Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citat din: fiulploii din  12 Noiembrie 2014, 21:22:42
   pentru mine este evident ca ajungem la o anume IA chiar daca evoluata pana dincolo de posibilitatile mintale umane.
   Intrebarea ar fi : ce cautam noi aici? :-D
(Fara scuze pt. dubla postare, :lol: fiindca-mi pare chiar esential raspunsul - ori, in fine, o varianta de raspuns).
Dac-as vrea sa fiu deci 100% ontopic, as zice: "Sintem aici ca sa ne antrenam abilitatile de evadare".

La modul serios acum (desi un adevar macar partial e cuprins si-n prima afirmatie), inclin sa cred treptat mai mult in ipoteza "pastoririi" noastre intr-un cerc relativ inchis-reciclant, fara sa subscriu insa la varianta strict genomico-tehnicista (de scurtcircuitare a maternitatii-gradinitei-pubertatii-adolescentzei ingerilor) dedusa cam vag-limitat de TVM din unele scrieri initiatice in "Programul Terra".

Doar un pic mai clar deocamdata: presupusii nostri Veghetori/Recoltatori :martiansad: chiar par sa fie entitati AI-sintetice carora, desi-s impanati cu varii putirintze high-tech, le lipseste totusi "ceva" (greu definibil - generic ar putea fi numit "fluidul energetic in conexiune cu Sursa Originara" :star: ) si d-aia ne "exploateaza" cumva (nu de capu' lor insa, ci cu permisiune De-Si-Mai-Sus).
Exploatare care include of course hibridizarile progresive, ca porti de (re)intrare a Lor cu ajutorul (re)incarnarilor terrane intr-o zona parasita probabil cindva de EI din greseala, desi mai favorabila unui (re)start evolutiv, .
Ramine "doar" de aflat/demonstrat un mic detaliu :-D - ca asta-i poate unica zona permeabila trairii, dar si nasterii emotiilor superioare (de genu' sublimarilor prin arta sa zicem) si/sau daca doar ele-emotiile pot cataliza oaresce salturi evolutive cuantice.

Plimbarea asta repetata-n circuite turistico-existentiale uitate dupa fiecare vietuire-n container fizic pare sa aiba insa si-un rol evolutiv pozitiv pentru noi-oitzele (de fapt pt. nevazutul schelet astral subtil) pe linga enteresu' cristalo-tubo-siliconicilor - angelici, luciferici, arhontici, ziceti-le cum  vreti, ca tot aia e.

Ca sa nu mai zic (deocamdata prea multe) de targetul oarescum ludic :wink: pe care-l banui ca l-ar urmari Regizorul De-Foarte-Sus in cursa derulata timp de eoni intre astea doua carari esentiale de cizelare a "procesoarelor" pomenite nu doar de abyss ori fiulploii - fiindca polaritatea finala nu poate fi decit una binar-dihotomica: BIO versus AI.

Ceva si mai concret insa, desi la fel de rezumativ: insusi Soarele-Sol :star: pare sa fie star-gate-ul cu rol de halta intermediara in sejurul CS/sufletelor noastre spre Pleroma Originara (traducere a nebulosului "acasa"- doar parerea mea, evident) - zic asta chiar daca n-o s-o aflati spusa "verde-n fatza" citind oricite apocrife gnostice.
La fel cum ni se sugereaza doar ca "plasa EM" pe care ar trebui s-o fentam in cursa spre Libertate e-ntinsa undeva p-acilea, in tzarcul aparent neimportantul nostru Sistem Solar. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

maura


"Ideea e ca totul in jur e facut sa genereze emotie in om si am o singura concluzie de aici : suntem generatoare de energie emotionala. Nu stiu pt cine si mai ales la ce e folosita  :-D si nici prin gand nu-mi trece vreo varianta, nici macar sf.
     Intreb: atata energie, unde naiba se duce ? Cum e colectata? Poate fi detectata directia de colectare? "

   In ultimele saptamani ma gandesc frecvent  la faptul ca suferinta ca energie este generata din belsug pe Pamant de muuuult timp . Daca am putea masura  "cantitatea" de suferinta  generata de-a lungul timpului sau pe oricare segment de timp vom constata ca depaseste dubios de mult energia emotionala generata de bucurie, fericire ,implinire etc. si nu ma pot gandi decat ca acest tip de energie  "hraneste " ceva, este de trebuinta cuiva... Oare ii este de folos si celui care o experimenteaza ? Se spune ca da.... Atat de valoroasa este ,ca  noi oamenii ca surse de energie emotionala suntem"provocati " sa generam  , sa experimentam predominant suferinta si frica.

...Sau poate ca e gresita viziunea mea pentru ca nu pot sa nu accept, la nivel intuitiv macar, explicatiile date de unul din oamenii care a avut o experienta mai aparte  in preajma mortii  , o evadare din Matrix (?) prin intermediul NDE .("In starea de trezire spirituala pe care am simtit-o (...) aceasta lume tridimensionala reprezinta realitatea absoluta a gandurilor mele. Cand am ajuns in lumea de dincolo, m-am trezit intr-o dimensiune mai reala decat aceasta...cam la fel ca atunci cand ne trezim din vis in realitatea noastra de zi cu zi").

(Redau doar fragmente dar incerc sa reatasez la biblioteca ultimele capitole din carte )
"Fiecare individ isi creeaza propria viata prin gandurile si emotiile pe care le emite clipa de clipa. In mod similar, umanitatea in ansamblul ei decide la nivel colectiv ce anume este sau nu este posibil pentru ea" (sau este "ajutata" sa decida zic eu ) ."
"(...) Daca gandurile si convingerile lor ar fi diferite, viata ar arata cu totul altfel pe aceasta planeta" (si Visatorul lui Stefano Elia D'anna spunea cam acelasi lucru...). "La ora actuala imi traiesc viata pe un fundal al fericirii, nu al fricii. Aceasta este singura diferenta intre cea care am fost inainte de experienta in apropierea mortii si cea care am devenit in urma acesteia". Anita Morjani

  Visul lucid . Am inceput timid sa practic de curand tehnicile de inducere a visului lucid pentru a experimenta evadari macar in alt matrix...  Intrebare pt  avansati :  E posibil ca  senzatiile tactile  din vis sa le resimti perfect inca cca5 minute DUPA ce te-ai trezit ?

"Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

Aseneth

Este posibil sa le simti si ore intregi. Ai insa mare grija cu practica visului lucid, poti sa ramai acolo daca nu stapanesti bine domeniul. E un foarte mare risc si nu este recomandat de nicio minte cat de cat luminata de pe Pamant.
Cum spunea si Leland : Decat sa practicam visul lucid care prezinta foarte multe riscuri, nu mai bine practicam traitul lucid?




Xanadron

#468
E si asta o varianta pentru unii, desi eu continuu sa cred ca treburile-s si mai simple-n principiu decit tonele de consideratii complicate tastate de noi p-aici.
Zic asta cu riscul sa cred gresit - ei si? unicul risc e de fapt sa creez si io, dac-ar fi sa-i credem pe altii, o bula de realitate proprie - ce-i drept, cu sanse minime sa reziste neturtita :lol: mai mult de-o nanosecunda-n noosfera. Fiindca asta a noastra periteresta, dupa ce ca pare-a fi iluzorie-n fond/trama, e si deformata grotesc in forma ei axata pe duplicitatea multipla a straturilor succesiv sucite de-mai-sus si totusi atit de usor digerate-n neuronii ametitilor de-mai-jos.
Categorie-n care ma includ pina la un punct si Je insa - nici vorba deci de vreo superioritate aroganta-n aiurelile scrise p-aici (deja prea prolix si de asta data, asa c-o mai scurtez.)

...De ce cred asadar intr-un gen de Gulag cosmic, din care primul impuls e s-o razi mancand pamintu'?
Simplu: fiindca-mi pare singura solutie pentru entitati "rebele" - termen generic care nu include insa doar spirite evoluate, ci si altele a caror fronda anti-Plan cu P mare nu poate fi acceptata, la gramada cumva... de cite un Planificator (sa-i zicem Big-P, chiar daca-i doar un mic pion la scara cosmica). :star:

Si mai simplu: Big-P-ul Galaxiei asteia cred ca zice: "Daca ma mai calcati pe nervi, vedeti ca v-asteapta o intrupare nasparlie pe planeta aia mica si albastra din PP" (PP=Periferia Penitenciara) :-D
(Later Edit - varianta de avertizare pentru spiritele "avansate"): "Si tu ce razi ca proasta-n tirg, Krishnamurti? Crezi ca nu pot sa te trimit si pe tine reincarnat linga Bercea Mondialu'?"

Fiindca unde-s zonele preferate pentru experimente macabre, pe indivizi atit de divers si aparent absurd "amestecati"? - in inchisori, normal.
Sau in lagare de concentrare/reeducare... ori SI-n sisteme solare de reeducare?!

Dac-ar fi sa-l credem deci pe H. Trismegistus, "Ce-i sus e si jos" s.a.m.d., ar fi logica o reflexie macro a metodei experimental-punitive - clar ca de sus in jos.

P.S. Ca "recoltarea de LOOSH" (=energia emotionala negativa pomenita de colega maura) e doar un "bonus" colateral acordat executantilor veghe-recoltatori sau mai mult de-atit... ei bine, asta-i o alta tema, deloc simpla si ea.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aseneth

Citat din: Xanadron din  21 Noiembrie 2014, 21:42:09


Taman vroiam sa iti scriu de Krishamurti cand ai editat si l-ai pomenit. El zicea ca nu se poate evada din cusca. A militat toata viata pentru libertatea deplina a omului, dar se pare ca aceasta libertate este intr-o cusca uriasa. Citez aproximativ din conferinta lui despre Frica: " Omul fuge de ce ii este frica asemeni unui om care e inchis intr-o cusca cu un leu si fuge ca sa scape de el. Unde fugi? Nu inteleg! Nu vezi ca esti intr-o cusca? Toti vor sa fuga, sa evadeze, sa scape de frica, de suferinta! Nu se poate! Leul e acolo, inchis cu tine! Trebuie sa gasesti cai sa convietuiesti cu el, sa il accepti, sa il imblanzesti, nu sa fugi. Fuga nu este o solutie."

El nu se referea la matrix, dar putem extrapola.....

maura

Aseneth :star:, multumesc , voi lua in serios ce ai spus (  tin cont de experienta altora... ).
Pentru ca suntem pe un topic special  :-), trebuie sa evadez un pic din discretia fireasca  cand scriem unor oameni pe care nu ii cunoastem si sa ma explic...  Daca ati sti de ce imi doresc sa visez lucid ... e copilaresc...(poate pentru ca 90% din zi sunt in mijlocul copiilor mei si a altora ). Am avut cateva vise lucide in trecut , spontane, iar in cateva am reusit sa si detin partial controlul actiunilor (a se citi "zborurilor" :wink:). Inainte de a avea copii visam frecvent ca zbor ... senzatiile , starea este atat de puternica ,pozitiva , ca nu se uita... Am "pierdut" acele vise ( cauze posibile: somnul fragmentat ani la rand, ritmul alert de peste zi ,  timpul "personal" lipsa ...) si le vreau inapoooi ....dar nu cu orice pret desigur . Acum sa nu credeti ca sunt o nefericita in matrixul de "zi cu zi",dimpotriva . Doar ca, mare parte din timpul zilei fiind dedicata celor din jur, imi doresc ca 1 -2 nopti pe saptamana (nu mai mult,  ca si mintea trebuie sa se reorganizeze prin vise obisnuite) sa fie "peste munti si nori" ca mai demult, sa am "my personal dreaming space".  Verile si primaverile nu mi-e dor de vise " zburatoare " ....pentru ca stam aproape de munti si paduri ...

Cam atat ,ca nu vreau sa dau in patetism (sau am dat ? :| :lol: )

Vise frumoase ... :star:

"Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

Aseneth

Maura, fericirea in viata de zi cu zi depinde mai mult de atitudinea omului decat de mijloacele de trai sau mediul in care traieste. Nu cred ca sunt oameni aici pe forum care sa traga concluzii despre fericirea cuiva doar pentru ca are curajul sa viseze.
Exceptand, bineinteles, cazurile calatorilor astrali  :lol:

Xanadron

#472
(Doar un mic comentariu din care s-ar putea extrage o definitie aproximativa a loosh-ului si scopul posibil al "recoltarii" lui din "rezervatia Terra")
Intr-un interviu audio cam prea lung sa merite postat: :-D
https://www.youtube.com/watch?v=x489Ar8KZb0
...Joseph P. Farrell aduce asadar vorba, pe la min 47, despre "the ancients conceiving of the physical medium" (aka conceptia antica despre mediul fizic)
...si le zice cam asa: "the fabric of space time was seen as the philosophers stone because it transmutes itself, and consciousnesses is directly interfaced with this medium."
(trama spatiu/timp era vazuta ca o piatra filosofala fiindca se poate auto-transmuta, iar constiintza [n.b. - umana sau nu] e direct interfatzata cu acest mediu "fizic")

Cel mai interesant pasaj e insa ala-n care JPF presupune ca "The blood sacrifice would be a way to shock the medium to gain power and influence, a way to gain control over it and manipulate it for a certain goal or purpose"
(Sacrificiul de singe [incluzind evident loosh-ul, zic eu] ar fi un mod de-a cistiga putere si influentza asupra mediului fizic prin "shocarea" lui [subtil-vibrationala, putem deduce], pentru a-l controla si manipula in anumite scopuri."

Originala ipoteza, evident, desi nu chiar noua (pentru f. putini, ce-i drept). Nu mai revin totusi asupra "aberantelor" informatii transpirate extrem de fragmentar despre experimentele naziste ...mult mai lugubre :evil: decit cele deja cunoscute ale dr. Mengele, fiindca-s inca pe un teren prea alunecos si [nasparliu]-interpretabil ca sa merite efortul dezvoltarii lor.

Cu totul altfel s-ar pune insa problema daca cineva-cindva ar reusi sa demonstreze realitatea presupuselor transporturi naziste de "cuburi translucide cu energie vitala", "recoltate" de prin lagarele de concentrare de la detinutii muribunzi post-traume majore (aka torturi greu imaginabile.) :x
Si - la fel de ipotetic - folosite inclusiv pentru propulsia unor OZN-uri "biologice". 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Energia "vitala" este pretutindeni. Calitatea ei contează. ...

fiulploii

O idee despre cum se poate colecta si inmagazina energia vitala?

Ca de obicei, căutăm departe ceea ce este aproape.
Zic si eu..

Xanadron

#475
Citat din: fiulploii din  22 Noiembrie 2014, 17:10:56
O idee despre cum se poate colecta si inmagazina energia vitala?
Ar fi chiar culmea sa pot posta vreo schema de aparat/instalatie destinata operatiei asteia atit de "simple". :-D
Zvonurile vorbesc in orice caz de "socuri EM-vibratorii" aplicate victimelor torturate - metoda prin care se pare c-ar putea fi realizate si transferurile de "suflet" in clone, nu doar recoltarea, depozitarea si eventual transportul EV.

Oarece informatii tangentiale la tema se pot gasi insa-n citeva (putine) lucrari serios documentate. Probabil v-am agasat deja cu importanta studiilor lui Joseph P. Farrell, da-n lipsa cuiva si mai bun el ramine THE Source. (Jim Mars ori Peter Levenda merita consultati si ei, da-s mici copii pe linga JPF si-a lui capacitate/rabdare incredibila de asamblare logica a unor fire documentare aproape total suprimate de Sforari :evil: dupa WW-II). Hai sa bag totusi si-un link relevant - si mai ales "comod", fiindca ma-ndoiesc c-ar fi multi amatori de comenzi ale cartilor lui JPF.

http://thewebfairy.com/911/missilegate/rfz/swaz/index.htm
e deci adresa (aproape de nimeni cunoscuta) la care se poate citi de ex. "Reich of the Black Sun"
... si, ca sa nu cauti prea mult, mergi aici:
http://thewebfairy.com/911/missilegate/rfz/swaz/chapter13.htm
pentru unele date legate de intrebarea ta (in ciuda accentului pus pe vortexurile eterice :star: etc), care-ar trebui sa te duca insa si spre alte surse - de ex.:
"The rejection of relativity meant to a certain extent that the pre-relativistic idea of an aether lumeniferous regained some currency, via its quantum mechanics version of zero point energy or vacuum flux. German scientists were therefore not free to pursue relativistic science, but were free to investigate the enigmatic properties of this new "quantum aether." Indeed, with various esoteric and occult doctrines percolating in the background, such as the notion of "vril" energy, and Reichenbach's early and well-known experiments in the 18th century on "life force" energy, the Germans would have been positively encouraged by the underlying ideology to undertake experimental examination of its properties as far as existing technology would allow;
Reichenbach's experiments, plus the implications of Heisenberg's Uncertainty Principle, may have influenced German scientists to posit a connection between consciousness, quantum physics, and this underlying "quantum aether". The strange Ahnenerbe experiments mentioned earlier would seem to indicate that some such experiments in consciousness were being undertaken;"

...s.a.m.d. 8-)
Citat din: abyss din  22 Noiembrie 2014, 13:08:55
Energia "vitala" este pretutindeni. Calitatea ei contează. ...
Parerea mea: nu conteaza deloc. :lol: [in its ultimate consequences as zice si cu riscul sa te contrariez, Waffenbruder - fara timp de precizari deocamdata].
Important e doar ca-i vitala.

P.S. Biiine (de data asta) ca s-a dat iar pagina - chiar daca "timpeniile" :-D postate-n topicul asta prolix (si greu de urmarit/inteles, inclusiv de "ochii albastri" non-A.I.) il fac sa fie unul din cele mai putin citite... atent.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Mersi fain, @Xanadron.
Am regăsit printre altele o informație pierduta , cea referitoare la bobina sau efectul Kohler ( Coler ) amintita de mine cândva pe forum. E vorba despre un aranjament geometric de bobine si magneți ce generează ceva energie , informatie regăsita la pagina 227 din cartea link-uita.
   Raman dator si pt restul informațiilor. Cum ma pot revansa ?  :roll: 

P.S. daca mai durează mult pritocitul sefeistic o sa public înaintea ta viitorul best-seller  :lol:

kandaon

Citat din: fiulploii din  22 Noiembrie 2014, 17:10:56
O idee despre cum se poate colecta si inmagazina energia vitala?

Ca de obicei, căutăm departe ceea ce este aproape.
Zic si eu..

:-D da, buna intrebare. Nu stiu insa cine poate raspunde exact la ea.
N-ar fi exclus ca pana la urma tot niste chestii ce tin de spiritualitate si credinta ori chiar de traditii stravechi (de la samanisme si vampirisme la mai stiu eu ce vraji ori ritualuri) sa ofere cat de cat un raspuns.

Desi maestrul Xanadron deja a pomenit de incercarea unora de a face niste "ritualuri" la scara industriala (si cu mijloace mai tehnice) pentru a obtine una alta (una alta care nu au neaparat prea mare treaba cu motivatia oficiala de "purificare a rasei" si exterminare fizica a elementelor nedorite).

abyss

Citat din: Xanadron din  23 Noiembrie 2014, 00:14:13
8-)Parerea mea: nu conteaza deloc. :lol: [in its ultimate consequences as zice si cu riscul sa te contrariez, Waffenbruder - fara timp de precizari deocamdata].
Important e doar ca-i vitala.
A spune ca e doar vitala e un adevar incomplet, un sfert de masura. Da, si apa e UDA....si vitala :) dar ce este apa?

Xanadron

Citat din: abyss din  22 Noiembrie 2014, 13:08:55
Energia "vitala" este pretutindeni. Calitatea ei contează. ...
Citat din: abyss din  23 Noiembrie 2014, 13:37:33
A spune ca e doar vitala e un adevar incomplet, un sfert de masura. Da, si apa e UDA....si vitala :) dar ce este apa?
Ba, cred ca-ntrebarea ta, compadre abyss, e... cea mai mai incompleta, :lol: fiindca-i si mai generalizatoare ca raspunsul meu... in trei peri si el, ce-i drept.
"Calitatea" energiei vitale ar fi asadar:
1. ...prin care anume caracteristici definibila?!
2. importanta pentru ce/cine?
3. Si mai ales de ce?

Doar o scurta divagatie ontopic deocamdata: nu trebuie uitate studiile lui Gariaev & Co apropo de influentele "nevazutelor" ondulator-vibratorii asupra ADN-ului (or fi bune, sau rele?), dar nici aparitia unor forme stranii de viatza "din nimic" sub influentza anumitor cristale postate "static" in apropierea unor retorte sterile 100%.
Recent, s-a constatat de fapt acelasi fenomen de neo-viermuiala vitala aparut spontan in unele mostre de chemtrails (de ce?)

Tema cimpurilor morfogenetice n-o fi ea chiar ontopic, dar cred c-ar merita si ea disecata prin prisma astora 3 intrebari.
Ar fi deci interesant de aflat de ce pina si-n miezul reactoarelor nucleare se dezvolta "spontaneu" unele forme de viatza.
Cui prodest asta? Si-o fi oare "de buna calitate" energia vitala a critters-ilor respectivi? :roll:

Doar cine le/ne da "impulsul vital" cred ca stie toate raspunsurile, dar macar 2-3 n-ar fi rau sa le afle si... procesoarele din containerele noastre. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/