Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cristian Negureanu - Seria Lumi Paralele - o teorie despre Univers si D-zeu

Creat de MIS, 04 Februarie 2012, 22:02:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Reveniti pe topic si la toleranta. Renuntati la atacurile la persoana.
(Calcati-va pe suflet in mesaje personale sau va trec pe moderated!!!)



kefren

   "-Scopul lui D-zeu este ca universul paralel al sau sa fuzioneze cu lumea materiala, si lumea care va fi inviata si care a fost de partea sa traiasca alaturi de el si ingerii sai."


   La aceasta presupunere,pentru ca nu vreau sa o numesc afirmatie,am o mare nedumerire:Cine sau ce il impiedica sa fuzioneze cu lumea noastra,trebuiesc indeplinite anumite conditii despre care noi nu stim mare lucru?.Daca este Atotputernic,nimeni si nimic nu ar trebui sa-i stea in cale iar atingerea scopului sau tine doar de vointa Sa,......sau NU???
 

uforever

Care sint acele "evenimente traite " de tine, unde sint ele relatate ca nimeni nu le-a citit pe-aici ?!


Calator astral, intamplarile mele sunt putine , nu sunt spectaculoase, dar sunt reale 100%,  daca esti curios poti gasi aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4003.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4002.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3929.15.html


Nu am cum sa fiu deacord cu tine in privinta muzicii Rock, e un domeniu abordat de mine, stiu cu ce se mananca, am explicat suficient. Trebuie sa recunosc totusi ca exista si smintiti in acest domeniu, am intalnit destui, poate se mai roaga cate unul si la Satan, din partea mea sa o faca cat vrea, rezultatul este zero, am explicat cine cred eu ca e Satan.In general trupele Rock din afara tarii noastre fac astfel de lucruri, pe mine ma distrat intodeauna treaba asta, ma pufneste rasul.
Singurele povesti cu incantatii,  le-am auzit de la un amic mason, nu spun prea mult( m-as pune in pericol), se pare ca intradevar balbaielile lor sunt pe bune si dau roade, se pare ca pot materializa lucruri, nu am sa spun mai mult, nu vreau sa-mi iau vreo chelfaneala psihotronica :lol: Eu nu am crezut chestiile astea pana nu am primit o picatura de  informatie cat de cat credibila.Problemele astea nu au nici o importanta pentru noi muritorii de rand, noi ne gandim ce punem pe masa maine, astia care se ocupa cu astfel de lucruri o fac pentru ca nu au asemenea griji, sunt la alt nivel, oricat am incerca sa obtinem ceva informatii, nu o sa obtinem decat franturi si restul aberatii, sunt foarte atenti.Pana la urma un SECRET ESTE SECRET, din cauza asta prefer sa ma rezum la ce se poate afla cat de cat, de exemplu O.Z.N.-urile se pot vedea uneori, nu? nu o sa-ti dea nimeni in cap daca povestesti pe acest forum ca ai vazut un O.Z.N. Daca vrei sa impartasim ceva experiente si iti e teama de vreo oculta(s-or mai uita si dastia pe aici), poti sa-mi scrii in private, nu-s mason, nu-s satanist sau vreo ciudatenie dasta, oricum e de domeniul S.F.-ului ce spui tu(nu spun ca nu e adevarat), doar ca e al naibi de ciudat.
.....aaaaaaa.....imi cer scuze moderatorilor pentru rautati, o sa tin cont de rugamintea voastra :-D


Ganditorul

MIS - ai trecut la "religii"/civilizatii care practicau sacrificiul si pe ... daci. Daca nu te superi - de unde ai luat informatia ? De la Sergiu Nicolaescu ? (nici cu celelalte popoare mentionate nu e prea clar cum si daca faceau sacrificii umane ... ). Iar aia cu "politeismul" dinainte de crestinism e la fel ... Parca, din cate mi-aduc eu aminte din istorie, dacii erau monoteisti. Sau ma insel ? La sacrificii umane in numele "credintei" poti trece si crestinismul, fara sa gresesti - arderea vrajitoarelor, inchizitia, decimarea continentelor americane, atrocitatile cruciadelor - toate sunt sacrificii umane in numele credintei. :evil:
Cat despre "poporul ales" tot mentionat aici ca titlu suprem cautat de multi pentru ...a-si adjudeca "premiul cel mare" ... Am si eu o intrebare - "Poporul ales" ca sa distruga Pamantul sau sa-l faca sa infloreasca (ca inca nu e destul de clar rolul titlului de "popor ales" in istoria omenirii ) ?

Probabil ca si acest subiect, ca si altele cu tenta religioasa, se va opri in "gard". Un subiect fara final, fara continut ...doar cu un inceput filozofic timid.

Apropo de subiecte religioase versus subiecte sociale . Poate spune dl moderator de ce aberatiile religioase cu draci, varcolaci si alte bazaconii sunt "interesante" pentru discutie si cele sociale sunt treecute (discret) la cos ? Adica viata noastra e "zero barat" iar tampeniile astea au valoare - nu-i asa ? Mareee enigma, parol. Ar fi o chestie interesanta daca colegul ufoever ar spune de experienta cu materializarea ... ca lasa de inteles ca "stimabilii" pot materializa si bani. Vre-un miliard de euro, aici pe site, n-ar strica ...
Zic si eu ...

fiulploii

Citat din: kefren din  06 Februarie 2012, 16:34:32
   "-Scopul lui D-zeu este ca universul paralel al sau sa fuzioneze cu lumea materiala, si lumea care va fi inviata si care a fost de partea sa traiasca alaturi de el si ingerii sai."


   La aceasta presupunere,pentru ca nu vreau sa o numesc afirmatie,am o mare nedumerire:Cine sau ce il impiedica sa fuzioneze cu lumea noastra,trebuiesc indeplinite anumite conditii despre care noi nu stim mare lucru?.Daca este Atotputernic,nimeni si nimic nu ar trebui sa-i stea in cale iar atingerea scopului sau tine doar de vointa Sa,......sau NU???
 
Acest tip de intrebare apare atunci cand exista confuzie - creata intentionat de unii si digerata de cei multi - confuzie intre diverse trepte de divinitate locala - solara , zonala , galactica . Se face uzurpare de functii pentru a nu se mai putea discerne adevarul privitor la zei   lasandu-se intentionat contradictii astfel incat sa se puna la indoiala anumite aspecte sensibile privitoare la geneza , de exemplu .
Apoi , adauga si urmatorul aspect : atunci cand faci un sistem autonom , cu reguli clare de functionare , tu-creatorul nu mai poti interveni fara sa distrugi sistemul asa cum l-ai facut  :-D

Citat din: uforever din  06 Februarie 2012, 17:07:05
... exista si smintiti in acest domeniu, am intalnit destui, poate se mai roaga cate unul si la Satan, din partea mea sa o faca cat vrea, rezultatul este zero, am explicat cine cred eu ca e Satan..
....balbaielile lor sunt pe bune si dau roade, se pare ca pot materializa lucruri, nu am sa spun mai mult, nu vreau sa-mi iau vreo chelfaneala psihotronica :lol:
Smintiti exista in orice domeniu - ca doar de aceea suntem o lume unde regula principala este dualitatea . :lol:
Incantatiile sunt franturi de informatii stiintifice stravechi , ajunse pana la noi sub aceasta forma si puse sub aceasta forma de catre cei care detineau aceste cunostiinte in urma unui conflict ce a dus la decaderea civilizatiei de atunci - Parerea mea .

calator astral

 E in regula uforever, pentru mine subiectul e inchis.     

    :wink:

  gata, am inteles teama ta, stai linistit. E normal.

Stiu si eu sa citesc printre randuri, am abilitatea asta.
Ca si altii pe-aici, de altfel...
       :roll:


  Oricum observ o lejera nuanta fata de pozitia ta initiala, o schimbare imperceptibila cu ochiul liber, ceva de genul 180°.

Pentru cei care citesc foarte foarte repede, pun un zoom si un ralantiu pe frazele tale, ca o tinta virtuala:




Citat din: uforever din  06 Februarie 2012, 17:07:05


- Trebuie sa recunosc totusi ca exista si smintiti in acest domeniu, am intalnit destui, poate se mai ROAGA cate unul si LA SATAN.

- Trupele Rock din afara tarii noastre FAC ASTFEL DE LUCRURI.

- Singurele povesti cu incantatii,  le-am auzit de la un amic mason, NU SPUN PREA MULT
( m-as pune in PERICOL), se pare ca intradevar balbaielile lor sunt PE BUNE si DAU ROADE, se pare ca POT materializa lucruri, NU AM SA SPUN MAI MULT, NU VREAU SA-MI IAU VREO CHELFANEALA PSIHOTRONICA.

- Eu nu am crezut chestiile astea PANA nu am primit o picatura de  INFORMATIE cat de cat CREDIBILA.

-Problemele astea nu au nici o importanta pentru noi MURITORII DE RAND, noi ne gandim ce punem pe masa maine, astia care se ocupa cu astfel de lucruri o fac pentru ca nu au asemenea griji, sunt LA ALT NIVEL, oricat am incerca sa obtinem ceva informatii, nu o sa obtinem decat franturi si restul aberatii, sunt FOARTE ATENTI.

-Pana la urma un SECRET ESTE SECRET, din cauza asta prefer sa ma rezum la ce se poate afla cat de cat, de exemplu O.Z.N.-urile se pot vedea uneori, nu? nu o sa-ti dea nimeni in cap daca povestesti pe acest forum ca ai vazut un O.Z.N.

Daca vrei sa impartasim ceva experiente si iti e TEAMA de vreo OCULTA (s-or mai UITA si dastia pe AICI), poti sa-mi scrii in private, nu-s mason, nu-s satanist sau vreo ciudatenie dasta, oricum e de domeniul S.F.-ului ce spui tu (NU SPUN CA NU E ADEVARAT), doar ca e al naibi(i -nota mea) de CIUDAT.
....


Degeaba incearca fiulploii sa faca diversiune, mesajul tau e limpede si confirma 100% afirmatiile mele.



MIS

Citat din: Ganditorul din  06 Februarie 2012, 17:12:08
MIS - ai trecut la "religii"/civilizatii care practicau sacrificiul si pe ... daci. Daca nu te superi - de unde ai luat informatia ? De la Sergiu Nicolaescu ? (nici cu celelalte popoare mentionate nu e prea clar cum si daca faceau sacrificii umane ... ). Iar aia cu "politeismul" dinainte de crestinism e la fel ... Parca, din cate mi-aduc eu aminte din istorie, dacii erau monoteisti. Sau ma insel ? La sacrificii umane in numele "credintei" poti trece si crestinismul, fara sa gresesti - arderea vrajitoarelor, inchizitia, decimarea continentelor americane, atrocitatile cruciadelor - toate sunt sacrificii umane in numele credintei. :evil:
Cat despre "poporul ales" tot mentionat aici ca titlu suprem cautat de multi pentru ...a-si adjudeca "premiul cel mare" ... Am si eu o intrebare - "Poporul ales" ca sa distruga Pamantul sau sa-l faca sa infloreasca (ca inca nu e destul de clar rolul titlului de "popor ales" in istoria omenirii ) ?

Probabil ca si acest subiect, ca si altele cu tenta religioasa, se va opri in "gard". Un subiect fara final, fara continut ...doar cu un inceput filozofic timid.

Apropo de subiecte religioase versus subiecte sociale . Poate spune dl moderator de ce aberatiile religioase cu draci, varcolaci si alte bazaconii sunt "interesante" pentru discutie si cele sociale sunt treecute (discret) la cos ? Adica viata noastra e "zero barat" iar tampeniile astea au valoare - nu-i asa ? Mareee enigma, parol. Ar fi o chestie interesanta daca colegul ufoever ar spune de experienta cu materializarea ... ca lasa de inteles ca "stimabilii" pot materializa si bani. Vre-un miliard de euro, aici pe site, n-ar strica ...
Zic si eu ...

Informatiile nu le-am luat nici de la Sergiu Nicolaescu si nici din filme, ci din cartile de istorie sau din alte carti care fac referinta,d e exemplu Programul Terra, de TVM. Da, dacii au fost singurul popor european care practicau sacrificiile fata de zei. Isi aruncau solii in sus si ei cadeau in sulite. Era considerata o onoare respectiva moarte, pt ca dacii considerau sufletul ca fiind nemuritor. Ca o fi asa sau erau doar minciunile Satanei deghizat in alt avatar - Zamolxe, Krishna, Buddha, Mahomed etc nu stiu, Negureanu zice ca da. Si nu era un singur zeu, erau mai multi. Zamolxis era zeul subpamantean cel mare, dar mai era zeul tunetelor, un fel de echivalent al lui D-zeu - Gebeleizis, altii mai mici ca Bendis, Derzelas, Kotys samd. Deci da, erau politeisti, ca toate popoarele vechi de care mai stim cate ceva. Singurii care au fost oarecum precursorii monoteismului au fost persii, cu al lor Ahura Mazda si al lor Zoroastrism, poate oarecum si vechii egipteni care au venerat si ei pe Osiris-un fel de zeu suprem....insa aceste credinte nu erau efectiv intr-un singur zeu, pt ca erau mereu si altii, mai mult sau mai putin populari. Asa putem spune si de egipteni, cu al lor Osiris...totusi egiptenii au ramas in istorie ca fiind politeisti. Iar de sacrificiile aztece sau mayase, chiar nu ai auzit de ele, ma mir. Razboiul florilor iti spune ceva? Cauta daca nu ma crezi si pe Google, daca nu-ti mai amintesti din cartile de istorie. Da, de acrod, crestinii au facut f mult rau altor civilizatii, insa interpretand dupa bunul plac Biblia. In Biblie nu scrie sa omori pe necredincios (in Coran se pare ca da, acolo chiar scrie) ci sa ii aduci cunoasterea...intelepciunea. Negureanu vb despre Biblie si critica popii si legendele fabricate de ei cu draci, cazane cu smoala si alte aberatii. te rog, mai intai citeste macar o carte de-a lui Negureanu si apoi vino cu critici, ca altfel riscam sa nu ne intelegem desi....ne-am putea intelege altfel. Negureanu are o teorie interesanta, nu e nici popa nici habotnic nici idolatru. Iar teoria lui ar putea fi adevarata, asta nu inseamna ca chiar este, de-asta povestim aici :wink:

uforever


  <Oricum observ o lejera nuanta fata de pozitia ta initiala, o schimbare imperceptibila cu ochiul liber, ceva de genul 180°.>

<Pentru cei care citesc foarte foarte repede, pun un zoom si un ralantiu pe frazele tale, ca o tinta virtuala:>



Calator astral, daca erai ceva mai atent ai fii observat de unde vine <lejera nuanta fata de pozitia mea initiala>, am spus :.imi cer scuze moderatorilor pentru rautati, o sa tin cont de rugamintea voastra.
Normal,  daca iei un text si subliniezi ce-ti convine, poti forma propozitii dupa pofta inimii, tu o sa le potrivesti cum crezi tu de cuvinta.Daca imi pun mintea un pic la contributie ma pot juca si eu cu posturile tale cum vreau, le aranjez in asa fel incat scot la iveala ca defapt esti Tom si Jerry in aceelasi timp.



<Stiu si eu sa citesc printre randuri, am abilitatea asta.>
<Ca si altii pe-aici, de altfel...>


Acum am si eu abilitatea asta(datorita tie), nici prin cap nu mi-a trecut ca poti sa-mi faci terci textul si ca ma poti transforma in admiratorul Satanei, cand eu am spus foarte clar:



MIS, nu, Dumnezeule Mare, sa nu crezi astfel de prostii, iti vorbeste un om care a cantat muzica Rock 15 ani, cu contracte, cu nenumarate spectacole, show-uri televizate, mediatizare etc.  Nu am avut niciodata succesul Led Zeppelin, Ozzy Osbourne, dar stiu cum se canta, compune muzica rock.Toate aceste lucruri sunt prostii fara sens, am avut contract cu case de discuri si productie niste ani buni, am compus si cantat muzica de acest gen, stiu exact ce tinta(target) implica asta, nu este vorba de nimic satanic. Cei mari gen Ozzy, Alice Cooper, doar au avut talent si noroc sa ajunga celebritati, sunt muzicieni ce au profitat de un anumit <tren in viata lor>, oricine ar fii trait acele vremuri si ar fii avut talentul si pregatirea lui Ozzy Osbourne(plus norocul,banii) ar fii putut ajunge <star>.Eu am renuntat sa mai cant/compun muzica Rock in tara asta pentru nu exista public care sa fie in stare sa dea 20 lei pe un bilet, prefera sa bea in fata salii de concert.Nu are nici o legatura muzica cu porcaria satanica, cu discurile puse pe REVERS in care se aude:smoke marijuana, kill all sau love satan(cum naiba sa-l iubesti pe Satan...pffff)...Oricine poate verifica afirmatiile mele....Este o porcarie satanismul in muzica in rock, este vorba doar de o simpla moda, gen filme horror...Kerry King de la Slayer, cand a fost intrebat despre textele sale sataniste,  a raspuns:<doar imi plac filmele de groaza, ma inspir din ele>

Vezi, asta este motivul pentru care nu ma bazez pe decodificarile textelor  Nostradamus, mayasi sai mai stiu eu ce.
Am o veste proasta pentru tine, nu am vrut sa-ti transmit nimic subliminal, nu am pregatirea necesara, nu imi mai bat capul cu tine, am incercat sa fiu amabil, raman la O.Z.N.-urile mele.

Eu iti urez succes, dar e vanare ta de vant! ...am explicat de ce:


Singurele povesti cu incantatii,  le-am auzit de la un amic mason, nu spun prea mult( m-as pune in pericol), se pare ca intradevar balbaielile lor sunt pe bune si dau roade, se pare ca pot materializa lucruri, nu am sa spun mai mult, nu vreau sa-mi iau vreo chelfaneala psihotronica(AICI ERA PUS UN SMILE CALATORULE, PE ASTA L-AI RATAT, MA AMUZAM)  Eu nu am crezut chestiile astea pana nu am primit o picatura de  informatie cat de cat credibila.Problemele astea nu au nici o importanta pentru noi muritorii de rand, noi ne gandim ce punem pe masa maine, astia care se ocupa cu astfel de lucruri o fac pentru ca nu au asemenea griji, sunt la alt nivel, oricat am incerca sa obtinem ceva informatii, nu o sa obtinem decat franturi si restul aberatii, sunt foarte atenti.Pana la urma un SECRET ESTE SECRET, din cauza asta prefer sa ma rezum la ce se poate afla cat de cat, de exemplu O.Z.N.-urile se pot vedea uneori, nu? nu o sa-ti dea nimeni in cap daca povestesti pe acest forum...

Tayca are dreptate....oricum nu vreau  alte avertismente pe tema asta, m-am saturat.

Multa sanatate!



uforever

Apropo de subiecte religioase versus subiecte sociale . Poate spune dl moderator de ce aberatiile religioase cu draci, varcolaci si alte bazaconii sunt "interesante" pentru discutie si cele sociale sunt treecute (discret) la cos ? Adica viata noastra e "zero barat" iar tampeniile astea au valoare - nu-i asa ? Mareee enigma, parol. Ar fi o chestie interesanta daca colegul ufoever ar spune de experienta cu materializarea ... ca lasa de inteles ca "stimabilii" pot materializa si bani. Vre-un miliard de euro, aici pe site, n-ar strica ...


Salut Ganditorule, rezonez cu spusele tale, pana sa fiu transformat in fiul Satanei(cu abilitati de mare scamator), explicam ce mi-a ajuns si mie pe la ureche vis-a-vis de cum se distreaza <stimabili>.Nu am vrut sa dezvolt subiectul pentru ca am promis omului ca ma abtin, m-am multumit cu cat am primit si mi-am vazut de treaba..In toate orasele exista masoni, se si mandresc cu asta, deci nu e nici o enigma. Prin natura meseriei mele, ma intalnesc cu tot felul de oameni, de data asta am stat de vorba cu mason.Iti dai seama ca i-am pus o mie de intrebari, nu am primit nici 1% raspunsuri, sunt foarte atenti, oricum nu vroiam sa-i creez probleme omului, atata timp cat nu se stie cine e si unde m-am intalnit cu el, nu-i bai.Adevarul e ca sunt curios, nu m-am putut abtine,dar nu vroiam sa-mi fac singur de lucru pentru niste amarate de discuti la o ciorba.Ei au niste raspunderi, daca sunt prinsi ca vorbesc despre asta sunt alungati din grup.In concluzie am inteles ca petrecerile lor se deruleaza altfel decat ale noastre, imi povestea cum unul dintre ei a reusit sa materializeze ceva, ca era hipnoza de grup, ca era ceva scamatorie, nu stiu, oricum nici el nu avea habar cum a reusit colegul lui sa faca asta.
Am sa ma abtin de la astfel de comentarii de acum, se interpreteaza gresit( vezi cazul Calator Astral) si nu stiu prea multe, decat ce am am auzit si citit si eu.Oricum de la asta pana la a fii adulatorul Satanei e cale lunga :lol:, sa nu uitam ca masonii sunt mistici totusi, adica cartile lor de baza sunt Biblia, Coranul...etc. In fine ma suparat rau Calatorul cu aiurelile lui, eu incercam doar sa fiu amabil, ultima oara recunosc ca m-am luat de el aiurea, incercam sa remediez.

Salutare!

Ganditorul

MIS - nici dl Negureanu, nici dl. TVM nu sunt surse istorice, Astept sursele istorice care atesta ca dacii foloseau sacrificii umane - nu povesti fantastice - chiar daca au multa logica in ele.
- Sacrificiile aztece si maiase... surse credibile - nu emisiuni televizate care cauta senzationalul, te rog, senzational menit sa acopere atrocitatile "civilizatorilor" crestini.  Sacrificii umane in zona - gandeste-te in primul rand la conchistadori, la Pizarro, care au ars pe rug si ucis mii, zeci de mii de incasi, care au distrus civilizatiile sud americane din lacomie ... mimand mila crestina. A fost "milos" cu regele incas Atahualpa... pe care "doar" l-a strangulat pt ca se "botezase". Deci hai sa lasam "umanitatea" crestinismului de-o parte, sa se astearna uitarea si praful pe ranile care inca nu s-au inchis. 
- Chestia cu politeismul/monoteismul te rog sa o cantaresti cu acelasi cantar - Tu pui de o parte saracele surse istorice pe care le ai despre antici, in comparatie cu o religie la moda - crestinismul. Ca interpretare logica iti pot spune ca "crestinismul" e la fel de  politeist - pornind de la D-zeu si fiul sau Isus si continuand cu ceilalti 12 apostoli (toti sfinti ...si deci zei facatori de minuni ) pana la Sfanta Paraschieva de la noi.  Daciii aveau Zamolxis - zeu principal si Bendis & Co, zei mai mici, secundari. Orice istoric de peste 500 de ani va atesta prin studiu ca "crestinismul" era politeist cu reprezentarea a doi zei principali - D-zeu si Isus ("monoteismul" tata-fiu) - si o gramada de zeitati mai mici ...sfintii din icoane. Ca nu vrei sa vezi asta inca de pe acum si accepti o dogma "monoteista" (sfanta treime monoteista  :-D ) face parte din ritualul domniei tale de credinta - nu incerca sa-l impui impotriva logicii si la altii. Tine-ti discret credinta si respect-o in liniste, pentru a fi respectat.
Aberatia aia - spusa si sustinuta sub sigla Negureanu - ca satana se infatisa poate sub forma lui Zamolxe ... sa n-o mai spui niciodata. Te faci de ras...
CitatCa o fi asa sau erau doar minciunile Satanei deghizat in alt avatar - Zamolxe, Krishna, Buddha, Mahomed etc nu stiu, Negureanu zice ca da.
Asta ar insemna ca pana la aparitia crestinismului toti pamantenii au fost "satanisti", ca sa nu mai spun de miliardele de pamanteni care sunt si acum in afara sferei "crestinismului".
Asa ca haideti sa lasam naibii discutiile astea religioase care ridica bariere intre noi ( "crestinismul" contra restului lumii "sataniste" ) si sa vb de ceva serios, care merita atentia unor oameni moderni. Haideti sa fim echilibrati, sa nu ne expunem credinta "pe garduri" cu pretentie de adevar absolut - ci s-o pastram in suflet, ca acolo e locul ei.

P.S. - Am citit cartile d-lui Negureanu. Mi-e sila de ele ... ce vrei, nu toti avem aceleasi gusturi, sunt unele carti pe care le citesti... dar nu le inghiti. Respect gustul domniei tale pt ele, ma bucur ca le-ai descoperit abia acum... dar asta nu inseamna obligatoriu ca trebuie sa le accept cu grad de adevar absolut si cu "mana la gura" ca sa nu supar pe cineva. Sunt ipoteze, interpretari si speculatii (unele extrem de interesante), din pacate siropul religios in care sunt imbibate ...nu-mi place. Asta e ... sunt si oameni care nu inghit usor prajiturelele dogmei religioase, indiferent de siropul din ele.

abyss

Foarte corect. Fără politică şi fără religie. Măcar o vreme.

uforever

Asta ar insemna ca pana la aparitia crestinismului toti pamantenii au fost "satanisti", ca sa nu mai spun de miliardele de pamanteni care sunt si acum in afara sferei "crestinismului".
Asa ca haideti sa lasam naibii discutiile astea religioase care ridica bariere intre noi ( "crestinismul" contra restului lumii "sataniste" ) si sa vb de ceva serios, care merita atentia unor oameni moderni. Haideti sa fim echilibrati, sa nu ne expunem credinta "pe garduri" cu pretentie de adevar absolut - ci s-o pastram in suflet, ca acolo e locul ei.


N-ar fii rau sa auzim si o parere ateista sau agnostica, au si ei dreptul de a cugeta pe acest pamant, sincer nu inteleg aceasta agresivitate a Crestinilor...bine, cat timp Iisus Christos spunea:<Cine nu e cu mine, e impotriva mea> la ce sa te astepti? Totul este alb sau negru in religia asta, ori Iisus(Sfanta treime), ori Satan, ori rai, ori iad...etc.

<Foarte corect. Fără politică şi fără religie. Măcar o vreme.>

@biss, imi pare foarte rau pentru tine, la discutia religioasa putem renunta, dar la politica, ba....Boc tocmai a demisionat, inlocuitorul lui este Şeful SIE, Mihai Răzvan Ungureanu...deci, devenim stat politienesc? :lol: :lol: :lol: ...hai sa nu dezvoltam subiectul aici :-P



abyss

Va anunţ că pentru politică se va crea pe infocon un spaţiu de discuţii. Aici doar UFO freaks!
De altfel s-a stipulat deja în aceasta seara în regulament interzicerea discuţiilor politice. Mai rămân cele religioase în dezbatere. Asta e, nobleţea obligă!

Fiecare cu religia lui, cu libertăţile lui. Nu avem dreptul să îngrădim ori să lezam spiritul nici unei fiinţe. Părerea mea.

Tayka

Citat din: uforever din  07 Februarie 2012, 00:35:02
...N-ar fii rau sa auzim si o parere ateista sau agnostica, au si ei dreptul de a cugeta pe acest pamant, sincer nu inteleg aceasta agresivitate a Crestinilor...bine, cat timp Iisus Christos spunea:<Cine nu e cu mine, e impotriva mea> la ce sa te astepti? Totul este alb sau negru in religia asta, ori Iisus(Sfanta treime), ori Satan, ori rai, ori iad...etc.
Personal nu cred că e necesară şi loială această împărţire în două tabere;atei şi gnostici,căci şi unii şi alţii sânt profund credincioşi.Diferenţa constă doar în faptul că ateii(aşa cum le spune chiar denumirea)nu cred neapărat în realitatea personajelor, faptelor,şi ideilor descrise dogmatic în cărţile religiilor vremii.Căci cine crede că ateii nu cred în nimic acela se înşeală amarnic.Pentru ei însă toate personajele descrise în cărţile religioase sânt fie ireale (imaginare)fie fiinţe umane supra- evaluate.Iar această convingere au obţinut-o nu aşa cum cred gnosticii despre ei că ar fii adepţii lui Lucifer,satanişti ,etc,ci dinpotrivă pentru că au studiat îndelung teologia.Unii dintre ei(atei) îşi declară deschis convingerea,dar alţii(majoritari)rămân ascunşi.Ba chiar îmbracă haina preoţească.Şi personal sânt convins că majoritatea cler-ului îl văd pe Dumnezeu altfel decât îl propovăduiesc.Căci dacă,, stăm strâmb şi judecăm drept''ne vine greu să credem că un om al mileniului III cu o cultură medie,şi care a studiat îndelung dogma o ia ca atare fără a-şi pune vreo dată întrebările logice,şi să constate apoi că nu poate găsii măcar un răspuns pertinent pentru ele. :wink:



Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

andrei

[quote author=uforever ,,In concluzie am inteles ca petrecerile lor se deruleaza altfel decat ale noastre, imi povestea cum unul dintre ei a reusit sa materializeze ceva, ca era hipnoza de grup, ca era ceva scamatorie, nu stiu, oricum nici el nu avea habar cum a reusit colegul lui sa faca asta."
:-D :lol:

     Salut unforever!
Sa stii ca cei mai multi dintre ,,stimabili" se pricep foarte bine la ,,scamatorii"cu un singur lucru material.Si anume cu banii pe care ii dematerializeaza din  buzunarele altora si ii materializeaza in propriile lor buzunare. :lol: :lol: :lol:
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.