Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Bumerang format din lumini, Constanta, Mai 2012, dupa 22:00, NS

Creat de Guest, 03 Iunie 2014, 22:04:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Guest

Salutare,

Vreau sa va povestesc despre un caz, pe care am avut placerea sa-l ascult dupa ce m-am intalnit cu fostii mei colegi de liceu, acum cateva zile.

Intamplarea a avut loc in Constanta, in luna Mai 2012. Colegul meu RC (martorul 1), si colegul acestuia, AC (martorul 2), se aflau pe o cladire de 4-5 etaje; iesisera sa testeze niste obiective pentru ca cerul era foarte clar, se observau foarte multe stele, si era o lumina albastra. Luna era pe cer si stralucea.
Cat timp se aflau acolo, la orele 22:00-23:00, au observat o lumina in forma de V, care mergea cu varful in fata, pe directia NS, cu o viteza foarte mare si fara sa emita niciun fel de zgomot. Durata observatiei, aproximativ 4-5 secunde, luminile disparand undeva la un unghi de 135 de grade. Viteza estimata de martorul 1, 300m/s.
Am discutat cu cei 2 martori separat, si am aflat urmatoarele:

Desen martor 2, inainte de orice discutie sau imagini cautate:


Reconstituirea mea dupa detaliile oferite de ei, si confirmarea ei de catre martorul 2:


Harta locatiei martorilor si directiei luminilor observate:


Bumerangul era format din grupuri de lumini mai mici, orientate cumva catre directia de mers, si au stat constant fara sa dispara, si-au mentinut numarul. Anumite clustere aveau 3 lumini, dar se pare ca erau clustere si cu mai multe lumini.
Culorea observata era portocaliu deschis si foarte stralucitor.
Estimarea distantei a fost putin ingreunata, RC declarand undeva ca si dimensiune a unei laturi la 10-15 cm, iar AC a calculat o lungine a unei laturi cam cat jumatate din aratator, deci aproximativ 5 cm (initial spunea ca s-ar fi aflat la 10.000 de metri altitudine, estimarea lui; pe urma nu a mai fost atat de convins). Martorul 1 estima o altitudine de aproximativ 300 de metri. Martorul 2, este cel care a observat primul fenomenul si i-a atras atentia martorului 1, fostul meu coleg, avand mai mult timp la dispozitie pentru observare.

Am reusit sa gasesc un caz (Lubbock Lights, Texas 1951), asemanator, despre care martorul 2 a precizat ca si el ar fi scris acelasi articol.



http://www.ufocasebook.com/lubbocklights.html

https://www.youtube.com/watch?v=xf5G6MCJxWQ

Ce parere aveti?

abyss

Cred ca erau pasari. In constanta zboara ca nebunele...si sunt luminate galbui portocaliu de catre luminile orasului. O spun fiindca am stat din februarie pana in aprilie pe acolo si recunosc ca mai ieseam noaptea la o pipa. Am studiat fenomenul si recunosc ca de fiecare data ma surprindea neplacut in primele momente ale observatiei. Acolo sint curenti puternici, bate vantul toata perioada de iti termina rabdarea. Insa am vazut si lucruri ciudate cum ar fi de ex lumini mari si stralucitoate, singulare si mai mari decat ISS. Pe langa alte anomalii una ne-a atras atentia in sensul ca mergea in salturi, pe directia N-E. Am verificat satelitii si nici vorba de vreunul oficial. Era dupa 2 noaptea si nu cred ca mai putea fi vorba de flares. V-euri din acestea am observat, erau pescarusi care am constatat ca nu prea dorm noptile si zboara de-a lungul tarmului. 

mariusvlad

Aseara la stirile ProTv a fost pomenit si TR3 printre alte aparate destinate sa apere spatiul aerian al Romaniei asa ca triunghiurile isi cam pierd interesul in zona neconventionalului.

Xanadron

TR-3B (sau C,D,F...X), e si parerea mea.

Am mai povestit de fapt p-aici c-am vazut si io asa ceva prin '95 in largul Eforiei - imposibil de confundat cu pescarusi in orice caz.
P-atunci erau poate doar in vizita, dar de cind cu baza M.K. (construita de 'merigani exclusiv cu lucratori straini) ma-ntreb unde anume-s "parcate" - fiindca-s de dimensiuni f.f. mari.
Probabil ca subteran, iar decolarile/aterizarile-s camuflate holografic. :evil:

P.S. Ma tare mir ca PROtv-ul sa fi primit unda verde la sifonari de genul asta, care ar prevesti oricum psy-ops mai ample.
Nu ma uit la TV, dar daca voi ziceti, tre'sa va cred. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mariusvlad

Citat din: Xanadron din  04 Iunie 2014, 10:58:04
P.S. Ma tare mir ca PROtv-ul sa fi primit unda verde la sifonari de genul asta, care ar prevesti oricum psy-ops mai ample.
Nu ma uit la TV, dar daca voi ziceti, tre'sa va cred. 8-)
In cadrul acelei stiri TR-3 facea parte dintr-o lista mai lunga si doar o ureche ''antrenata'' sa auda acel cuvant l-ar fi distins din fraza. Ceilalti telespectatori, vreo 99,9 % asteptau stirea cu inmormantarea si de ce nu canonizarea lui Ilie Vonica.

Xanadron

Citat din: mariusvlad din  04 Iunie 2014, 12:16:35
In cadrul acelei stiri TR-3 facea parte dintr-o lista mai lunga si doar o ureche ''antrenata'' sa auda acel cuvant l-ar fi distins din fraza. Ceilalti telespectatori, vreo 99,9 % asteptau stirea cu inmormantarea si de ce nu canonizarea lui Ilie Vonica.

OK - si pe RT se pot auzi/citi oricum disparat cuvinte ciudate despre TR-urile... rusesti.
Despre care se zice c-ar fi mai solide, da' si consuma mai mult. :-D

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

 Tu spui din cate stii...in baza a ce? eu ti-am spus cele ce stiu in baza a ceea ce am vazut eu, si de curand. Nu am zis ca sunt fix pasari ci in ideea ca puteau foarte bine si cu succes asta sa fie.
Punctul meu de observatie era la 3 minute de mers pe jos direct si perpendicular spre linia țarmului. Din cate am vazut asa zburau pescarusii, uneori noaptea adica in formatie si cu semnale sonore din cand in cand. Iti voi face o filmare cand mai ajung pe acolo spre toamna sa vezi ce bine seamana cu desenul tau un stol de pescarusi, care individual pare ca au trei lumini. In luna martie au aparut si alte zburatoare care faceau mac-mac si gaa-gaa sau deloc. Acestea din urma nu luminau asa de tare si veneau dinspre V dupa care faceau stanga si urmareau spre N tarmul. 

Acuma, stiu si eu si sper ca realizezi acest lucru...ca lampile stradale au lumina directionata in jos. Totusi sper ca realizezi si tu ca e foarte posibil ca ceea ce spun eu sa fie 100% real si ca rezultat al observatiei mele proprii si personale adica a celor doi ochi din dotare. Am o vasta experienta vizuala, imbunatatita si de o memorie fotografica brici, deh, profesia isi spune amprenta.

Prin urmare, din cate stii luminile...nu sunt pescarusi sau pasari, atunci e clar. Sunt altceva!   ;)   

StarDust

Mie mi se pare putin probabil sa poti confunda lumina reflectata de un stol de pasari cu niste surse de lumina punctiforma (asa cum s-a relatat) ce se deplaseaza pe cer. Pun pariu @abyss ca tu nu ai avut nici un dubiu ca vedeai un stol de pasari.
Cand insa e vorba de niste chestii care au lumina lor proprie e vorba de cu totul altceva. Cred ca orice observator oricat de putin pregatit ar putea fi ar face cu siguranta distintia intre niste pasari si altceva cu lumina proprie.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

uforever

O.Z.N.-urile in forma de V, nu prea au legatura cu TR3B-urile, sunt doua tipuri de o.z.n. diferite. Din cate stiu de la diversi martori ce au observat  TR3B, acestea se deplaseaza cu baza inainte, nu cu varful triunghiului, ma rog banuiesc ca nu-i o regula, dar au fost des intalnite in maniera asta de deplasare. Cazuri de o.z.n.-uri in forma de V, sunt destul de multe, unele au fost observate ca fiind transparente, altele pline de lumini, in general albastre, dar si multicolore. Sper sa mai gasesc documentarul, in care un o.z.n. in forma de V, absolut urias, a traversat vreo nu stiu cate state in U.S.A., putand fi observat de foarte aproape, de varfurile dealurilor. Culoare albastruie, cand transparent, cand metalic, deplasare lenta, pana in momentul in care a zbughit-o cu o viteza absolut uluitoare, trebuie sa fi auzit de cazul asta, e foarte cunoscut.
Nu am habar daca amicii lui Guest, au vazut asa ceva sau au vazut pescarusi, uneori oamenii isi doresc atat de mult sa fie vorba de o nava extraterestra, incat pot "transforma" niste pescarusi in nava Stargate :lol:  Totusi din ceea ce descrie Guest, cred ca e vorba de un o.z.n. in forma de V, sunt multe lucruri ce se potrivesc, incepand cu culoarea, forma, viteza de deplasare. Categoric, nu-i vorba de un Tr3B, parerea mea. Am gasit un filmuletz, apropiat de subiect, poate gasesc documentarul ala mare, momentan sunt o tzara ocupat, dar nu nemotivat, asa ca.... pardon, mersi, scuzati!!! :-D
https://www.youtube.com/watch?v=z3wr6_-XoRE

abyss

https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&rct=j&ei=k2CPU-L_FPTb7Ab8kYHAAQ&url=http://m.youtube.com/watch%3Fv%3DJ_0bYut3EyQ&cd=7&ved=0CD8QtwIwBg&usg=AFQjCNG5ByHpLL7YTuf6hmtnt7cXAAFUbg&sig2=H1kgohydOr0aOQzDPvXzqw asta era?

Ok, imi cer scuze nu insist si nici nu am vrut sa se lungeasca discutia pe tema pasarilor. Eu deocamdata am alta parere, pana la alte lamuriri si comparatii ale intensitatilor luminoase.

abyss

Deci lumini principale 3 la numar per sursa cu mici lumini mai slabe intre ele fara un tipar anume. Cele trei erau de un oranj usor galbui dar de o intensitate moderata (nu creau raze). In timp ce privea printr.un dispozitiv apareau mai deschise sau si.au modificat intensitatea si culoarea spre un alb cu slabe reflexe de roz-mov-albastrui. Am inteles corect?

Cele 3 lumini principale , ele in sine , individual, pareau turtite, ovoidale?

abyss

E foarte bine ca ai pus si variantele vechi. Totusi la ultima era bine sa fi pus formatia in pozitia in care au vazut.o ei, nu asa ca si cum vin direct spre tine, iar orizontul merita sa fie liniar, daca vb ca survola marea, asta asa ca sa fim exacti. Frumoase reconstituiri, super!

jean

Dupa cum am vazut eu pe film, la inceput, luminile apar treptat. Iar spre sfarsitul filmului se sting pe rand. De aici trag concluzia ca luminile nu sunt fixate de o amumita structura. Ele zboara cam cu aceasi viteza iar pozitia lor fata de observator da impresia ca ar apartine unui triunghi. Nu stiu, asta este parerea mea dupa ce am vazut filmul. Dar, datorita lipsei altor detalii s-ar putea sa gresesc.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

In filmare se vad fara nici un dubiu flares-uri lansate de un avion de vanatoare de aceea apar rand pe rand. Se pare ca acestea au fost lansate ulterior evenimentului (un obiect urias in forma de V) principal care din cate imi amintesc eu nu a fost filmat ci doar urmarit vizual de catre martori. Se presupune ca ulterior armata a lansat operatiunea de "cover-up" pentru a da o explicatie (falsa) si a distrage atentia de la evenimentul principal.
De fapt se si aude comentariul celui ce filmeaza "There is two side by side this is slighty different"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

"Fara nici un dubiu"... Permite-mi sa am dubii in ceea ce priveste siguranta ca in filmare nu exista indoiala ca ar fi altceva decat  jet flares.

Luminile din Phoenyx erau nemiscate. Cele 2 erau side by side, adica aparusera 2 una langa alta, aproape lipite.

Iata cum arata flares lansate de un jet fighter, plus remarcati va rog zgomotul:
https://www.youtube.com/watch?v=craCy3mhKF0

filmare - flares lansate noaptea
https://www.youtube.com/watch?v=HIMjmkO5RZI


Luminile au fost vazute si de catre pilotii  airforce trimisi:
https://www.youtube.com/watch?v=z3wr6_-XoRE