioase. Una se zice de catre  meier, alta se cam deduce deseori.

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Interesent

Halo.
Intr-adevar, cazul Billy Meier este foarte controvers si nu poate fi prelucrat asa repede ca "fast food".
http://members.chello.nl/~p-stortelder/ufos/billymeier.htm
Linkul postat arata pe o website holandeza citeva variatiuni ale navelor plejare.
Nava fotografiata care inconjoara bradul are un diametru de 7m si poate contine un echipaj de 3 persoane. Bradul de linga nava trebuie sa fie in acest sens intre 15m si 18m inalt.
Un diametru de 7m ar fi cam lungimea unei limousine prelungite, ca exemplu un Maybach62 ( http://www.maybach-manufactur.com/index.htm   techn. informatii sub rubrica (engleza): Exterior/Dimensions) plus o prelungire de 0,8m. Daca ne gindim ca de la o marime de 7m in diametru si lasam numai 4m in diametru pentru interiorul echipajului gindesc eu ca ramine un spatiul comod pentru 3 oameni de statura europeana, deci cam 1,75m inaltime.
Este clar, ca toata trupa nu incape ;-). Pentru trupa mare exista in spatiu parcat un "mothership", care poate avea dimensiuni de citiva zeci de kilometrii. Cea mai mare nava spatiala remarcata de Plejari in contactul cu Billy avea o lungime de 31 km. Despre inaltimea ei nu sa spus inca nimic. Dar i-mi inchipui ca pe aceasta nava citeva mii bune de oamenii pot trai si calatorii fara probleme.
Navele mici fotografiate mi le inchipui cam in genul cum este principiul vaporului Queen Mary2, care ramine in unele cazuri in afara portului si se merge cu salupe mici de citeva persoane spre marginea apei la pamint. 

La navele teleghidate se poate spune ca sint nave care variaza intre citiva centimetri si mai multi metri in diametru. S-a spus ca aceste nave se folosesc pentru analize si observarea pe pamint, sint programate pentru functiunea independenta si sint ocrotite de diferite sisteme anti-radar (sonor, vizual, etc).

Umbra reflectata pe suprafata navei, nu umbra copacului, gindesc eu ca este redata de suprafata dealului de unde sa facut poza. Dupa parerea mea, nava este fotografiata din panta, si aceasta se oglindeste cit decit pe suprafata navei.
Urmatoarele poze pot arata cam aceeasi manifestatie de oglindire a luminii sau a imprejurimei:
www.figu.org/de/figu/die_befuerworter/hesemann/magazin1.htm
www.figu.org/de/ufologie/photos/down11.htm

Va salut.

Skywalker

#78
Multumim Interesent pentru lamuriri!
Intr-adevar, intr-o nava de 7 metri diametru ar incapea trei persoane, ba chiar cinci.

Acest topic, va ramane asa cum este, insa periodic voi face o curatenie; adica voi sterge posturile offtopice, sau de genul cum a postat Baaron la inceput-nu ma asteptram chiar de la el asta. Sper ca am impacat pe toata lumea asa.

DepthOfField

Citatideea mi-a venit si cand am vazut ca sunt doua topicuri deschise pe aceeasi tema.
si unde mai pui ca si eu precum si Interesent, am scris pe al 3-lea topic, "Controverse, cazuri discutabile..." printre altele, mult si bine, tot despre..cazul Billy Meier!! cu astea cum ramane? (ca-s importante cred eu)...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker

#80
Vor ramane cele trei topicuri asa cum sunt. Insa va rog sa nu mai creati si un al patrulea pe aceasi tema. Chiar nu i-as vedea rostul.
Acum sa revenim la topic: Billy Meyer's fake

jackie28t

Nu cred ca se mai va deschide cel de-al patrulea topic deoarce avem un topic deja unde sunt incluse linkurile principale despre cazul lui Billy Meier,fotografii de-a lui Billy Meier filme documentare despre Cazul lui Billy Meirer si multe alte dezbateri din partea membriilor.´Deci daca cineva are ceva de adaugat despre cazul lui Billy Meier va rog sa continuati in acel topic care se numeste ''Cazul lui Billy Meier'' de pe linkul indicat mai jos.

Dezbateri si elaborari pe topicul ''Cazul lui Billy Meier''
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,506.0.html

jackie28t

Citat din: Skywalker din  27 Septembrie 2006, 20:05:06
Salutare la toti!
  Nu pot sa spun ca am citit chiar tot ce s-a scris, insa in mare parte am cam parcurs topicul.
Si recomandarea mea e ca sa nu negati totul din principiu, insa asta nu inseamna sa intrati pe panta cealalta. Cel mai bine e sa fi neutru, dar sa cercetezi fenomenul, sa-l vezi cu ochii tai, daca poti, apoi sa-ti scri observatiile. Atunci vei putea spune ca ai dreptate.

Acum am si eu o nelamurire. Am observat o poza de-al lui Billy Meier, si anume cea de jos:


Ce mi se pare suspect:
  Copacul din imagine e unul de marime medie. Iar OZN-ul e destul de aproape de copac si destul de mic. E atat de aproape de copac, incat se poate face o comparatie intre marimile celor doua corpuri. Si raportat la marimea copacului, OZN-ul e destul de mic.

Bine, s-au raportat pana acuma destule cazuri de OZN-uri mici, unele chiar de cativa zeci de cm. Insa ma indoiesc ca intr-un OZN asa mic ar incapea toata "trupa" de plejari, nu?

Citat din: Interesent din  28 Septembrie 2006, 14:57:53
Halo.
Intr-adevar, cazul Billy Meier este foarte controvers si nu poate fi prelucrat asa repede ca "fast food".
http://members.chello.nl/~p-stortelder/ufos/billymeier.htm
Linkul postat arata pe o website holandeza citeva variatiuni ale navelor plejare.
Nava fotografiata care inconjoara bradul are un diametru de 7m si poate contine un echipaj de 3 persoane. Bradul de linga nava trebuie sa fie in acest sens intre 15m si 18m inalt.
Un diametru de 7m ar fi cam lungimea unei limousine prelungite, ca exemplu un Maybach62 ( http://www.maybach-manufactur.com/index.htm   techn. informatii sub rubrica (engleza): Exterior/Dimensions) plus o prelungire de 0,8m. Daca ne gindim ca de la o marime de 7m in diametru si lasam numai 4m in diametru pentru interiorul echipajului gindesc eu ca ramine un spatiul comod pentru 3 oameni de statura europeana, deci cam 1,75m inaltime.
Este clar, ca toata trupa nu incape ;-). Pentru trupa mare exista in spatiu parcat un "mothership", care poate avea dimensiuni de citiva zeci de kilometrii. Cea mai mare nava spatiala remarcata de Plejari in contactul cu Billy avea o lungime de 31 km. Despre inaltimea ei nu sa spus inca nimic. Dar i-mi inchipui ca pe aceasta nava citeva mii bune de oamenii pot trai si calatorii fara probleme.
Navele mici fotografiate mi le inchipui cam in genul cum este principiul vaporului Queen Mary2, care ramine in unele cazuri in afara portului si se merge cu salupe mici de citeva persoane spre marginea apei la pamint. 

La navele teleghidate se poate spune ca sint nave care variaza intre citiva centimetri si mai multi metri in diametru. S-a spus ca aceste nave se folosesc pentru analize si observarea pe pamint, sint programate pentru functiunea independenta si sint ocrotite de diferite sisteme anti-radar (sonor, vizual, etc).

Umbra reflectata pe suprafata navei, nu umbra copacului, gindesc eu ca este redata de suprafata dealului de unde sa facut poza. Dupa parerea mea, nava este fotografiata din panta, si aceasta se oglindeste cit decit pe suprafata navei.
Urmatoarele poze pot arata cam aceeasi manifestatie de oglindire a luminii sau a imprejurimei:
www.figu.org/de/figu/die_befuerworter/hesemann/magazin1.htm
www.figu.org/de/ufologie/photos/down11.htm

Va salut.


Sunt de-acord cu Interesent.
Acel copac pare sa aiba o marime medie dar as spune ca are pe putin15 metri.Chiar astazi mergand cu masina,oprinduma la un semafor am privit pentru putin timp un copac ce se afla cam la 200 de metri.Parea mic oarecum dar apropinduma de acel copac pot spune ca avea cel putin 20 de metrii iar daca puneam o masina DACIA in acelasi loc ca OZNul lui Billy Meier din fotografia de mai sus atunci pot spune ca cativa ocupanti ar fi pilotat linistiti,iar masina DACiA nu este chiar asa inalta dar, foarte lejer incap 4 persoane bine mersi.Si sa nu uitam ca ocupantii nu trebuie neaparat sa fie de statura noastra a pamantenilor,iar daca ar fi mai mici inseamna ca ar fi fost o farfurie zburatoare fara a intra in dubii de marimea copacului sau dimensiunea OZNului.


Apropo,a vazut cineva filmul pe care vi l-am recomandat mai sus.Acolo puteti vedea si marimea copacilor.Skywalker si Interesant,uitativa la film si spuneti-mi parerea voastra.Chiar sunt curios.
Voi lasa inca odata mai jos acel link.Vizionare placuta :wink:

Citat din: jackie28t din  30 Iulie 2006, 02:38:00
EVIDENTE:Billy Meier explica locatiile....
Material informativ pe aceasta tema /FOarte interesant! :-o
Eduard Billy Meier shows Beamship photo locations
http://video.google.com/videoplay?docid=-9166166154671670141

Interesent

Buna dimineata la toti.

Jackie, vorbesti tu de filmul al lui Marcel Vogel, despre probele de metal ale unui OZN al Plejarilolor? Eu i-l cunosc. FIGU in Elvetia are aceste filme de analiza a probelor de metal cit si acelor filme de demonstratii in original (si in limba engleza) care se pot cumpara. Eu am vazut la cineva citeva secvente si le-am gasit interesante.

Tu ai intrebat de noutati despre Billy Meier si in cazul lui. Pot sa spun, da. In fiecare luna se publica buletine de stiri noi la diferite teme in legatura cu ozn. In buletinul din Julie 2006 s-a scris un articol, care relateaza despre contactele UFO un ultimi 200 de ani pe pamint si cercetate in detaliu de Plejari. Am inceput sa-l traduc in limba romana si il pun curind la dispozitie.
Sar putea ca ceea ce este scris despre unele cazuri OZN, din ultimii ani, sa dezamageasca pe unii cititori.
Cine doreste, poate sa-si creeze o parere citind acest articol in limba engleza deja acum:
www.figu.org/de/figu/bulletin/s25/the_newest.htm

Si inca alte interesante informatii vechi, dar totusi de actualitate (in engleza traduse):
www.figu.org/us/figu/bulletin/no11.htm (Possible Attacks by Extraterestrials, Yeti in China, Human Machines...)
www.figu.org/us/figu/bulletin/no10.htm  (Falsified Photos, Readers Questions :Area51, Planet Uni-Nibiru, telepatic conversation to the Pleiadians..)
www.figu.org/us/figu/bulletin/no9.htm  (Does NASA hide UFO evidence?  Life in Gobi Dessert...)
www.figu.org/us/figu/bulletin/no6.htm  (German flying disks, Abduction Little Greys..)

Va salut - Intesersent

DepthOfField

Un rezumat pe scurt, despre Billy Meier, aici, pe Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Meier

de exemplu, nu stiam chestia asta:
CitatHowever, prominent UFO proponents such as Stanton Friedman and Jacques Vallee have called the photos outrageous hoaxes
:roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Interesent

Este o noutate pentru mine, sa vad un capitol despre Billy in acest online-lexicon. Nu asteptam sa fie aici ceva scris despre el si contactele lui.
Pe undeva se poate vedea cit de controvers discutia despre contactele lui se conduce.
Sint de parere ca aceasta pagina nu ajunge pentru cuprinderea generala a acestui fenomen si persoane.
Ramine mai departe datoria fiecarui interesent (mai bine spus: analist) sa cerceteze singur mai detaliat, ce este aici adevarat si ce nu.

Skywalker

#86
Dragi forumisti, dragi pasionati ai subiectului Billy Meier,

  Am reunit topicurile Cazul lui Billy Meier cu Billy Meier's Fake. Topicul final e cel care il vedeti aici. Tot ce va rog este sa nu mai deschideti un alt topic pe aceasta tema. Caci spatiu de postat este destul aici :-D

  Spor la postat. Eu mai mult voi urmari cu interes posturile :-)

DepthOfField

Am gasit ceva interesant despre cazul Meier. De data asta se refera la predictiile sale din diverse domenii, facute cu mai multi ani in urma. Se pare ca de fapt predictiile sale ar fi luate de fapt din ziarele si revistele vremii, la momentul in care aceste informatii nu erau decat in stadiul preliminar, ipotetic sau controversat. Iar unele "predictii" ale sale sunt gresite in acelasi fel cum s-a dovedit ulterior ca au fost gresite informatiile vremii care se pare ca i-au fost adevarata sursa de inspiratie....
Sursa originala, cu detalii concrete, aici: http://www.iigwest.com/ike42report.htm

Citez concluzia acestei analize:
CitatConclusion

If there were proof that Meier wrote some detailed scientific information before it was published anywhere else, it would show that my hypothesis is wrong.  I did not find any such cases.

All of the information that I examined from Billy Meier's Contact Notes can be found in sources that were widely available before the confirmed publication of the "predictions".  This leaves open the possibility that he took the information from ordinary sources.  Some of the information was reported in the media even before the date that Meier claimed to receive it from the Plejarens.

Some of the information that Meier reported is incorrect.  Taken by itself, that does not say anything about the source of the information. Information could have come from Plejarens and been transcribed or translated wrong, or the Plejarens could have made a mistake, or they could have deliberately given incorrect information.

However, given that so many of the errors which were reported in Meier's Contact Notes were the same errors that appeared in media reports, it is very likely that Meier's primary source for information was the media.

Other errors, such as the possible ring/torus and kilometer/mile problems, could easily have been caused by a little mistake while re-reporting what had been reported in the media.  Those errors are not easily explained if ETs are presumed to be the sole information source.

Multiple errors which match errors in other sources is very unlikely to occur if a person were getting information directly from an independent, reliable source.

The fact is, the more I researched the predictive information in Billy Meier's Contacts, the more likely it seemed that Meier copied his information from widely-available news sources.


David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

Si o dovada cam dura despre cazul Billy Meier:
vedeti poza atasata aici... este vorba de asa zisa nava plejara "Weddingcake" care ar fi aterizat in curtea FIGU sau cam asa.... iar Meier a fotografiat-o... Pe langa faptul ca se poate distinge usor ca nu este o nava de vreo 7 metri, ci doar este UN OBIECT MIC si apropiat, pe care s-a si facut focalizarea CORECTA a obiectivului aparatului de fotografiat, iar fundalul ramanand NECLAR (si nu mai intru in detalii de profunzime de camp etc, .. orice fotograf intelege...).... ce vedem? Nava plejara s-a defectat!.. adica i s-a dezlipit si cazut alaturi un "pintene" galben-auriu..vedeti detaliul....  :-D .. fara ca extraterestrii sa-si dea seama, si nici fotograful Meier. Ce parere aveti de asta?

Iar la linkul de mai jos, gasiti o analiza detaliata a mai multor poze a lui Meier, inclusiv dovada clara cum ca nava e de fapt o macheta, facuta dintr-un capac de cos de gunoi ! (vezi si cel de-al doilea atasament din acest post). Cititi toata analiza, se merita:
http://thebiggestsecret.online.fr/ufo/billy_meier_smoking_gun.htm

si inca:
citat:
CitatSo according to Billy Meier, the garbage can lid is actually a Pleiadian design, which miraculously got used by the producers of the garbage cans!
no comment
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Cred ca o mai amanuntita argumentatie si mai profesionista o poti gasi aici Ciuciulete referitor la ''The Wedding-Cake UFOs'': http://www.tjresearch.info/Wedcake.htm