Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Război intr-un cuvant!!!!

Creat de angellla29, 05 Octombrie 2011, 19:46:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#450
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

acme

Citat din: Arhanghelul din  02 Mai 2014, 13:14:42
O imagine de ansamblu Ucraina Aprilie 2014 ...

O alta imagine cu miscariile de trupe
We're born alone, we live alone, we die alone.

terraflorin

UPDATE 13.21 Miliţiile din Lugansk pun bazele ,,Armatei de sud-est" şi vor să plece spre Kiev Luganskul se pregăteşte să reziste asaltului trupelor ucrainene. Guvernatorul autoproclamat al Luganskului, Valeri Bolotov, a ordonat mobilizarea populaţiei de sex masculin din regiune şi introducerea stării excepţionale, scrie publicaţia rusă ,,Vesti". "Noi adunăm armata şi vor merge să cucerim Kievul" , spune guvernatorul separatist. Liderul miliţiilor din Lugansk a declarat război Kievului. Potrivit lui Bolotov, unităţile vor merge spre Kiev, trecând prin regiunea Doneţk. ,,În primul rând trebuie eliberate oraşele Slaveansk şi Kramatorsk. Lugansk trece la starea de război. Patrulele deja se formează, iar poliţiştii care nu au jurat credinţă poporului sunt dezarmaţi. Angajaţii poliţiei rutiere au rămas doar cu vestele anti-glonţ. Poliţiştilor care nu sunt din Lugansk li s-a transmis să părăsească imediat oraşul. În cazul provocărilor, militanţii Armatei sud-estului au ordin să tragă. În regiune a fost decretată mobilizare generală", susţin separatiştii.

Acum, armata are circa 2.000 de soldaţi, iar în depozitul Serviciului ucrainean de Securitate se află circa 10.000 de arme de calibru mic. Se pare că noii voluntari nu sunt greu de găsit. Vestea privind mobilizarea s-a răspândit repede în oraş. Mulţi bărbaţi şi-au manifestat dorinţa de a adera la Armata de Sud-Est. Noile batalioane ale armatei sud-estului care urmează să se confrunte Garda Naţională, se vor forma foarte repede .

Citeste mai mult: adev.ro/n51hc2

SLEAH19

#453
   Părerea mea este că în ce ne priveşte pe noi, pe România cel puţin un anumit război neconvenţional, cel meteorologic a început şi nu e prima dată când ruşii folosesc astfel de arme împotriva noastră, serviciile române ajunseseră la concluzia că inundaţiile din 2005 au avut legătură cu declaraţiile şi intenţia conducerii noi instalate în acel an la Bucureşti  privind stipularea unor clauze în tratatul cu ruşii privind tezaurul, arhiva istorică şi declaraţii belicoase ale prezidentului român la adresa ţarului  Putin.
  Deci costurile nu vor fi doar cu înarmarea ci şi altele care vor fi clamate întru jecmănirea populaţiei , s-a dus vremea austerităţii, vine vremea instabilităţii şi a unor războaie fake (promovate şi de primul ministru pe mainstreamul local), nimic nu se schimbă, totul se plăteşte !
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

terraflorin

După ''războiul'' contra evreilor din ''Republica Populară Ortodoxă Doneţk'' urmează episodul 2:

Liderii comunităţii evreieşti din Odessa se tem de escaladarea violenţelor în regiune, pe fondul proclamării ,,Republicii Populare Ortodoxe Odessa". Deja, ei au avertizat evreii să nu iasă din case, nu-şi lasă tinerii să meargă în centrul oraşului, deşi acolo au şcolile, şi se pregătesc pentru o evacuare de urgenţă, în contextul în care, de la apariţia mişcării separatiste, mai multe sinagogi au fost vandalizate de pro-ruşi.

Citeste mai mult: adev.ro/n53gsy

Ganditorul

Si uite asa a aparut motivatia reala si legala de interventie militara straina pe teritoriul Ucrainei...
Interesant de aflat cat de "pro-rusi" erau cei care au facut magariile subliniate mai sus. (sau mai clar - raspund cu ДА sau YES la intrebarea : "voi sunteti autorii incitarii la violenta ?")

acme

Ciudat ca au mai permis zborul asta fiindca sint putine zone din Rusia care pot fi survolate fara a trece peste Ukraina:
http://www.mediafax.ro/externe/zboruri-de-observatie-in-spatiul-aerian-al-rusiei-cu-un-avion-romanesc-12583973
We're born alone, we live alone, we die alone.

horia2008

#457
Citat din: acme din  05 Mai 2014, 19:31:04
Ciudat ca au mai permis zborul asta fiindca sint putine zone din Rusia care pot fi survolate fara a trece peste Ukraina:
http://www.mediafax.ro/externe/zboruri-de-observatie-in-spatiul-aerian-al-rusiei-cu-un-avion-romanesc-12583973
Antonov-30, avion romanesc??  :-o :-o :-o
Nu c-as fi carcotas sau mai deontolog ca deontologii din presa/media, da' conteaza si exprimarea totusi... :roll:


acme

Citat din: terraflorin din  05 Mai 2014, 13:45:58
După ''războiul'' contra evreilor din ''Republica Populară Ortodoxă Doneţk'' urmează episodul 2:

Depinde pe cine asculti; razboiul informational e in plina desfasurare:
"But on Friday the chairman of the Donetsk People's Republic and the city's chief rabbi both stated that the flyer was a fake meant to discredit the so-called republic or the Jewish community."
http://www.theguardian.com/world/2014/apr/18/antisemitic-donetsk-peoples-republic-ukraine-hoax
We're born alone, we live alone, we die alone.

Xanadron

Citat din: SLEAH19 din  04 Mai 2014, 22:30:04
   Părerea mea este că în ce ne priveşte pe noi, pe România cel puţin un anumit război neconvenţional, cel meteorologic a început şi nu e prima dată când ruşii folosesc astfel de arme împotriva noastră, serviciile române ajunseseră la concluzia că inundaţiile din 2005 au avut legătură cu declaraţiile şi intenţia conducerii noi instalate în acel an la Bucureşti  privind stipularea unor clauze în tratatul cu ruşii privind tezaurul, arhiva istorică şi declaraţii belicoase ale prezidentului român la adresa ţarului  Putin.
  Deci costurile nu vor fi doar cu înarmarea ci şi altele care vor fi clamate întru jecmănirea populaţiei , s-a dus vremea austerităţii, vine vremea instabilităţii şi a unor războaie fake (promovate şi de primul ministru pe mainstreamul local), nimic nu se schimbă, totul se plăteşte !
Intru adevar grait-ai, frate SLEAH - daca cineva crede ca grindina recenta de pilda n-a purtat un nume chirilic intr-un dosar (Operatiunea Banchiza :lol: sa zicem) e cel putin naiv.

Ce ma mira (oarecum) e timing-ul prompt (imediat post-eructare aberatii basiste), dar si gradul de precizie al muscalilor - necesar intru acutizarea simbolisticii, evident - v. zona afectata: Unirii / Centrul Vechi / Casa Boborului. 8-)

Nu cred ca-i cazul sa mai adaug (tot parerea mea... secundara) ca asta fuse doar un gen de ghidusie a unui copchil supradotat (slav, dar si arian scoborit cindva spre Volga de prin Carpati totusi), ca raspuns la prezumtia de idiotenie emisa de un papagal matrafoxat. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#460
Interesanta ipoteza. Interesanta ar fi si precizia cu care s-a tintit in teritoriul vizat.
Totusi ... o grindina sanatoasa pe sonda gazelor de sist a celor de la Chevron ar fi avut o simbolistica mult mai clara  :evil:
Nu mai pun la socoteala o posibila grindina prin Oltenia - la punct fix - ca aia e imposibila. In cetatea prazului, de la "The Buleni" (Dabuleni) si pana la Scornicesti "vrajitoarele", "omidele" apara totul, inclusiv de "lumina violet" (asta pana la intrarea in functiune a "scutului"oficial - scutul ala bun, care va scutura in capul nostru toate resturile nucleare care trec spre prieteni sau dusmani, intr-un posibil conflict total).



Asa ca pana la "grindina de la Pungesti" am rezerve asupra "preciziei" armelor meteo.

Xanadron

#461
Citat din: Ganditorul din  07 Mai 2014, 13:35:29
Interesanta ipoteza. Interesanta ar fi si precizia cu care s-a tintit in teritoriul vizat.
Totusi ... o grindina sanatoasa pe sonda gazelor de sist a celor de la Chevron ar fi avut o simbolistica mult mai clara  :evil:
Asa ca pana la "grindina de la Pungesti" am rezerve asupra "preciziei" armelor meteo.
Da, pe cit de interesanta, p-atit de aberanta-i ipoteza mea - doar aparent insa.
N-am timp sa detaliez, da' o grindina de genul asteia central-bucurestene ar fi avut un efect de avertizare aproape nul... pentru cine trebuie, in caz c-ar fi fost tzintita pe Pungesti - de care-i doare oricum prea Putin :-D acum pe rusi.
Sau pe The Buleni (vezi ca publicarea pozei asteia cu bunkeru' burdusit cu praz anti-SS400 poate fi considerata tradare a secretului de stat - stat degeaba, clar). :lol:

Dac-as avea timp as diseca si alte "ipoteze SF" 100% credibile taman fiindca-s... incredibile - v. de ex. dosarul Nemesh / Marta / Blejnar, ca tot fuse azi extradata "bunkerista" milionara Diana Nemesh din SUA.
...De ce oare atita promptitudine, in timp ce alt mega-sifonator de fonduri ascuns pina curind tot la - si mai ales DE CATRE... - 'merigani (celebrul Necolaiciuc) e liber si ferice? Si de care oricum nimeni nu se-ntreaba de ce n-a ras-o cu purcoiu' de bani intr-o tzara inca neprinsa-n Retzea? 8-)

Pai fiindca din sutele de milioane $$$ manglite SI via CFR, pe linga jde' miliardele bechteliene etc (si sub obladuirea ministrilor din ambele asa-zise extreme politice, de la Base la Mitrea) s-a construit macar un TR-3B :ufo: mai chel (full option e ceva mai scump), in timp ce astilalti cam uitasera "tabla impartirii" - cu Licuriciu' Breakaway v.2.0, :star: evident.

Hai pa acum, ca am decis sa (re)termin totusi o (re)povestire-n registru la fel de SF a sejurului "all inclusive" :lol: al lui Enoh, inspirata de-un dialog mai vechi (re)amintit la fix de prietenul SLEAH19 mai ieri.
Poveste care nici nu mai conteaza ca n-o sa vada probabil vreodata lumina tiparului - taman fiindca-i si ea 100% adevarat grait/gandita.



Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

terraflorin

Vă atrag atenţia asupra a 3 date calendaristice (toate din 2014 desigur): (2 cu 11)

i) organizarea unui referendum de către separatiştii pro-ruşi în estul Ucrainei la 11 mai.

ii) alegerile prezidenţiale din Ucraina, din 25 mai. (Fără legitimitatea acestora, unii pot striga nestingheriți: Huoo, hunta fascistă, pe ei, pe ei!)

iii) cca. 11 iunie - 12 luni (fără 5 zile) de la decesul lui Iustin Pârvu.- cel care a zis că în iunie 2013 că mai sunt 12 luni de linişte, după care vine urgia

Chiar dacă ignorăm partea a 3-a, celelalte 2 date indică categoric că ceva se va întâmpla în mai-iunie 2014, schimbarea graniţelor nu cred că s-a oprit cu Anschluss-ul pen. Crimeea

abyss

#463
Perdele de fum. Parerea mea e ca ukrainenii s-au lasat mai greu in fata globalizarii avand si de ce. Asa ca le-au tras-o toti. Cum tot asa ne.ar fi aranjat si pe noi in 89. Pentru ca daca nu erau 26 de grade in decembrie si nu le functionau jucaria planul s.ar fi aplicat in primavara. Ceausescu tot pica, dupa cum si Ukraina tot va pica lata. Nu a mers cu revolutia merge cu secesiunea. Rusii si americanii sunt bratele aceluias corp. Sa zicem mersi ca am fost destul de prosti sa acceptam toate mizeriile strainilor. Asa cred...
  Nu vedeti cum ne arata maimutza maghiara de cate ori trebuie sa luam o pastila ?

Ganditorul

#464
ZIUA EUROPEI - sarbatorita in "democratica" Ucraina de catre "democratii" maidanezi de la Kiev prin omoruri - dupa ce "dialogul" cu simpatizantii pro-rusi s-a incheiat zilele trecute cu incendierea si prajirea la foc mic a sute de persoane azi, de ZIUA EUROPEI, "maidanezii democratici" au mai trimis in moarte inca 20 de ucrainieni la Mariopol

http://stareanatiunii.com/vedeti-in-direct-luptele-din-orasul-mariopol-din-ucraina-live.html

- In acest timp "criminala", "Imperialista", "ticaloasa" Rusie isi impune dominatia prin manifestatii militare, urale, flori, zambete pe fetele oamenilor si focuri de artificii. Ai drk "ticalosi" - nu stiu sa "discute democratic" ca maidanezii de la Kiev si nu stiu sa produca nici macar un MORT  :evil:

Maidanezii ucrainieni - dupa ce au ajuns la putere exact prin lupte de strada, incendieri si confruntari paramilitare in care s-aufolosit lunetisti "civili", intr-un singur oras din Ucraina - KIEVUL - au pretentia sa fie recunoscuti ca "reprezentantii natiunii" si ineaca in sange orice parere contrara in oricare oras din Ucraina. Dar ei discuta "democratic", au o atitudine "democratica" si au invatat bine lectia "democratiei merigane" prin care oricine gandeste altfel trebuie educat "la gura tzevii".

Pacat ca o federatie in formare pe criterii de cooperare transfrontaliera - cum este Uniunea Europeana - s-a raliat acestei imagini salbatice promovate de maidanezii Kievului.
Pacat ca sarbatorim ZIUA EUROPEI prin umbrela pe care UE o acorda Ucrainei pentru ca "maidanezii" sa-si practice "dialogul democratic cu morti si raniti". Pacat ca din multitudinea de variante de dezvoltare si cooperare euro-asiatica, UE a ales sa-i protejeze exact pe cei care distrug aceasta cooperare si care practica "democratia prin violenta si moarte".

Asta e - am avut o sansa si am ratat-o preferand un viitor sub spectrul "democratiei armelor" - sindrom importat din ramasitele obsedante ale talibanilor "razboiului rece" din Ucraina si de peste ocean. Avem mare noroc pt ca inca "democratia armelor" maidanezilor de la Kiev nu a fost dusa pana la capat, pana la izbucnirea unui conflict nuclear :

Iulia Timoșenko: " - E timpul să punem mâna pe arme și să îi ucidem pe ruși și pe liderul lor
                              - Trebuie sa folosim armele nucleare ca sa-i ucidem pe toti


http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/Europa/Iulia+Timosenko+E+timpul+sa+punem+mana+pe+arme+si+sa+ii+ucidem+p