Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

⚡⚡ Vril

Creat de abyss, 15 Septembrie 2016, 12:28:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Grifon

Iată o argumentație fundamentată pe studiu empiric :

"The Famous Vibrations"

"In my opinion, the famous vibrations are not the cause of projection, but a symptom of the
energetic activity associated with the internal generation of the projectable double. When energetic
conditions are ripe for projection, the physical/etheric body begins to internally generate its
projectabledouble aspect. This causes some pretty major energetic activity, felt throughout the body
as vibrations. But even though the buzzing sensation of vibrations is strongly felt in and by the
physical body, no detectable physical vibrations are present. The physical body does not actually
vibrate or buzz. This indicates that these vibrations are felt from within the etheric body only, or
from within the projectable double as it is being generated, not from the physical body.
                                                                                            Robert Bruce - "Astral Dynamics"

Traducere :
În opinia mea, faimoasele vibrații nu sunt o cauză a proiecției, ci doar un simptom al activități energetice asociate de generarea interioară a dublului proiectabil. Când condițiile energetice sunt îndeplinite ptr. proiecție, ansamblul fizic / eteric începe a-și genera aspectul dublu proiectabil. Asta cauzează o activitate energetică semnificativă, simțită prin tot corpul ca vibrație. Dar chiar dacă senzația bâzâitoare a vibrației e simțită puternic în (și de) corpul fizic, nicio vibrație fizică nu este prezentă. Coprul fizic nu vibrează sau bâzâie. Asta arată că vibrațiile sunt simțite doar de corpul eteric, sau din dublul proiectabil pe măsură ce este generat, nu din cel fizic."

Subscriu la acest p.d.v, chiar dacă nu subscriu (și) la teoria că se proiectează o "copie" (aspect susținut cu obstinație de Robert Bruce în ultimii 10 ani)

abyss

Ein Doppelgänger... o "dublură. Asta e crearea a ceva cu totul aparte. Mai mult decât o simplă  proiecție astrală eterică. Castaneda a explicat cred eu mai bine procesul, sau mai pe gustul meu. Și e un lucru mult mai avansat decât amprenta prezenței energiei amplificate.
  Presupun deoarece nu am cum dovedi, ca vibrația desemnează o curgere/mișcare a energiei corpului prin sistemul nervos, coroborată cu o absorbție din mediul energetic în care suntem imersați. Probabil, și la nivelul aurei se petrece o mișcare rotativă incipientă , de aceea furnicaturile se simt la început în picioare și/sau la nivelul capului.

Grifon

Citat din: abyss din  21 Octombrie 2018, 21:42:19
Ein Doppelgänger... o "dublură. Asta e crearea a ceva cu totul aparte. Mai mult decât o simplă  proiecție astrală eterică. Castaneda a explicat cred eu mai bine procesul, sau mai pe gustul meu. Și e un lucru mult mai avansat decât amprenta prezenței energiei amplificate.
Subscriu - dar nu țin să dezvolt aici conceptul Dopplegänger.
Citat din: abyss din  21 Octombrie 2018, 21:42:19
Presupun deoarece nu am cum dovedi, ca vibrația desemnează o curgere/mișcare a energiei corpului prin sistemul nervos, coroborată cu o absorbție din mediul energetic în care suntem imersați. Probabil, și la nivelul aurei se petrece o mișcare rotativă incipientă , de aceea furnicaturile se simt la început în picioare și/sau la nivelul capului.
Și aici subscriu - cu mențiunea că apariția "furnicăturilor" (stadiu incipient vibrațional) e un fenomen eminamente subiectiv, neputând fi încadrat cu ușurință în repere. Mulți percep furnicăturile în zonele menționate, dar un segment cel puțin la fel de semnificativ le percepe în zona plexului solar sau în aria coccisului. Probabil depinde de care centru e mai activ la fiecare în parte.

Colateral, relatez una din experiențele mele :
După inducerea stării prealabile ptr.EEC, eram în pragul "tranzitului" când am perceput cunoscutele (si problematicile) "sunete astrale" (cei ce și-au mai bătut capul cu astfel de șotii știu la ce mă refer).
Deși cunoșteam faptul că trebuiesc ignorate, nu am reușit să-mi birui reflexul. Convins fiind că cineva pășește înspre mine, am clacat și am deschis ochii, părăsind nivelul profund "delta" .
Firește că n-am văzut nimic în proximitate (exceptând luminiscența ireală a întunericului), ba m-am și trezit cu niște vibrații puternice în brațul drept - de-a dreptul ca un fâlfâit.
Evident, brațul era nemișcat - acum îl priveam prin ochii deschiși - dar senzația a mai persistat câteva secunde. Tot mirându-mă, am asociat problema cu faptul că, la începutul tentativei, mișcasem brațul în cauză ptr.a-mi scoate căștile  cu binauralele - ceea ce, sunt convins, a cauzat o "întârziere" a mâinii față de stadiul în care ajunsese restul corpului.

Asta mă face să dau dreptate celor ce afirmă că vibrațiile nu sunt un indiciu de "pregătire" ptr.experiențe para-psi, ci mai degrabă indiciu de "nepregătire" (sau de alte detalii contraproductive).

abyss

Ce am observat experimental dpdv al "vibrațiilor" este ca ele au totusi un oarecare tipar. De exemplu unele sint legate de luna plina. Altele țin de gradul de epuizare din ziua respectiva, ori functie de anumite "descărcări"... toate acestea si altele , stabilesc un camp de manifestari complex insa cumva predictiv.
  Cu ce nu m-am  putut obisnui o vreme au fost niste troznituri puternice din mediul ambiant. Multa vreme îmi pocnea destul de tare o icoana veche si mare de pe perete. Am scos-o. Apoi în același loc o comodă. Am mesterit la ea si s-a potolit. Apoi televizorul a început in aceeasi zona sa trozneasca. Am zis ok.... Am continuat exercițiile in alte locuri si trozniturile continuau si acolo . Am învățat de curand să le ignor filtrand percepția prin "instrumentul optic".

Grifon

Citat din: abyss din  27 Octombrie 2018, 18:39:14
Ce am observat experimental dpdv al "vibrațiilor" este ca ele au totusi un oarecare tipar. De exemplu unele sint legate de luna plina. Altele țin de gradul de epuizare din ziua respectiva, ori functie de anumite "descărcări"... toate acestea si altele , stabilesc un camp de manifestari complex insa cumva predictiv.
Foarte corect. Dependența de fazele lunii e binecunoscută ìncă din tratatele medievale - dar e o dovadă că exercițiile dumitale au fundament.
Totuși, treaba cu Luna e nițel mai complexă - căci depinde de ce fază a ei a avut experimentatorul la naștere. Unul născut de Crai Nou nu se va simți chiar în "apele" lui la Lună Plină (și viceversa).
Dar, în linii mari, e de preferat ca stimulările energetice - indiferent de scop - să fie făcute pe traseul "crescător" al Selenei.
Citat din: abyss din  27 Octombrie 2018, 18:39:14
  Cu ce nu m-am  putut obisnui o vreme au fost niste troznituri puternice din mediul ambiant. Multa vreme îmi pocnea destul de tare o icoana veche si mare de pe perete. Am scos-o. Apoi în același loc o comodă. Am mesterit la ea si s-a potolit. Apoi televizorul a început in aceeasi zona sa trozneasca. Am zis ok.... Am continuat exercițiile in alte locuri si trozniturile continuau si acolo . Am învățat de curand să le ignor filtrand percepția prin "instrumentul optic".
Ha ! Dacă e vorba numai de trosnete-pocnete, te poți socoti norocos, d-le @abyss ! Pe alea le pot ignora - deși apar oriunde / oricând încerc. Așa le-am și dibuit a fi cauzate de strădaniile mele - chiar ìnainte de a citi materiale documentare despre asta.
Problema e la nivelurile mai adânci de transă - atunci apar multiple/ diverse manifestări "de dincolo". Pași, râsete...numele strigat...imagini (aproape) consistente...și cel mai nasol...atingeri.
(ca fapt divers, imaginează-te adâncit la un nivel adânc meditativ, și brusc o mână te apucă de picior ! Te asigur, reflexul e atât de puternic, încât țâșnești de...n-ai aer...uitând și de scop, și de cauze...și de orice (pe moment).

P.S. - Și o mică erată, la postarea mea anterioară. Stadiul la care eram când am auzit  "pașii" era theta (5-7Hz) si nu delta, cum greșit am scris. Astea din urmă echivalează cu stadiul comei, iar între noi fie vorba, oricât m-ar pasiona experimentele de "hotar"... la " hotarul" ăla nu prea "mă ține" să ajung !

abyss

#560
Hmmm.... am recunoscut si eu tendința de apariție a acestor manifestări. In mare ar fi grupate in trei categorii generale, in privinta a ceea ce consider in acest moment.
Prima categorie , sunt manifestari/proiectii ale unor forme-gând personale , ce au prins viață în zona subconștientului candva... si tot mișună pe acolo pana la o ardere conștientă a zonei.
A doua categorie... Par a fi spirite reale. Unul a întins o mâna deasupra feței mele si apoi cu un gest rapid mi-a răsturnat o vaza cu levantica peste față... am zis că mor, eram in transa profundă, întins, iar mâna a iesit din perete. Dar s-a rezolvat treaba , ceva ani mai tarziu cand am fugarit stafia babei de s-a saturat de bancuri.
A treia categorie... aici e mai mult de pritocit. Încă nu sunt lămurit dar pare sa fie o intersecție atat temporală cat si a unor agende diferite.
De aceea mesteresc la al treilea ochean. Pare sa functioneze mai bine dacă te închizi intr o sfera/bulă de asa zisa energie. Astfel tot ce vine/intra/percepi vine printr un singur filtru mai usor de controlat... in teorie cel puțin.

Grifon

#561
Există și aici, referitor la sorgintea acestor manifestări, mai multe școli / curente de gândire.
Prima (aparținând experimentatorilor laici și superficiali) trece iute peste acestea, catalogându-le în pripă drept "halucinații".
(la drept vorbind, se vede că respectivii n-au experimentat prea adânc, căci ar fi dobândit un respect suplimentar față de așa-zisele "halucinații", de le-ar fi simțit pe propria piele).

A doua școală,  tot laică, dar oarecum mai profundă, asociază aceste manifestări fie cu probleme ale subconștientului (cum bănuiești și dumneata) fie cu așa-numitele "descărcări neuronale" (neural discharges). Școala asta e de tip neo-proiecționist, americană, și încearcă (cu prea mult zel) să introducă și fenomenele para-psi într-un soi de "găleată" freud-iană.

Școlile ce se revendică de la Tradiție (din filoane cu traseu antic/medieval) abordează problema d.p.d.v mistic, introducând în ecuație atât spiritualul, cât și demonologia. Se consideră că tot ce apare în "fața" neofiților provine de la entități (malefice ori benefice) și că aceste entități se amestecă, după specific, să ajute sau să încurce încercările.
Nuclee precum rosicrucianismul (cel autentic, nu aiureli ca A.M.O.R.C) consideră că manifestările înspăimântătoare sunt veritabile "teste", prin care neofitul trebuie să-și probeze curajul și devoțiunea, înainte de a dobândi acces la realitățile suprasensibile (totul urmând a culmina prin ultimativul rendez-vous cu...Păzitorul Pragului).

Această abordare străveche nu e chiar de lepădat, zic eu...deși trebuie filtrată prin noțiuni mai...contemporane.

Deci, în linii mari, ce se cunoaște despre aceste stranii apariții coincide cu primele accepțiuni enunțate și de domnia-ta.
Cea de-a treia ipoteză însă - pe care doar aluziv ai punctat-o - cred că-mi scapă. Aș putea să-mi imaginez cam la ce te-ai fi putut gândi...însă mai bine lăsăm asta pentru altă dată...



abyss

#562
Ce este pazitorul pragului? Am mai citit dar... pana la urma e o ființă sau ceva simbolic ? Fiindca am impresia ca am dat nas in nas cu însuși Dahaka...fix aseară.


Grifon

Greu de spus.
Nici sursele străvechi nu sunt prea clare. Larga lor majoritate afirmă c-ar fi o ființă...dar la câte chei metaforice bagă vechii magi...cine să-i mai priceapă ?
Sigur e o entitate (în sensul c-ar putea fi o ființă...sau un fenomen). Are o strictă legătură cu Sinele - altfel spus, "Pazitorul" meu nu va semăna cu al d-tale, sau cu al altcuiva...

Cea mai bună descriere e dată tot de Steiner, în ultimul capitol din "Cum dobândim cunoștințe deapre lumile superioare". Imi închipui că o știi, și că te-a nedumerit forma metaforică, tip  "basm"  - însă tocmai din rațiuni...indicibile este așa. Nu poate  fi descrisă în concret, căci ar naște automat prejudecăți - așa că forma lui Steiner e...bună.

Cel mai mulțumitor răspuns e că vei ști ce este...când îl vei întâlni.

Grifon

Explicații complementare:
"Păzitorul Pragului" (eng."Dweller on the Threshold"), este considerat de neo-proiecționiștii laici drept un efect secundar al "paraleziei somnului". După ei, formarea sa e datorată minții "de vis" (sau "corpului astral", dacă preferați), ce se trezește brusc "dincoace" de "prag" (în ceea ce studiul modern definește drept Real Time Zone). Se crează astfel o buclă de feed-back, ce poate fi desfăcută ori prin revenire la conștiența normală (trezire) ori prin ieșirea astrală (EEC).  Conform acelorași laici, e doar perceperea propriului corp energetic, simțit însă ca "altcineva", si modelat de propriile frici / prejudecăți ale neofitului.
(precum se vede, raționaliștii nutresc și un oarecare dispreț față de această manifestare...hahaha !).

Tradiția ocultă, mai respectuoasă cu asemenea fenomene, atribuie formarea "Păzitorului" datoriilor karmice reziduale (fiind astfel un compost de acumulări problematice). Temut de "păcătoși", poate fi utilizat ca sprijin de virtuoși - ptr.înțelegerea aspectelor ce mai trebuiesc " lucrate", remediate.

Din perspectiva unui popă de țară, e pur și simplu "Ucigă-l Toaca" - iar prin asta sutanele rezolvă cazu'.
Nu că ar fi total greșit...numai că nu e Sarsailă ăla mare/tare, ci propriul Michiduță (care, chiar de dispare la semnul crucii, nu dispare de tot - fiind "legat" de "pacătosul" ce l-a zămislit până la o formă de...ispășire).

Luați și voi care explicație vă place (după specificul fiecăruia). E încă un exemplu cum mai multe "adevăruri" pot coexista, ne-eliminându-se unele pe altele.

abyss

#565
Ok, am dat o căutare si am găsit ceva despre Dweller . Spre surprinderea mea, ceea ce am numit eu ceva postări in urma Doppelgänger se referea la o dublura personala de alta natura... Insa se pare ca am dat fix peste primul Dweller/Guardian. conform linkului de mai jos, mai exista unul si mai mare. Interesant.
https://uncletaz.com/doppel.html

Întrucât am pus ieri o imagine cu paznicul timpului dintr-un renumit joc video, revin acum asupra ei, fiindcă acea imagine nu este ceea ce am vazut. Am făcut un desen care sa redea aproximativ imaginea cu personajul teribil care stătea de paza. Am zis ca ar fi interesant sa il vedeți si voi pe Dweller-ul meu, fiindcă se pare ca al fiecăruia arata diferit

Grifon

#566
Cu adevărat interesant.
Atât de interesant, încât chestiunea merită, zic eu, un subiect separat (reușind astfel să nu ne depărtăm de Vril, adăugând încă o linie ce ar naște divagații).
Aici aș mai vrea să pun o întrebare privind fundalul....energetic.
În preambulul acelei EEC prin care ai ajuns să-l vezi pe....Păzitor, ai simțit vibrațiile de care pomeneam, dle.@abyss ?
Iar dacă răspunsul e afirmativ, aș fi curios dacă ele s-au repetat și la....întoarcere.
Din ce am studiat și experimentat eu, la "revenire" nu mai apar - ceea ce îmi dă încă un argument să cred că ele nu sunt o cauză sau o necesitate, ci doar un efect de nesincronizare.

abyss

Din cate îmi amintesc nu le am mai dat atenția obisnuita. Dacă au existat deveniseră parte din fundalul experienței. Asa cum există momente cand încerci să meditezi si ignori anumite semnale senzoriale.
Au existat in timpul experienței insa, după întâlnirea cu Dwellerul, fiindcă el nu a facut nici un gest stînd maiestos si nemișcat , micșorânsu-se.

Grifon

Straniu. N-am mai auzit de vibrații în afară, ci doar în stare de tranzit (fie hypnagogic, fie hypnopompic).
Acest lucru ar putea redimensiona conceptul / înțelegerea vibrațiilor (implicit energiei) dar...să nu ne pripim.
E drept, indiferent de ce surse accesăm (para-psi, mistică, ocultism), se evidențiază ca truism faptul că "spiritul" (duhul, Sinele, etc) este energie -și asta ar face posibile tot felul de consecințe vibratorii, în diverse ipostaze...
Rămâne să ne mai gândim - eventual să asociem cu posibile alte manifestări.

Grifon

#569
Prin analizarea acestor fenomene vibratorii nu doresc doar aprofundarea chestiunilor energetice, ci și formarea unei "bucle" cu ceea ce s-a dezbătut la debutul acestui topic - recte, "conexiunea tibetană".
În zona himalayană, natura și efectele vibrațiilor sunt studiate de secole. Fie că e vorba de mantre, incantații, tobele specifice, vase sau...clopoței, întregul spectru de manifestări a fost cercetat și documentat cu grijă, sume întregi de parametri fiind păstrate în arhivele lamaseriilor.
Nemții (în special cei din Societatea "Vrilului"), sigur au accesat această cunoaștere - cel puțin prin nucleul Ahnenerbe, ce a și organizat faimoasele expediții din Tibet.
Nu strică o "ureche" pe sonorități precum cele din link-ul atașat - cu mențiunea că ar fi utile unele conexiuni cu "celelalte" vibrații, ce apar în procesul meditativ.

https://open.spotify.com/album/5VQywJm6ZLZey2AYZznZFa?nd=1