Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Darele lasate de avioane in urma lor Chemtrails

Creat de Leonard, 05 Octombrie 2012, 03:52:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Nu, avionul din plan indepartat nu e defect  :roll:. Zbura la cel putin 50 Km distanta de primul, posibil si alt plafon de zbor, deci alte conditii meteo. De aici si diferentele in trena lasata.
Ca sa fiu mai clar, Eu nu sustin ca nu exista "chemtrails" dar ca sa ma exprim procentual, cred ca 99% din contrail-uri datorate conditiilor meteo sunt gresit atribuite "chemtrails".
Poate gresesc, dar asta cred eu in urma a nu tocmai putine observatii ale cerului in care am putut corela contrails-urile cu formarea de nori.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Magneto

Rog un moderator sa stearga posturile mele.
Am facut o confuzie grosolana care poate duce in eroare persoanele care imi vor citi postarile.

Stimati colegi, va dau dreptate si imi cer scuze pentru confuzia facuta.
Da, intr-adevar acele dare nu sunt altceva de cat nori formati din condensul de mare altitudine. Azi m-am documentat mai bine si am observat ca darele seamana foarte mult cu nori stratus.

Sarbatori fericite!

StarDust

Citat din: Magneto din  25 Decembrie 2012, 23:13:54
...
Am facut o confuzie grosolana care poate duce in eroare persoanele care imi vor citi postarile.

Stimati colegi, va dau dreptate si imi cer scuze pentru confuzia facuta.
...
Sarbatori fericite!

Nu cred ca e cazul a ti se sterge postarile, nu cred ca e cazul sa iti ceri scuze! E un forum, discutam, nu?

Sarbatori fericite!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Schiff

Încă o postare de la Iași, de data asta cu poze. Dar nu e un OZN, ci un avion cu un ,,comportament" mai ciudat. Observația și fotografiile: 24 mai, în jurul orei 18:00, la câțiva kilometri de Iași. Discutam oarece cu soția, pe afară, când am văzut în spatele ei un avion care tocmai începuse să lase urme albe și care a virat mult la stânga. L-am urmărit puțin, ca după câteva clipe să văd că virează din nou, de data aceasta la dreapta. Am realizat apoi că virajul inițial a fost destul de mare, căci mai exista o ,,codiță" de dâră undeva în dreapta jos față de ceea ce se percepe la prima vedere ca începutul dispersiei. Dacă luăm și acea urmă în calcul, traiectoria avionului pare a se fi modificat la primul viraj cu 90 de grade la stânga, apoi cu circa 30-40 grade la dreapta.
La fel de interesant este faptul că avionul, un bimotor care pare a fi un Boeing 737 sau un Airbus 320, a lăsat cele două urme ca și cum fiecare din acestea ar fi compusă din mai multe jeturi alăturate (se poate vedea separația pe fiecare jet în parte, în unele poze). Și a mai și încetat brusc dispersarea, odată depășite granițele orașului, așa cum se vede în fotografii.
Am apreciat altitudinea la care evolua aparatul la circa 6000-7000 de metri, după o metodă relativ științifică. Nu dau link pentru că mă tem că n-am voie, puteți să mă credeți pe cuvânt.
Să evităm paranoia:
1. Bun, există corecții de traiectorie la avioanele de linie sau cargo, dar dâre de condens nu lasă aceste aparate decât la înălțimi de peste 8000 de metri, uzual.
2. Să admitem totuși că e vorba de condens, însă acesta se risipește destul de repede, nu rămâne jumătate de oră și chiar mai mult pe cer.
3. Dacă acceptăm că aparatul se afla la o înălțime ce permite apariția condensului, e posibil ca linia de demarcație între zonele de aer rece și cald să fie chiar atât de bine delimitată, încât să alterneze atât de clar perioadele de apariție condens cu cele de lipsă a sa? Și cât e de probabil ca o zonă rece să se fi situat exact deasupra orașului?
Sigur, e încă perfect posibil să fi fost vorba numai de condens și nu de chemtrails, dar mă gândesc că nu e chiar tocmai probabil. Voi ce spuneți?


















Schiff

Nu înțeleg de ce nu sunt încărcate fotografiile la postarea anterioară - e drept, nu sunt familiarizat cu genul acesta de încărcare a graficii, dar cred că am dat link-urile corect. Pozele, în număr de 17, au fost puse pe photobucket, care, e drept, nu mergea ieri, dar azi văd că funcționează. Dacă mă poate ajuta cineva cu o sugestie, rămân recunoscător. :)

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

Am facut un crop cu imaginea,si dupa o scurta procesare am reusit,cat de cat,sa scot in evidenta ceea ce voiam sa va arat...si anume forma absolut ciudata a acestei dare de condensare,in cercul rosu...din pacate,camera telefonului meu nu a reusit sa surprinda foarte bine si acea zona...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

SLEAH19

Citat din: alx din  07 Octombrie 2013, 21:36:54
Am facut un crop cu imaginea,si dupa o scurta procesare am reusit,cat de cat,sa scot in evidenta ceea ce voiam sa va arat...si anume forma absolut ciudata a acestei dare de condensare,in cercul rosu...din pacate,camera telefonului meu nu a reusit sa surprinda foarte bine si acea zona...

Ar putea fi o evoluţie acrobatică a unui avion sportiv : looping, tonou, vrie, ranversare si combinatii ale acestora ?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

alx

Citat din: SLEAH19 din  07 Octombrie 2013, 22:13:17
Ar putea fi o evoluţie acrobatică a unui avion sportiv : looping, tonou, vrie, ranversare si combinatii ale acestora ?
Da,daca avionul sportiv are motor cu reactie...ca in rest,sunt mult prea departe de orice aeroport,ca sa vad asa ceva...si nu prea seamana darele alea a fumigene...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

Intrebare: Darele din pozele urmatoare pot sa fie chemtrails?
Prima fotografie e facuta la 2.27 PM,iar ultima la 2.53PM,timp in care darele s-au deplasat 40-45 grade pe cer,din cauza vantului...fara sa-si schimbe forma...
intreb asta pentru ca vineri si sambata am observat o intensificare absolut nelalocul ei a zborurilor pe deasupra zonei cu ultimele...observatii(cele postate ieri,pe alte topicuri).Ca sa nu mai vorbesc ca X-ul ala era chiar deasupra mea...si cand am facut prima fotografie deja avea vreo 10 minute de existenta...si dupa ultima fotografie,am mai vazut darele inca vreo 10-15 minute...
  Si stiti ce e...interesant? Ca aproape nici un zbor din asta nu apare pe flight24...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

#40
Citat din: alx din  11 Noiembrie 2013, 01:41:52
... Ca aproape nici un zbor din asta nu apare pe flight24...
Pot si eu sa confirm ca nu toate zborurile apar pe flight24 iar unele din ele au traiectorii aberante . Anul trecut parca am pus o postare in acest sens cu un avion care mergea la NY si o luase la un moment dat spre Polul Nord iar in apropierea cercului polar a disparut pur si simplu . Eu nu mai urmaresc de vreo 6 luni siteul ala.
  Cat despre dare de genul ala , eu vad cu duiumul pe la mine prin zona . Vorbesc de dare care dispar greu de tot si au un factor de imprastiere mic, Efectiv am renuntat sa le mai pozez.
  In fond si la urma urmei toate darele sunt chemtrails insa poate unele avioane nu merg cu combustibilul obisnuit.
  Ca sa ma incadrez in spiritul nou observat pe  forum dau ipoteza ca poate merg cu biogaz.  :-D
Nu cereti mai m ulte amanunte ca nu poci a spune  :lol: