Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Universul si ideea absurda de a fi singuri

Creat de @Lex, 14 Decembrie 2011, 12:05:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

@Lex

Am creat acest topic cu gandul sa dezbatem mai bine ideea cum ca Nu suntem singuri in Univers si cat de absurd este acest  fapt.Pe majoritatea siteurilor de profil, in aceasta problema vedem cum opiniile se impart in pro si contra ideii. pe mine cel mai mult ma enerveaza la culme si ma dispera cand vad comentarii de genul: suntem singuri in univers,eu nu cred in e.t'' de parca e.t n-ar fi frate si ei niste fiinte ca si noi.Si ma gandesc sa o luam logic si rational (asta e pentru sceptici): sa ne uitam pe cer in noptile senine si sa observam.Stele cat cuprindem cu ochii, mai pe scurt peste 200 de miliarde numai in galaxia NOASTRA.bun, mai departe pentru o vedere mai buna a lucrurilor, am inventat un telescop pe nume Hubble si l am trimis in spatiu,mai precis in afara galaxiei si il punem sa faca poze iar primele au  fost spre galaxia noastra vazuta din afara si am descoperit dupa cum am zis cateva sute de miliarde se stele numai AICI.Deja un numar enorm dar tot nu ne am multumit si il punem iar sa faca poze si il orientam spre infinitul universului de data asta.Si acum ce vedem: tot o maaare multime de ''stele'',dar stai: oare tot stele sa fie??? si apropiem imaginea mai mult: ca sa vezi,nu sunt stele ci de fapt galaxii atat de numeroase si comparabil vazute exact cum vedem noi stele dupa Terra.Concluzia: aceste miliarde de ALTE galaxii sunt alcatuite la randul lor din ALTE miliarde de stele de unde reiese ca ideea de a fi singuri in Univers e pur si simpu PROSTEASCA SI ABSURDA si e ca si cum ne am nega existenta noastra ,dar ca sa vezi suntem aici si existam.Care ar fi fost sansele ca dintre atatea miliarde daca nu triliarde de galaxii in universul asta,tocmai in galaxia asta alcatuita din atatea miliarde de stele,doar pe planeta noastra sa ia nastere viata inteligenta.Numai cand imi inchipui ca vazuta din afara si de la muuuuuuuuulte trilioane de kilometrii, galaxia noastra pare exact un punct ca oricare altul,deci nimic special si uite ca totusi aici a luat nastere viata.Si acum i-as da doua palme peste bot unui scpetic din asta si l-as mai intreba o data: Inca mai crezi ca suntem singuri????? :roll: :-) :-)

Hubble Deep Field: The Most Imp. Image Ever Taken (Redux)

Xanadron

#1
Binevenit topicul - chiar daca la prima vedere pare un truism naiv (re)discutarea temei asteia, la care raspunsul afirmativ e prezent (da-da-da, ET ar fi absurd sa nu existe) cumva subinteles in subsidiarul mai tuturor schimburilor de idei RUFOn-istice.

Inclin totusi sa cred c-ar fi jalnic de plictisitoare cantonarea in banalitati de ordin general al prezentzei ET  :-) pe linga noi si chiar... prin launtrul nostru, :-D lipindu-ne de tavane :-o etc (existentza de principiu a ET/IT/UT/etc :martiansad: fiind de domeniul evidentzei, chiar daca "The full Disclosure" n-a luat inca startul la modul oficial).

Trecind deci la oarescari subtilitati, o posibila subtema de discutie ar fi deci ipoteza unora (precum Robert Lanza, "biocentrist" convins) ca extraterestrii exista... si nu prea. ;)
Mai clar: EI exista, dar NU in dimensiunea noastra. :roll:
Chestie care n-ar exclude insa contacte ocazionale cu noi ("noi" = sforari subordonati lor sau nu, contactati/rapiti anonimi, pe criterii doar de Dzeu stiute etc).

Articolul asta ar putea fi un punct de plecare ("Au parast deja ET universul... nostru?"):

http://www.huffingtonpost.com/robert-lanza/have-aliens-left-the-univ_b_578884.html


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Exista ET ? Cu siguranta - ar fi absurd sa credem ca suntem singura forma de inteligenta vie din Univers.
Eu nu o sa pun problema ca si colegii de mai sus ci am sa fiu mai transant mergand pe ... legi universal valabile.
Dupa parerea mea una din aceste legi ar fi "Legea eficientei maxime".
Adica nu as intelege de ce dupa ce strabat distante de ani (sute/mii) lumina, posibilii ET s-ar multumi doar cu informatii de circumstanta luate din "observarea de la distanta". De ce nu intra in contact cu noi, de ce nu intervin, de ce nu schimba ceva ce, sustin unii semeni de-ai nostrii, ar deranja intreg Universul.
Din cauza "noninterventiei" ? Pai daca actiunile noastre belicoase duc la distrugerea planetei si la schimbarea unui echilibru in zona noastra de univers (posibil si in universuri paralele...) e un nonsens - de asta s-au deplasat aici, ca sa previna aceasta distrugere.
Noninterventia nu ajuta la nimic. Iar informatii de circumstanta pot lua si prin sonde automate lasate pe orbita sau la sol. Nu-i nevoie de "deplasare la fata locului" a unor nave locuite de fiinte vii (iar dovezi in acest sens sunt destule).
Justificarea non-contactului direct (exceptand ultimii 60 de ani ...care difera oarecum de restul istoriei OZN) este justificata si prin faptul ca ... nu ne lasa sa ne jucam cu "jucariile" lor ca sa nu ne autodistrugem. Eu cred ca e fals. Si noi cand intram peste civilizatii mai slabe tehnologic aducem cu noi modernismul invatandu-i pe localnici sa-l foloseasca. Evident ne oprim un acces direct la butonul de START/STOP ca sa nu creem accidente. Evident ascundem o parte din tehnologie... dar marea majoritate a utilitatilor moderne sunt la indemana localnicilor (sa ne uitam in Alaska, Groenlanda, Amazon etc ).
Mult mai eficient pentru o astfel de expeditie ar fi sa apara frecvent in public si sa ne arate ce e voie si ce nu e voie sa facem ...iar din acel moment sa ne educam generatiile de copii in acest sens. E absurd sa crezi ca nu intervin din jena ... dar lasa generatiile de copii pamanteni sa fie educati in acelesi stil belicos si obscur, promovand astfel continuitatea pericolului autodistrugerii.
Si atunci ramane  o paleta mica de variante posibil valabile.
Iar una din ele ar fi ca ... pe Pamant se afla deja o structura veche ET... mult mai periculosa decat ne putem inchipuii, structura care face ca cei veniti in vizita sa fie prudenti si distanti.
Razboi in cer ? Posibil. Mai ales ca "tehnologia armelor" a evoluatt destul de brusc intr-o anumita parte a planetei, riscand de cel putin 3 ori in ultimii 60 de ani sa declanseze un conflict mondial.
Ipoteze, ipoteze...

andrei

   Iata un eseu al scriitorului Dan D. Farcas aparut in 2006 destul de convingator si care cred eu,argumenteaza destul de solid ideea ca nu suntem singuri in Univers:
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Aliosa

Ideea de a fi singuri nu e deloc absurda, absurd e sa nu o iei in calcul, iar univerul poate fi finit si noi unici si singurei.
Momentan nu sunt dovezi ca exista viata in afara planetei noastre.

darksid3

Mainstream-ul nici nu-ti va arata dovezi daca te increzi in ce spune. De fapt, este un "izvor de informatii" prea ingust si supus manipularilor pentru a-l lua de bun. Iti dau un exemplu - Fizica Newtoniana inca se preda in scoli si este luata ca reper universal . Desi ea functioneaza in niste procese (Atentie, doar procese nu in intregul Cauza-Efect), Einstein a cam demontat-o de zeci de ani si nici macar el nu a explicat intregul pentru ca, ceea ce noi cunoastem e doar o "zgarietura" intr-un iceberg...si totusi, reducem TOTUL la acea "zgarietura"  :-D...primitiv
11.11

Aliosa

Citat din: darksid3 din  15 Decembrie 2011, 15:02:40
Mainstream-ul nici nu-ti va arata dovezi daca te increzi in ce spune. De fapt, este un "izvor de informatii" prea ingust si supus manipularilor pentru a-l lua de bun. Iti dau un exemplu - Fizica Newtoniana inca se preda in scoli si este luata ca reper universal . Desi ea functioneaza in niste procese (Atentie, doar procese nu in intregul Cauza-Efect), Einstein a cam demontat-o de zeci de ani si nici macar el nu a explicat intregul pentru ca, ceea ce noi cunoastem e doar o "zgarietura" intr-un iceberg...si totusi, reducem TOTUL la acea "zgarietura"  :-D...primitiv
Mainstreamu-l este pura manipulare as spune :D
Legat de legile Newtoniene, nush ce sa zic ca io tot nu o inteleg p'aia cu propulsia in spatiu bazata pe legile lui Newton, fara sa ma mire vreodata de ce nici un vehicul spatial gen naveta, nu a iesit vreodata de pe orbita :D, dar ne place sa visam la calatorii spre Marte bazate pe impuls poate :).

angellla29

Citat din: Aliosa din  15 Decembrie 2011, 11:46:00
Ideea de a fi singuri nu e deloc absurda, absurd e sa nu o iei in calcul, iar univerul poate fi finit si noi unici si singurei.
Momentan nu sunt dovezi ca exista viata in afara planetei noastre.

DA????Si atunci astea ce sunt:

- In toata lumea exista desene preistorice unde stramosii nostri, printre altele, infatiseaza astronave si fiinte extraterestre cu semnalmente care corespund perfect celor existente in studiile moderne despre UFO.

- In sudul Frantei exista picturi rupestre datand de acum 15.000 de ani, care infatiseaza discuri zburatoare de diferite tipuri.

- Popoare antice evoluate precum egiptenii, grecii si romanii notau cu meticulozitate toate evenimentele survenite, printre care semnalari ale unor astronave de obicei cu o forma sferica sau de disc, descrise precum niste coloane de foc, nori luminosi, sfere in flacari, care survolau si faceau manevre deasupra cetatilor antice. In scrierilor multor istorici faimosi ai Antichitatii exista semnalari de astfel de aparitii. .

- Intr-un text egiptean se mentioneaza o astronava tubulara scanteietoare, ca un sarpe de mari dimensiuni, care a aterizat de-a lungul versantului unui munte.

- Ramses II s-a servit in razboi de o arma care i-ar fi fost daruita de zeul Amon, cu care a exterminat mii de dusmani de unul singur si fara nicio protectie.

- In 329 i. Hr., armata lui Alexandru cel Mare a fost "atacata" de doua scuturi argintate zburatoare, care au surprins armata greaca in timp ce traversa fluviul Jaxartes, in India

- Homer vorbeste si el de care zburatoare.

- In timpul Imperiului Roman, OZN-urile au fost vazute adeseori in vazduh, dar si aterizand si decoland, fiind clasificate in principal ca scuturi de foc, torte fumegand, globuri aurii.

- Istoricul latin Titus Livius, in a sa "Storia di Roma", prezinta marturii ale unor obiecte in forma de scuturi circulare care zburau pe cer si care ar fi fost vazute deasupra multor orase ale Imperiului. El adauga ca al doilea rege al Romei, Numa Pompilio, a fost martor al caderii din cer al unuia dintre aceste "scuturi zburatoare", si ca l-a inclus printre obiectele de cult ale practicilor religioase pe care le propovaduia.

- Cronicarul Carcopino povesteste ca luna iulie dupa asasinarea lui Cezar, vreme de 7 zile la rand, inainte de apusul soarelui, deasupra Romei s-a putut vedea un OZN luminos care se deplasa catre nord.

- Semnalari similare exista in operele lui Plutarh, Valerio Massimo, Seneca, Eschil, si altii.

- In tratatul sau de Stiinte ale Naturii, Seneca povesteste, cu lux de amanunte, despre inexplicabilele "barne luminoase" care apareau pe neasteptate in vazduhul oraselor antice. "Barnele" ramaneau nemiscate zile in sir, pentru a disparea apoi la fel de brusc, la fel cum aparusera.

- Manuscrisele de la Marea Moarta datand din secolul I i. Hr., vorbesc despre oameni sositi din cer pe Pamant si despre altii care au fost luati de pe Terra si dusi in cer.

- In vremurile lui Carol cel Mare sunt descrise evenimente de unde rezulta ca nave spatiale i-ar fi luat la bord pe unii locuitori pentru a le arata cum traieste poporul din ceruri

- In secolul IX, arhiepiscopul di Lyon primeste numeroase reclamatii de la enoriasi ca regiunea ar fi invadata de "marinari ceresti" care debarcau din nori si devastau pomii fructiferi, viile si campurile de cereale.

- In incunabilul Liber Chronicorum (Cronica de la Nuremberg) exista una dintre primele reprezentari grafice ale unui OZN in Europa. Autorul, Hartmann Schedel, descrie o sfera de foc, vazuta in 1034, sagetand vazduhul in linie dreapta de la sud catre est, si indreptandu-se apoi catre soare. Ilustratia care insoteste povestirea infatiseaza un corp in forma unui trabuc, inconjurat de flacari, care inainteaza pe un cer albastru, deasupra delurilor verzi.

- In timpul Dinastiei Sung, 960-1127 d.Hr., un invatat pe nume Shen Kuo povesteste intr-o opera de-a sa despre un obiect "stralucitor ca o perla", care se deplasa "ca si cum ar fi zburat" pe suprafata unui lac aflat in apropiere de Yangzhou. Potrivit lui Shen Kuo, misteriosul obiect a fost vazut foarte frecvent: de departe parea a fi de marimea unui pumn si emana "o lumina argintie care lumina imprejurimile pe o orie de circa 5 km". De asemenea, el precizeaza ca obiectul zburator parea uneori ca se mareste si se deschide in 2 emisfere; si ca aparitiile lui periodice s-ar fi produs vreme de circa 20 de ani.

- Incepand din 1300 incep sa fie reproduse in picturi "aparitii" OZN.

- In 1338, in Franta a fost vazut un enorm OZN sferic. Imaginea evenimentului este infatisata in cartea "Le Livre Des Bonnes Moeurs" de Jacques Legrand.

- In 1350 a fost pictata o scena a crucificarii deasupra altarului manastirii Visoki Decani din Kosovo. La dreapta si la stanga crucii se vad pe cer farfurii zburatoare, cu persoane care le piloteaza in interior.

- In 1492, Cristofor Columb vede cazand din cer o "ramura de foc". In jurnalele sale, el mentioneaza in mai multe ocazii aparitia unor insolite fenomene astronomice si trecerea unor dare de foc pe cer.


Renasterea si secolul XVII

- In 1600, Giordano Bruno a fost ars pe rug de Inchizitie pentru ca a indraznit sa afirme ca exista alte lumi locuite, in urma detectarii unor vehicule zburatoare pilotate de fiinte in mod vadit extraterestre.

- Si in picturile Renasterii apar diferite tipuri de OZN, integrate in buna parte in lucrarile cu subiect religios pentru ca se credea ca OZN erau manifestari divine.

http://www.descopera.ro/descopera-extraterestrii-dintre-noi/7712191-dovezi-ale-existentei-extraterestrilor-i

---------------------------------------------------------

EXTRATERESTRI ANTICI-1 DOVADA

Si toate seriile din "ancient Aliens.... Sunt destule dovezi....tocmai de acea ...guvernele  neaga existenta lor.... Dar tu  ca om cat de cat normal.....ca sa crezi ca esti singur in Univers :-o...atunci trebuie sa crezi ca Pamantul este plat...Soarele se invarte in jurul Pamantului....dar ce zic eu... Soarele...intreg Universul :evil:.....Este aceeasi tampenie sa crezi ca esti singur in Univers.....

fiulploii

#8
Citat din: angellla29 din  15 Decembrie 2011, 17:59:04
Si toate seriile din "ancient Aliens.... Sunt destule dovezi....tocmai de acea ...guvernele  neaga existenta lor.... Dar tu  ca om cat de cat normal.....ca sa crezi ca esti singur in Univers :-o...:evil:.....Este aceeasi tampenie sa crezi ca esti singur in Univers.....
Serios ?  :roll: Pe ce te bazezi cand faci aceste afirmatii ? Pe credinta , cumva?
Poate ca suntem singuri in acest univers  iar dovezile de mai sus sunt , unele urme ale civilizatiilor umane anterioare iar altele pot fi urme sau dovezi ale actualei sau de ce nu , ale urmatoarei civilizatii umane care practica calatoriile in timp sau poate calatoriile interdimensionale .
Poate ca , exista doar cate o civilizatie in fiecare Univers din fiecare dimensiune . Din punctul asta de vedere , suntem ..singuri , nu?

angellla29

#9
Citat din: fiulploii din  15 Decembrie 2011, 18:10:11
Serios ?  :roll: Pe ce te bazezi cand faci aceste afirmatii ? Pe credinta , cumva?
Poate ca suntem singuri in acest univers  iar dovezile de mai sus sunt , unele urme ale civilizatiilor umane anterioare iar altele pot fi urme sau dovezi ale actualei sau de ce nu , ale urmatoarei civilizatii umane care practica calatoriile in timp sau poate calatoriile interdimensionale .
Poate ca , exista doar cate o civilizatie in fiecare Univers din fiecare dimensiune . Din punctul asta de vedere , suntem ..singuri , nu?

Da...si atunci cum iti explici atata risipa de materie...pentru a crea planete, sori, galaxii??? Colega....scuze, dar esti putin naiv :-P De ce sa mai existe sistemul solar...si alte galaxii...ca sa ne plimbam noi....de  :evil: ce suntem?! Ah...poate crezi ca suntem singuri si in alte dimensiuni?! Cate o civilizatie/per dimensiune....Uite ca eu NU te cred.... :evil: Nu imi permit sa te cred....Ratiunea unui OM al secolului XXI....normal, si nu indoctrinat cu prostioare.....refuza sa creada asta....Ce imi faci?! :evil:

fiulploii

#10
 :lol:  Nimic  , fiecare merge pe drumul lui , de buna voie si nesilit de nimeni deci, fiecare e raspunzator pentru propriul lui destin .
Aici schimbam opinii si impartasim informatii iar a cataloga pe cineva tampit pentru ca nu corespunde anumitor criterii personale sau majoritare , mie personal imi pare ...necuviincios .
:star: :star: :star:

angellla29

Citat din: fiulploii din  15 Decembrie 2011, 18:23:51
:lol:  Nimic  , fiecare merge pe drumul lui , de buna voie si nesilit de nimeni deci, fiecare e raspunzator pentru propriul lui destin .
Aici schimbam opinii si impartasim informatii iar a cataloga pe cineva tampit pentru ca nu corespunde anumitor criterii personale sau majoritare , mie personal imi pare ...necuviincios .
:star: :star: :star:

Colega...daca te-ai simtit jignit...ti-am mai zis..scuze!!!! Doar ca...eu in prostia mea....nu cred acele afirmatii ale unor manipulatori....si aici nu e vorba de tine...sau alti colegi de pe forum....ci vorbim de acei manipulatori sinistri...care incearca sa ne prosteasca...in cel mai crunt stil posibil....Adevarat...fiecare cu parerea lui. :wink:

@Lex

nu stim ce s a intamplat cu civilizatile anterioare DAR avem destule dovezi ca am fost si suntem vizitati in continuare de e.t si avem o multime de cazuri care chiar nu au alta explicatie decat asta si e suficient sa incepem dupa anii 1400,1500 si vedem foarte bine cum explicau oamenii acelor vremuri aceste fenomene care pentru ei erau doar minuni sau miracole pe cer  :roll: :-)

Xanadron

#13
Citat din: angellla29 din  15 Decembrie 2011, 18:15:22
[...] Colega....scuze, dar esti putin naiv :-P [...]

:-D Umila mea parere ar... fi, .... draga colega angellla29....ca... naiv.....ar fi chiar...ultimul adjectiv pe care... l-as utiliza in..... a-l.... caracteriza....pe colegul... fiulploii... :-D

Serios acum: uneori simt si eu nevoia sa pun un asterisc (cu sau fara Obelix :lol:) pe linga unele postari, care sa semnalizeze cumva ca emit in secunda respectiva opinii ...hai sa le zic "hiper-nesigure" in sensul de "pur speculativ-ipotetice", incluzind un grad de subtilitate care le deformeaza involuntar poate fondul mesajului.
Ca si postarea mea de mai sus din topicul asta de altfel, unde citarea unui autor controversat nu ma face totusi in mod automat partizanul teoriei lui.

Asa-i deci si cu ET-ii :-) astia de fapt, care ar exista.... si nu prea, dupa unii.
In ce sens? Simplu: asa cum jocurile bursei de pe Wall Street nu exista cumva pentru bosimani sau papuasi, :mrgreen: la fel si ET-ii nu prea exista decit pentru extrem de putinii omuleti (membri de top ai NASA, DoD, U.S. Navy, Bilderberg, Bohemian Grove poate) care se bat pe burta cu ei, ET-ii, :martiansmile: si poate chiar se trag de sireturi (dac-or avea galosi totusi? :roll:)  :-D

Dar toate interactiunile astea e posibil sa se produca in alte dimensiuni si/sau linii temporale (timelines) - ba chiar sint marturii c-ar exista bariere fizice majore (de mediu inconjurator) care fac dificile contactele aici si-acum, in astea trei dimensiuni amarastene :lol: ale noastre - continind gaze, virusi, microbi si alti factori "criminali" pentru unele rase ET cu care... doar UNII paminteni au intrat deja in contact.

Mai pe scurt: multe exista deci, dar numai teoretic-abstract cumva pentru unii. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Uite ce cred eu. In acest univers in mod sigur (pentu mine) exista inteligenta sub diferite forme. Mai mult ca sigur exista si forme fizice dotate cu inteligenta. Sa ne gandim ca, inteligenta pentu a patrunde in diferite medii va trebui sa ia diferite forme adaptate mediului respectiv. Daca exista planete asemenea Pamantului este posibil sa existe si fiinte inteligente asemenea omului. Nu avem cunostinta de ele pentru ca, probabil, se afla la distanta foarte mare de noi asa cum intelegem noi distantele. Dar ei.....Daca sunt mult mai avansati ca noi, poate, au gasit o modalitate de scurtare a acestor spatii imense care ne despart. Sunt aproape sigur de asta. Nu suntem singuri, simt asta.

Doresc de asemenea sa fac o mica corectie la primul mesaj pe acest subiect scris de @Lex si sper sa nu se supere pe mine. O fac doar pt. o informare corecta a celor care stiu mai putine despre astronomie. @Lex spune acolo:
Citatam inventat un telescop pe nume Hubble si l am trimis in spatiu, mai precis in afara galaxiei si il punem sa faca poze iar primele au  fost spre galaxia noastra vazuta din afara
Sublinierea imi apartine si continutul ei este gresit.  Telescopul Hubble se invarte, orbiteaza, in jurul Pamantului nu in afara galaxiei. Am fi fost tari daca era asa. Imaginile cu galaxii spirale vazute din afara este a altor galaxii din univers sau simulari imaginare a galaxiei noastre Calea Lactee.

Adevarul este dincolo de noi