Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

⚡⚡ Vril

Creat de abyss, 15 Septembrie 2016, 12:28:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

În timpul EEC am simtit si auzit în timpul deplasării un soi de foșnet sau fâlfâit de aripi. Sunetele uneori păreau auzite ca si cum eram sub apa alternând cu sunete limpezi, în funcție de plasarea atenției, pe deplasare ori pe mediu în staționare.
Mai studiez .
  Sunetele tibetane în înțelegerea mea au ca scop pe lângă centrarea minții un rol ajutator în înțelegerea unor procese interioare și relationarea lor cu exteriorul.

Grifon

Foșnete aud și eu - sau mai degrabă ceva precum "zgomotul static" dintre niște posturi radio. Câteodată mai intens, câteodată mai slab - așa că zic iarăși: e o chestiune de sincronizare (ca și apariția ori lipsa vibrației).

De acord cu părerea vis-à-vis de sunetele tibetane. Dar cred că, similar principiului pe care se întemeiază crearea ritmuri!or binaurale, aceste sonorități (fiind concepute pe vibrații specifice) determină, prin cauzalitate, efecte în creier (posibil chiar o reacție în lanț).

E cam același principiu care (cred) a figurat și în concepția savanților nazi implicați în proiecte tip...Die Glocke. Rotații duble, sincronizate, dar contrare...structură tip "clolpot" ptr. captare / amplificare vibrații...
Oamenii ăia bâjbâiau, adevărat...dar bâjbâiau pe scheletul solid al unor principii.

abyss

Aveți dreptate. Cu siguranță.
La întoarcere nu am mai simtit vibrațiile, nici senzația dintre sprâncene, care devenise cumva generalizată la nivelul întregului corp. Posibil să se fi atins un prag al sincronizării, după cum spuneți. Pare cel mai firesc răspuns. Creierul fiind un receptor cât și un distribuitor de energie poate fi "acordat" prin intermediul sunetelor.

Grifon

Presupun și eu că am dreptate, dar, deh...în chestiunile acestea, atât de absconse și înșelătoare, e foarte ușor să cazi pe panta unor judecăți greșite.
Totuși, dincolo de fascinantele experiențe pe care le putem trăi, ptr.mine rămâne dubios modul în care, doar prin simple exerciții de imaginație, putem colecta / manipula fluxuri de "vril".
La începuturi (adică, hm, cu destui ani în urmă) eram f.sceptic privind tehnicile imaginative. Citeam ponturi precum " crează o minge de energie", "închipuie-ți un val de energie"... etc./s.a.m.d, și aproape mă umfla râsul - cum dom'le să fie așa simplu ?! Stăm și aglomerăm fantezii, în timp ce lumea duduie de conflicte ptr.energie ?!

Ei, se pare că...da. Pe măsură ce am perseverat pe această cale (rafinând " formele" imaginate) am sesizat că treaba chiar produce efecte. Or fi ele iluzorii, să zicem...dar căldura crește în zonele vizate, furnicăturile se amplifică...deci, hm...cât de iluzorie poate fi întreaga afacere ?

Straniu...chiar și pentru mine, adept al gândirii "gândul generează materie". Căci una e să teoretizezi asta, si alta să simți pe propria piele că funcționează.

abyss

#574
Unicul motiv pentru care am acceptat asemenea exercitii de-a lungul anilor nu a fost promisiunea unor puteri dubioase si teribile.
Singurul lucru pe care il vreau ... este sa imi amintesc. Ce? nici eu nu stiu. Dar ma bantuie teribil aceasta chestiune... :star:
Calatoria pana acolo insa... a fost si este incredibila.

Grifon

Se pare că toate experiențele astea...para-psi, sunt amplificate atunci când se activează..."Vrilul".
Problema e însă destul de delicată, căci nimeni nu poate spune "câtă" energie e necesară.
Practica unor modalități de acumulare / recirculare "vril"/" qi" are efecte, neîndoielnic, însă aceste efecte pot fi multe și diverse. Dacă practicantul e deja "energizat", forțarea unor supra-alimentări poate naște chiar...arderi.

Am studiat destul de atent ceea ce școala asta neo-psi numește NEW (New Energy Work). Pare similară cu exercițiile Qi-Gong sau Pranayama, diferența fiind că e mai simplu concepută și explicată, putând fi pusă destul de rapid în practică.

Problema rămăne însă și aici, căci totul e clădit pe temeiuri subiective. Dupa cum "se simte", cum "are chef" doritorul....și se termină tot așa.
Aici e totuși o problemă - căci orice energie poate deveni "bună" sau "rea" în funcție de dozaj.

abyss

Cum poate fi stabilit "dozajul"? Cum se poate sti cand e multa energie si cand e putina?

Grifon

Greu de spus.
Aici se plătește tribut faptului că asemenea energii nu sunt acceptate științific (sau, în sfârșit, doar parțial acceptate, și cu mari rezerve). Prin urmare, lipsesc validările în registru experimental / măsurabil / repetabil (sau cel puțin oficial, căci prin locașuri mai...discrete, se experimentează destul...).
Fără electrozi care să dea parametri, ne putem baza doar pe evaluări empirice. Dacă un loc "lucrat" energetic se înfierbântă, ori naște presiune - chiar dureri - înseamnă că s-a depășit limita, si avem supra-încărcări. Dacă alte zone reacționează slab, cu o senzație de sfârșeală, avem invers - deficit.. Iar dacă nu se simte nimic în alte zone, sunt două variante - ori circulația "vril" e perfectă (cam puțin probabil), ori undeva e un blocaj, ce trebuie "desfundat".

Alte soluții tehnice...eu nu știu. Ar mai fi, teoretic (sau de-a dreptul utopic) posibilitatea ca întreg circuitul să fie vizualizat prin...clarvedere (si atunci s-ar repera simplu și iute problemele de flux). Până acolo însă...he-heee...

abyss

#578
Ultima parte catalogată drept teoretică/utopică se apropie de zona "Ireală".... fapt care intră în sfera mea de interes.
Bun , am retinut ca vrilul aflat în curgere e de bine, cum se spune.
În cartea Dr.-lui Sagan am ajuns la acest capitol. Vizualizarea curgerii vrilului prin corp. Am reusit câteva secvențe de vizualizări, cu zona de interes color sau mai bine zis cu energii/fluxuri multicolore., chestiune/Vizualizare/imagine total nouă pentru mine. Am luat o pauza,  nu am citit sa vad ce va urma. Ma intereseaza însă acele culori.  Voi vedea daca în carte se vorbește despre ele. Ma intereseaza ce inseamna acele culori, ce reprezintă. Daca în carte nu se discuta despre asa ceva (Si voi verifica) intreb cumva prematur,  știe cineva daca exista asemenea descrieri în vreo lucrare?

Grifon

Din ce-mi amintesc, Sagan nu dezvoltă prea mult detalii despre culori.
Pe Net circulă zeci și zeci de interpretări, valoarea lor fiind îndoielnică.
O sursă de încredere rămâne tot școala antroposofică, unde se detaliază ceva mai vast fenomenul "aurei"- dar nu sunt sigur că la asta te referi, d-le @abyss.
http://www.spiritualrs.net/Conferinte/GA009/GA009_3L6.html

Depinde foarte mult dacă acele culori pe care le-ai văzut erau statice sau mobile. De regulă, irizațiile energetice sunt concordante (și direct dependente) de natura / intensitatea gândurilor unei anumite persoane, la un anumit moment.
Cu cât sânt mai "aprinse", mai "agresive", cu atât fluxul energetic e mai intens.
Nu sunt prea sigur totuși de răspuns - căci nu cuprind întreaga dimensiune a experienței dumitale.

abyss

Culorile erau mobile, aprinse/intense, nu in aura ci in corp.
Voi incerca sa dau o detaliere a experientei in zilele urmatoare.

Grifon

Aștept cu interes detalii, în experiența dumitale pare să fie vorba despre altceva.
**********************************
În altă ordine de idei (sau, mai exact, în ordinea ideilor cu care a început acest subiect) tot Edward Bulwer Lytton a impus și termenul de "păzitor al pragului", înainte de " Vril".
("Vril" apare în romanul din 1871, în timp ce "păzitorul" în lucrarea "Zanoni", 1842, cu cca.30 de ani înainte).
Menționez asta ca o curiozitate amuzantă. Ptr.ocultistul britanic noțiunile erau legate, si iată că și noi am remarcat împletirile, fără a ne propune asta. Lytton a plecat de la experiențe ca "păzitorul" și a ajuns la Vril, noi am plecat de la Vril și am dat peste..."păzitor".
Ideile se leagă - semn că suntem pe o cale verosimilă.

Nu mai insist cu asta, căci am disjuns topicul "Dweller". Voi mai reveni însă la punctul de plecare al acestui topic, cu o interpretare simbolică a romanului " Vril - Rasa care ne va înlocui".

abyss

#582
Citat din: Grifon din  13 Noiembrie 2018, 16:10:02
Aștept cu interes detalii, în experiența dumitale pare să fie vorba despre altceva.
**********************************
Exersam următorul capitol din cartea Dr. Sagan:
8.5 Exploring the circulations of the etheric Become  aware  of  the  layer  of  the  vibration  as  a  whole,  as  in practice  8.1.  Suppose  you  had  the  task  of  re-inventing  acupuncture. Explore  the  layer  of  the  vibration,  searching  for  circulations.  Look for  anything  feeling  like  a  flow  inside  the  body  of  vibration. Start  with  the  whole  body.  Become  aware  of  the  body  of  energy  as a  whole  and  look  for  circulations. Are  some  of  these  circulations  more  intense  than  others?  Are there  big  and  small  ones? Qualitatively,  can  you  perceive  differences  between  various  flows? Do  some  of  them  feel  warmer,  and  others  cooler?  Do  some communicate  a  feeling  similar  to  one  of  the  four  elements  (fire, water,  air  or  earth)? Explore  part  after  part:  the  head,  the  neck,  the  shoulders  and  the top  of  the  chest,  the  arms,  the  chest,  the  abdomen  above  the navel,  the  abdomen  below  the  navel,  the  legs. Then  go  back  to  the  perception  of  the  etheric  body  as  a  whole,  of the  vibration  all  over  the  body. Repeat  the  sequence  a  few  times.

In timpul vizualizării am văzut acele fluxuri colorate.

Grifon

Acum pricep.
Nu aș putea spune însă ce înseamnă exact culorile. E oricum o "traducere" a unei informații...non-raționale pentru creier. Roșul văzut în transă poate să nu însemne același lucru cu roșul obișnuit, de exemplu, ci doar să sugereze că în structura energetică se petrece ceva similar cu "roșul" cunoscut în realitatea cotidiană.
O să-mi mai bat capul cu asta, dar momentan nu mai am ce opina.
Doar că, în timp, dacă experimentezi repetat asemenea percepții, le vei putea asocia cu felurite senzații (de moment sau ulterioare) și vei putea stabili raporturi de cauzalitate.

E calea empirică.
Cea mai grea, cea mai lungă, cea mai periculoasă...dar și cea mai sigură d.p.d.v. cognitiv.
Și poate chiar cea mai meritorie.

abyss

Bănuiam că va veni acest răspuns...
Dar, nu e o problemă chiar mare. Probabil trebuie să aplic aceeași tehnică a non-dialogului interior după ce manifest intenția de a primi răspuns în legătură cu zona de interes. Mda... chițibușăreala de ceasornicar elvețian... culori , viteze, vibrații ,  debite și presiuni în acumulare. O simfonie de sunete si culori ce se adună de pretutindeni într-un concert extraordinar de vârtejuri și dantele.
Mai rămâne calea lungă a înțelegerii de parcurs... De unde vin acestea? Cum se poate manifesta asa ceva de-a dreptul fabulos?