Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Xanadron

#480
Citat din: Xanadron din  23 Noiembrie 2014, 19:11:18
Doar cine le/ne da "impulsul vital" cred ca stie toate raspunsurile, dar macar 2-3 n-ar fi rau sa le afle si... procesoarele din containerele noastre. :-D
Pina si simplul fapt ca ne punem intrebari d-astea "tampite" cred ca-i semnul unui impuls spre iesirea din Matrix (chiar daca p-o usa cu placutza EXITUS in loc de EXIT.) :lol:

Revenind insa la agitatia anti-entropica numita viatza, mie cel putin mi-e clar ca orice forma de manifestare a ei-vietii are un rost/scop - de unde si indiferentza, intr-un plan ultim(ativ), vizavi de "calitatea" energiei vitale care anima infinit-diversele vietati.
Aici ar merita ce-i drept pusa si-ntrebarea: "Le circula oare cristalo-tubo-siliconicilor arhontoizi A.I. :-) si vreun suflu vital prin balamale/circuite?", :roll: dar hai s-o lasam pe mai tirziu, ca-i prea imbirligata.

Am putea face totusi o paralela simpl(ist)a intre rostul lor si-al altor "paraziti" ai biosferei - nu neaparat macro-necrofagi ca rechinii, hienele, vulturii etc.
Bacteriile pleomorfe imi vin acum in minte - "shape-shifteri" micoscopici care de multe ori nu-si omoara gazda ci se adapteaza reactiilor imunitare, devenind intr-un final (chiar daca dupa generatii) benigne si chiar utile organismelor invadate.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Nu cumva ceea ce consideram noi a fi  "evadarea" din Matrix inseamna chiar intrarea in sistem?
zic si io...n-am dat cu paru... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: alx din  24 Noiembrie 2014, 16:10:48
Nu cumva ceea ce consideram noi a fi  "evadarea" din Matrix inseamna chiar intrarea in sistem?
Ba da - si tu ai deci dreptate (impreuna cu toata lumea... :-D pe cel mai lipsit de dovezi topic ), alx !

La modu' serios acu', orice iesire inseamna si-o intrare imediata in... altceva.
In cazul asta ipotetic, intrarea ar fi intr-un sistem imediat superior (nu mai continui cu teoria (sub)sistemelor, c-a facut-o deja colegul mm mai bine.)

Clar insa ca, pe linia premizei de la-nceput, la fel de bine poate fi vorba si de:
1. intrarea in ceva si mai nasparliu :-D (teoria "din lac in putz si cu fashu rupt")
2. ...ori intr-un alt sistem similar astuia al nostru, doar ca "paralel" cu Universul cunoscut.
3. sau usor rumeniti in Iezeru' de Foc :star: al lui TVM, mai stii?
4. ori etc. s.a.m.d.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: alx din  24 Noiembrie 2014, 16:10:48
Nu cumva ceea ce consideram noi a fi  "evadarea" din Matrix inseamna chiar intrarea in sistem?
zic si io...n-am dat cu paru... ;D
Uite ca la metoda asta nu m-am gândit: sa ieși din sistem cu parul  :lol:
Adevarul e ca de sisteme nu se poate scăpa pe cale "ortodoxa" .
Parerea mea...

abyss

Noi suntem cred, parte din sistem. Suntem energie și informație. Ca sa evadam și sa nu ne anihilam pe noi înșine ne trebuie energie suplimentara pentru a străpunge angrenajul energetic multidimensional iar mai apoi pentru a consuma însuși Matrixul. El oricum nu va mai funcționa și e ca un fruct copt...și necesar.

Xanadron

Citat din: abyss din  25 Noiembrie 2014, 19:50:58
Noi suntem cred, parte din sistem. Suntem energie și informație. Ca sa evadam și sa nu ne anihilam pe noi înșine ne trebuie energie suplimentara pentru a străpunge angrenajul energetic multidimensional iar mai apoi pentru a consuma însuși Matrixul. El oricum nu va mai funcționa și e ca un fruct copt...și necesar.
Pai io ce ziceam in paralela arhonto-bacteriana ? :lol:
Ca si arhontii, si plasa lor de Batmani :martiansmile: ne sint in definitiv utile/necesare - ca testare/antrenare.
"Bacteriile pleomorfe imi vin acum in minte - "shape-shifteri" micoscopici care de multe ori nu-si omoara gazda ci se adapteaza reactiilor imunitare, devenind intr-un final (chiar daca dupa generatii) benigne si chiar utile organismelor invadate."

Ca el-Matrixul nu va mai functiona dupa "strapungere" pare la fel de valabil - dar numai pentru noi-evadatii as zice io, fiindca miram-as ca retzeaua Iluziei sa faca "puff" evaporindu-se impreuna cu everybadea cind unul dintre noi ar reusi s-o tuleasca d-aici.

Si ca tot veni vorba - ar fi enteresant de stiut daca cineva (si cine oare?) a reusit deja s-o taie din Matrix - o intrebare deloc pusa pina acum, din cite-mi amintesc.
...Doar Enoch poate? :roll: Sau si altii mai putin "sfinti" in acceptiunea clasica a cuvintului? (aka placuti lui YHWH)
Eu cel putin habar n-am, sincer, fiindca si-aici criteriile-s mai incurcate decit par.
...Iar PAR?  O fi si el bun la spart termopanele Matrixului, mai stii? :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

hanzo

Citat din: fiulploii din  22 Noiembrie 2014, 17:10:56
O idee despre cum se poate colecta si inmagazina energia vitala?

Ca de obicei, căutăm departe ceea ce este aproape.
Zic si eu..

exista mai multe metode, vezi calugarii, ascetii, etc..  o cale mai scurta este descrisa de gurdjieff.
mai aproape pe intelesul meu este cea descrisa de castaneda. asa ca pi scurt, recapitularea ar fi o metoda.. poate dura cam 3-5 ani facuta cum trebuie.
cine mai doreste?  :rainbow:

inmagazinarea.. sa ne intelegem ca si pe la noi in legende existau zburatori asa ca daca umblii cu borcanul de miere deschis, alta treaba  :mrgreen:
dezechilibrul emotional, mai varsa si el borcanul cateodata. important este sa nu risipesti in primul rand.

o ipoteza spune ca ar trebui sa ne ingrijoram de contrariul a ceea-ce-nu-cunosti.  prea luam de bun ca ceea ce cunostem... este si benefic. dificil concept pentru unii, stiu.

calatorii usoare.  :fullmoon:

Enz

Citat din: fiulploii din  22 Noiembrie 2014, 17:10:56
O idee despre cum se poate colecta si inmagazina energia vitala?

Ca de obicei, căutăm departe ceea ce este aproape.

Bine zici ca de obicei cautam departe ceea ce este aproape. Cum inmagazinezi energie vitala... prin anti sex. Cel mai prolific.

StarDust

Citat din: fiulploii din  25 Noiembrie 2014, 17:45:03
Uite ca la metoda asta nu m-am gândit: sa ieși din sistem cu parul  :lol:
...

Cred ca metoda asta de parasire a matrixului se practica pe vremea lui Vlad Tepes. :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

Nu prin antisex ci prin "mișcare" înmagazinează cineva/ceva  energie. Mișcarea poate fi de multe tipuri plecând de la cea fizica ....și mergând pana la cele mai subtile sensuri. Dar e vorba și de echilibrul energetic, echilibrul intre cei doi poli de forță. Acesta e motorul intern. Descărcarea repetata a unuia dintre poli duce la moartea vehiculului biologic.

Xanadron

...ar merita fara doar si poate un topic separat, macar fiindca ultimii ani din prea scurta-i viatza ('74-'82 - nascut in 1928) i-au fost dominati de o stranie "intruziune" spirituala de extractie si pe filiera aparent gnostica, ce pare sa-i  fi dat destule raspunsuri plauzibile... taman la intrebarile pe care ni le punem si noi aici.
Si, fiindca tot (ma) intrebam cine-o fi reusit oare s-o zbugheasca din Matrix de la Enoh incoace, tare ma bate gandu-n ultima vreme ca PKD ar putea fi unul din "evadati". 8-)

Sa revenim insa la rezultatul concret al revelatiilor lui finale, a caror discutare/disecare serioasa ar putea prevesti de fapt si finalul megatopicului asta: :wink: peste 8.000 pagini scrise febril, din care aproape 1.000 :-o au fost selectate si publicate de societatea PKD - "The Exegesis of Philip K. Dick":
http://www.amazon.com/gp/product/0547549253?ie=UTF8&tag=mntlkhmpg-20&linkCode=xm2&camp=1789&creativeASIN=0547549253

Desi amatorul de JE n-am citit decit un... rezumat al rezumatului, descarcabil d-aici (de "doar" 313 pagini - "In Pursuit Of VALIS"):
http://montalk.net/PKD_principles.html
...cred ca pot raspunde fara prea multe balbaieli :-D la eventuale nelamuriri, macar fiindca PKD nu mi-e deloc strain ca autor SF. Adevaru-i ca, pentru a "digera" mai usor ultimele non-fictiuni monumentale scrise de genialul PKD, n-ar fi rau sa cititi in prealabil macar Ubik si/sau VALIS. (acronim pt. Vast Active Living Intelligence System :star:) daca nu ultimele lui trei nuvele SF cunoscute sub numele de "the VALIS trilogy" ( VALIS (1981), The DIVINE Invasion (1981) si The Transmigration Of Timothy Archer (1982)).

Pina atunci, merita citate macar primele trei din cele 10 "Major Principles of the Gnostic Revelation" enumerate dupa paragraful asta relevant, la care subscriu si eu [aproape] total:
"The Gnostic Christians of the second century believed that only a special revelation of knowledge rather than faith could save a person. The contents of this revelation could not be received empirically or derived a priori. They considered this special gnosis so valuable that it must be kept secret. Here are the ten major principles of the gnostic revelation:

Crestinii gnostici din al doilea secol credeau ca numai o revelatie speciala, pe linie mai degraba de cunoastere decit de credintza, ar putea "salva" pe cineva. Continutul acestei cunoasteri nu poate fi insa receptat empiric sau derivat aprioric, iar gnosticii il considerau atit de valoros incit trebuia tinut secret. Iata cele zece principii majore ale revelatiei gnostice:

1. The creator of this world is demented.
1. Creatorul acestei lumi (n.b. matriciale, evident) e dement. :-D

2. The world is not as it appears, in order to hide the evil in it, a delusive veil obscuring it and the deranged deity.
2. Lumea noastra nu-i deloc ceea ce pare a fi, un val derutant (iluzoriu) ascunzindu-ne esentza ei reala si implicit zeitatea "psihopupu" ce-a creat-o, cu scopul ascunderii Raului din ea.

3. There is another, better realm of God, and all our efforts are to be directed toward:
a) returning there
b) bringing it here

3. Exista o alta "zona dumnezeiasca" mai buna, iar toate eforturile noastre trebuie directionate catre:
a) reintoarcerea noastra Acolo (si/sau)
b) readucerea ei Aici.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

Evadarea din matrix, intr-o maniera constienta si efectiva, cred ca este un fapt real.

Philip K. Dick - pe langa altii care si-au racit gura argumentand, binenteles in felul lor, aceleasi concluzii - este o confirmare a faptului ca viziunea obisnuita asupra vietii, cea oficiala si cu oarece logica, poate fi depasita (printr-un interes personal de a o face). Si ce se gaseste mai sus pare a face parte dintr-o logica comuna, cu atat mai veridica cu cat fiecare ins care scoate capul putin din matrix, o face dupa o reteta individuala si vede dincolo cam aceleasi lucruri cu ceilalti curiosi.

De fapt, mai toate doctrinele ezoterice veritabile ale lumii, explica deschis aceasta posibilitate de evadare din viziunea ingusta si tasata pe care cei mai multi dintre noi se incapataneaza sa o mentina, din comoditate, superficialitate si uneori din rea vointa.
,,Mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăţia lui Dumnezeu" (Matei 19, 24). ...bogatia fiind, la modul general si dovedit, o stare care inchide perspectiva asupra vietii (apropo de "secret Christian church still exists" citire...).

Asa cum am mai spus si alta data, hotarator in a credita cu adevar o evadare din lumea simturilor fizice este gradul de cizelare interioara a fiecaruia, grad care nu este determinat de cate cunostinte memorate poseda un individ la un moment dat, ci de modul cum intelege acesta sa le foloseasca in interesul lui si al comunitatii. Acest mod de folosire, aplicat corespunzator, poate conduce treptat catre o intelegere/distilare/transmutare a unei perspective, mai simplificate si mai concentrate, asupra unor adevaruri pe care nu le poate accesa prin mijloace pur exterioare.

Si daca tot vorbeam alti nebuni care si-au racit gura incercand sa explice tuturor cum stau lucrurile, dintr-o etapa/proiectie sociala si cam ce-ar trebui facut pentru a urca, las un citat din Aristotel sa vorbeasca singur. Concluziile le trage fiecare, cum poate:

"Aşadar, virtuţile nu apar în noi nici în mod natural , nici contra naturii, ci ne-am născut cu aptitudinea de a le primi, pentru a le perfecţiona prin deprindere. Mai mult încă, din înzestrarea noastră naturală, aducem cu noi mai întâi facultăţile, pe care ulterior le punem în act (lucru evident în ceea ce priveşte simţurile, nu pentru că am văzut de mai multe ori sau am auzit de mai multe ori am căpătat simţurile respective, ci, dimpotrivă, le folosim pentru că le avem şi nu le avem pentru că le-am folosit). Dar virtuţile le dobândim după ce mai întâi am depus o activitate, aşa cum se întâmplă şi în cazul artelor. Căci lucrurile pe care trebuie sa le facem învăţând, sunt cele pe care le învăţăm făcându-le: de exemplu, construind case devii arhitect şi cântând la chitară devii chitarist. La fel, practicând dreptatea devii drept; practicând cumpătarea, cumpătat; practicând curajul, curajos.

Acest lucru îl dovedeşte şi ceea ce se petrece în cetăţi, căci legislatorii îi fac pe cetăţeni să devină buni, obişnuindu-i cu binele. Aceasta este întradevar intenţia oricărui legislator, iar cei ce nu o pun cum trebuie în aplicare nu-si pot atinge scopul; prin aceasta se şi deosebeşte o legislaţie de alta, una bună de una rea.

Să adăugăm la acestea faptul că din şi prin aceleaşi cauze se naşte şi piere orice virtute, ca şi orice artă. Astfel, din practicarea cântatului la chitară ies şi chitaristi buni şi cei slabi. La fel şi în cazul arhitecţilor şi al tuturor celoralţi specialişti; căci construind bine devii un bun arhitect, iar construind prost, unul prost. Dacă nu ar fi aşa, nu ar mai fi nevoie de nici un învăţământ, ci toţi am fi, încă de la naştere, buni sau răi în domeniul respectiv.

Acelaşi lucru se poate spune şi în privinţa virtuţilor: prin maniera de a acţiona în realţiile cu ceilalţi oameni, devenim unii drepţi, alţii nedrepţi, iar prin felul de a reacţiona în pericole, obişnuindu-ne să ne temem sau să cutezăm,  devenim unii curajoşi, alţii laşi . La fel şi în ce priveşte dorinţele şi impulsurile de mânie: unii devin cumpătaţi şi blânzi, alţi neînfrânaţi şi irascibili, după modul în care se comportă în astfel de situaţii, unii într-un fel, alţii în alt fel.

Într-un cuvânt, din acte asemănătoare se nasc dispoziţii habituale de aceeaşi natură. De aceea, trebuie să fim atenţi la calitatea actelor pe care le îndeplinim, căci după diferenţele dintre ele se modelează diferit şi deprinderile.

Şi nu e de mică importanţă felul în care ne obişnuim din fragedă copilărie, ci de una foarte mare, ba chiar totală."

Aristotel - "Etica Nicomahica" cartea 2, cap. 1

"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

hanzo

apropo de energie furata, va invit sa vedeti o serie de filme ale lui Corrado Malanga, despre demoni asa cum sunt cunoscuti in vechime, sau extraterestri/entitati asa cum ii cunoastem azi.

interesante serialele 6 si 7, dar in toate sunt informatii bune.
el a obtinut informatiile facand hipnoza cu pacientii sai si filmand aceste sesiuni.
de remarcat asemanarea cu entitatile descrise  de castaneda, iscoade, emisarii visatului,  de zburatorii din legendele noastre, si.. altele.

filmele au subtitrare in limba romana.
https://www.youtube.com/watch?v=r8J4qkV3WkE&list=PL9tF3Bm0bxv1aoPiLMINhm519ypERoYXt&index=6

pentru cei care au studiat nlp, si vor sa testeze teoriile din film, sa fie atenti la dialogul interior, la pozitionarea acestor voci/ganduri interioare.  :mrgreen: repet, sa fim atenti la contrariul  a ceea-ce-nu-cunoastem. filmul Lo Sfidante este graitor in acest sens.








Tyanu

Cred totuşi (şi asta-i doar părerea mea) ca pentru Corrado Malanga ar trebui deschis un topic separat. Asemanările dintre ceea ce afirmă el şi teoria lui TVM sunt mai mult decât evidente.
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Xanadron

WOW! Scientists Discover 'Invisible Shield' Around Earth, Baffled At How It Formed!
WOW! Scientists Discover 'Invisible Shield' Around Earth, Baffled At How It Formed!
... e un filmuletz postat pe 26.11 la   http://www.undergroundworldnews.com/
in care se vorbeste despre o NOUA bariera misterioasa, invizibila... si mai ales mortala pentru fiintze, descoperita-n jurul Terrei, sub forma unui toroid cu limita "cimpului de fortza exterior" situat la vreo 11.000 km (7.200 mile) deasupra noastra, in interiorul centurilor Van Allen.

http://phys.org/news/2014-11-star-trek-like-invisible-shield-thousands.html?utm_source=menu&utm_medium=link&utm_campaign=item-menu

Clar ca descoperitorii ei habar n-au sa raspunda la-ntrebarile "De ce?", "Cum anume?" ori "Cui foloseste" respectiva bariera formata din electroni f. rapizi, dar una din multiplele ipoteze emise pina acum sustine ca-i vorba de-o plasa arhontica :evil: - in spiritul ideilor lui Michael Tsarion:
The Earth is in Quarantine - Michael Tsarion :-)
The Earth is in Quarantine - Michael Tsarion
Teritoriul presupunerilor ramine insa evident deschis pe diverse directii, de la ideea unui camp de protectie generat de insasi... GAIA - "planeta vie" si pina la un gen de statie de control/dispecerat construita de Veghetori in scopul detectarii intrarilor nedorite-n gradin(itz)a noastra, a turmei/serei "recoltatilor". :lol:

...Voi ce credeti insa? (in afara de concluzia ca sintem cam mici si prostuti... deocamdata.) :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/