Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"Ingeri inaripati" vazuti si filmati de pe SOYUZ 7

Creat de calator astral, 26 Octombrie 2011, 08:44:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

Colega Aliosa, eu nu am nici o indoiala ca tu nu  te inchini la moaste...cred ca nimeni de pe acest forum nu o face....Aici este un forum al oamenilor cu mintea deschisa...Open Mind...cum ar zice englezii....si nici la icoane...Dar asta e religia ortodoxa...si noi apartinem de ea...cel putin ca religie oficiala a Romaniei...Cel putin asa s-a declarat la Marele Recensamant din 2011....Repet am toata stima pentru tine si Calatorul...Fiecare  e liber sa aiba propria sa parere...iar ceilalti sa i-o respecte...Asa zicem noi ca e ...civilizat in secolul XXI....

Ganditorul

Nu cred ca cineva de aici a pus la indoialaa CREDINTA.
Fiecare, la randul nostru, avem credinta noastra - si pentru ca e a noastra nu ar trebui sa o afisam pe toate gardurile, facand propagandism dogmatic  spunand - biblia/coranul/ortodoxismul/budismul/stiinta ... a spus...
Corect ar fi sa spunem - pentru a nu-i deranja pe ceilalti si pentru a avea o discutie constructiva - EU CRED CA...
Iar credinta noastra, oricare ar fi ea, sa ramana discreta, sfanta, in spatele acestor cuvinte - EU CRED CA...
E o asumare corecta, curajoasa a conceptelor noastre, a ceea ce probabil am inteles din educatia si experienta de viata avuta pana la un moment dat.
Si ce e cel mai important - discutand asa putem avea o conversatie dupa toate regulile artei si cu un  crestin, si cu un musulman, si cu un mozaican, si cu un budist, si cu un zamolxian, si cu un liber cugetator - tocmai pentru ca acea scanteie minunata ce se numeste CREDINTA ramane tainica, nestiuta, discreta si neafisata ca o carpa pe gard.

@Lex

#47
aliosa,vorbim aici de 2 tipuri de E.T.sau fiinte de pe alte planete si in primul rand vorbim de alte civilizatii care se afla la un stadiu de evolutie asemanator noua SAU chiar  SUB noi deci ei nu se incadreaza in categoria de ''musafiri e.t pe Terra''. A doua categorie sunt cei mult peste noi si scara evolutiei se duce in sus .Eh de aici reiese ca cei care au capacitatea de a-si parasii planeta si a vizita alte sisteme solare si chiar galaxii, este foarte logic ca ei sunt muuult mai evoluati ca noi deoarece sunt MAI BATRANI pe aici si deci mai evoluati si mai 'dastepti'   :-) :-). Cu privire la ''Batranel'', repet NU EU l am numit asa , eu doar am spus despre cum si-l inchipuiau oamenii de atunci pe dumnezeu , bine ca si azi e cam la fel (ma refer la cei care au treaba cu religiillle :p)

CHIP

Citat din: angellla29 din  28 Octombrie 2011, 20:37:38
Colega Aliosa, eu nu am nici o indoiala ca tu nu  te inchini la moaste...cred ca nimeni de pe acest forum nu o face....Aici este un forum al oamenilor cu mintea deschisa...Open Mind...cum ar zice englezii....si nici la icoane...Dar asta e religia ortodoxa...si noi apartinem de ea...cel putin ca religie oficiala a Romaniei...Cel putin asa s-a declarat la Marele Recensamant din 2011....Repet am toata stima pentru tine si Calatorul...Fiecare  e liber sa aiba propria sa parere...iar ceilalti sa i-o respecte...Asa zicem noi ca e ...civilizat in secolul XXI....

Ce intelegi prin minte deschisa?Si ce stii tu despre moastele sfintilor si despre icoane?

Tayka

#49
Dacă vreţi  să vedeţi unde s-a ajuns cu ortodoxia la români;(încercaţi să număraţi cohorta de popi din jud. Ilfov)
http://societateacivila.com/biserica-ortodoxa-romana-nume-de-cod-%e2%80%93-bor.html
În curând vom avea un popor de ..popi şi altul de sfinţi,şi vom mânca atunci de foame..sarmale de ..moaşte :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee