Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cristian Negureanu - Seria Lumi Paralele - o teorie despre Univers si D-zeu

Creat de MIS, 04 Februarie 2012, 22:02:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MIS

Cu regret vad ca sunt multe idei preconcepute pe aici...nu asta era intentia mea, sa critic sau sa aprob diverse filozofii, ci sa comentam pe marginea cartii, dar vad ca unele lucruri clare sunt aici criticate de unii doar de dragul criticii. Bine, voi veni cu surse puternice de argumente pentru elemente marginale, desi nu asta era scopul topicului. http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=1623&sid=7abbf73dbed0da46797b127fa62def18 aici se dau multe argumente in favoarea sacrificiilor facute de daci, bine, acum nu voi pune link la toate cartile scrise de istorici mult mai indreptatiti. Apropo, cel care scrie acolo e unul numit calator astral, nu stiu daca e tot colegul de pe forum sau e doar o coincidenta  :evil:. Deci, e foarte clar ca religiile vechi politeiste erau nocive, ca promovau sacrificiile umane drept ofranda adusa zeilor (adica lui Azazel si ingerilor damnati, conform teoriei lui Negureanu). La fel si la azteci, mayasi si altii. Spaniolii de altfel au fost ingroziti cand aztecii parca, nu mai stiu exact care dintre ei, i-au intampinat, crezandu-i zeii albi din vechime, cu cranii umane drept...ofranda! Deci hai sa lasam romantismele, religiile politeiste vechi erau crude si antiumane, nu e vorba de nici o ideologie crestina dictatoriala care spune noi suntem singurii cei mai buni. Noroc cu crestinismul ca a mai incercat sa civilizeze respectivele triburi sangeroase, asta e si parerea mea istorica, lasand la o parte teoria lui Negureanu. Sincer, nu credeam ca o sa avem polemici pe niste fapte clare si demonstrate istoric. Eu as fi vrut strict pe carti si pe teorii, nu pe adevarurile istorice care nu apartin nici lui Negureanu, nici lui TVM, nici noua, ci stiintei istorice dovedite! Negureanu zice ca in Biblie sunt inscrise toata stiinta lumii si adevarul, singurele care ne pot fi de ajutor si salva. Aceste lucruri au fost rastalmacite ba de popi, ba de diversi temporari conducatori politici, ba de Satan insusi, care a avut grija sa paganizeze si sa idolatrizeze biserica si crestinismul in asa hal incat oamenii sa nu mai aiba pic de incredere in nimic. Conform lui negureanu, totusi, conform sintagmei "Adevarul este doar unul", crestinismul adevarat din biblie este singurul care explica stiintific si crearea lumii, si fenomenele paranormale si ozn, si cursul ticalos al istoriei actuale, care pare manuita de niste maestri papusari. Eu nu zic ca are neaparat dreptate, dar teoria lui te pune pe ganduri. Eu zic ca are importanta imensa daca in biblie scrie "Sa nu ucizi" sau daca scrie "sa nu ucizi oameni". Valoarea bibliei e universala, daca luam ad litteram ce scrie si am interpreta corect si nu tendentios anumite pasaje. De pilda, fragmentul in care Iisus vorbeste de nasterea din nou, si unde partizanii reincarnarii sar in sus si striga uite dovada, negureanu intervine si spune ca e vorba de o nastere din nou spirituala, in noua lume in care vom trai, alaturi de dumnezeu. Asa zisele aparitii extraterestre mai recente sau nu, in care se dau sfaturi umanitatii, sunt adeseori pline de contradictii si greseli, ceea ce ar putea semnifica intentia de a-i dezinforma pe oameni, deci in spatele lor ar putea fi tatal minciunii, Azazel, cel care doreste ca lumea sa i se inchine fara cracnire. uforever, chiar tu spuneai ca ai vb cu cineva din loja masonica, si ca nu poti afla nimic de la ei...oare ce secrete asa mari ascund? Oare cui se inchina ei, de se intampla diverse chestii para in intrunirile lor ultrasecrete? Oare dracu cauta sa ii convinga ca el e gigi cel cool? Intreb si eu, nu dau cu parul. Dar vad ca te contrazici singur, cand spui ca nu crezi, ca-s povesti....poate sunt dar poate nu. Teoria lui Negureanu da sens multor lucruri fara sens altfel, si despre asta vroiam sa vorbim, nu despre faptul ca dacii erau sau nu politeisti. Stiu ca unii istorici nationalisti romani asa ar vrea, ca dacii sa fi fost poporul ales daca se poate, dar nu e asa. Cunosc curentul asta, si eu by the way ascult rock si-mi place genul, dar asta nu inseamna ca musc orice si ca sunt de acord si cu toate mesajeled e acolo. Cartea lui Negureanu a avut darul de a ma face sa-mi pun niste semne de intrebare asupra asa zisei realitati, asa cum o percepeam pana atunci. De asta ziceam ca ar fi binevenit un interviu cu dansul pe forum, ar face lumina asupra multor aspecte pe care poate nici eu nu le inteleg exact. Numai bine si astept polemici constructive pe marginea cartilor  8-).

MIS

Inca ceva, uforever parca intreba, ca cei dinaintea crestinismului erau satanisti? Raspunsul e mai complex, erau in intuneric spiritual. Erau mintiti, jertfiti, abuzati. Cam ca si in zilele noastre, cand omul a devenit ateu, agnostic etc. Toti cauta raspunsuri, dar nimeni nu-l gaseste, sau daca da, e doar o minicuna. Si eu sunt agnostic...si nu sunt multumit de mine! Ma gandesc, in spiritul teoriei lui Negureanu si a bunatatii lui d-zeu, ca oamenii respectivi vor fi judecati la judecata de apoi cu intelegerea acestui fapt. Doar cei care au auzit cuvantul lui D-zeu si au auzit despre jertfa lui Iisus, aceia nu vor fi iertati daca vor imbratisa din nou minciunile placute sufletului, gen reancarnare, relativism metafizic sau dimpotriva, fundamentalism criminal impotriva tuturor celor care nu cred in ceva sau cineva. Crestinismul e singura religie care nu obiga sa te convertesti si care propovaduieste iubirea fata de aproapele tau, indiferent ca e crestin sau nu, dar iti spune ca adevar si pace vei gasi doar in el. Altii au inventat dictonul, crede si nu cerceta, nu biblia. Iisus spune exact contrariul. "cercetati fii mei tot ce este bun si de la d-zeu" sau parca asa ceva asemanator, e citat din biblie. Dupa cum am spus, multe porcarii au fost ulterior adaugate si mistificate de diferiti agenti non crestini.

padme

Citat din: Tayka din  07 Februarie 2012, 02:03:30
Ba chiar îmbracă haina preoţească.Şi personal sânt convins că majoritatea cler-ului îl văd pe Dumnezeu altfel decât îl propovăduiesc.

Stim cu totii ca ei studiaza si cunosc evolutia si miscarile din sanul bisericii. Intrebarea mea este: ce stiu ei si noi nu stim?

Citat din: MIS din  07 Februarie 2012, 11:25:31
Noroc cu crestinismul ca a mai incercat sa civilizeze respectivele triburi sangeroase, asta e si parerea mea istorica,
Da, a schimbat sacrificiile umane cu sacrificiile animale!

Citat din: MIS din  07 Februarie 2012, 11:25:31
"Adevarul este doar unul"

Nimic mai adevarat! Ramane de vazut adevarul cui e acel adevar adevarat!   :-D :)))))))

calator astral

MIS> Intr-adevar este o postare de-a mea (extrem de bine documentata, de altfel,va invit s-o cititi daca vreti sa stiti adevarata dimensiune a sacrificiilor rituale practicate de barbarii daci) pe acel forum, precizez ca sint un pasionat in arheologie / paleontologie, am batut muntii in lung si-n lat, initial eram un dacofil convins, un fan d-al lui Densusianu, dar cercetarile mele timp de 15 ani mi-au deschis ochii, nu numai ca sintem EXCLUSIV urmasii Romei, nu numai ca romanii ne-au lasat limba,toate datinile si obiceiurile, dar Dacii au fost un trib neinsemnat, cum erau zeci pe teritoriul corespunzator teritoriului actual al Romaniei, dar am descoperit cu stupoare ca Burebista,Zamolxe sau Decebal sint pure inventii ale misticismului nationalist si ca in veci n-a pus vreun dac piciorul la Sarmisegetuza, centrul unei civilizatii matriarhale cu mii de ani anterioare dacilor.

Acum referitor la ceremoniile francmasoneriei, care intimplator e subiectul central al preocuparilor mele actuale, alaturi de bazele subterane grey-militari, inclusiv cele din Carpatii Meridionali: sint initieri ezoterice extrem de secrete, cu cit inaintezi in grad cu atit mai mult sange va fi varsat, sange uman, precizez, iar apoteoza este chiar sacrificiul personal al unui membru al familiei, desemnat de "frati", asta sub autoritatea liderului lojei si a unui preot, rugaciunea rostita nefiind altceva decit Tatal Nostru modificat unde e adaugat imediat dupa primele doua cuvinte cuvintul "Satan".
Sangele varsat din carotida victimei este amestecat cu sangele "fratilor" prezenti la ceremonie si turnat intr-un pocal de aur, fiecare isi infinge un pumnal in degetul mare de la mina dreapta. Dar voi reveni cu detalii cutremuratoare si o descriptie completa a ceremoniilor si a rugaciunilor corespunxatoare fiecarui grad.
Mai precizez ca in virful structurii francmasonice, imediat dupa gradul 33 (deoarece nu e X2 apoteoza!) urmeaza ceremonia de ingenuncheare in fata unei entitati reptiliene, in prezenta draconienilor albi si a cenusiilor.
Voi deschide un topic pe aceasta tema foarte curind.

O zi buna.

mr

Citat din: MIS din  07 Februarie 2012, 11:52:57
Inca ceva, uforever parca intreba, ca cei dinaintea crestinismului erau satanisti? Raspunsul e mai complex, erau in intuneric spiritual.
Ce simplu sa blamezi vreo 6000 mii de ani de trai al umanitatii, asa dintr-un condei. Poate nu stiai ca mesajul lui Isus nu difera de cel al tuturor civilizatiilor care l-au precedat, in faza lor de glorie. Ca au deviat spre sacrificii umane, reguli idioate si comportamente fariseice nu difera cu nimic de mizeriile inchizitiei, tinerea in bezna spirituala a enoriasilor prin golirea cuvantului de sacru si impunerea dogmei ca lege.
Altele sunt cauzele generale ale intunericului spiritual. Si nu trebuiesc cautate in cele "vazute"...

Ritualurile bazate pe sacrificii umane exista si sunt practicate de catre descendentii directi ai acestor spirite extrem de joase si lipsite de scrupule. Au existat la toate civilizatiile decazute pentru ca s-au schimbat doar decorurile in curgerea timpului, nu si protagonistii. Au fost ca o derivatie inversa la valorile morale si spirituale care au dominat la un moment dat civilizatiile. Si asa va fi pana cand "li se va sfarsi timpul".

Este o lume duala iar extremele se manifesta pe rand, nu se exclud. Suntem in perioada de manifestare a negativului, dar asta nu insemana ca trebuie sa-l blamam. Cred ca trebuie inteles si ales sa nu se mai manifeste. Dar cum majoritatea habar nu are cum trebuie sa o faca....este domnia lui. Are si asta un sens...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

MIS

Citat din: mr din  07 Februarie 2012, 13:25:51
Ce simplu sa blamezi vreo 6000 mii de ani de trai al umanitatii, asa dintr-un condei. Poate nu stiai ca mesajul lui Isus nu difera de cel al tuturor civilizatiilor care l-au precedat, in faza lor de glorie. Ca au deviat spre sacrificii umane, reguli idioate si comportamente fariseice nu difera cu nimic de mizeriile inchizitiei, tinerea in bezna spirituala a enoriasilor prin golirea cuvantului de sacru si impunerea dogmei ca lege.
Altele sunt cauzele generale ale intunericului spiritual. Si nu trebuiesc cautate in cele "vazute"...

Ritualurile bazate pe sacrificii umane exista si sunt practicate de catre descendentii directi ai acestor spirite extrem de joase si lipsite de scrupule. Au existat la toate civilizatiile decazute pentru ca s-au schimbat doar decorurile in curgerea timpului, nu si protagonistii. Au fost ca o derivatie inversa la valorile morale si spirituale care au dominat la un moment dat civilizatiile. Si asa va fi pana cand "li se va sfarsi timpul".

Ok, fac mea culpa, trebuia sa fi scris "Raspunsul poate fi mai complex" Vorbim aici pe baza unei teorii, teoria lui Negureanu. Nu am afirmat ca sunt de acord 100% cu ea, ci doar ca mi se pare foarte interesanta si unitara, si ca ar putea fi adevarata. Nu mi-am pierdut spiritul critic pt asta. Nu stiu de ce ar trebui sa fim contrariati pt cei 6000 sau 100000 de ani blamati, prin prisma acestor carti, importanta e viata de dincolo, din acel unviers paralel energetic, unde nu va intra orisicine. Satan si ingerii rebeli asta se presupune ca urmaresc, sa ia cu ei in lumea lor corupta cat mai multe suflete umane, si ce-i cu asta? Ti se pare asa ceva ciudat, repet, prin prisma teoriilor neguresciene? Chiar si istoric si stiintific, daca vorbim, mi se pare ingrozitor sa fi trait in acele epoci barbare. Ce valoare avea viata umana? Macar simbolic daca ar fi avut...ca nici acum nu valoram mai mult. Doar crestinismul e singura religie (asa cred) care, simbolic, da o mare valoare si un sens vietii omului. E singura religie care spune Nu ucide, Iarta si Iubeste in acelasi timp. Cat priveste inchizitia, scrie si d-nul Negureanu si am mai scris si eu, alea sunt ratacirile celor care ar fi trebuit sa pazeasca cuvantul lui d-zeu, nu crestinismul expus in biblie. Ce te rog si ii rog si pe alti colegi de forum, sa disociati biblia si invataturile ei posibil stiintifice si intelepte, cu ceea ce au facut papii, popii, asa zisii unii sfinti etc. Negureanu e foarte revoltat impotriva tagmei preotesti, deci aici nu are rost sa polemizam...ca si eu sunt de acord. D-zeu te ajuta la o adica daca ii respecti poruncile si crezi in el, nu daca dai bani la popi. Nu vi se pare ca biblia ne-a fost confiscata, cu tot cu adevaruri, de diversi paraziti? Intreb si eu, astept raspunsuri pertinente.

uforever

<<Inca ceva, uforever parca intreba, ca cei dinaintea crestinismului erau satanisti? Raspunsul e mai complex, erau in intuneric spiritual.>>


MIS, nu intreba nici un uforever, intreba Ganditorul, ai luat-o si tu pe urmele Calatorului? :lol: .Eu nu-mi pun intrebari despre Satan, cat timp nu a lasat nici o <carte de vizita> pe acest pamant.
Cartile lui Negureanu se bazeaza pe Biblie, aici cred eu ca este problema.

1.Evangheliile nu au fost scrise de Luca, Ioan...etc. majoritatea erau analfabeti, din cauza asta sunt sub denumirea de Evanghelia dupa Ioan, Evanghelia dupa Luca...etc.
2.Traducatorii Vechiului Testament au identificat Divinitatea cu zei marunti antropomorfi ex:ELOHIM,EL,ELI,ADONAI,SABAOT,EL SHADAI,IAHVE.
3.Vechiul Testament afirma ca elohim(zei plural) a creat cerurile si pamantul in anul 3760 i.e.n.(an precizat in calendarul ebraic, Facerea Lumii).Molecula de Univers observata de pe Terra are o vechime de circa 13,6 miliarde de ani(astrofizicieni au ajuns la concluzia asta aproape unanima).Vechimea Pamantului este de circa 4,6 milarde de ani, au fost studiate roci terrane si timpul transformarii anumitor substante chimice.
Sunt nenumarate astfel de erori in Biblie, lista ar putea continua.
4.In Biblie exista o gramada de fapte abominabile si aberante, zei sunt cruzi, gelosi...etc.
5.Cum ar putea Divinitatea sa coboare in plan terestru, pe acest fir de praf al Galaxiei noastre, la cat de mare este acest Univers?
6.Cum ar putea Divinitatea sa aiba un fiu pe aceasta minuscula planeta, nu crezi ca viziunea Bibliei despe Dumnezeu este aberanta? Cum ar putea Dumnezeu sa <incapa>  in Bisericile lor.
7.Cum ar putea Iisus Cristos sa fie parte din Divinitate? Un om fiul unei Hiperconstinte Atotputernica, Omniprezenta, Omnipotenta? ma indoiesc, plus ca Iisus Cristos nu a scris nici macar un rand in biblie, din cauza asta nu se stie macar daca a existat vreodata.
8.Argumente ca Biblia a fost epurata, compilata de foarte multe ori exista, toata lumea stie asta.
Sigur ca as putea continua lista <la nesfarsit>, daca vreti sa intram in detalii, va stau la dispozitie.


Asta ar fii defapt problema cartilor scrise de TVM sau Negureanu, ei <decodifica> niste scrieri care defapt sunt niste colectii de mituri salbatice, de ce nu decodifica si Legendele Olimpului sau Legendele Nordului, pot incerca si legende Romanesti, de ce nu?sunt foarte frumoase.Stiu foarte bine ca aici este vorba de credinta fiecaruia, deci nu vreau sa jignesc nici o credinta, dar va rog analizati foarte bine Biblia.Eu sunt fost Crestin, am studiat Biblia in timp, problema era ca tot timpul mi se parea ca ceva nu e in regula acolo, zei gelosi, criminali, oameni influentati de zei sa ucida, sa practice fracticidul, zei coborati in plan uman care defecheaza sau mananca tone de turte.Aberatii istorice, astronomice, Dumnezeu antropomorf...etc. Sunt si lucruri bune acolo, ma refer la cele 10 porunci, o metoda foarte buna de convietuire umana, dar Dumnezeu spunand despre sine ca este gelos? greu de crezut asa ceva, nu?Toate aceste lucruri probabil au fost create pentru manipularea maselor, sa ne uitam in jurul nostru, ce merge doar pe profit de mii de ani? simplu Biserica.Exista o multitudine de religii pe acest pamant, fiecare cu zeii sai(cu sutele), pe un pamant atat de mic, comparativ cu universul sa exista asa multe religii? penibil, nici nu-i de mirare ca e.t. nu ni se arata oficial.
Eu nu spun ca sunt desteptul desteptilor si cel mai bine informat(departe de asta), dar analizati un pic situatia si asa.
Daca Vaticanul confirma existenta vietii dupa moarte, atunci de ce cauta nemurirea in diverse elixiruri? De ce au in permanenta 10 prelati pregatiti special sa plece in spatiu.
De ce folosesc tehnologia oamenilor de stiinta, incepand cu telefonul mobil daca toata ziua sunt in contradictie cu acestia? desi nu au acest drept continua sa o foloseasca si desigur continua sa discrediteze oamenii de stinta.Stiinta incet, dar sigur, invinge religia, nu stiu daca mai e cazul sa credem in basme sau sa facem analize stintiifice pe baza religiei(Negureanu,TVM), voi stabiliti asta, voi dati credibilitate cu vreti, eu doar am expus o parere personala fara  pretentia Titlu de adevar.
 



MIS

Citat din: uforever din  07 Februarie 2012, 16:09:53
<<Inca ceva, uforever parca intreba, ca cei dinaintea crestinismului erau satanisti? Raspunsul e mai complex, erau in intuneric spiritual.>>


MIS, nu intreba nici un uforever, intreba Ganditorul, ai luat-o si tu pe urmele Calatorului? :lol: .Eu nu-mi pun intrebari despre Satan, cat timp nu a lasat nici o <carte de vizita> pe acest pamant.
Cartile lui Negureanu se bazeaza pe Biblie, aici cred eu ca este problema.

1.Evangheliile nu au fost scrise de Luca, Ioan...etc. majoritatea erau analfabeti, din cauza asta sunt sub denumirea de Evanghelia dupa Ioan, Evanghelia dupa Luca...etc.
2.Traducatorii Vechiului Testament au identificat Divinitatea cu zei marunti antropomorfi ex:ELOHIM,EL,ELI,ADONAI,SABAOT,EL SHADAI,IAHVE.
3.Vechiul Testament afirma ca elohim(zei plural) a creat cerurile si pamantul in anul 3760 i.e.n.(an precizat in calendarul ebraic, Facerea Lumii).Molecula de Univers observata de pe Terra are o vechime de circa 13,6 miliarde de ani(astrofizicieni au ajuns la concluzia asta aproape unanima).Vechimea Pamantului este de circa 4,6 milarde de ani, au fost studiate roci terrane si timpul transformarii anumitor substante chimice.
Sunt nenumarate astfel de erori in Biblie, lista ar putea continua.
4.In Biblie exista o gramada de fapte abominabile si aberante, zei sunt cruzi, gelosi...etc.
5.Cum ar putea Divinitatea sa coboare in plan terestru, pe acest fir de praf al Galaxiei noastre, la cat de mare este acest Univers?
6.Cum ar putea Divinitatea sa aiba un fiu pe aceasta minuscula planeta, nu crezi ca viziunea Bibliei despe Dumnezeu este aberanta? Cum ar putea Dumnezeu sa <incapa>  in Bisericile lor.
7.Cum ar putea Iisus Cristos sa fie parte din Divinitate? Un om fiul unei Hiperconstinte Atotputernica, Omniprezenta, Omnipotenta? ma indoiesc, plus ca Iisus Cristos nu a scris nici macar un rand in biblie, din cauza asta nu se stie macar daca a existat vreodata.
8.Argumente ca Biblia a fost epurata, compilata de foarte multe ori exista, toata lumea stie asta.
Sigur ca as putea continua lista <la nesfarsit>, daca vreti sa intram in detalii, va stau la dispozitie.


Asta ar fii defapt problema cartilor scrise de TVM sau Negureanu, ei <decodifica> niste scrieri care defapt sunt niste colectii de mituri salbatice, de ce nu decodifica si Legendele Olimpului sau Legendele Nordului, pot incerca si legende Romanesti, de ce nu?sunt foarte frumoase.Stiu foarte bine ca aici este vorba de credinta fiecaruia, deci nu vreau sa jignesc nici o credinta, dar va rog analizati foarte bine Biblia.Eu sunt fost Crestin, am studiat Biblia in timp, problema era ca tot timpul mi se parea ca ceva nu e in regula acolo, zei gelosi, criminali, oameni influentati de zei sa ucida, sa practice fracticidul, zei coborati in plan uman care defecheaza sau mananca tone de turte.Aberatii istorice, astronomice, Dumnezeu antropomorf...etc. Sunt si lucruri bune acolo, ma refer la cele 10 porunci, o metoda foarte buna de convietuire umana, dar Dumnezeu spunand despre sine ca este gelos? greu de crezut asa ceva, nu?Toate aceste lucruri probabil au fost create pentru manipularea maselor, sa ne uitam in jurul nostru, ce merge doar pe profit de mii de ani? simplu Biserica.Exista o multitudine de religii pe acest pamant, fiecare cu zeii sai(cu sutele), pe un pamant atat de mic, comparativ cu universul sa exista asa multe religii? penibil, nici nu-i de mirare ca e.t. nu ni se arata oficial.
Eu nu spun ca sunt desteptul desteptilor si cel mai bine informat(departe de asta), dar analizati un pic situatia si asa.
Daca Vaticanul confirma existenta vietii dupa moarte, atunci de ce cauta nemurirea in diverse elixiruri? De ce au in permanenta 10 prelati pregatiti special sa plece in spatiu.
De ce folosesc tehnologia oamenilor de stiinta, incepand cu telefonul mobil daca toata ziua sunt in contradictie cu acestia? desi nu au acest drept continua sa o foloseasca si desigur continua sa discrediteze oamenii de stinta.Stiinta incet, dar sigur, invinge religia, nu stiu daca mai e cazul sa credem in basme sau sa facem analize stintiifice pe baza religiei(Negureanu,TVM), voi stabiliti asta, voi dati credibilitate cu vreti, eu doar am expus o parere personala fara  pretentia Titlu de adevar.


Corect ufoever, foarte frumos punct de vedere, argumentat etc. Si eu mi-am pus aceasta intrebare, mai mult de atat chiar am vrut sa vad daca vreunul dintre cei doi autori (Negureanu si Moldovan) va incerca sa-si transforme teoria in religie sau ideologie politica. Din cate se vede pana acum, nici unul n-a facut-o, deci putem cel mult specula ca au facut-o pentru placerea lor sau din credinta sincera. E drept....depinde si cum vezi biblia...sau alte carti zise sfinte. Oricum ar fi..un sistem de dominatie spirituala totusi cred ca exista la scara unviersala, ca altfel am fi renuntat demult la religie. Sau sa fie doar faptul ca suntem fragili, supusi bolilor si accidentelor si muritori? Sa fie nevoia aia de a crede intr-un sens...cand lumea pare fara sens? Sa fie doar faptul ca politicienilor din orice perioada le convine sa aiba niste supusi morali, care sa stie de frica asa in subconstient, pe care sa-i poata conduce, manipula, fura etc? E foarte buna intreabarea...dar ce facem atunci cu sumedenia de fenomene ozn si para inexplicabile, cu mesajele lasate de x si y, de marturiile unora care de mici vb in mai multe limbi si se jura ca au trait vieti anterioare? Sa fie totul doar o manipulare ordinara politica? Dar minunile, semnele, piticii, uriasii, monstri, ufo de care avem marturii istorice, intr-o era cand tehnic nu exista nimic din ceea ce e azi...atunci oare cum manipulau? Sa fie doar simple hipnoze, isterii in masa? Asta sa fie totul...nimic extra, para in spate? Intreb....oare asa nu riscam sa dam cu totul intr-un nihilism materialist care spune ca doar realitatea asta e singura, si-n rest e nimic...toate minunile si ozn-urile sunt doar naluciri facute de guvernanti cu ajutorul tehnicii, manipularii sau hipnozei, ca sa creeze noi religii in randul prostilor. Intreb...asta e tot?Negureanu crede ca adevarul zace in spatele unei carti controversate altfel, biblia, Moldovan are si el viziunea lui. Oare gresesc toti si totul e uman 100%? Pai inseamna ca si noi gresim ca pierdem vremea aici pe forum....ca nu exista nici et nici nimic, vorbim sid ecodam pe baza la niste chestii din start gresit presupuse. Sau nu e chiar asa? Asta e intrebarea care ma framanta demult...dar pana acum nu sunt 100% sigur sa raspund cu da sau nu. Ca-n parodia Dracula un mort iubaret, cu regretatul Leslie Nielsen, cand dr Van Helsing vorbeste despre teoria lui da sau nu  :-D :-) :evil:

Te rog sa nu mai citezi un mesaj daca raspunsul tau este imediat dupa acel mesaj.   alx

MIS

Tot cautand pe net am dat de un site unde C Negureanu da un interviu referitor la cercetarile si cartile sale. Este foarte interesant, are foarte multe referinte/linkuri si vorbeste si despre planeta Nibiru, Annunaki sau 2012. Va recomand sa cititi si sa comentati aici pe forum. http://www.revistanoinu.com/Despre-2012-Subteranul-Terrei-si-Miscari-Planetare.html

alx

Citat din: MIS din  07 Februarie 2012, 19:14:22
Va recomand sa cititi si sa comentati aici pe forum.
Prietene MIS,incepi sa ma calci pe bataturi cu aerul de superioritate pe care il afisezi pe aici.In plus,nu stiu de ce am senzatia ca ai anumite "scoape" ascunse,pt ca am observat cum incerci sa impingi discutiile in directiile dorite de tine,fara insa a te implica mai mult decat e necesar in ele...faci un studiu,cumva? doar asa,sa stim si noi...
Nu stiu de ce  :-D ,dar imi aduci aminte de altcineva,prin felul tau de a scrie...e chiar asa greu sa renunti de tot la vechea personalitate?

Pana acum am stat deoparte si te-am binoclat,insa o sa-ti bag serios bota in spițe daca mai continui in ritmul asta...
         Watch your step...I'm still here!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

MIS

In-amice Alx, esti offtopic si vad ca te iei de mine fara sa-ti fi facut nimic. Nu stiu unde vezi la mine aer de superioritate, n-am injurat pe nimeni doar am comentat on topic si cu argumente. Cred ca ma confunzi. Credeam ca Rufon e un forum serios, si daca esti moderator global, asa cum scrie la tine...nu stiu ce sa zic, poate ar fi bine sa iei un sedocalm daca te calc pe bataturi. Inca ceva...ma ofer sa dau lectii, gratuit, cum se modereaza un forum, oferta o fac celor de la Rufon ca vad ca au angajati sau colaboratori amatori, care jignesc asa, gratuit, din lipsa de ocupatie. Urat, foarte urat, iti mai recomand sa-ti bagi bota in anus, dar grija sa nu faci anus contra naturii, ca e mortal am auzit. Si crede-ma, continui cum cred de cuviinta, sau esti cumva ACTA printre noi si n-am stiut? As mai continua dar incepe sa ma ia o greata..si as putea vomita pe postul tau. Eu am citit zeci de carti despre ozn si parapsihologie, ma intreb tu ai citit vreo carte in viata ta? Just asking...and yes...Get a life, pal! :rocket:

alx

off-topic
(raspund acum aici,pt ca oricum voi muta posturile astea la cos,asa ca...)

Citat din: MIS din  08 Februarie 2012, 00:14:04
Nu stiu unde vezi la mine aer de superioritate, n-am injurat pe nimeni doar am comentat on topic si cu argumente.
(pentru cultura ta,sa stii ca a afisa un aer de superioritate nu inseamna a injura pe cineva,ma mir ca nu stii asta... :-D)

sa fie aici:
Citat din: MIS din  07 Februarie 2012, 13:16:10
Cultura mea....nu stiu cati ani ai draga colegu fiulploii (e doar un nickname sau chiar te caracterizeaza :-D?) dar eu, la 34 de ani, am citit o gramada de carti, nu mai pun ca ma documentez zilnic pe net, pt. ca mai am si un site pe care scriu samd. Tot din cultura pe care o am (si de care sunt mandru) stiu ca atunci cand nu-ti place o idee sau autorul ei, sau amandoua, si nu ai argumente solide impotriva lor, atunci te apuci si il jignesti pe autor, fara sa ai habar de el si de cine e. Eu citeam Eliade, Erich von Daniken, Renato Zamfir, Jacque Vallee, J Allen Hyneck, Timothy Good, Cristian Negureanu, Toni Victor Moldovan, AV Ignatenko, Dan Seracu, Florin Gheorghita, Adrian Patrut, Victor Kernbach si multi altii....ok mai vrei sau iti e de ajuns?  lista?? pe vremea cand Internetul inca nu functiona la parametrii pe care-i cunoastem astazi, cu forumuri si copii obraznici si inculti care injura pe altii doar ca sa fie cool si sa ajunga mai repede senior editori sau mai stiu eu ce. Iar colegul calator astral vorbeste foarte documentat despre daci, se vede ca stie ce vorbeste, spre deosebire de tine, vad ca vrei intr-adevar sa-ti dau alte linkuri, poftim: http://ro.wikipedia.org/wiki/Religia_dacilor sau http://www.crestinortodox.ro/religiile-lumii/religii/sacrificiul-coordonata-comuna-tuturor-religiilor-71798.html . Incep sa ma intreb cine sta mai prost la capitolul cultura, dintre noi doi, ca vad ca tu imi tot ceri sa-ti dau alte citate...in fine....chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni pt. ca ciocnirea ideilor e un lucru pozitiv si im place, dar vad ca sunt oameni carora asta le place, sa faca misto si sa produca scandal, in loc sa povesteasca on topic. Sper ca a fost doar un accident din partea ta si nu iti vei mai da cu parerea cu privire la cultura mea sau alte lucruri unde, fara suparare, esti total pe langa (ca sa nu zic fiul ploii)...no offence.
sau aici:
Citat din: MIS din  08 Februarie 2012, 00:14:04
Inca ceva...ma ofer sa dau lectii, gratuit, cum se modereaza un forum, oferta o fac celor de la Rufon ca vad ca au angajati sau colaboratori amatori, care jignesc asa, gratuit, din lipsa de ocupatie.
Eu am citit zeci de carti despre ozn si parapsihologie, ma intreb tu ai citit vreo carte in viata ta?

Observ ca te-ai cam "incins"...sa te fi suparat asa tare faptul ca am vazut dincolo de valul pe care incerci sa il arunci pe aici?Ca sa nu mai vorbesc de "cultura" de care dai dovada in mesajul de mai sus,plus aerul de superioritate dat de faptul ca ai "citit" niste carti,zeci dupa spusele tale.Pai sa stii ca asa si eu am citit,sute...da ce zic eu sute...mii de carti...da ce zic eu mii de carti...sute de mii de carti...pot incepe sa le numar...asul da ghinda,asul de doba,calul de rosu,etc. :lol:
Ca sa revin la lucruri serioase,sa stii ca a citi niste carti nu te transforma intr-un erudit,asa cum incerci tu sa lasi impresia...de exemplu,eu am un prieten,putin handicapat,caruia ii place sa citeasca foarte mult...a devorat toata colectia Jules Verne in 2 saptamani,a fost super incantat,dar,din pacate,nu a inteles mai nimic din ele...si asa pateste cu orice carte pe care o citeste,deci...lasa-ma,lasa-ma...
Si daca te ia greata,vezi sa nu fii insarcinata...un control nu strica...nu de alta,dar nu ar fi frumos sa vomiti peste monitor...ca pe urma trebuie sa-ti faci meseria si sa cureti...

PS  mai,faza cu bota nu putea sa-i vina in minte decat unei persoane care practica des aceasta metoda...no offence...
PS2  chiar am citit MULTE carti la viata mea...vrei sa ne duelam in lecturi suplimentare sau referate,ALTELE DECAT CELE DE PE NET? ca titluri poate oricine cauta pe goagăl...

PS3  faptul ca ai un site pe care scrii = 0. Si asta pentru ca netul accepta orice,fara discernamant...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

MIS

[editat]...Vad ca teoria d-lui Negureanu provoaca nervi multora, ma intreb de ce, si treaba asta se revarsa indirect asupra mea, care sunt un fel de sol nevinovat ca am adus de la naftalina niste idei mai vechi dar totusi...actuale. Parerea mea personala ramane neschimbata, teoria lui negureanu a umplut un gol spiritual in urma cu ani, pt. mine cel putin. Citind f.multa literatura filozofica si non fiction, yoga, parapsihologica, eram mereu fascinat dar cu atat mai mult cautam raspunsuri unificatoare. Imi placeau misterele, rapirile ufo etc, dar vroiam si raspunsuri. Negureanu mi-a oferit, mie personal, destul de multe. A si ridicat alte intrebari, ca asa e in filosofie si...non fiction. Toni Victor Moldovan a fost al doilea corifeu care a venit cu alte viziuni si m-a impresionat, desi e clar ca-n teoriile sale a omorat orice speranta pt.noi, ca oameni. (dupa cum vb unii oameni aici pe forum tind sa-i dau dreptate lui Moldovan, it's all hopeless, mai ales ca el spune ca daca ar exista un D-zeu veritabil atunci....o da...atunci multe s-ar schimba, ceea ce vad ca nu e cazul). Ce vroiam sa subliniez, si aici e vorba doar de o critica constructiva, ca la capitolul predictii al treilea razboi mondial, de pilda, C. Negureanu nu a nimerit deloc anii. Ca si Toni Victor Moldovan, a avut impresia ca evenimentele prorocite sunt peste noi, aici si acum. Uite ca nu a fost chiar asa, am ajuns si-n 2012 si tot nimic. Probabil ca daca si 2012 va ramane la fel....atunci scriitorii de non fiction vor da faliment, devenind putin credibili. Poti prosti voit sau nu lumea, dar nu la infinit. Oricum....daca nu e nimic adevarat, eu cred ca sunt multe forte foarte pamantene care vor sa ne faca sa credem ca totusi sunt. Criza in Orientul Mijlociu ramane, in Israel si alte parti ale lumi din cand in cand mai sunt evenimente UFO, spectrul razboiului nu a disparut si vad ca nici nu intentioneaza sa o faca. Oricum, daca as fi israelian, as trai cu frica mereu, ca as banui in orice moment ca vreun vecin arab sau persan comploteaza de zor sa ma atace nuclear. Cat despre Romania...nu vad cum am putea deveni din mizeria ce suntem un centru spiritual si tehnologic al lumii viitoare, cum afirma autorul. Si daca D-zeu ar exista si ar vrea, nu ne poate baga in traista cu forta nimic. :martiansad:

mr

Citat din: MIS din  08 Februarie 2012, 11:08:04
[editat]...Vad ca teoria d-lui Negureanu provoaca nervi multora, ma intreb de ce, si treaba asta se revarsa indirect asupra mea, care sunt un fel de sol nevinovat ca am adus de la naftalina niste idei mai vechi dar totusi...actuale. Parerea mea personala ramane neschimbata, teoria lui negureanu a umplut un gol spiritual in urma cu ani, pt. mine cel putin. Citind f.multa literatura filozofica si non fiction, yoga, parapsihologica, eram mereu fascinat dar cu atat mai mult cautam raspunsuri unificatoare. Imi placeau misterele, rapirile ufo etc, dar vroiam si raspunsuri. Negureanu mi-a oferit, mie personal, destul de multe. A si ridicat alte intrebari, ca asa e in filosofie si...non fiction. Toni Victor Moldovan a fost al doilea corifeu care a venit cu alte viziuni si m-a impresionat, desi e clar ca-n teoriile sale a omorat orice speranta pt.noi, ca oameni. (dupa cum vb unii oameni aici pe forum tind sa-i dau dreptate lui Moldovan, it's all hopeless, mai ales ca el spune ca daca ar exista un D-zeu veritabil atunci....o da...atunci multe s-ar schimba, ceea ce vad ca nu e cazul).
Multumeste-le acestor autori ca ti-au deschis mintea pana acum, foloseste-te de informatiile din multele carti pe care zici ca le-ai citit, nu uita sa mai si transpui in practica din ceea ce ai aflat in literatura.... si treci la nivelul urmator!
Nu are nimeni nimic cu tine si nu e nevoie sa-ti expui competentele. Se poate observa usor din felul cum scrii... E singurul criteriu de evaluare de pe aici! :evil: :rainbow:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

MIS

Multumesc mr de aprecieri, ca ma gandesc ca o spui cu admiratie si nu rautacios, atunci cand spui ca se vad competentele mele din felul cum scriu. Ma simt onorat sa fiu privit asa sub lupa, de inteleptii de pe forum, totusi imi permit (cu voia lor, desigur  :evil: :-D) sa-mi setez singur nivelul la care sa urc sau nu, daca e cazul. :-D Si tocmai din aceasta cauza, ca sunt probabil la un nivel inferior din punctul de vedere al unora de aici imi permit sa fiu modest, nu-mi permit sa dau lectii si sfaturi altora pe ceea ce nu ma priveste si nu cunosc, pt ca mandria si fala e sora cu prostia, conform Bibliei, si ea te poate cobora din niveluri asa zis superioare direct in Iad. Si aici oricine poate interpreta Iadul in o mie de feluri. Ok, gata cu noi, sa vorbim despre carti si teorii...ce spuneti de greseala facuta la interpretarea anilor, atunci cand e vorba de predictii pt. al treilea razboi mondial si revenirea lui Mesia Iisus, pe slava si norii cerului (adica intr-o armata de ozn-uri)? Ce spuneti despre faptul ca autorul nu e de acord cu teroria reancarnarii, sustinuta intr-o oarecare masura si de Toni Victor Moldovan? Hai sa comentam on topic, va rog eu, cel putin pe cei pasionati de subiect.  :ufo: