Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

proiectul kia:play sau stop?

Creat de Sedentar Astral, 16 Noiembrie 2011, 13:37:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

doriti ca proiectul kia sa continue?

DA
2 (66.7%)
NU
1 (33.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 3

Votare închisă: 26 Noiembrie 2011, 13:37:19

Sedentar Astral

rezultatele sondajului vor putea fi vazute NUMAI dupa expirarea acestuia,ca sa nu existe influente de moment.
Acolo unde ziua cu noaptea se-mbinã,
Mã gãsiți pe mine...
Sunt Sedentar Astral,
ȘI ÎMI CONVINE !

angellla29


Casiopeea

Citat din: angellla29 din  16 Noiembrie 2011, 13:55:57
Eu doresc sa continue!!!!!

Eu as dori sa o ia de la capat. Fara intreruperi! :roll:

Sedentar Astral

Citat din: Casiopeea din  16 Noiembrie 2011, 13:57:31
Eu as dori sa o ia de la capat. Fara intreruperi! :roll:
si eu doresc acelasi lucru...dar PE ALT FORUM! unul dedicat SF-ului !
Acolo unde ziua cu noaptea se-mbinã,
Mã gãsiți pe mine...
Sunt Sedentar Astral,
ȘI ÎMI CONVINE !

angellla29

Citat din: Casiopeea din  16 Noiembrie 2011, 13:57:31
Eu as dori sa o ia de la capat. Fara intreruperi! :roll:

Da ar fii buna ideea ...sa dam reset...si sa o luam de la inceput!!! Si...fara intreruperi de data asta.....

StarDust

Eu prefer SF-ul, dar SF de calitate, de ce nu? Mai ales ca poate fi in directa legatura cu tematica forumului! Sau va plac mai mult topicuri de gen "Iubirea"?

Sa nu uit... asta e doar punctul meu de vedere...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

#6
Citat din: Sedentar Astral din  16 Noiembrie 2011, 13:58:53
si eu doresc acelasi lucru...dar PE ALT FORUM! unul dedicat SF-ului !
Esti amabil @Sedentar Astral sa faci o distinctie clara intre SF-ul pe care l-ai pomenit mai sus si SF-ul predominant pe acest forum din diversele postari de OZN-uri , miraje , cum arata ET , chiar si topicul lui TVM ca sa nu mai amintesc de dezbaterile filosofice din Intoarcerea la Principiu si altele .
Atat timp cat nu exista Dezvaluirea , tot subiectul OZN este un SF , mai bun sau mai putin bun , functie de multe .
Corect ?  :lol:

Evident , plictisitoarea mentiune ''parerea mea'' 

Sedentar Astral

#7
Citat din: StarDust din  16 Noiembrie 2011, 14:08:31
Eu prefer SF-ul, dar SF de calitate, de ce nu? Mai ales ca poate fi in directa legatura cu tematica forumului! Sau va plac mai mult topicuri de gen "Iubirea"?
asa...si?   ai avut cumva senzatia ca asta ar avea ceva calitate? eu nu am vazut decat brambureala,nehotarare si reguli modificate ori de cate ori cineva avea chef sa faca asta.
dupa PAREREA MEA acest scenariu a fost un esec inca din faza de proiect,si va continua sa ramana asa atata timp cat fiecare face ce vrea,ca scenariul "permite"...
     in fond vorbim despre un joc,iar jocurile au reguli foarte stricte,ca sa aiba succes...
asa ca daca doriti ca jocul sa aiba succes,stabiliti CU EXACTITATE conditiile jocului,adica ce,care,cand,unde si cum...
   si pentru a avea Si o recunoastere a meritelor,postati va rog frumos jocul pe un forum al pasionatilor de SF,oameni care vor stii sa aprecieze corect valoarea acestei simulari.

PS   nu imi place deloc ce se intampla cu rufonul acum...il citesc de multa vreme,fara sa fi fost membru,si pot certifica ca INAINTE ERA MUUUUUUUUUUULT MAI BINE!
PS2   daca as fi moderator,"iubirea" ar ateriza de urgenta...ghici unde? :evil:
Acolo unde ziua cu noaptea se-mbinã,
Mã gãsiți pe mine...
Sunt Sedentar Astral,
ȘI ÎMI CONVINE !

Sedentar Astral

Citat din: fiulploii din  16 Noiembrie 2011, 14:14:41
Esti amabil @Sedentar Astral sa faci o distinctie clara intre SF-ul pe care l-ai pomenit mai sus si SF-ul predominant pe acest forum din diversele postari de OZN-uri , miraje , cum arata ET , chiar si topicul lui TVM ca sa nu mai amintesc de dezbaterile filosofice din Intoarcerea la Principiu si altele .
Atat timp cat nu exista Dezvaluirea , tot subiectul OZN este un SF , mai bun sau mai putin bun , functie de multe .
Corect ?  :lol:

Evident , plictisitoarea mentiune ''parerea mea''

mda...fiecare duce cat poate...parerea mea...
Insa in mod sigur sa afirmi ca tot ceea ce tine de subiectul OZN este SF mi se pare o aberatie.Asta daca afirmatia nu vine din partea cuiva care crede ca OZN inseamna cateva filme vazute pe youtube...
Pentru ca daca ai pune nitel manuta pe ceva scris pe hartie,si te-ai documenta,ai observa,cu surprindere probabil,ca putem discuta de orice altceva decat de SF in cazul OZN-urilor.Sigur,exista si domeniile conexe,care pot parea mai mult sau mai putin sefiste,dar tot nu sunt SF-uri...
nu mai vorbesc ca daca ai rasfoi subiecte de pe forumul asta de acum 4-5-6 ani,din vremurile cand nu conta cantitatea postarilor,ai gasi suficiente dovezi care contrazic ideea ta vizavi de tot fenomenul OZN...

dar,pana la urma,si asta e doar o parere... A MEA!
Acolo unde ziua cu noaptea se-mbinã,
Mã gãsiți pe mine...
Sunt Sedentar Astral,
ȘI ÎMI CONVINE !

abyss

Ce ma intereseaza pe mine ori pe altcineva chiar nu ar trebui in final sa preocupe pe nimeni. Gasesc ceva interesant -e ok, daca nu, nu ma bag. Incerc sa initiez o discutie eventual si daca nu-i nimeni interesat e iar ok...pt ca ma apuc si vorbesc singur.
Lasati lumea in pace sa se dezvolte cum simte nevoia. Cine se opune ajunge sa distruga in final. Mai greu e sa faci ceva in mod creativ... spre deosebire de a astepta de la altii sa-ti ofere cu tandretze pe buza mintzii biberonul cu informatii.

Ce-i drept e faptul ca pe topicul KIA e o mare brambureala. Dar asta reflecta ceva totusi si acest aspect ar trebui sa-i preocupe pe toti.

StarDust

#10
Citat din: Sedentar Astral din  16 Noiembrie 2011, 14:18:52
asa...si?   ai avut cumva senzatia ca asta ar avea ceva calitate? eu nu am vazut decat brambureala,nehotarare si reguli modificate ori de cate ori cineva avea chef sa faca asta.
dupa PAREREA MEA acest scenariu a fost un esec inca din faza de proiect,si va continua sa ramana asa atata timp cat fiecare face ce vrea,ca scenariul "permite"...
     in fond vorbim despre un joc,iar jocurile au reguli foarte stricte,ca sa aiba succes...
asa ca daca doriti ca jocul sa aiba succes,stabiliti CU EXACTITATE conditiile jocului,adica ce,care,cand,unde si cum...
   si pentru a avea Si o recunoastere a meritelor,postati va rog frumos jocul pe un forum al pasionatilor de SF,oameni care vor stii sa aprecieze corect valoarea acestei simulari.

PS   nu imi place deloc ce se intampla cu rufonul acum...il citesc de multa vreme,fara sa fi fost membru,si pot certifica ca INAINTE ERA MUUUUUUUUUUULT MAI BINE!
PS2   daca as fi moderator,"iubirea" ar ateriza de urgenta...ghici unde? :evil:


Da, e brambureala pentru ca din start nu s-au respectat regulile. Asta spune multe, dar mai mult nu comentez.

L.E.
@biss, vad ca scriam simultan cam acelasi lucru...  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

#11
Citat din: Sedentar Astral din  16 Noiembrie 2011, 14:18:52
..eu nu am vazut decat brambureala,nehotarare si reguli modificate ori de cate ori cineva avea chef sa faca asta.
Corect  :lol: asta se intampla daca nu exista sefi recunoscuti , asta se intampla pentru ca oricat am proclama noi, ducem cu noi un anumit balast de conceptii la care nu putem renunta nici in ruptul capului  :-)
Citat din: Sedentar Astral din  16 Noiembrie 2011, 14:18:52

dupa PAREREA MEA acest scenariu a fost un esec inca din faza de proiect,si va continua sa ramana asa atata timp cat fiecare face ce vrea,ca scenariul "permite"...
     in fond vorbim despre un joc,iar jocurile au reguli foarte stricte,ca sa aiba succes...
asa ca daca doriti ca jocul sa aiba succes,stabiliti CU EXACTITATE conditiile jocului,adica ce,care,cand,unde si cum...
   si pentru a aveas i o recunoastere a meritelor,postati va rog frumos jocul pe un forum al pasionatilor de SF,oameni care vor stii sa aprecieze corect valoarea acestei simulari.
Regulile asa cum le-am inteles eu :
- mai avem 7 zile de a demonstra un minim de cooperare
- trebuie sa ne intelegem cumva altfel ne-a luat Gaia pe toti - vorba stramoseasca celebra  :lol:
- obiectivul unu : supravietuirea
Propun  singura varianta posibila - normal, dupa parerea mea  :wink: : despartirea in grupuri sau solo .
Eu prefer la momentul asta varianta '' de unul singur'' .
Citat din: Sedentar Astral din  16 Noiembrie 2011, 14:18:52
PS   nu imi place deloc ce se intampla cu rufonul acum...il citesc de multa vreme,fara sa fi fost membru,si pot certifica ca INAINTE ERA MUUUUUUUUUUULT MAI BINE!
PS2   daca as fi moderator,"iubirea" ar ateriza de urgenta...ghici unde? :evil:
Vremurile se schimba inevitabil si cine nu tine pasul , asta e pentru ca un celebru filozof contemporan a zis :
''Ce este , este ; ce nu este , nu este . Asta este ! ''
:-)       :-)          :-) 

Sedentar Astral

Citat din: @biss din  16 Noiembrie 2011, 14:29:54
Ce ma intereseaza pe mine ori pe altcineva chiar nu ar trebui in final sa preocupe pe nimeni. Gasesc ceva interesant -e ok, daca nu, nu ma bag. Incerc sa initiez o discutie eventual si daca nu-i nimeni interesat e iar ok...pt ca ma apuc si vorbesc singur.
Lasati lumea in pace sa se dezvolte cum simte nevoia. Cine se opune ajunge sa distruga in final. Mai greu e sa faci ceva in mod creativ... spre deosebire de a astepta de la altii sa-ti ofere cu tandretze pe buza mintzii biberonul cu informatii.
imi pare rau sa-ti spun,dar enuntul de mai sus este ilustrarea perfecta a democratiei prost intelese,pe care o traim de 20 si ceva de ani.Adica daca nu ma afecteaza direct,nu ma intereseaza,nu?
vezi,asta e problema mare aici,pe forumul asta...ca fiecare este interesat doar sa fie el lasat in pace.din pacate,asa cum am spus mai sus,in acest moment acest forum este guvernat de niste reguli idioate,care permit oricui sa-si faca de cap cum vrea,fara a exista un "barometru"...
si daca tu ca si moderator ai aceasta opinie,ce sa mai astept de la ceilalti,fiecare cu interesul lui propriu si personal(sau de grup,ma rog).

Citat din: @biss din  16 Noiembrie 2011, 14:29:54
Ce-i drept e faptul ca pe topicul KIA e o mare brambureala. Dar asta reflecta ceva totusi si acest aspect ar trebui sa-i preocupe pe toti.
da,reflecta faptul ca testul a esuat!  si pe mine ma lasa rece aspectul asta,crede-ma!

Citat din: fiulploii din  16 Noiembrie 2011, 14:37:44
.Vremurile se schimba inevitabil si cine nu tine pasul , asta e pentru ca un celebru filozof contemporan a zis :
''Ce este , este ; ce nu este , nu este . Asta este ! ''
prietene,daca schimbarea e in bine,sunt perfect de acord cu ea.din pacate,schimbarea rufon s-a produs inspre FOARTE RAU,cu o cadere foarte mare a calitatii posturilor si subiectelor...
Acolo unde ziua cu noaptea se-mbinã,
Mã gãsiți pe mine...
Sunt Sedentar Astral,
ȘI ÎMI CONVINE !

fiulploii

Citat din: Sedentar Astral din  16 Noiembrie 2011, 14:42:59
...
prietene,daca schimbarea e in bine,sunt perfect de acord cu ea.din pacate,schimbarea rufon s-a produs inspre FOARTE RAU,cu o cadere foarte mare a calitatii posturilor si subiectelor...
Sunt de acord cu tine insa daca bine observi , asta se intampla in toate . :|
Cum procedezi ca sa nu te afecteze in mod practic ? Nu numai aici pe forum . Alta solutie decat cea zisa de @biss sau StarDust sau horia2008 .

abyss

Citat din: Sedentar Astral din  16 Noiembrie 2011, 14:42:59
imi pare rau sa-ti spun,dar enuntul de mai sus este ilustrarea perfecta a democratiei prost intelese,pe care o traim de 20 si ceva de ani.Adica daca nu ma afecteaza direct,nu ma intereseaza,nu?
vezi,asta e problema mare aici,pe forumul asta...ca fiecare este interesat doar sa fie el lasat in pace.din pacate,asa cum am spus mai sus,in acest moment acest forum este guvernat de niste reguli idioate,care permit oricui sa-si faca de cap cum vrea,fara a exista un "barometru"...
si daca tu ca si moderator ai aceasta opinie,ce sa mai astept de la ceilalti,fiecare cu interesul lui propriu si personal(sau de grup,ma rog).
da,reflecta faptul ca testul a esuat!  si pe mine ma lasa rece aspectul asta,crede-ma!
prietene,daca schimbarea e in bine,sunt perfect de acord cu ea.din pacate,schimbarea rufon s-a produs inspre FOARTE RAU,cu o cadere foarte mare a calitatii posturilor si subiectelor...
Si cu ce te afecteaza topicul KIA? Te tine cineva cu forta spre lecturarea lui?
Nici pe mine nu ma intereseaza prea mult, e un subiect de libera cugetare care are niste reguli ce nu-mi plac si cu asta basta. Nu m-am bagat acolo decat atunci cand nu aveam ce face si-i priveam pe colegi ce fac si ce mai spun.
Scoate tu te rog pe o postare la alta sectiune spre dezbatere acele reguli care nu-ti plac si facem un mic parlament acolo. Vedem cine voteaza ori ba.
Daca majoritatea totusi voteaza intr-un sens opus viziunilor tale ce te faci cu acest gen de libertate-democratie?