Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine ne conduce?/Ne conduce cineva?

Creat de @Lex, 03 Decembrie 2011, 16:53:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#135
Citat din: angellla29 din  07 Decembrie 2011, 01:07:53

Depinde de noi astia multi....sa nu ne mai invrajbim....caci toti suntem egali.....Pana nu vom intelege asta....NU VA FI PACE.....Si pana ce oamenii nu vor avea VOINTA PROPRIE....fara sa mai fie pastoriti.....nu ne trebuie lupi...pastori la oi.....Eu cred ca suntem destui de capabili sa nu mai gandim....in spiritul de turma....Aici e greseala....Si Lupii stiu asta....pe baza acestui concept ne domina....

Din pacate, draga angellla29:

1. Nu ne invrajbim asa din senin - sintem invrajbiti subtil. 8-)
2. NU sintem deloc egali. Si doar in unele drepturi fundamentale ar trebui sa fim egal tratati si de legi - afirmatie pe care o s-o dezvolt lunile urmatoare, in citeva zeci de postari. :lol: (mai simplist nu merge - un exemplu: votul unui analfabet grobian de pilda are absolut aceeasi "putere" ce cel al ex-cosmonautului Prunariu).
3. Oamenii AU vointza - mai ales in rele. :-D
4. Spiritul de turma/haita e OK, daca-l privim prin prisma solidaritatii anti-lupi. :fullmoon: (pe cale de disparitie in apatia asta ciudata, evident, in care sintem "cainosi" doar individual si de obicei cu cine nu trebuie).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: @biss din  05 Decembrie 2011, 17:51:16


      Calatorule, devii astfel VIZIBIL pentru cine chiar nu doresti si fata de care presupun ca intentionezi a te feri.

Pe de alta parte sunt cu adevarat aspecte in aceasta lume pe care NU trebuie sa le invoci atat de des, asa cum faci tu.

Lupta, daca exista e nevazuta, nerostita si manifestata cel mai indicat prin actiune personala adica fapte.

De aceea a spus CINEVA aceste cuvinte nepieritoare:

"Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi şi el nu are nimic în Mine;"

Ioan 14:30



Da biss...stiu. Inconstient m-am lansat pe panta aia abrupta a muntelui Cunoasterii, direct spre Prapastie, calare pe o "sanie cu zurgalai".
   
Nimeni nu e direct expus riscului in afara mea. Sint constient si singurul responsabil pentru nesabuinta mea.

     Dar El e Speranta mea. Niciodata nu m-a lasat.
          Cred in El.

andrei

   Dupa parerea mea Angella29 raspunsurile la intrebarile tale ar fi cam urmatoarele:
  1.Omul este un animal ciudat,care vrea tot timpul sa hotarasca ceva,indiferent ce.El isi doreste intruna sa conduca ceva sau pe cineva.Chiar si ultimul cretin de pe lumea asta, se crede superior unui alt cretin, la fel ca el si in situatia in care doi cretini ar ramane ultimii oameni de pe Pamant,unul va devenii seful celuilalt(sa-i zicem cretinul alfa) si va lua hotarari pentru amandoi.Ca urmare celalalt cretin,beta, va devenii dependent si se va dezobisnuii sa mai ia hotarari pentru el,obisnuindu-se sa fie condus tot timpul de celalalt.Omenirea in acest moment a ajuns in postura cretinului beta, care s-a dezobisnuit sa gandeasca pentru el si a ajuns dependenta de gandirea altora,adica a celor care si-au abrogat rolul cretinului alfa.Concluzia : in acest moment omenirea are nevoie de cineva care sa gandesca pentru ea si e normal ca acestia sa devina lideri pentru restul omenirii.
  2.Majoritatea oamenilor sunt chiar mai prosti decat s-ar crede.Sunt fericiti cu viata pe care sunt lasati sa o traiasca,fara sa-si puna prea multe intrebari.Vin seara acasa de la serviciul lor,unde au ascultat de seful lor,care la randul lui a ascultat de seful lui si asa mai departe.Asteapta sa treaca o luna pentru a primi cei cativa banuti pe care altii au hotarat ca trebuie sa-i primeasca si cu banutii astia isi duce existenta de zi cu zi,fara sa constientizeze ca munca pe care o depune de-a lungul vietii, asigura o existenta peste inchipuire, unora care nu au poate decat meritul de a se fi nascut sub o zodie mai norocoasa. :?Poate la asta se refera citatul acela cu ,,Fericiti cei saraci cu duhul"  :roll: :?
  Ca o paranteza logica...la cate intrebari si cate raspunsuri cautam, cred ca noi astia de pe Rufon, facem parte dintre cei nefericiti.  :-D  :lol:
  3.Da-mi voie sa ma indoiesc ca vom disparea ca specie...cel putin nu in doi ani,dar ceva sanse sunt..nu zic nu, poate intr-un viitor nu tocmai indepartat.Deocamdata cred ca mai este inca nevoie de ,,roboti" biologici.Foarte probabil vom ajunge cu totii, un soi de maimutoi tampiti,fara multa minte, fara constiinta,care vor executa ce li se va ordona sa execute,fericiti in prostia noastra. :-D
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

angellla29

#138
Citat din: Xanadron din  07 Decembrie 2011, 01:21:26
Din pacate, draga angellla29:

1. Nu ne invrajbim asa din senin - sintem invrajbiti subtil. 8-)
2. NU sintem deloc egali. Si doar in unele drepturi fundamentale ar trebui sa fim egal tratati si de legi - afirmatie pe care o s-o dezvolt lunile urmatoare, in citeva zeci de postari. :lol: (mai simplist nu merge - un exemplu: votul unui analfabet grobian de pilda are absolut aceeasi "putere" ce cel al ex-cosmonautului Prunariu).
3. Oamenii AU vointza - mai ales in rele. :-D
4. Spiritul de turma/haita e OK, daca-l privim prin prisma solidaritatii anti-lupi. :fullmoon: (pe cale de disparitie in apatia asta ciudata, evident, in care sintem "cainosi" doar individual si de obicei cu cine nu trebuie).

1) Tu ai mare dreptate....suntem invrajbiti subtil pentru ca proverbul predominant in aceasta lume este unul vechi de mii de ani: Divide et Impera!!!Asta vor ei....iar noi ca fraerii...."da sefu'...traiti!!!"Nu mai departe la noi....Suntem invrajbiti...romani contra unguri....romani contra tigani.....nu zic ca tiganii si ungurii sunt nevinovati.....nu zc ca noi suntem nevinovati, fiecare dintre noi avem propria noastra vina...dar la urma urmei ...suntem toti oameni.....

2) BA DA...suntem toti egali....cand ne-am nascut toti am venit pe lume...fara aur, palate, bani, si masini scumpe....am venit goi...si tot "goi"plecam...Nu luam nimic cu noi....doar regretele unei vieti amarate....Cel mai bogat om al planetei...Gaddafi....a "plecat' din aceasta lume cu un glont in cap...Steve Jobs...a fost ucis de o boala necrutatoare pe care toti banii din lume nu a putut sa o invinga....Toti suntem EGALI in fata lui Dumnezeu....asta e clar!!!! Ca suntem noi....marlani apoi in viata noastra si facem diferente asta e ...altceva...

3) Au Vointa proprie catre RAU....caci asta li se ofera...sa faca RAU, Razboaie, Crime, Hotie....Asta nu e vointa proprie....asta e vointa IMPUSA!!!! Ai putea spune si puterea exemplului....

4) FARA SPIRIT DE TURMA PROASTA SI NESTIUTOARE!!!! Omul ttrebuie sa fie sigur de ceea ce face....E un vechi proverb: Capul face....capul trage" Eu...sincer nu as vrea sa ma mai iau dupa unii care invrajbesc oameni,,,creeaza revolutii de "catifea" care sa le  aduca tot lor puterea!!!! S-a mai intamplat recent in '89 cand a fost ucis un Dictator....si au venit 50 de Dictatori si Hoti si  LASI....dupa....Daca va exista o revolutie...aceea sa fie curata....a oamenilor,,,,prin vointa proprie....nu teleghidati....de Lupi :fullmoon:


Xanadron

#139
OK, absolut de acord ca fara "SPIRIT DE TURMA PROASTA SI NESTIUTOARE!!!!" - cind ma refeream la "spirit de turma" ma gindeam de fapt nu la oile submisive, ci hai sa zicem macar la... cirezile de bivoli salbatici, care ati vazut poate ce fortza reprezinta in fata leilor. :wink:

In orice caz, spiritul de solidaritate ramine clar cel mai de temut pentru "lupii" actuali, care-l demonteaza de obicei "de la virf" - fiindca asa-zisul sistem democratic e dotat "din fabricatie" cu un set de legi perverse, :evil: capabile sa inabuse din fasha orice miscare evolutiv-rebela inteligent organizata (aici iarasi ar fi necesare trimiteri la topicurile "Ucideti sistemul" sau "Liga ultimilor romani")... :roll:

Evolutia individuala, "dinlauntru", a fiecaruia din membrii "turmei" continui sa cred insa ca-i o o conditie absolut necesara inainte de orice alt gen de "coagulare anti-Sistem". :star:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#140
Citat din: Nicipreaprea din  06 Decembrie 2011, 22:09:33
Energia libera nu ar face decat sa destructureze sistemul. Orasele s-ar depopula, controlul omenirii s-ar face mult mai dificil. Si "liderii" ar crapa de la atata indiferenta la adresa lor. Energia libera e un atac indubitabil asupra sistemului.
Ceea ce spui tu are o logica, zic eu, corecta. Energia libera si in cantitati inimaginabile, pentru a fi folosita intr-un scop constructiv, implica un anumit grad de responsabilitate, grad fata de care omenirea, prin ceea ce demonstreaza ca face de ceva vreme incoace, este departe de a-l fi atins. Problema nu ar fi ca ar rupe doar planeta in doua folosind gresit aceste forte, ci ar rupe echilibrul acestei parti de univers. Si nu vom fi lasati sub nici un chip sa avem acces la ea....oricat ne-am da cu fundul de pamant tanjind dupa energia libera, fara sa facem dovada practica ca suntem capabili sa o si folosim cum trebuie. Pana atunci....avem destule de facut..

Citat din: Nicipreaprea din  07 Decembrie 2011, 00:49:21
Sistemul actual duduie de realizari, asa este gandit sa functioneze, scopul e sa invrajbeasca. Stanga cu dreapta, estul cu vestul, saracul cu bogatul, prostul cu desteptul, in definitiv toate polarizarile astea au acelasi centru de comanda. Un sistem gandit ca un ceas elvetian, cu rezerve flamande de rotite care abia asteapta sa inlocuiasca pe cele care nu mai vor sa miste sandramaua.
Eu il vad pe un sistem perfect de evolutie pentru categoria "tampiti". Aici au ocazia sa fie implicati direct in multe prostii si sa aiba "material" pentru momentele de bilant care inevitabil vin pentru fiecare in parte. Nu conteaza prea mult in cat timp (vieti, sute de ani, mii de ani etc) se intampla aceste experiente, dupa judecata oameneasca. Conteaza ca si cel mai negru spirit are un front de experimentare prin care se autodescopera, are ocazia sa se sature de nivelul "tampit" si sa decida sa fie altceva mai sus. Chiar daca ramane in bucla de multe ori prin "convingerile" care le are la un moment dat, este timp pentru el. Lumea asta e creeata pentru asa ceva... Si daca nu va mai fi asta, va fi alta pe alta planeta si in alt univers.  :martiansmile:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

Citat din: mr din  07 Decembrie 2011, 12:25:17
[...]Nu conteaza prea mult in cat timp (vieti, sute de ani, mii de ani etc) se intampla aceste experiente, dupa judecata oameneasca. Conteaza ca si cel mai negru spirit are un front de experimentare prin care se autodescopera, are ocazia sa se sature de nivelul "tampit" si sa decida sa fie altceva mai sus. Chiar daca ramane in bucla de multe ori prin "convingerile" care le are la un moment dat, este timp pentru el. Lumea asta e creeata pentru asa ceva... Si daca nu va mai fi asta, va fi alta pe alta planeta si in alt univers.  :martiansmile:

Absolut corect - in spiritul afirmatiei pentru care Giordano Bruno a fost de fapt "pirpolit" pe rug -  de catre aceleasi fortze in principiu care l-au asasinat si pe I. P. Culianu. :x

"Pina si Satana  :evil: se va mantui cindva" - teza ce n-ar trebui totusi sa ne pasivizeze, in asteptarea unor solutii venite "se Sus"... :-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

CitatEnergia libera si in cantitati inimaginabile, pentru a fi folosita intr-un scop constructiv, implica un anumit grad de responsabilitate, grad fata de care omenirea, prin ceea ce demonstreaza ca face de ceva vreme incoace, este departe de a-l fi atins. Problema nu ar fi ca ar rupe doar planeta in doua folosind gresit aceste forte, ci ar rupe echilibrul acestei parti de univers. Si nu vom fi lasati sub nici un chip sa avem acces la ea....oricat ne-am da cu fundul de pamant tanjind dupa energia libera, fara sa facem dovada practica ca suntem capabili sa o si folosim cum trebuie.

Adica aia de facura bomba atomica si nu lasa "energia libera" la indemana noastra, marind astfel pretul petrolului, generand crize si conflicte internationale sunt ... plini de responsabilitate, in timp ce noi ailalti suntem "tampitii" care cautam sa ajungem la fructul oprit al "energiei libere"  :evil:

Uite ca am aflat cat de geniali si responsabili sunt generatorii de conflict si parafrazandul pe Xanadon ... cat bine au facut "responsabilii" astia umanitatiii prajindu-l pe Bruno pe rug. :evil: :martiansad:
Hai sa le marim "gradul de responsabilitate" propunandu-le sa ucida toate femeile - ca doar ele sunt responsabile de suprapopulare, nu-i asa ? Sau sa castram toti barbatii ... ca sa nu se mai nasca "tampiti" .
Creearea unor probleme inutile, a unor fobii apocaliptice ...pe care apoi tot ei sa vina sa le rezolve "genial" este singura metoda prin care oculta si-a ascuns inutilitatea/nocivitatea de-a lungul istoriei .
Acum lumea incepe sa vada dincolo de cortina falsei lor utilitati si asta deranjaza de fapt - ca sunt ridiculizati si ca pierd controlul.

Nicipreaprea

Citat din: mr din  07 Decembrie 2011, 12:25:17

Eu il vad pe un sistem perfect de evolutie pentru categoria "tampiti".


In umila mea parere, nu e un sistem de evolutie pentru tampiti. Tampitii sunt pe post de simple baterii care alimenteaza sistemul. Evolutia lor, daca exista asa ceva, e blocata in sistemul pe care il sustin.
Sistemul este cel care evolueaza transformandu-i pe cei "tampiti" in "mai tampiti".
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

cassius

Cine ne conduce?/Ne conduce cineva?

Tot ceea ce s-a scris in topic e foarte interesant, indiferent daca impartasesc sau nu aceleasi posibilitati/credinte, etc. Fara a  omite transcriptul emisiunii lui Tuca.... absolut interesant si poate foarte apropiat de adevarul care il cred si eu.

Dar cred ca ne invartim in jurul cozii ...... omitem esenta. Mi-ar place sa citesc si mai clar, chiar ma declar interesat de ceea ce ar putea spune Xanadron, mr, Nox, alx, padme, Siberia, angella, (scuze daca omit si alti membri activi ai formului) toti ...

Pt cei care cred ca exista o conducere monocefala globala NOMINAL baiguiti/suspectati anumite personaje, persoane (despre alte rase am citit deja) ?
Sau nu exista nici macar suspecti in topicul asta ??


alx

Citat din: cassius din  07 Decembrie 2011, 14:16:15
Cine ne conduce?/Ne conduce cineva?

Dar cred ca ne invartim in jurul cozii ...... omitem esenta. Mi-ar place sa citesc si mai clar, chiar ma declar interesat de ceea ce ar putea spune Xanadron, mr, Nox, alx, padme, Siberia, angella, (scuze daca omit si alti membri activi ai formului) toti ...

Pt cei care cred ca exista o conducere monocefala globala NOMINAL baiguiti/suspectati anumite personaje, persoane (despre alte rase am citit deja) ?
Sau nu exista nici macar suspecti in topicul asta ??

ba da,exista suspecti pe topicul asta,iar tu esti unul dintre ei!  de fapt,tu esti PRIMUL suspect!    si nu cred ca mai trebuie sa-ti explic de ce...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

cassius

Citatba da,exista suspecti pe topicul asta,iar tu esti unul dintre ei!  de fapt,tu esti PRIMUL suspect!    si nu cred ca mai trebuie sa-ti explic de ce...

Nu inteleg conotatia pe care vrei sa o dai si nici polemica nu imi doresc sa provoc.
Eu am propus ceva, daca e deranjant .... atunci primeste scuzele mele sincere.

Iar ca sa continui in monologul meu, devenit probabil ridicol la acest moment, o sa il continui cu acelasi risc si numesc in umila mea cunoastere o parte din ce suspectez eu: Rothschild, Oppenheimer, Windsor - descendenti

mr

#147
Citat din: Ganditorul din  07 Decembrie 2011, 13:31:57
Adica aia de facura bomba atomica si nu lasa "energia libera" la indemana noastra, marind astfel pretul petrolului, generand crize si conflicte internationale sunt ... plini de responsabilitate, in timp ce noi ailalti suntem "tampitii" care cautam sa ajungem la fructul oprit al "energiei libere"  :evil:
......
Acum lumea incepe sa vada dincolo de cortina falsei lor utilitati si asta deranjaza de fapt - ca sunt ridiculizati si ca pierd controlul.
Lumea, in ansamblul ei, este prea egoista sa vada si din alta perspectiva aceasta problema. "Tampenia" (ca tot a adus Urban acest termen in fata) se manifesta sub toate formele care ne guverneaza viata. Responsabilitatea nu inseamna numai modul cum s-ar gestiona energia libera, ci implica tot ce tine de modul in care ne traim viata.
Cand ma refer la energia libera, ma gandesc la energia naturala care ne inconjoara si care nu se elibereaza printr-o combustie, printr-o explozie sau distrugere a ceva, ca sa rezulte altceva. Bomba nucleara face parte din categoria distructiva, printr-o provocare intentionata a reactiei atomice in lant, care in mod natural nu cred ca s-ar produce.

Aia care facura bomba atomica intretin piramida controlului. Mecanismele de control asupra maselor implica creearea dependentelor de anumite lucruri necesare zilnic, de la mancare la curentul electric. Dependenta si modalitatile "greoaie"de intretinere a acesteia, provoaca "tampenia". Energia libera, in acest iures de vibratie joasa al maselor, ar genera haos si  distrugere, pentru ca indivizii "tampi" nu ar sti ce sa faca cu ea, ba chiar unii mai rasariti si mai orgoliosi ar folosi-o negativ. Si cred ca energia libera opereaza si pe alte planuri decat cel fizic iar potentialul sau ar fi incomparabil cu cel al energiei nucleare. Dezechilibrul major l-ar provoca in nevazut...

Marea minciuna este ca noi nu suntem condusi de piramida controlului, prin exponentii sai umani/ET de marca, ci ni se spune ca de vina este sistemul piramidal al cunoasterii (cel natural, cu exponentii sai). Aceasta suprapunere si identificare marsava se intretine prin manipulare, masele ajungand sa denigreze aproape tot ce este antic si sacru. Efect maxim!

Pe roata ciclica, pare a fi prevazut acest scenariu totusi...

Citat din: Nicipreaprea din  07 Decembrie 2011, 13:46:17
In umila mea parere, nu e un sistem de evolutie pentru tampiti. Tampitii sunt pe post de simple baterii care alimenteaza sistemul. Evolutia lor, daca exista asa ceva, e blocata in sistemul pe care il sustin.
Sistemul este cel care evolueaza transformandu-i pe cei "tampiti" in "mai tampiti".

Pai a devenit mai evident in perioada de timp in care ne aflam ca noi suntem ca niste baterii pentru unii care capteaza energia negativa generata de lipsurile noastre. Si ma gandesc aici, ca exemplu, la efectele negative ale asa zisei crize economice in modul de a gandi si a actiona al oamenilor. Cata energie negativa au emanat...parca la comanda. Da, aici poate fi vorba de interesul si transformarea "tampitilor" in si "mai tampiti".

Dar sistemul piramidal de control nu a existat dintotdeauna. El a aparut ciclic, in anumite perioade de timp prielnice, asa cum am mai spus...ca o anomalie. Si aceasta ciclicitate cred ca a fost prevazuta, daca ma gandesc numai la textele vedice, intarind ideea necesitatii starii de "tamp", pentru evolutia unei categorii de spirite incarnate.

Cultele care au ca tema principala apoteoza, de la dinastiile egiptene, "minunile" lui Isus, pana la isihasmul contemporan (si multe altele) sunt indicii ca se poate depasi conditia de sclav. Atata vreme cat exista aceste "iesiri" din sistem, nu putem spune ca lumea este  in totalitate damnata. Poate modul nostru de a privi lucrurile are ceva lacune... Suntem dispusi sa ni le asumam pentru a vedea "how deep the rabbit-hole goes" in detrimentul confortului (atat cat este) acestei lumi?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

angellla29

#148
Dragi colegi.....de fapt stiti cine ne conduce? Nu Oculta.....nici Guvernul....ci ZEUL BAN!!!!!! Daca acest ZEU....va fi sacrificat...vom discuta altfel...De fapt nici banul....ci lacomia si ignoranta.....Pentru ca suntem asa de adormiti incat nu ne dam seama ca singuri ne dam "foc la valiza'.....Daca aveam un pic de constiinta si de vointa libera....spuneam STOP mizeriilor de animale....nu merita numiti oameni...... care profita de pe urma naivitatii si orbirii.... oamenilor de rand.....Cine ne conduce...si ne intuneca mintile???? Banii si FRICA!!!!! Cam atat am avut de spus .....dragi colegi in acest thread....Nu e de vina Guvernul....fortele oculte....ci  NOI....ca suntem atat de dobitoci....incat inghitim toate mizeriile lor.....si culmea sa ii lasam sa se........in capul nostru si ii lasam sa ne ia si ultima haina de pe noi...si noi  tacem!!!!! FRICA si BANUL....astea conduc lumea....nu OAMENII....cum ar fi normal....

Tayka

#149
Nu prea înţeleg eu pentru ce ar trebuii să ne temem dacă s-ar descoperii vreun generator de energie liberă, :? pentru că va desfiinţa consumul carbururanţilor fosili producători de co2?  :-( s-au ar spulbera industria petrolieră?nici pe departe-chiar marile corporaţii petroliere sponzorizează cercetările în domeniul energiilor neconvenţionale.Atunci când s-a descoperit tranzistorul,toată industria tuburilor(lămpilor)electronice s-a desfiinţat,şi nimeni nu sa supărat.La fel şi cu reţelele tv. prin satelit,s-au cablu care aproape au desfiinţat televiziunea terestră,telefonia celulară,internetul,etc,etc.Cine s-ar supăra pe cel care va descoperii un sistem de captare de energie din marele câmp magnetic terestru,s-au reconversia energiei telurice,o reacţie între cristale cu generare de energie,acumulatorul de gravitoni  :lol: etc,etc.Marile corporaţii petroliere sânt pregătite, 8-)  vor cumpăra drepturile şi vor produce chiar ele noua energie, :lol:şi fiţi siguri că nimeni nu se va supăra pe nimeni.. :-D
Se fac cercetări foarte importante în domeniu,există şi unele realizări,problema cea mare este însă randamentul.Lămpile artizanale care se aprind seara în grădină captează,stochează,şi transformă lumina solară.Acuma nu prea înţeleg eu ce îşi închipuiesc unii dintre noi prin noţiunea de energie liberă,pentru că dacă cineva îşi închipuie un clondir fermecat care ne va da veşnic şi cu carul curent electric,suficient pentru tot blocul,toată strada,sau tot oraşul,acela este desigur naiv. :x,eu cred că şi denumirea de energie liberă este cam..abstractă,şi dacă ar fi modificată un pic în energie ieftinăde exemplu ar fi cu mult mai ..realistă. :-D
E CAM GREU DE OCOLIT MAREA LEGE A FIZICII;,,..nimic nu se prea... câştigă.. ci doar se transformă.''... :?
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).